Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Niska temperatura fermentacji.

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • coldfire
    Senior
    • 01-2008
    • 374

    #16
    Tak też przypuszczałem i dlatego też pytam się, które to zniosą
    Last edited by coldfire; 03-02-2012, 23:23.
    Piwa i pacierza nie odmawiam

    Comment

    • leszcz007
      Senior
      • 04-2010
      • 100

      #17
      German Ale idą w tej temperaturze jak burza sprawdzone empirycznie i piwo mocne (bez przesady oczywiście) na nich zrobisz, bo producent piszę że do 10-11% wytrzymują. Trzeba tylko pamiętać, że nie przefermentowują nisko w tych temperaturach.

      Comment

      • zgoda
        Senior
        • 05-2005
        • 3516

        #18
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika leszcz007 Wyświetlenie odpowiedzi
        German Ale idą w tej temperaturze jak burza sprawdzone empirycznie i piwo mocne (bez przesady oczywiście) na nich zrobisz, bo producent piszę że do 10-11% wytrzymują. Trzeba tylko pamiętać, że nie przefermentowują nisko w tych temperaturach.
        Później odrabiają straty w butelkach. Właśnie mi się przegazowało Sticke fermentowane "na zimno".
        Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

        Comment

        • leszcz007
          Senior
          • 04-2010
          • 100

          #19
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika zgoda Wyświetlenie odpowiedzi
          Później odrabiają straty w butelkach. Właśnie mi się przegazowało Sticke fermentowane "na zimno".
          No właśnie dla tego to napisałem, żeby kolega nie miał niespodzianki tu obowiązkowy jest FFT i redukcja rezerwy do refermentacj. Ale piwo wychodzi bardzo dobra.

          a teraz jeszcze przypomniałem sobie o Danstar Nottingham, które też sobie poradzą bez problemu, a może nawet lepiej.... tu z doświadczeń kolegi Fidoangel

          Comment

          • coldfire
            Senior
            • 01-2008
            • 374

            #20
            FFT? Redukcja rezerwy do refermentacji? Ludzie, ja mam dwie warki na koncie, ostatnia z maja 2008 roku

            A tak na serio, to rozumiem, że chodzi o to, że nie trzeba dawać glukozy do butelek albo trzeba dawać mniej, bo fermentację kończą w butelkach?
            Niestety nie mam gdzie indziej ich trzymać, więc refermentacja jak i leżakowanie będzie w tych 15-16 stopniach.

            Zdecyduję się chyba na te Danstarki, poczytałem o nich i bardzo mi się spodobały.
            Co do samego piwa, to zmieniło się trochę i planujemy coś w stylu dosyć mocnego i mocno nachmielonego pseudolagera. Styl 'karczmowy', fajnie aby było oprócz goryczki trochę chlebowości - jakieś propozycje składu na 20l?
            Last edited by coldfire; 04-02-2012, 19:36.
            Piwa i pacierza nie odmawiam

            Comment

            • Mason
              Senior
              • 02-2010
              • 3280

              #21
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika coldfire Wyświetlenie odpowiedzi
              FFT?
              Forced Ferment Test. Bierzesz próbkę fermentującej brzeczki i inkubujesz w temperaturze koło 27 stopni, najlepiej na mieszadle. To wskazuje Ci, do ilu może odfermentować brzeczka przy zadanych drożdżach.

              Redukcja rezerwy do refermentacji?
              Czyli mniej surowca do refermentacji

              Niestety nie mam gdzie indziej ich trzymać, więc refermentacja jak i leżakowanie będzie w tych 15-16 stopniach.
              Spoko, refermentację zazwyczaj robi się w temperaturze w której przebiegała fermentacja.
              JEDNO PIVKO NEVADI!

              Comment

              • Robert13
                Senior
                • 04-2010
                • 899

                #22
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika coldfire Wyświetlenie odpowiedzi
                Pytanie - mam w piwnicy 15,5 stopnia.

                Wydaje mi się, że to za nisko dla większości drożdży, ale może są takie, które lubią takie temperatury? Jakieś propozycje i doświadczenia?
                Najlepsze "do takich rzeczy" są Wyeast 1728 Scottish Ale. Zdecydowanie.
                Nie widze ich w ofercie sklepu CP, sa jeszcze inne sklepy, w tym -wyjdę poza temat- taki dziwoląg, że wchodząc na jego stronę główną nigdzie dalej nie można przejść.

                Wracając do tematu. Drożdze te uznaję, za najlepsze ze wszystkich z uwagi na ich uniwersalność, gdzie można zrobić na nich wiele całkiem odmiennych piw w szerokim zakresie temperatur od 13 do 24 st.C. Dobrze fermentują, moim skromnym zdaniem są one nawet mocniejsze od THG. Gdyby ci spadła temperatura poniżej 13 st.C niczym sie nie przejmuj, usypiają one w 10 st.C i gdyby zdarzyła sie taka sytuacja, wówczas kupisz sobie jakieś dolniaki i zaszczepisz nimi nie w pełni przefermentowaną brzeczkę.
                Dają one bardzo gładkie piwa.

                Comment

                • Gabe
                  Senior
                  • 03-2010
                  • 405

                  #23
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Robert13 Wyświetlenie odpowiedzi
                  Gdyby ci spadła temperatura poniżej 13 st.C niczym sie nie przejmuj, usypiają one w 10 st.C i gdyby zdarzyła sie taka sytuacja, wówczas kupisz sobie jakieś dolniaki i zaszczepisz nimi nie w pełni przefermentowaną brzeczkę.
                  Dają one bardzo gładkie piwa.
                  A ja słyszałem, że drożdże piwowarskie są jak murarze - niechętnie biorą się za robotę rozpoczętą przez kogoś innego?

                  Comment

                  • zgoda
                    Senior
                    • 05-2005
                    • 3516

                    #24
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Gabe Wyświetlenie odpowiedzi
                    A ja słyszałem, że drożdże piwowarskie są jak murarze - niechętnie biorą się za robotę rozpoczętą przez kogoś innego?
                    A ja słyszałem, że dobrymi radami Roberta13 nie należy się zanadto przejmować.
                    Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

                    Comment

                    • coldfire
                      Senior
                      • 01-2008
                      • 374

                      #25
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Mason Wyświetlenie odpowiedzi
                      Forced Ferment Test. Bierzesz próbkę fermentującej brzeczki i inkubujesz w temperaturze koło 27 stopni, najlepiej na mieszadle. To wskazuje Ci, do ilu może odfermentować brzeczka przy zadanych drożdżach.



                      Czyli mniej surowca do refermentacji



                      Spoko, refermentację zazwyczaj robi się w temperaturze w której przebiegała fermentacja.
                      Dzięki za odpowiedzi

                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika zgoda Wyświetlenie odpowiedzi
                      A ja słyszałem, że dobrymi radami Roberta13 nie należy się zanadto przejmować.
                      Czyli? Są dobre, czy złe?
                      Piwa i pacierza nie odmawiam

                      Comment

                      • anteks
                        maruda
                        • 08-2003
                        • 10738

                        #26
                        Różnie ludzie mówią
                        Mniej książków więcej piwa

                        Comment

                        Przetwarzanie...
                        X
                        😀
                        🥰
                        🤢
                        😎
                        😡
                        👍
                        👎