Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Drożdże górnej fermentacji

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • kony
    breweriarz
    • 08-2005
    • 1701

    #16
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jerzy
    Wysterylizowaną łyżeczką, w trakcie fermentacji (byle nie wszystkie - resztę zatopić do dalszej pracy).
    Dziś mija 6 dzień fermentacji burzliwej mojego Pale Ale. Drożdże Wyeast 1318 London Ale III zebrały się w formie kożucha na powierzchni. Chcę je zebrać do wykorzystania w następnej warce. Pytanie: mam zebrać wszystko i przelać na cichą czy trochę zostawić i zamieszać brzeczkę a potem odczekać jeszcze z dzień żeby się odstało i dopiero przelewać ? Pierwszy raz używam płynnych drożdży i pierwszy raz będę robił odzysk więc nie mam doświadczenia. Nie wiem czy jeśli drożdże zebrały się na powierzchni to oznacza że w samej brzeczce jest ich bardzo mało i na cichej nic się nie będzie działo.

    Comment

    • mapajak
      Senior
      • 12-2002
      • 1187

      #17
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kony
      Dziś mija 6 dzień fermentacji burzliwej mojego Pale Ale. Drożdże Wyeast 1318 London Ale III zebrały się w formie kożucha na powierzchni. Chcę je zebrać do wykorzystania w następnej warce. Pytanie: mam zebrać wszystko i przelać na cichą czy trochę zostawić i zamieszać brzeczkę a potem odczekać jeszcze z dzień żeby się odstało i dopiero przelewać ? Pierwszy raz używam płynnych drożdży i pierwszy raz będę robił odzysk więc nie mam doświadczenia. Nie wiem czy jeśli drożdże zebrały się na powierzchni to oznacza że w samej brzeczce jest ich bardzo mało i na cichej nic się nie będzie działo.
      Jeśłi fermentacja jest skończona, co sprawdziśz mierząc gęstość brzeczki, to zbierz wszystkie. W piwie jest ich wystarczająco dużo, aby przeprowadzić cichą fermentację.

      Comment

      • kony
        breweriarz
        • 08-2005
        • 1701

        #18
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mapajak
        Jeśłi fermentacja jest skończona, co sprawdziśz mierząc gęstość brzeczki, to zbierz wszystkie. W piwie jest ich wystarczająco dużo, aby przeprowadzić cichą fermentację.
        Dzięki za szybką odpowiedź. Na razie odfermentowało z 12 do 5 Blg, poczekam jeszcze do jutra i jeśli nic się nie zmieni to zbieram drożdże i przelewam na cichą.

        Mam jeszcze jedno pytanie. Czy zbierać też osad z dna czy te drożdże z góry będą najlepsze ? Przypuszczam że na dnie osiadły głównie śmieci ale mogę się mylić. Czy ewentualnie do odzysku przeznaczyć też osad po cichej fermentacji czy lepiej nie mieszać już względnie czystych drożdży z osadami ?

        Comment

        • mapajak
          Senior
          • 12-2002
          • 1187

          #19
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kony
          (...)
          Mam jeszcze jedno pytanie. Czy zbierać też osad z dna czy te drożdże z góry będą najlepsze ? Przypuszczam że na dnie osiadły głównie śmieci ale mogę się mylić. Czy ewentualnie do odzysku przeznaczyć też osad po cichej fermentacji czy lepiej nie mieszać już względnie czystych drożdży z osadami ?
          Tylko te z powierzchni piwa. Co prawda na dnie też jest trochę drożdży, ale te najsilniejsze i najzdrowsze zebrały się na powierzchni.

          Comment

          • kony
            breweriarz
            • 08-2005
            • 1701

            #20
            No i kolejne pytanie.
            Zebrane drożdże od tygodnia stoją w lodówce i nastąpiło następujące rozwarstwienie:
            - na dole zbita gęstwa drożdżowa
            - później cienka warstwa piwa
            - i na samej górze znów warstwa drożdży ale jakby lekko spienionych

            Barwy obu warstw drożdży wydają się być takie same. Nie widać żadnych osadów ani zanieczyszczeń. Opisuję to co widać przez ścianki słoika bo oczywiście nie dopuszczam myśli żeby odkręcać słoik i zaglądać od góry.

            No i teraz właściwe pytanie: czy do przygotowania startera rozbełtać wszystko i nakarmić czy raczej zebrać górną warstwę drożdży, wylać piwo i wykorzystać gęstwę z dołu ?

            Comment

            • mapajak
              Senior
              • 12-2002
              • 1187

              #21
              Ja wylewam piwo ze środka a drożdże rozbełtuję ze świeżą brzeczką i całość wlewam bezpośrednio do fermentora.
              Zarówno drożdż u góry jak i te na dole są tak zbite, że nie wylecą z wylewanym piwem.
              Drożdży jest tak dużo, że nie ma potrzeby robić startera, fermentacja rusza po kilku godzinach.

              Comment

              • luigi
                Junior
                • 03-2006
                • 9

                #22
                Witam

                Korzystajac z tematu postu, chcialbym zadac pytanie z nim zw.
                Wlasnie przeprowadzam fermentacje burzliwa. Zestaw ekstraktow slodowych do lagera z Browamatora fermentowany nie drozdzami dolnej fermentacji, a Safale US-56 (ta kombinacja wynikla z dostepnych zestawow w sklepie i moich mozliwosci "temperaturowych")

                Do rzeczy: na powierz utworzyla sie b.gesta (z wygladu przypomina cos miedzy ubita piana z bialek jaj, a domowa bita smietana), beżowa piana. Powstala w mniej niz 12h po zadaniu drozdzy, a utrzymuje sie do dzis (6.dzien). Czy to normalne? Czy ten kozuch to gestwa drozdzowa? Ja zebrac mlode piwo w takiej sytuacji?-nie widze "cieczy wlasciwej" pod i ewentualnych osadow na jej dnie. Troche to dla mnie jak praca sapera- Nie weim na co natrafie pod powierzchnia

                Comment

                • joelka
                  Senior
                  • 03-2005
                  • 817

                  #23
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika luigi

                  Do rzeczy: na powierz utworzyla sie b.gesta (z wygladu przypomina cos miedzy ubita piana z bialek jaj, a domowa bita smietana), beżowa piana. Powstala w mniej niz 12h po zadaniu drozdzy, a utrzymuje sie do dzis (6.dzien). Czy to normalne? Czy ten kozuch to gestwa drozdzowa? Ja zebrac mlode piwo w takiej sytuacji?-nie widze "cieczy wlasciwej" pod i ewentualnych osadow na jej dnie. Troche to dla mnie jak praca sapera- Nie weim na co natrafie pod powierzchnia
                  Nie napisałeś w jakiej temp trzymasz piwo. Dobrze byłoby jakbyś zmierzył blg poprzez pobranie próbki lub przez sparzenie ballingometru i wrzucenie go do wiadra. Czasem zdarza się, że piana jest tak zbita, że nie schodzi a brzeczka już jest mocno odfermentowana i nie ma sensu trzymać jej dłużej na burzliwej. Wtedy trzeba zebrać sparzoną łychą pianę i jak już ujrzysz piwo to ściągnąć je wężykiem do wiadra z kranikiem. Potem zostawić na cichą fermentację w tym wiadrze i w odrobinie niższej temperaturze lub z kranika przelewac już do butelek z dodatkiem glukozy lub cukru.

                  Co do zebrania drożdży: Jeśli piana jest sucha to drożdże znajdziesz raczej tylko na dnie fermentora po zlaniu piwa a jeśli widzisz na niej beżowe gluty to możesz zebrać to do wysterylizowanego słoika. Chociaż osobiście używam ponownie drożdży zebranych z dołu.

                  Comment

                  Przetwarzanie...
                  X
                  😀
                  🥰
                  🤢
                  😎
                  😡
                  👍
                  👎