Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Moje pytania-Wasze odpowiedzi

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • darko
    Senior
    • 06-2003
    • 2078

    #31
    Z tym "Panem" to już naprawdę przegiąłeś

    Comment

    • mwa
      Senior
      • 01-2003
      • 5071

      #32
      To nie przegięcie lecz taki mój zwrot.
      Pozdrawiam Cię !!!!

      Comment

      • darko
        Senior
        • 06-2003
        • 2078

        #33
        Nie bądź taki poważny bo drożdże się na Ciebie obrażą i gęstwa Ci skiśnie

        Comment

        • mwa
          Senior
          • 01-2003
          • 5071

          #34
          Jutro przelewam przeniczne na cichą, a drożdze wstawie na dzień do lodówki.
          Pozdrawiam Cię !!!!

          Comment

          • mwa
            Senior
            • 01-2003
            • 5071

            #35
            Kolejne pytanie może i 6:
            Chodzi o zacieranie. Otóż są w przepisach podane różne temp. Wiadomo-człowniek nie automat i robić mu sie nie chce. Więc ostatnio zamiast utrzymywać 66-65st podgrzałem do 70st i trzymałem pod kocen 1,5-do 2h gdzie temp. spadła do 63-myślę więc że dobrze. Co sami o tym myślicie? Jakie właściwości do piwa i zacieru ma długie zacieranie?
            Pozdrawiam Cię !!!!

            Comment

            • mark33
              Idę po piwo do piwnicy.
              • 04-2005
              • 3283

              #36
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mwa
              Kolejne pytanie może i 6:
              Chodzi o zacieranie. Otóż są w przepisach podane różne temp. Wiadomo-człowniek nie automat i robić mu sie nie chce. Więc ostatnio zamiast utrzymywać 66-65st podgrzałem do 70st i trzymałem pod kocen 1,5-do 2h gdzie temp. spadła do 63-myślę więc że dobrze. Co sami o tym myślicie? Jakie właściwości do piwa i zacieru ma długie zacieranie?

              Zrobiłeś zacieranie w stylu angielskim, niektórzy piwowarzy z forum często stosują tę metodę (np. Krzysiu).
              Co do długości zacierania poprawia się wydajność ale nie jakoś bardzo znacząco.
              Last edited by mark33; 16-02-2007, 19:30.

              Comment

              • mwa
                Senior
                • 01-2003
                • 5071

                #37
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mark33
                Zrobiłeś zacieranie w stylu angielskim, niektórzy piwowarzy z forum często stosują tę metodę (np. Krzysiu).
                Co do długości zacierania poprawia się wydajność ale nie jakoś bardzo znacząco.
                Czyli nic nie szkodzi a może pomóc-przyznam, że ze względu na czas tak chciałbym stosować częściej.
                A czy warząc np. pszeniczne, gdzie przerwy zaczynają się od 53 przez 63,72 i do 78 można zrobić te 74st i do koca i potrzekać jakieś 4h po czym już powinno zejść do 50st? Czy te 78st można zrobić na początku czy tylko na końcu?
                Pozdrawiam Cię !!!!

                Comment

                • mark33
                  Idę po piwo do piwnicy.
                  • 04-2005
                  • 3283

                  #38
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mwa
                  Czyli nic nie szkodzi a może pomóc-przyznam, że ze względu na czas tak chciałbym stosować częściej.
                  A czy warząc np. pszeniczne, gdzie przerwy zaczynają się od 53 przez 63,72 i do 78 można zrobić te 74st i do koca i potrzekać jakieś 4h po czym już powinno zejść do 50st? Czy te 78st można zrobić na początku czy tylko na końcu?

                  Tak dobrze już nie ma , musisz wpierw wykonać przerwę ferulikową w 44*C bez niej nie będzie aromatów goździkowych, przerwa jest zwana także białkową.

                  Comment

                  • mwa
                    Senior
                    • 01-2003
                    • 5071

                    #39
                    No i o to mi chodziło
                    Pozdrawiam Cię !!!!

                    Comment

                    • mwa
                      Senior
                      • 01-2003
                      • 5071

                      #40
                      Jeszcze jedno. Jak to jest z pomiarami alkoholu?
                      Niby poczatkowe - końcowe dzielimy przez 1,938. To jak to jest z warzonym w Brok Faxe Extra Strong. Tu poczatkowe jest 18,2. Końcowego nie mierzyłem, ale nawet jeśli zostało 1 to wychodzi 17/prawie 2 co daje 8,5alk. Więc niby czemu ma 10alk.?
                      Pozdrawiam Cię !!!!

                      Comment

                      • kopyr
                        Senior
                        • 06-2004
                        • 9475

                        #41
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mwa
                        Jeszcze jedno. Jak to jest z pomiarami alkoholu?
                        Niby poczatkowe - końcowe dzielimy przez 1,938. To jak to jest z warzonym w Brok Faxe Extra Strong. Tu poczatkowe jest 18,2. Końcowego nie mierzyłem, ale nawet jeśli zostało 1 to wychodzi 17/prawie 2 co daje 8,5alk. Więc niby czemu ma 10alk.?
                        Po pierwsze to ten wzór nie jest taki idealny. Bynajmniej Krzysztof w rozmowie ze mną na PW twierdził, ze on się takim wzorem nie posługuje. Po drugie Faxe Extra Strong ma w składzie jakieś syropy maltozowe, cukier czy co tam jeszcze wymyślą, które w przeciwieństwie do słodu odfermentują głębiej. Po drugie np. w winach wytrawnych, gdy nie ma cukrów resztkowych a alkoholu jest np 12% normalnym wskazaniem Balingometru jest -2 blg, znaczy odczyt jest ujemny. Alkohol rozpuszczony w trunku sprawia, ze jego gęstosć jest mniejsza niz czystej wody. Po trzecie dodaje sie jakieś tam enzymy do fermentacji, które polepszaja odfermentowanie. Po czwarte w tankfermentorach fermentacja zachodzi pod ćiśnieniem i to też jakoś tam wpływa na osiagane wyniki (tego ostatniego nie jestem pewien, ale coś mi się wydaje, zę gdzieś tak słyszałem).
                        Zresztą może stosują jakieś inne metody. Jakaś tam metodą na podniesienie zawartosci alkoholu jest wymrażanie wody, to się chyba nazywa Ice Beer, ale nie sądzę, żeby miało miejsce w przypadku Faxe 10%.
                        blog.kopyra.com

                        Comment

                        • mark33
                          Idę po piwo do piwnicy.
                          • 04-2005
                          • 3283

                          #42
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mwa
                          Jeszcze jedno. Jak to jest z pomiarami alkoholu?
                          Niby poczatkowe - końcowe dzielimy przez 1,938. To jak to jest z warzonym w Brok Faxe Extra Strong. Tu poczatkowe jest 18,2. Końcowego nie mierzyłem, ale nawet jeśli zostało 1 to wychodzi 17/prawie 2 co daje 8,5alk. Więc niby czemu ma 10alk.?
                          No Kopyr tak wytłumaczył, że nic dodać.
                          Last edited by mark33; 16-02-2007, 21:13.

                          Comment

                          • dori
                            Senior
                            • 10-2004
                            • 320

                            #43
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mark33
                            Tak dobrze już nie ma , musisz wpierw wykonać przerwę ferulikową w 44*C bez niej nie będzie aromatów goździkowych, przerwa jest zwana także białkową.
                            Nie chcę się wymądrząć ale przerwa ferulikowa i białkowa to jednak nie to samo.
                            przerwa w 44C - frulikowa
                            przerwa w 50-52C - białkowa

                            Comment

                            • dori
                              Senior
                              • 10-2004
                              • 320

                              #44
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mwa
                              Czy te 78st można zrobić na początku czy tylko na końcu?
                              Do 78C podgrzewa się głównie dlatego że w tej temperaturze najlepiej przebiega filtracja, nie próbowałam ale filtracja zacieru o temp. 50C byłaby chyba utrudniona więc należałoby zacier podrzać do 78C, a to już pochłania trochę czasu i energii.

                              Comment

                              • dori
                                Senior
                                • 10-2004
                                • 320

                                #45
                                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika dori
                                Nie chcę się wymądrząć ale przerwa ferulikowa i białkowa to jednak nie to samo.
                                przerwa w 44C - frulikowa
                                przerwa w 50-52C - białkowa
                                ale oczywiście to tylko umowne nazwy w 44C enzymy rozkładające białka również bardzo dobrze działają. Twoje zdrowie

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎