Czy zwykła kranówka nadaje się do warzenia piwa?

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Maidenowiec
    Major Piwnych Rewolucji
    • 2004.07
    • 2287

    #91
    Jako, że aktualnie uczę się do przerąbanego kolosa to niestety nie mam czasu opisać wszystkich tych parametrów. W każdym razie sam takie robiłem na laborkach. W piątek mogę opisać co każdy z poszczególnych parametrów oznacza i co oznacza uzyskany wynik. Generalnie woda do picia musi spełniać warunki opisane w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 19 listopada 2002r (Dz.U. Nr 203, poz 1718). Aczkolwiek z tym do końca to nie wiadomo, niby nie obowiązuje, bo jakieś nowe normy robią
    Surowce i akcesoria piwowarskie i serowarskie - Piwodziej.pl

    Thou shallt not spilleth thy beer!

    Przy wysokim stężeniu alkoholu organizm człowieka znajduje się blisko śmierci i instynktownie dąży do przedłużenia rodu.

    Comment

    • huanghua
      Major Piwnych Rewolucji
      • 2005.10
      • 1910

      #92
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Maidenowiec
      Jako, że aktualnie uczę się do przerąbanego kolosa to niestety nie mam czasu opisać wszystkich tych parametrów. W każdym razie sam takie robiłem na laborkach. W piątek mogę opisać co każdy z poszczególnych parametrów oznacza i co oznacza uzyskany wynik. Generalnie woda do picia musi spełniać warunki opisane w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 19 listopada 2002r (Dz.U. Nr 203, poz 1718). Aczkolwiek z tym do końca to nie wiadomo, niby nie obowiązuje, bo jakieś nowe normy robią
      Ooo! I znalazł się ochotnik do wykonania opracowania.
      Michał, jeśli Cię to przekona, to powiem że bardzo by mi odpowiadało takie opracowanie.
      W trakcie aktualizacji: Moje receptury (na razie brak casu)

      Comment

      • Maidenowiec
        Major Piwnych Rewolucji
        • 2004.07
        • 2287

        #93
        I tak miałem zamiar takie zrobić Najwyżej zrobię w paru częściach, bo temat też jest dosyć rozległy.
        Surowce i akcesoria piwowarskie i serowarskie - Piwodziej.pl

        Thou shallt not spilleth thy beer!

        Przy wysokim stężeniu alkoholu organizm człowieka znajduje się blisko śmierci i instynktownie dąży do przedłużenia rodu.

        Comment

        • huanghua
          Major Piwnych Rewolucji
          • 2005.10
          • 1910

          #94
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Maidenowiec
          I tak miałem zamiar takie zrobić Najwyżej zrobię w paru częściach, bo temat też jest dosyć rozległy.
          Ona jest słuszna... ta koncepcja
          W trakcie aktualizacji: Moje receptury (na razie brak casu)

          Comment

          • angasc
            D(r)u(c)h nieuchwytny
            • 2006.04
            • 977

            #95
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Maidenowiec
            I tak miałem zamiar takie zrobić Najwyżej zrobię w paru częściach, bo temat też jest dosyć rozległy.
            Zasłużysz sobie na olbrzymią wdzięczność wielkiej rzeszy ludzi.
            Dla mnie to czarna magia.
            Moja działka to nieco inne rzeczy - jak będziesz chciał pracę wydrukować to zapraszam. Dostaniesz zniżkę.

            Comment

            • Kieswy
              Kapral Kuflowy Chlupacz
              • 2006.07
              • 64

              #96
              Po weekendzie wkleję zdjęcie wyników badań umieszczonych przy jednym z ujęć oligoceńskich (chyba jest w nim zawarte więcej danych dot. minerałów, może przydadzą się w opracowaniu).

              Generalnie z tego co pamiętam 256 [jakiejś jednostki objętościowej] CaCo3przeliczyłem na 14° niemieckich. Nie wiem jednak jak do twardości mają się inne minerały.

              PS. Odczyn kwasowy takiej wody ph7,5 natomiast mętność 1,4! (przy normie zakładającej maksimum równe 1).
              Last edited by Kieswy; 24-01-2008, 10:24.
              Oddam się za sękacz!

              Comment

              • Maidenowiec
                Major Piwnych Rewolucji
                • 2004.07
                • 2287

                #97
                Mętność wód naturalnych ma różne podłoża, natomiast przy wodach podziemnych zawierających znaczne ilości wodorowęglanów wapnia i żelaza, mętność jest właśnie od wytrąconych związków żelaza, wapnia i manganu. Generalnie po pobraniu może być klarowna, ale jak odstoi to traci dwutlenek węgla potrzebny do utrzymania wodorowęglanu wapnia i żelaza w roztworze i wytrąca się węglan wapnia i wodorotlenek żelaza (III).
                Surowce i akcesoria piwowarskie i serowarskie - Piwodziej.pl

                Thou shallt not spilleth thy beer!

                Przy wysokim stężeniu alkoholu organizm człowieka znajduje się blisko śmierci i instynktownie dąży do przedłużenia rodu.

                Comment

                • gniady
                  Sierżant Pijalniowy Zaprawiacz
                  • 2006.12
                  • 146

                  #98
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Kieswy
                  Po weekendzie wkleję zdjęcie wyników badań umieszczonych przy jednym z ujęć oligoceńskich (chyba jest w nim zawarte więcej danych dot. minerałów, może przydadzą się w opracowaniu).
                  Możesz powiedzieć skąd masz te wyniki badań?
                  Ja poprosiłem pisemnie mój urząd gminy to mi odpisali, że nie mają a jak chcę to se sam mogę zrobić takie badania.

                  Wprawdzie piwo staram się robić z oligoceńskiej, ale popełniłem też kilka warek na kranówie bo akurat nie chciało mi się biegać z baniakami. Nie zauważyłem, żeby piwo śmierdziało albo smakowało kranówą.

                  Comment

                  • Kieswy
                    Kapral Kuflowy Chlupacz
                    • 2006.07
                    • 64

                    #99
                    Jakieś 10 (albo i więcej) lat temu, gdy w Warszawie pojawiły się pierwsze ujęcia w.o., kartki z wynikami badań były przy każdym wejściu.

                    Dziś taki raport znalazłem jedynie przy ujęciu na ul. Gąbińskiej (na Bielanach). Żadnych instytucji nie pytałem o wyniki badań.
                    Oddam się za sękacz!

                    Comment

                    • Kieswy
                      Kapral Kuflowy Chlupacz
                      • 2006.07
                      • 64

                      przepraszam za jakośc
                      Attached Files
                      Oddam się za sękacz!

                      Comment

                      • kuczman
                        D(r)u(c)h nieuchwytny
                        • 2008.01
                        • 146

                        Metna i rdzawa, nie?

                        Comment

                        • ZbylR
                          Szeregowy Piwny Łykacz
                          • 2016.07
                          • 6

                          Poproszę złotą łopatę
                          Oraz mój wkład do dyskusji. Od 2:23 o wodzie:

                          W YouTube możesz cieszyć się filmami i muzyką, które lubisz, przesyłać oryginalne treści i udostępniać je swoim bliskim, znajomym i całemu światu.

                          Comment

                          Przetwarzanie...