Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Butelkować czy zakombinować z cichą?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • darth_voyt
    Junior
    • 03-2008
    • 26

    Butelkować czy zakombinować z cichą?

    Witam po dłuuuugiej przerwie. Pech chciał, że nie miałem warunków na warzenie piwa po pierwszej warce.
    Ok. Dość biadolenia...

    Mam pytanko. Uwarzyłem sobie zestaw z Browamatora na bazie niechmielonych ekstraktów (prawdziwe "Ale").
    Ładnie przygotowałem brzeczkę, zapodałem drożdze (po rehydratacji).
    Po 3 dniach utworzył mi się gęęęsty kożuch drożdzowy na powierzchni więc wyglądało na to że już przestały pracować.
    Potrzymałem burzliwą przez 7 dni. Zdjąłem wczoraj kożuch z pianką wyparzoną łyżką i zamieszałem, żeby zobaczyć czy drożdże podejmą pracę. Dziś przychodzę i w sumie jest cisza, wygląda na to że burzliwa się ładnie zakończyła. Odfermentowało ze startowych 12 Blg (troszkę za wysokie, miałobyć 10 Blg) do 4 Blg. No i w zasadzie wszystko byłoby fajnie i dalszej kolejności bym butelkował, jednak piwo jest dość mętne i mam wrażenie, że osad nie opadł w całości na dno...I boję się że będzie po refermentacji za bardzo drożdżami zajeżdżać.

    Dlatego pytam czy warto na cichą czy się nie przejmować? Do cichej nei mam sprzętu. Tylko jeden pojemnik, brak wieczka z rurką.
    Jak myślicie, butelkować? Czy jednak spróbować z cichą?


    PS. Dobrze rozumuje, że jeśli moja brzeczka nastawna miała 12 Blg i aby uzyskać 10 Blg to powinienem dolać więcej wody?

    Dziękuję z góry za porady. Wracam do żywych i do zamiłowania
  • darko
    Senior
    • 06-2003
    • 2078

    #2
    Cicha na 7-14 dni.

    Comment

    • GaGacek
      Member
      • 08-2004
      • 96

      #3
      Dobrze by było przelać do drugiego "wiaderka".
      Jak nie masz sprzętu to nic innego Ci nie zostaje jak go zakupić lub w ostateczności zabutelkować (pewnie jak byś nie mieszał to by było bardziej klarowne).
      [...]Najważniejsza k... jest piana ! Czasem piana siada ! Jak jest dużo alkoholu to jest mało piany ! Szklanki muszą k.... być czyste !
      Piwo traktować można azotem ( nie pomylić k.... z tlenkiem azotu) ![...]- sensor

      Comment

      • darth_voyt
        Junior
        • 03-2008
        • 26

        #4
        no powiem szczerze ze jak zlewałem przez kranik do probówki na test Blg przez ściągnięciem kożucha drożdżowego to też było mętne więc chyba to nie od mieszania.

        Hmm...no właśnie kurcze nie wiem czy nie podjechać gdzieś do jakiegoś OBI kupić drugi pojemnik, wężyk do dekantacji oraz pokrywkę z rurką. Ostatecznie chyba mogę użyć jakiegoś balona na wino czyż nie?

        Rozumiem, że trzeba ładnie znad osadu powoli zlać do drugiego pojemnika, a po cichej najlepiej do fermentatora z kranikiem + roztwór glukozy i wtedy rozlew do butelek?

        Comment

        • Infam
          Senior
          • 05-2005
          • 715

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darth_voyt Wyświetlenie odpowiedzi
          Hmm...no właśnie kurcze nie wiem czy nie podjechać gdzieś do jakiegoś OBI kupić drugi pojemnik, wężyk do dekantacji oraz pokrywkę z rurką. Ostatecznie chyba mogę użyć jakiegoś balona na wino czyż nie? ?
          W OBI takie rzeczy? Użyj balona.
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darth_voyt Wyświetlenie odpowiedzi
          Rozumiem, że trzeba ładnie znad osadu powoli zlać do drugiego pojemnika, a po cichej najlepiej do fermentatora z kranikiem + roztwór glukozy i wtedy rozlew do butelek?
          Zgadza się w całej rozciągłości.
          "Dużo to nie znaczy Dobrze
          Dobrze znaczy dużo"

          Comment

          • granat862
            Senior
            • 12-2004
            • 945

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Infam Wyświetlenie odpowiedzi
            W OBI takie rzeczy?
            Kiedyś w Radomiu w Obi widziałem zestaw podobny do tych co BA ma w swojej ofercie.


            Wracając do tematu, to jeśli masz balon to smiało przelej do niego.
            Last edited by granat862; 25-02-2009, 07:40.
            Szklanka wody nie jednemu człowiekowi juz zaszkodziła, natomiast szklanka Pilznera nigdy."

            Comment

            • darth_voyt
              Junior
              • 03-2008
              • 26

              #7
              No niestety balon mogę pożyczyć od mojej mamuśki, ale tylko 15 litrowy, więc całej na cichą tam nie przeleję.

              A co do OBI to swego czasu widziałem produkty BIOWINA, ale boję się, że to tylko sezonówka. Dziś podjadę i zobaczę.

              Comment

              • Stasiek
                Senior
                • 02-2007
                • 608

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darth_voyt Wyświetlenie odpowiedzi
                No niestety balon mogę pożyczyć od mojej mamuśki, ale tylko 15 litrowy, więc całej na cichą tam nie przeleję.
                Dobry i 15 litrowy. Resztę zabutelkuj bez cichej. Będziesz miał do porównania.
                Tylko koniecznie dobrze wymyj/wydezynfekuj/wyparz ten balon przed wlaniem piwa.

                Comment

                • darth_voyt
                  Junior
                  • 03-2008
                  • 26

                  #9
                  Dzięki....rzeczywiście to nie jest głupi pomysł, żeby zrobić sobie do porównania dwa rodzaje
                  Last edited by darth_voyt; 25-02-2009, 15:50.

                  Comment

                  • bumbastic
                    Senior
                    • 08-2008
                    • 134

                    #10
                    Obi niestety takie rzeczy ma w ofercie tylko w sezonie - winnym, czyli na jesieni. Jak masz gdzieś Practikera w pobliżu to możesz sprawdzić. Byłem w zeszłym tygodniu to mieli różne balony i inne akcesoria. Fermentorów plastikowych nie widziałem.

                    Comment

                    • darth_voyt
                      Junior
                      • 03-2008
                      • 26

                      #11
                      Byłem w OBI i rzeczywiście mają tylko na sezon.
                      Generalnie pożyczyłem balon od mamuśki. Zlewałem przez cieniutki wężyk prawie 2h
                      No ale ładnie znad osadu zeszło. W sumie wyjdzie jakieś 18 litrów bo 2l to na samym dnie z drożdżami więc olałem. 15l weszło do balona a 3 zabutelkowałem z dodatkiem cukru (ostatnio z glukozą tą samą miarką wyszło średnio nagazowane). Porównam sobie potem smak. Dziwi mnie tylko że młode piwo jest baaardzo ciemne..Normalnie nic nie widać przez balon.

                      Miejmy nadzieje że się ładnie wyklaruje

                      Comment

                      • lordofdabeer
                        Senior
                        • 06-2008
                        • 112

                        #12
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darth_voyt Wyświetlenie odpowiedzi
                        Zlewałem przez cieniutki wężyk prawie 2h
                        To rzeczywiście musiał być cholernie cienki wężyk

                        Comment

                        • darth_voyt
                          Junior
                          • 03-2008
                          • 26

                          #13
                          No średnica to jakies 3-4 mm...ale dalem rade.
                          nic innego pod ręką nie miałem..

                          Comment

                          • darth_voyt
                            Junior
                            • 03-2008
                            • 26

                            #14
                            Mam jeszcze pytanko...
                            Czy cicha moze stać w balonie bez rurki fermentacyjnej?

                            Generalnie balon jest zamknięty gumowym korkiem z dziurką, w który jest włożony mini koreczek zrobiony z folii aluminiowej..Może tak zostać?

                            Kurde nie mogę dostać nigdzie rurki....właśnie teraz

                            Comment

                            • bumbastic
                              Senior
                              • 08-2008
                              • 134

                              #15
                              Rurka z wodą zabezpiecza przed dostaniem się różnych, nieporządanych elementów z zewnątrz-much, kurzu, powietrza czy innych robali i bakterii, a poza tym widać i słychać jak piwko pracuje. Zatkaj jakąś watą i będzie dobrze, byle nie za szczelnie bo będziesz miał tykającą bąbę piwną Mi kiedyś eksplodował balon z winem w środku nocy, to była jatka

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎