Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Cydr - jakie drożdże

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Lusterko87
    Member
    • 10-2011
    • 36

    #46
    Jak widzisz Blg wynosiło 11 a na opakowaniach soków czy z Hortexu czy Biedronki średnia zawartość cukru w soku wynosi około 10g na 100ml czyli sprawa chyba głównie ma się do użytych drożdży... nie znam dobrze angielskiego ale te które użyłem a nie ma ich na zdjęciach to Sweetener - czyli krótko mówiąc słodkie i to może być przyczyna słodkości

    Comment

    • Hedin
      Senior
      • 02-2011
      • 370

      #47
      Jeśli by tutaj drożdże miały jakiś wpływ, to by nie odfermentowały do 0 blg, tak mi się wydaje. Jakby nie do końca odfermentowały, to wtedy słodycz pochodziłaby z sacharozy, czy fruktozy Przypuszczam, że pochodzi od jakichś innych substancji, które zawiera sok.
      Muszę zrobić z ciekawości kiedyś na próbę.

      Comment

      • jaozyrys
        Senior
        • 10-2008
        • 154

        #48
        Byłem ostatnio w Asturii w Hiszpanii, można tam kupić gazowany cydr w butelkach jak wino musujące, ale najpopularniejszy jest cydr bez gazu, który napowietrza się (żeby były bąbelki) używając elektrycznej pompki lub nalewając z dużej wysokości - mały popis kelnerów http://www.youtube.com/watch?v=nikgKDJuWrU .

        Jest niefiltrowany i niedosładzany, ale dużo mniej kwaśny niż moje pierwsze próby z kartonikowym na drożdżach piwnych i zarazem o wiele lepszy.

        Comment

        • zerom_ol
          Member
          • 10-2011
          • 50

          #49
          Zainspirowany między innymi tym tematem wczoraj nastawiłem "cydr" z soku z biedronki.
          Dałem drożdże Safbrew S-33. Po 24 nastaw mocno gazuje ale nie ma na jego powierzchni piany tak ja to się ma przy fermentacji piwa. Czy tak ma być? Czy coś jest nie tak?
          Proszę o odpowiedz

          Comment

          • jaozyrys
            Senior
            • 10-2008
            • 154

            #50
            Sok jabłkowy nie może pochwalić się taką zawartością białek jak brzeczka, toteż prawie się nie pieni. Gazowanie jest widoczną oznaką fermentacji, jest ok.

            Comment

            • zerom_ol
              Member
              • 10-2011
              • 50

              #51
              Dziękuje za uspokojenie
              Ile to rzeczy można się dowiedzieć
              Dziękuje za odpowiedz
              Pozdrawiam

              Comment

              • uranium
                Member
                • 05-2003
                • 77

                #52
                Odkopie trupa.
                Ja użyłem ostatnio drożdży SAFCIDER 5g na 20l skoku z kartonika. Dzisiaj poszło do butelek.
                Sprzedaje je ktoś na allegro i powiem, że lepiej się na dają na sok z jabłek z kartonu a nawet półpasteryzowany z wytwórni niż piwne. Przynajmniej ruszyły po wcześniejszym uwodnieniu.
                Oczywiście też pożywka.

                Comment

                • Piecho
                  Junior
                  • 06-2013
                  • 6

                  #53
                  Czy do fermentacji Biedrokowego soku nadadzą się S-33 lub T-58? W jakich proporcjach ich używać?

                  Comment

                  • jaozyrys
                    Senior
                    • 10-2008
                    • 154

                    #54
                    Bardziej S-33, dawkować można pewnie na 20-25L, ale trzeba dodać pożywkę winiarską. No i w Biedronce pojawiły się soki Słoneczna Tłocznia w dużych kartonach, na pewno cydr na nich będzie nzacznie lepszy niż na tym zwykłym z koncentratu.

                    Comment

                    • Piecho
                      Junior
                      • 06-2013
                      • 6

                      #55
                      Zorientuję się w temacie pożywki.

                      Patrzyłem na ten temat i nic tu o niej nie ma. Z tą pianką wygląda nieźle.

                      Zgodnie z obietnicami zamieszczam krótką fotorelację z produkcji cydru z kartonika. Wstrzymywałem się żeby móc zamieścić całość - od początku do końca ... no i

                      Comment

                      • TTOP
                        Senior
                        • 03-2013
                        • 449

                        #56
                        To mój pierwszy post, więc chciałbym się przywitać. Zamiast kilku słów o sobie w odpowiednim dziale, podzielę się moimi doświadczeniami z cydrem.

                        Składniki:

                        - 10l soku riviera z biedronki (ostatnio nastąpiła delikatna zmiana nazwy, ale szczerze mowiąc zauważyłem to dopiero w domu, ważne, że w składzie nie ma ordynarnie cukru)
                        - drożdże winiarskie - ferminivin pdm kupione w leroy merlin
                        żadnego startera, nic.

                        Fermentor z kranikem zdezynfekowany, wlewamy 10l soku, przy temperaturze 24 stopnie zadane drożdże. BLG początkowe - 12. Po tygodniu spadło do 1. Łącznie fermentacja trwała 17 dni. do nagazowania na każdą butelkę wyszło średnio 3g cukru.
                        Cukier zadałem do drugiego fermentora jako roztwór z przegotowaną i ostudzoną wodą o takim samym BLG, jak początkowe BLG soku przed fermentacją. Całość cydru zlałem do fermentora z wodą z cukrem i z powrotem do fermentora z kranikiem. Aktualnie cydr jest w butelkach szklanych 0.5 po Perle i jest dokładnie taki, jak chciałem - wytrawny, ale wyraźnie nagazowany, zmętnienia przy nalewaniu jak piwo domowe (zostawiając co nieco na dnie) nie ma praktycznie nic. Cydr jest bardzo, ale to bardzo wytrawny, mega wchodzi w takie upały jak te obecne. Mam nadzieję, że komuś się przyda

                        Comment

                        • jawaw7
                          Member
                          • 05-2011
                          • 68

                          #57
                          No i tak to jest, jak człowiek na forum wejdzie. Jutro kupuje sok i idzie cydr do fermentora!

                          Comment

                          • TTOP
                            Senior
                            • 03-2013
                            • 449

                            #58
                            nie no, piwo zacząłem warzyć wczesną wiosną, więc kompletny debiut to nie był, ale fakt - podkusił mnie do wizyty w biedrze właśne temat cydru z tego forum

                            Comment

                            • jawaw7
                              Member
                              • 05-2011
                              • 68

                              #59
                              Bardziej mnie chodziło o to, że sam się będę musiał za cydra zabrać. Zanim wszedłem na forum, to pomysł tylko się kolebotał gdzieś po głowie, ale był daleko od realizacji. Wystarczyło jednak troszkę poczytać i już wiem, że to kwestia dni

                              Comment

                              • TTOP
                                Senior
                                • 03-2013
                                • 449

                                #60
                                aa, w ten deseń powiem tak - jeśli masz zamiar robić z soku np. jak podałem powyżej to roboty jest 1/10 tego, co przy piwie (właściwie tylko dbanie o czystość) a efekt dobry. Na sezon letni w sam raz

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎