Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

FAQ piwowarski - dyskusja

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • bogdan62
    Senior
    • 10-2004
    • 173

    #61
    Warząc piwo posiadasz chyba środki do dezynfekcji, wystarczy cukromierz zalać tym środkiem w jakimś pojemniku. Odradzam użycie wrzątku, szkło może pęknąć, ponadto gdzieś czytałem (nie pamiętam źródła), że duże zmiany temperatury mogą doprowadzić do rozkalibrowania cukromierza.

    Comment

    • AndrewZG
      Senior
      • 08-2009
      • 261

      #62
      bogdan62 - takiej odpowiedzi oczekiwałem - dzięki.
      Podsumowując - sterylizacja cukromierza powinna się odbywać "na zimno".
      Czy ktoś ma inne zdanie bądź doświadczenia?

      Comment

      • Seta
        Piję piwo
        • 10-2002
        • 6964

        #63
        Popieram Bogdana - nie ryzykowałbym wrzątku.
        Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

        Comment

        • zgoda
          Senior
          • 05-2005
          • 3516

          #64
          Spirytus, mocny bimber - jak ktoś nie ma despreja czy czegoś w tym stylu.
          Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

          Comment

          • AndrewZG
            Senior
            • 08-2009
            • 261

            #65
            Dziękuję za porady.
            Mam jeszcze jeden nurtujący mnie temat (jako początkującego piwowara), a mianowicie przelewanie. Chodzi mi konkretnie o zlewanie piwa po burzliwej fermentacji do drugiego fermentora (albo na cichą, albo do wymieszania z dosładzaczem i rozlewu).
            Z tego co wyczytałem na forum polecane jest przelewanie przez rurkę/wężyk aby zbytnio nie napowietrzyć piwa.
            Jednak w przypadku wężyka istnieją (szczególnie dla początkujących) dodatkowe zagrożenia zakażeniem - niedokładnie zdesynfekowana rurka, zaciąganie ustami.
            Czy jednorazowe przelanie piwa z jednego pojemnika do drugiego metodą "grawitacyjną", czyli przechylamy fermentor i lejemy delikatnie do drugiego będzie miało wpływ na późniejszy smak piwa?
            Czy ktoś ma w tym temacie konkretne doświadczenia poza ogólnie panującą opinią?
            Pozdrawiam.

            Comment

            • Gabe
              Senior
              • 03-2010
              • 405

              #66
              Jak przelewasz z burzliwej, to na dole masz osad z drożdży (martwych), przechylając fermentor wzburzasz i lejesz też te śmieci.

              Comment

              • Seta
                Piję piwo
                • 10-2002
                • 6964

                #67
                Przelewałem w ten sposób i raczej niczego negatywnego się nie doszukałem, ale na codzień używam rurki.
                Edit: osad wzburza się w małym stopniu (zależy od flokulacji drożdży), wszystko i tak osiądzie na cichej.
                Last edited by Seta; 01-12-2010, 11:03.
                Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

                Comment

                • AndrewZG
                  Senior
                  • 08-2009
                  • 261

                  #68
                  Do tej pory przelewałem raz (robię z gotowców) i nic się nie wzburzyło - delikatnie zlałem wszystko znad osadu.

                  Comment

                  • gubik
                    D(r)u(c)h nieuchwytny
                    • 06-2010
                    • 111

                    #69
                    W smaku na pewno są jakieś różnice, tlen na tym etapie jest wrogiem piwa!!! Ale czy będziesz w stanie te różnice wyłapać to już ciężko powiedzieć...Jeśli tak bardzo boisz się przelewania przez rurkę to lej delikatnie z pojemnika do nowego pojemnika najlepiej po ściance, żeby ten kontakt z tlenem ograniczyć do minimum

                    Comment

                    • fidoangel
                      Senior
                      • 07-2005
                      • 3489

                      #70
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika AndrewZG Wyświetlenie odpowiedzi
                      Czy jednorazowe przelanie piwa z jednego pojemnika do drugiego metodą "grawitacyjną", czyli przechylamy fermentor i lejemy delikatnie do drugiego będzie miało wpływ na późniejszy smak piwa?
                      Czy ktoś ma w tym temacie konkretne doświadczenia poza ogólnie panującą opinią?
                      Pozdrawiam.

                      Ten post i następny. Kilka wcześniejszych też coś wyjaśni.
                      Last edited by fidoangel; 01-12-2010, 13:53.
                      "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

                      Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

                      Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
                      Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
                      Sprawdź >>>Przewodnik<<<

                      Comment

                      • zgoda
                        Senior
                        • 05-2005
                        • 3516

                        #71
                        Temat rurki fermentacyjnej powraca jak bumerang. Wydaje mi się, że warto mocniej zaakcentować okoliczności, kiedy warto jej używać i wyraźnie napisać, że w normalnych warunkach (fermentacja pod ciągłym nadzorem, jak to u początkujących) jest całkowicie zbędna.
                        Browar Clair de Lune - zapiski literackie, brewing log, na fejsbóku, blog

                        Comment

                        • corrado
                          Member
                          • 05-2007
                          • 30

                          #72
                          Ale wiesz, ludzie lubią jak coś "bulka"

                          Comment

                          • p0p0
                            Member
                            • 07-2014
                            • 35

                            #73
                            Brakuje kilku FAQ o bulkaniu, rurce i szczelności fermentora

                            Comment

                            • TTOP
                              Senior
                              • 03-2013
                              • 449

                              #74
                              I stwierdziłeś, że to tak ważne, żeby odkopać temat z 2010 roku?

                              Comment

                              • p0p0
                                Member
                                • 07-2014
                                • 35

                                #75
                                Link mnie tu zaprowadził, to nie moja wina, a nie mam zwyczaju patrzeć na daty

                                Czyli ten przyklejony FAQ zatrzymał się w 2010 i już nie ma nic do dodania?

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎