Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Cukier wanilinowy

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • jawaw7
    Member
    • 05-2011
    • 68

    Cukier wanilinowy

    Moja pierwsza wareczka czeka grzecznie w piwnicy na butelkowanie i przyszła pora na przygotowania do warki drugiej. Padło na pszeniczne. Składniki zakupione (zestaw surowców z BA) i w głowie różne pomysły. Zastanawiam się, czy do refermentacji nie dać cukru wanilinowego (przynajmniej do części). Ktoś już tego próbował? Da to w ogóle jakieś odczuwalne efekty? No i jeśli już, to ile go sypać?
  • mark33
    Idę po piwo do piwnicy.
    • 04-2005
    • 3283

    #2
    Wpierw spróbuj na szklance piwa czy to jest to o co Ci chodzi.

    Comment

    • anteks
      maruda
      • 08-2003
      • 10740

      #3
      Waniliowa pszenica ?
      Mniej książków więcej piwa

      Comment

      • jawaw7
        Member
        • 05-2011
        • 68

        #4
        Waniliowa pszenica ?
        Pomyślałem, że to może być ciekawy eksperyment.
        Wpierw spróbuj na szklance piwa czy to jest to o co Ci chodzi.
        Na jednej szklance? To by oznaczało, że muszę cukier dodać bezpośrednio do szklanki i to w dodatku do piwa zielonego, więc mogę osiągnąć inny efekt niż po leżakowanym piwie z cukrem w dodatku przejedzonym przez drożdże podczas refermentacji.

        Comment

        • mark33
          Idę po piwo do piwnicy.
          • 04-2005
          • 3283

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jawaw7 Wyświetlenie odpowiedzi
          Pomyślałem, że to może być ciekawy eksperyment.

          Na jednej szklance? To by oznaczało, że muszę cukier dodać bezpośrednio do szklanki i to w dodatku do piwa zielonego, więc mogę osiągnąć inny efekt niż po leżakowanym piwie z cukrem w dodatku przejedzonym przez drożdże podczas refermentacji.
          Eksperyment jest ciekawy, ale warki pszenicy bym nie ryzykował. Dlatego wpierw sprawdził bym czy smakuje mi w szklance np. Obołonia jeżeli nie masz jeszcze własnego.
          Przy okazji ustalić można ile rzeczonego cukru dodać, czy 2 gramy na pół litra zabija czy jest smacznie. Leżakowanie może złagodzić smak podobnie jak się to dzieje z innymi przyprawami. Zrobisz jak zechcesz Twój eksperyment, Twoje surowce i Twoje wyniki

          Comment

          • jawaw7
            Member
            • 05-2011
            • 68

            #6
            Tak tez uczynie. Wynikami z checia sie podziele.

            P.S. Przepraszam za brak polskich znakoe - pisze z komorki.

            Comment

            • jawaw7
              Member
              • 05-2011
              • 68

              #7
              Eksperyment przeprowadzony - łyżeczka cukru wanilinowego na pół litra piwa pszenicznego, to stanowczo za dużo! Smak piwa został całkowicie zdominowany przez cukier o zapachu nie wspominając. Jeśli chodzi o zapach, to się nie martwię - z pewnością w trakcie refermentacji zostanie zabity przez piwny. Jednak w przypadku smaku jest już gorzej. Spróbuję ograniczyć się do połowy łyżeczki na butelkę i to też tylko w niewielkiej części warki. Za miesiąc - po leżakowaniu piwa, opiszę wyniki eksperymentu.

              Comment

              • jawaw7
                Member
                • 05-2011
                • 68

                #8
                Pierwsze wrażenia po pierwszej butelce - piwko smakuje dobrze. Jednak prawda jest taka, że bez cukru wanilinowego smakuje znacznie lepiej.

                Pierwsze podsumowanie - warto spróbować (bo szukajmy nowych smaków), ale tylko raz i wystarczy.

                Edycja:
                Kolega, który fanem pszenicznego nie jest, właśnie stwierdził: "Dobre! No k... dobre! "
                Last edited by jawaw7; 01-08-2011, 20:09.

                Comment

                • mark33
                  Idę po piwo do piwnicy.
                  • 04-2005
                  • 3283

                  #9
                  Wynik jest szkoda tylko, że opis taki lakoniczny, zrobiło się gorzkawe, sztuczne, czy zupełnie z innej beczki

                  Comment

                  • jawaw7
                    Member
                    • 05-2011
                    • 68

                    #10
                    Hmm... Piana kiepska - dość duża, ale mało stabilna. Zapach myślę, że dobry. Smak sztuczny (to jedyny mankament specyfiku) - może należy jeszcze mniej cukru wanilinowego. Wydaje się, że dodanie naturalnych lasek wanilii byłoby lepsze i dałoby wyniki zadowalające. Ogólnie pomysł wydaje się warty spróbowania, jednak sztuczny posmak aromatów wyklucza wykorzystanie cukru wanilinowego.

                    Comment

                    • jawaw7
                      Member
                      • 05-2011
                      • 68

                      #11
                      Z zrobionych do tej pory przeze mnie piw (2 warki, z czego druga w dwóch wariantach - z i bez cukru wanilinowego), ta z cukrem cieszy się chyba największym wzięciem. W związku z powyższym myślę, że pomysł jest warty spróbowania i polecenia. Uważam jednak, że wybór naturalnej wanilii byłby lepszy.

                      Chętnie usłyszę o doświadczeniach innych

                      Comment

                      Przetwarzanie...
                      X
                      😀
                      🥰
                      🤢
                      😎
                      😡
                      👍
                      👎