Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Filtrator z oplotu - budowa krok po kroku

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • anteks
    maruda
    • 08-2003
    • 10739

    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mark33 Wyświetlenie odpowiedzi
    Porównaj średnicę obu naczyń, wydaje mi się, że chodzi o wysokość złoża filtracyjnego. .
    czy pojemność obu naczyń nie jest przypadkiem porównywalna ?
    Last edited by anteks; 13-04-2009, 19:25.
    Mniej książków więcej piwa

    Comment

    • mark33
      Idę po piwo do piwnicy.
      • 04-2005
      • 3283

      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika anteks Wyświetlenie odpowiedzi
      czy pojemność obu naczyń nie jest przypadkiem porównywalna ?
      Pojemność jest, średnica i wysokość już nie , wiadro wyższe i dodatkowo węższe na dole, tym samym wysokość złoża jest większa.
      Last edited by mark33; 13-04-2009, 19:34.

      Comment

      • anteks
        maruda
        • 08-2003
        • 10739

        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mark33 Wyświetlenie odpowiedzi
        Pojemność jest, średnica i wysokość już nie , wiadro wyższe i dodatkowo węższe na dole, tym samym wysokość złoża jest większa.
        czy te kilka centymatrów robie taką różnicę ? Przy warkach powiedzmy 100-200l czy nawet 1000 i więcej powinno wcale nie lecieć ?
        Mniej książków więcej piwa

        Comment

        • mark33
          Idę po piwo do piwnicy.
          • 04-2005
          • 3283

          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika anteks Wyświetlenie odpowiedzi
          czy te kilka centymatrów robie taką różnicę ? Przy warkach powiedzmy 100-200l czy nawet 1000 i więcej powinno wcale nie lecieć ?
          Różnica w komforcie filtracji, piszę na podstawie swoich obserwacji
          100 litrowej warki raczej w 30 litrowym fermentorze się nie filtruje

          Comment

          • darko
            Senior
            • 06-2003
            • 2078

            Mark33 ma rację. Wymiary, a właściwie proporcje w budowie kadzi filtracyjnej są kwestią zasadniczą.

            Comment

            • anteks
              maruda
              • 08-2003
              • 10739

              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mark33 Wyświetlenie odpowiedzi
              Różnica w komforcie filtracji, piszę na podstawie swoich obserwacji
              100 litrowej warki raczej w 30 litrowym fermentorze się nie filtruje
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darko Wyświetlenie odpowiedzi
              Mark33 ma rację. Wymiary, a właściwie proporcje w budowie kadzi filtracyjnej są kwestią zasadniczą.
              fakt 100 l w 30 nikt nie fermentuje ale są tacy co warzą 100l i jakś leci , nigdy nie wdziałem garnka Lidlowskiego na żywo ale w plastiku 30l ponad 7 kg słodu filtrwało bez problemu
              Mniej książków więcej piwa

              Comment

              • mark33
                Idę po piwo do piwnicy.
                • 04-2005
                • 3283

                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika anteks Wyświetlenie odpowiedzi
                fakt 100 l w 30 nikt nie fermentuje ale są tacy co warzą 100l i jakś leci , nigdy nie wdziałem garnka Lidlowskiego na żywo ale w plastiku 30l ponad 7 kg słodu filtrwało bez problemu
                Blisko 100 litrów warzy Wesoły zobacz jaką ma średnicę kadzi filtracyjnej (ze 3 razy większa niż fermentor ) , można zapytać czym się kierował przy projektowaniu.

                Comment

                • anteks
                  maruda
                  • 08-2003
                  • 10739

                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mark33 Wyświetlenie odpowiedzi
                  Blisko 100 litrów warzy Wesoły zobacz jaką ma średnicę kadzi filtracyjnej (ze 3 razy większa niż fermentor ) , można zapytać czym się kierował przy projektowaniu.
                  Wolsztyński Browar i chyba Marusia też warzą w garze 100 l może Oni się wypowiedzą
                  Mniej książków więcej piwa

                  Comment

                  • przemo70
                    † 1970-2019 Piwosz w Raju
                    • 05-2007
                    • 1501

                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika anteks Wyświetlenie odpowiedzi
                    Wolsztyński Browar i chyba Marusia też warzą w garze 100 l może Oni się wypowiedzą
                    Z moich obserwacji wynika że średnica kadzi filtracyjnej ma wpływ,czym większa średnica tym lepiej ponieważ złoże jest niższe jak oczywiście ilość filtrowanego młóta oraz stopień ześrutowania.Najgorzej filtruje się pszeniczny, z resztą nie mam problemu, jest tylko jeden warunek żeby nad młótem był zawsze jakiś 1 cm wody i nie można dopuścić żeby filtrat cały wyciekł z młóta bo potem kicha.ważną rzeczą jest też długość wężyka /z kranika do gara/ najmniej 1,5m ale czym dłuższy tym lepiej "ciągnie".Przeważnie przy naszych warkach dzielimy ilość brzeczki na połowę i filtrujemy w dwóch fermentorach za pomocą wężyka z oplotu i trwa to jakąś h a zasyp to przeważnie 18-19 kg.Przy porterze też nie było problemu a zasyp był o parę kg większy.
                    Save water, drink beer ...

                    http://www.parowozy.com.pl/
                    http://www.kamery.wolsztyn.pl/
                    https://www.facebook.com/pages/Browa...10?ref=profile

                    Comment

                    • anteks
                      maruda
                      • 08-2003
                      • 10739

                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika przemo70 Wyświetlenie odpowiedzi
                      .Przeważnie przy naszych warkach dzielimy ilość brzeczki na połowę i filtrujemy w dwóch fermentorach za pomocą wężyka z oplotu i trwa to jakąś h a zasyp to przeważnie 18-19 kg.Przy porterze też nie było problemu a zasyp był o parę kg większy.
                      czyli ponad 10 kg w jednym fermentorze i leci bez problemu
                      Mniej książków więcej piwa

                      Comment

                      • przemo70
                        † 1970-2019 Piwosz w Raju
                        • 05-2007
                        • 1501

                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika anteks Wyświetlenie odpowiedzi
                        czyli ponad 10 kg w jednym fermentorze i leci bez problemu
                        nie ma problemu zasuwa na cacy, trzeba szybko wodę grzać albo trochę przystopować zaciskiem bo za szybko się wysładza
                        Save water, drink beer ...

                        http://www.parowozy.com.pl/
                        http://www.kamery.wolsztyn.pl/
                        https://www.facebook.com/pages/Browa...10?ref=profile

                        Comment

                        • Stasiek
                          Senior
                          • 02-2007
                          • 608

                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika przemo70 Wyświetlenie odpowiedzi
                          nie ma problemu zasuwa na cacy, trzeba szybko wodę grzać albo trochę przystopować zaciskiem bo za szybko się wysładza
                          No... nie zawsze jest tak cacy.
                          Mój filtrator z oplotu poległ na filtracji 10kg pszenicy. A filtrator z ponacinanej rurki miedzianej przefiltrował to bez problemu.
                          Ale mój oplot:
                          - ma tylko 60cm długości
                          - jest grubszy (3/4"), a przez to być może bardziej narażony na ściskanie przez zacier.
                          - no i to była pszenica.

                          Comment

                          • przemo70
                            † 1970-2019 Piwosz w Raju
                            • 05-2007
                            • 1501

                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Stasiek69 Wyświetlenie odpowiedzi
                            No... nie zawsze jest tak cacy.
                            Mój filtrator z oplotu poległ na filtracji 10kg pszenicy. A filtrator z ponacinanej rurki miedzianej przefiltrował to bez problemu.
                            Ale mój oplot:
                            - ma tylko 60cm długości
                            - jest grubszy (3/4"), a przez to być może bardziej narażony na ściskanie przez zacier.
                            - no i to była pszenica.
                            Tu masz rację z pszenicą idzie różnie ale trzeba zamieszać i leci,wiadomo leci berbelucha ale i tak osiądzie na dnie gara
                            Save water, drink beer ...

                            http://www.parowozy.com.pl/
                            http://www.kamery.wolsztyn.pl/
                            https://www.facebook.com/pages/Browa...10?ref=profile

                            Comment

                            • mark33
                              Idę po piwo do piwnicy.
                              • 04-2005
                              • 3283

                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Stasiek69 Wyświetlenie odpowiedzi
                              No... nie zawsze jest tak cacy.
                              Mój filtrator z oplotu poległ na filtracji 10kg pszenicy. A filtrator z ponacinanej rurki miedzianej przefiltrował to bez problemu.
                              Ale mój oplot:
                              - ma tylko 60cm długości
                              - jest grubszy (3/4"), a przez to być może bardziej narażony na ściskanie przez zacier.
                              - no i to była pszenica.
                              U mnie dziś dokładnie odwrotna sytuacja, rurka miedziana nie zadziałała a oplot dał radę.
                              To tak, żeby nie było, że to czy tamto jest lepsze

                              Comment

                              • Infam
                                Senior
                                • 05-2005
                                • 715

                                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mark33 Wyświetlenie odpowiedzi
                                U mnie dziś dokładnie odwrotna sytuacja, rurka miedziana nie zadziałała a oplot dał radę.
                                To tak, żeby nie było, że to czy tamto jest lepsze
                                Trochę dziwne... Dla oplotu były pewnie trochę inne warunki (zacier przełożony do fermentora, było go mniej, było również mniej zbitego młóta itp.)
                                Razu pewnego zacierałem mączkę. Oplot poległ. Bez wyciągania rzeczonego włożyłem rurkę Cu. Poszło. Niezbyt szybko ale do przodu.
                                "Dużo to nie znaczy Dobrze
                                Dobrze znaczy dużo"

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎