Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Filtrator z oplotu - budowa krok po kroku

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • farmfrit
    Junior
    • 03-2009
    • 13

    Przejrzałem temat ale nie znalazłem rozwiązania jednego problemu: mój wężyk ma zapach jakiegoś oleju czy innego środka zabezpieczającego (Chińczycy...). Umyłem go w płynie, wygotowałem kilkanaście minut, potem znów wygotowałem z solą i płynem do naczyń i nadal czuć ten zapach. Mieliście ten problem?

    Comment

    • fidoangel
      Senior
      • 07-2005
      • 3489

      Nie miałem tego problemu. Pierwsze słyszę.
      "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

      Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

      Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
      Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
      Sprawdź >>>Przewodnik<<<

      Comment

      • krzychu-n
        Member
        • 04-2007
        • 35

        Ja bym zrobił nowy. Bałbym się, że popsuje mi warkę a czas i praca więcej warta niż nowy oplot. Nie spotkałem się z czy takim. Moje wężyki były i są na razie OK.

        Comment

        • migdal
          Junior
          • 04-2007
          • 1

          Moja mała modyfikacja polega na tym że od razu kupiłem wężyk 3/4 cala, dzięki temu nie ma potrzeby stosować przejściówki i filtracja jest jeszcze szybsza.

          Comment

          • wojtas40
            Member
            • 03-2007
            • 82

            Ja również od razu zastosowałem wężyk 3/4 cala. Ale po pewnym czasie uznałem że można zwiększyć wydajność filtracji poprzez zastosowanie czwórnika i 3 wężyków z oplotu.W tym celu zakupiłem czwórnik ze stali nierdzewnej, 3 łączniki 3/4 cala (czwórnik jest gwintowany od wewnątrz) i dodatkowe wężyki. Całość zdała celująco egzamin z filtracji . Ale i tak podczas filtracji Roggenbiera, problemem było przejście kisielowatej brzeczki przez oplot. Na to chyba nie ma rady ?

            Comment

            • kopyr
              Senior
              • 06-2004
              • 9475

              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika wojtas40 Wyświetlenie odpowiedzi
              Ale i tak podczas filtracji Roggenbiera, problemem było przejście kisielowatej brzeczki przez oplot. Na to chyba nie ma rady ?
              Należy zrobić mash out po polsku "dogrzewanie", czyli podnieść temp. zacieru do 76-78C. To znacznie zmniejsza lepkość zacieru i filtracja przebiega o wiele sprawniej.
              blog.kopyra.com

              Comment

              • hasintus
                Senior
                • 07-2006
                • 850

                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
                Należy zrobić mash out po polsku "dogrzewanie", czyli podnieść temp. zacieru do 76-78C. To znacznie zmniejsza lepkość zacieru i filtracja przebiega o wiele sprawniej.
                W przypadku roggena przeważnie nie przebiega sprawniej.

                Comment

                • kopyr
                  Senior
                  • 06-2004
                  • 9475

                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika hasintus Wyświetlenie odpowiedzi
                  W przypadku roggena przeważnie nie przebiega sprawniej.
                  U mnie przebiegła. Ze pierwszym razem jakieś 3-4h. Za drugim razem zastosowałem mash out - filtracja 1h.
                  blog.kopyra.com

                  Comment

                  • wojtas40
                    Member
                    • 03-2007
                    • 82

                    Jednym z dobrych rozwiązań przy filtracji Roggena jest "lekkie rozcieńczenie" zacieru w kadzi filtracyjnej gorącą wodą (78-80 st C). Wtedy filtracja przebiega sprawniej ( już nie zatykało się), tylko tyle , że filtrat trzeba będzie dłużej pogotować przed chmieleniem, żeby uzyskać docelową gęstość.

                    Comment

                    • hasintus
                      Senior
                      • 07-2006
                      • 850

                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
                      U mnie przebiegła. Ze pierwszym razem jakieś 3-4h. Za drugim razem zastosowałem mash out - filtracja 1h.
                      Fakt, że ja robię zawsze zakończenie w 75-78 st. przy każdym piwie i wysładzam wodą o takiej temp. Robiłem roggena trzy razy i zawsze to była mordęga, szczególnie wysładzanie.

                      Comment

                      • gubik
                        D(r)u(c)h nieuchwytny
                        • 06-2010
                        • 111

                        Wracając do wyższości filtratora z oplotu nad "zepsutym" wiadrem z BA to proponuję kompromis Ja od kilku warek warek używam zarówno jednego, jak i drugiego... Tzn. do pojemnika z kurkiem mocuję filtrator z oplotu, pojemnik zalewam około 3 litrami wody o temp. min. 78 st. C (tzw. podbicie), na całość zakładam pojemnik fermentacyjny z perforowanym dnem, dokładnie taki jaki można nabyć za pośrednictwem różnego rodzaju sklepów specjalistycznych (istnieje także możliwość samemu ponakłuwania pojemnika). Po zacieraniu dno takiego pojemnika wykładam gęstym zacierem, a później przelewam resztę i czekam ok. 30 minut do ułożenia się całego złoża. Po tym wszystkim zaczynam filtrację przednią, a w następnej kolejności wysładzanie. Jeśli chodzi o klarowność brzeczki przed gotowaniem, nie mam z tym żadnego problemu. Po wysładzaniu młóto w łatwy sposób ląduje w worku i na śmietnik pozdrawiam

                        Comment

                        • Marusia
                          Senior
                          • 02-2001
                          • 20211

                          Ale jaki to ma cel?
                          www.warsztatpiwowarski.pl
                          www.festiwaldobregopiwa.pl

                          www.wrowar.com.pl



                          Comment

                          • uups
                            Junior
                            • 12-2009
                            • 13

                            i po co czekać 30 min strata czasu ..pozdr

                            Comment

                            • kopyr
                              Senior
                              • 06-2004
                              • 9475

                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika gubik Wyświetlenie odpowiedzi
                              Wracając do wyższości filtratora z oplotu nad "zepsutym" wiadrem z BA to proponuję kompromis Ja od kilku warek warek używam zarówno jednego, jak i drugiego...
                              Tak naprawdę filtrujesz wiadrem. Czy wężyk jest czy go nie ma, to nie ma znaczenia. Warstwa filtracyjna młóta jest nad wiadrem.
                              blog.kopyra.com

                              Comment

                              • gubik
                                D(r)u(c)h nieuchwytny
                                • 06-2010
                                • 111

                                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
                                Tak naprawdę filtrujesz wiadrem. Czy wężyk jest czy go nie ma, to nie ma znaczenia. Warstwa filtracyjna młóta jest nad wiadrem.
                                Zgodziłbym się, ale nie do końca... Zgadzam się z tym, iż filtruje się wiadrem bo tam jest młoto, ale po skończonej filtracji i po podniesieniu wiadra, nad dnem fermentatora, w którym jest filtrator z oplotu występuje jeszcze mętna brzeczka (te cząstki, które przepuściły dziurki w "zepsutym wiadrze"), która IMO po części jest zatrzymywana właśnie dzięki temu filtratorowi. Wiadomo, że ten filtrator nie zatrzymuje w całości mętnej brzeczki, która spływa z perforowanego wiadra, ale na pewno ma swój dodatkowy udział, że brzeczka wypływająca już z kranika jest bardziej klarowna. Takie jest moje zdanie, jeśli źle myślę proszę o naprostowanie

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎