Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Filtrator z oplotu - budowa krok po kroku

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • mark33
    Idę po piwo do piwnicy.
    • 04-2005
    • 3283

    #91
    U mnie karmelowe nie maja wpływu, za to palony żywiecki zapycha filtr doskonale. Wina leży pomiędzy śrutownikiem (młynek żarnowy do kawy) a właściwościami słodu do rozpadania się ma mąkę. Przy ostatniej warce zastosowałem gotowanie ciemnego w osobnym garnku - pomogło.

    Comment

    • darko
      Senior
      • 06-2003
      • 2078

      #92
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika SlawekT Wyświetlenie odpowiedzi
      Mówiąć szczerze nie mam pomysłu jak wyjaśnić, dlaczego przy porterze (zasyp ok. 9 kg) filtruje się tak długo.
      Moim zdaniem powodów jest kilka: wysoka lepkość brzeczki o dużym ekstrakcie, procentowo większa zawartość białka w zacierze, być może za drobna śruta.

      Comment

      • fidoangel
        Senior
        • 07-2005
        • 3489

        #93
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika seta Wyświetlenie odpowiedzi
        W tym sezonie mam zamiar sprawić filtrator oplotowy w mojej nowej kadzi zaciernej (pastryzator z Lidla).
        Mam pytanko do użytkowników takiego (lub podobnego) zestawu. Czy trzeba odczekiwać przed filtracją żeby coś się ułożyło na kształt złoża? Jak długo? Pytanie dodatkowe - wężyk nie przeszkadza przy mieszaniu [zwłaszcza przy dużym (porterowym) zasypie]?
        Nie trzeba czekać na żadne ułożenie złoża.
        Przy zacieraniu ja po prostu wyciągam koniec filtratora poza garnek przez lekko odsuniętą pokrywkę i tak sobie dynda.
        Jak masz krótki to podwieś na kawałku druta na ściance garnka.Ot i wsio.
        "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

        Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

        Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
        Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
        Sprawdź >>>Przewodnik<<<

        Comment

        • artur2
          Senior
          • 02-2008
          • 535

          #94
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika fidoangel Wyświetlenie odpowiedzi
          Jak masz krótki to podwieś na kawałku druta na ściance garnka.Ot i wsio.
          Chyba sobie to wpiszę w stopce
          Mniej alkoholu, więcej smaku !
          Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

          Comment

          • SlawekT
            Senior
            • 08-2006
            • 174

            #95
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika darko Wyświetlenie odpowiedzi
            Moim zdaniem powodów jest kilka: wysoka lepkość brzeczki o dużym ekstrakcie, procentowo większa zawartość białka w zacierze, być może za drobna śruta.
            Poniekąd tak. Ale: 1) stosowałem długą przerwe białkową, 2) nawet ostatnie wysłodziny (ok. 3 - 4 Blg) płynęły wolno, a lepkość już nie była wysoka i pilnowałem, aby cały czas temperatura przy filtracji była ponad 70 C.

            Comment

            • artur2
              Senior
              • 02-2008
              • 535

              #96
              Wydaje mi się, że w przypadku porterów i zasypu rzędu 8kg, na filtrację ma wpływ również właśnie ta jego ilość. Złoże ma sporą grubość i dlatego "wolno leci". Przy takim samym procentowo zasypie, ale mniejszej ilości powinno lecieć szybciej.

              Dla porterów używasz gęstwy, czy świeżych drożdży ?
              Mniej alkoholu, więcej smaku !
              Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

              Comment

              • SlawekT
                Senior
                • 08-2006
                • 174

                #97
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika artur2 Wyświetlenie odpowiedzi
                Wydaje mi się, że w przypadku porterów i zasypu rzędu 8kg, na filtrację ma wpływ również właśnie ta jego ilość. Złoże ma sporą grubość i dlatego "wolno leci". Przy takim samym procentowo zasypie, ale mniejszej ilości powinno lecieć szybciej.

                Dla porterów używasz gęstwy, czy świeżych drożdży ?
                Zrobiłem 2-litrowy starter. To mój 3 porter. Za pierwyszm razem zeszło mi z 22 do 7,5 Blg na Saflager S-23 z saszetki. Za drugim razem zeszło z 22,5 do 9 Blg na starterze 2l S-23przygotowanym z gęstwy po 2 warkach. Teraz puściełm na starterze 2 l Wyeast 2001, bo tylko takie dolniaki akurat miałem.

                Comment

                • DanielJakubowski
                  Senior
                  • 12-2005
                  • 791

                  #98
                  Ja używam ponacinanej miedzianej rurki do filtrowania. Moj standartowy zasyp to 12kg. Garnek 40L. Proporcja słodu/wody 1:2 . Za każdym razem musze zmniejszać przepływ na wężyku żeby nadążyć wysładzać i aby wysładzanie nie przebiegało zbyt szybko.
                  Pozdrawiam
                  dj

                  Comment

                  • SlawekT
                    Senior
                    • 08-2006
                    • 174

                    #99
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika DanielJakubowski Wyświetlenie odpowiedzi
                    Ja używam ponacinanej miedzianej rurki do filtrowania. Moj standartowy zasyp to 12kg. Garnek 40L. Proporcja słodu/wody 1:2 . Za każdym razem musze zmniejszać przepływ na wężyku żeby nadążyć wysładzać i aby wysładzanie nie przebiegało zbyt szybko.
                    Kurde, załamujesz mnie. Powinienem się do ciebie na kurs zapisać! A filtrat nie wychodzi zbyt mętny? Ja używam proporcji ciut mniej niż 1:2 i do tej pory mnei łapa boli od mieszania a było tylko 8,5 kg. Jak sobie poradziłeś z wachlowaniem 40 l ???

                    Comment

                    • DanielJakubowski
                      Senior
                      • 12-2005
                      • 791

                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika SlawekT Wyświetlenie odpowiedzi
                      Kurde, załamujesz mnie. Powinienem się do ciebie na kurs zapisać! A filtrat nie wychodzi zbyt mętny? Ja używam proporcji ciut mniej niż 1:2 i do tej pory mnei łapa boli od mieszania a było tylko 8,5 kg. Jak sobie poradziłeś z wachlowaniem 40 l ???
                      Filtrat wychodzi ok, po zwróceniu do gara ok 3L. Tajemnica sukcesu mieszania to długie wiosło:


                      Większym problemem niż wiosłowanie jest wsadzenie tego gara na ten barek
                      Pozdrawiam
                      dj

                      Comment

                      • SlawekT
                        Senior
                        • 08-2006
                        • 174

                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika DanielJakubowski Wyświetlenie odpowiedzi
                        [...]

                        Większym problemem niż wiosłowanie jest wsadzenie tego gara na ten barek
                        Tym bardziej, że masz udeptane niemalże! A gdzie sobie sprawiłeś taki gar? w moim po udeptaniu zmieściło by się może z 30 l.
                        Last edited by SlawekT; 18-09-2008, 13:34.

                        Comment

                        • DanielJakubowski
                          Senior
                          • 12-2005
                          • 791

                          Pierwszy kupiłem w jakiejś hurtowni pod Szczecinem. Drugi natomiast w jakimś sklepie internetowym, ale nie pamiętam gdzie. Poszukaj a na pewno znajdziesz.
                          Last edited by DanielJakubowski; 18-09-2008, 13:42.
                          Pozdrawiam
                          dj

                          Comment

                          • SlawekT
                            Senior
                            • 08-2006
                            • 174

                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika DanielJakubowski Wyświetlenie odpowiedzi
                            Pierwszy kupiłem w jakiejś hurtowni pod Szczecinem. Drugi natomiast w jakimś sklepie internetowym, ale nie pamiętam gdzie. Poszukaj a na pewno znajdziesz.
                            Teraz rozumiem, czemu w nazwie masz min ibrowar, a nie mikrobrowar! Jazda na 2 gary po 40 l to już jest coś!

                            Comment

                            • Seta
                              Piję piwo
                              • 10-2002
                              • 6964

                              Wczoraj wykonałem swój pierwszy nie-wiaderkowy filtrator. Jestem taki dumny, że... nie mogę tego opisać...
                              Wyciąganie gumy z oplotu - zrobiłem tak:
                              Oczywiście podziórawiłem gumę z jednej strony (najlepiej sprawdził się... korkociąg). Natomiast z drugiej delikatnie naciełem oplot, ale tak żeby nie uszkodzić gumy. Pozostałe druciki z oplotu wyciełem ostrym nożykiem. potem jedna śruba pod buta, za drugą ciągniemy - 10 sekund i odseparowane...
                              Nie mogę się testu doczekać...
                              Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

                              Comment

                              • macas
                                Senior
                                • 02-2008
                                • 680

                                Czytam o wyższości filtratora z oplotu nad innymi i ........ popełniłem GO, ale kupiłem przewód 120 cm z końcówką 3/4 cala, zastosowałem do wycinania zagięty i zaostrzony śrubokręt (wchodzi do środka i wycina gumę, nie niszcząc oplotu, niestety zastosowałem go po parokrotnym dziubnięciu przez oplot ;( ), mały problem zaczął się przy próbie wyciągnięcia wężyka, ale jeżeli się ściąga oplot a nie za niego ciągnie to idzie całkiem dobrze.
                                Teraz czeka zamocowany w wiadrze na pierwsze młóto
                                Piwo jest dowodem, że Bóg nas kocha i pragnie naszego szczęścia.
                                Beniamin Franklin

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎