Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Chłodnica a rozmiar garnka

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Cavca
    Nunc est bibendum!
    • 02-2015
    • 18

    Chłodnica a rozmiar garnka

    Pierwszy post na forum, więc przede wszystkim witam serdecznie.
    Konto założyłem z uwagi na chęć rozpoczęcia warzenia piwa w domu, a z tego co zdążyłem wywnioskować po przegooglowaniu, jest to najlepsze miejsce do znalezienia pomocy.
    Postaram się udzielać w miarę możliwości merytorycznie, gwarantuję kulturalne zachowanie z mojej strony

    Pozwalam sobie założyć wątek, bo przy kompletowaniu sprzętu natknąłem się na następujący problem - wybrałem garnek stalgast 57,5 l, którego średnica to 450 mm. Zdecydowałem się nie budować chłodnicy własnoręcznie, na browamatorze znalazłem INOX 215 (http://www.browamator.pl/szczegoly.p...przedm=2330796).
    Średnica tej chłodnicy to 215 mm - czy nie jest zbyt mała przy tak szerokim garnku?

    Z góry dziękuję za pomoc.
  • forlife
    Junior
    • 04-2014
    • 1

    #2
    Warząc warkę 25 litrową w tym garnku, wysokość słupa cieczy (poziom brzeczki) będzie wynosił 15,73 cm, a w przypadku warki 20 litrowej - 12,58 cm (nie uwzględniam grubości ścianki garnka)

    Wysokość użyteczna spirali wynosi 19 cm.

    W pierwszym przypadku tracisz około 17% powierzchni użytecznej chłodnicy, a w drugim około 34%.

    W obu przypadkach pewna część chłodnicy będzie wystawała z cieczy, przez co stracisz nieco czynnika chłodzącego (wody).

    Teraz sam musisz sobie odpowiedzieć czy nie będzie Ci przeszkadzała taka strata.

    Comment

    • Cavca
      Nunc est bibendum!
      • 02-2015
      • 18

      #3
      @forlife - bardzo dziękuję za odzew. W pierwszej chwili aż się załamałem, że nie wpadłem na to, żeby podzielić objętość przez pole podstawy garnka... ale w drugiej uświadomiłem sobie, że zadając pytanie w ogóle nie wziąłem pod uwagę strat wynikających ze zbyt wysokiej chłodnicy przy zestawieniu z tak szerokim garnkiem. Chodziło mi raczej o to, czy spirale chłodnicy nie powinny być szersze, żeby kiedy leży sobie ona spokojnie w garnku znajdowały się bliżej jego ścianek (dajmy na to 5 cm, a nie prawie 12). Mam nadzieję, że w miarę jasno się wyrażam

      Comment

      • gobong
        Senior
        • 04-2005
        • 658

        #4
        Jakie warki masz zamiar warzyć? Jak 40 litrów to ok jak mniej to ta chłodnica za wysoka jest. To Ci kolega napisał i tutaj masz problem.

        Comment

        • Cavca
          Nunc est bibendum!
          • 02-2015
          • 18

          #5
          Tyle ile dam radę wycisnąć w zestawowych fermentorach z browamatora (30 l) - zakładam, że 25 litrów. Rozumiem, że pisząc "problem" masz na myśli straty, o których pisał forlife, czyli de facto kilkanaście litrów wody?

          Comment

          • gobong
            Senior
            • 04-2005
            • 658

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cavca Wyświetlenie odpowiedzi
            Tyle ile dam radę wycisnąć w zestawowych fermentorach z browamatora (30 l) - zakładam, że 25 litrów. Rozumiem, że pisząc "problem" masz na myśli straty, o których pisał forlife, czyli de facto kilkanaście litrów wody?
            No i czas chłodzenia dłuższy.

            Comment

            • Cavca
              Nunc est bibendum!
              • 02-2015
              • 18

              #7
              No tak. Wychodzi na to, że skoro mam w planie warki 25 l, to lepiej kupić odrobinę mniejszy garnek (50,3 l), który ma średnicę podstawy 400 mm. W takim zestawieniu 25 litrów brzeczki osiągnie wysokość 19,9 cm i chłodnica o średnicy 19 cm będzie akurat. Jak mniemam taki gar będzie wystarczający do 25 l warki potężniejszego piwa, np. risa?

              Comment

              Przetwarzanie...
              X
              😀
              🥰
              🤢
              😎
              😡
              👍
              👎