Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Buduję sterownik, potrzebuję pomocy

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • PietrekL
    Junior
    • 08-2018
    • 4

    Buduję sterownik, potrzebuję pomocy

    Witam.
    Nie chciałem zakładać nowego tematu, by nie zaśmiecać forum, a że tematyka zbliżona to pomyślałem, że podłączę się pod temat mat_bro. Mam nadzieję, że nie ma nic za złe, przy okazji jego temat udzielił mi kilka odpowiedzi na moje pytania.

    Buduję i programuję kontroler oparty o Arduino do kotła warzelnego (model w skali) ideowo oparty na kotle Speidel Braumeister.
    Chciałem zadać forumowiczom kilka pytań.
    Czy jako literatura do pracy dyplomowej nada się kwartalnik Piwowar artykuły:

    Uwarzone własnoręcznie - Andrzej Sadownik - Piwowar nr0
    Maszyna do piwa - Ziemowit Fałat - Piwowar nr3
    Czy warzenie piwa w domu jest legalne? - Krzysztof Lechowski - Piwowar nr4
    Speidel Braumeister - wygoda kosztuje - Dorota Chrapek - Piwowar nr4
    Ważne! Chłodzenie brzeczki w browarze domowym - Piotr Wypych - Piwowar nr5
    Gotowanie i chmielenie - Piotr Wypych - Piwowar nr7

    oraz książka Monk Simon ARDUINO DLA POCZĄTKUJĄCYCH. PODSTAWY I SZKICE.

    Czy znajdę jeszcze jakieś pozycje o piwowarstwie od strony technologicznej (samego procesu i maszyn).

    Z pytań technicznych.
    Czy do takiego urządzenia nada się grzałka od pralki/zmywarki ~1kW? Czy pomiar odczynu PH jest przydatną funkcją? Ile jest potrzebnych przerw przy warzeniu i na czym one polegają, jaki powinien być czas ich trwania?
    Czy miałby ktoś możliwość udostępnić mi powyższe artykuły z Piwowara w formacie PDF?
  • anteks
    maruda
    • 08-2003
    • 10737

    #2
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika PietrekL Wyświetlenie odpowiedzi
    Z pytań technicznych.
    Czy do takiego urządzenia nada się grzałka od pralki/zmywarki ~1kW? Czy pomiar odczynu PH jest przydatną funkcją? Ile jest potrzebnych przerw przy warzeniu i na czym one polegają, jaki powinien być czas ich trwania?
    Czy miałby ktoś możliwość udostępnić mi powyższe artykuły z Piwowara w formacie PDF?
    Widzę że nigdy nie warzyłeś piwa
    Mniej książków więcej piwa

    Comment

    • PietrekL
      Junior
      • 08-2018
      • 4

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika anteks Wyświetlenie odpowiedzi
      Widzę że nigdy nie warzyłeś piwa
      Nie, nie warzyłem. Sam pomysł podrzucił mi kolega, któremu takie urządzenie by się przydało.

      Comment

      • anteks
        maruda
        • 08-2003
        • 10737

        #4
        To do pracy dyplomowej czy dla kolegi?
        Mniej książków więcej piwa

        Comment

        • e-prezes
          Senior
          • 05-2002
          • 19159

          #5
          Anteks, jedno drugiego nie wyklucza. Sterownik, który używałem w swoim browarze także był robiony przez piwnego laika.

          Comment

          • PietrekL
            Junior
            • 08-2018
            • 4

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
            Anteks, jedno drugiego nie wyklucza. Sterownik, który używałem w swoim browarze także był robiony przez piwnego laika.
            Dokładnie jak e-prezes napisał, w moim przypadku jest podobna sytuacja. Miałem robić sterownik skrzyni biegów ale promotor mi odradził ze względu na dużą ilość zmiennych.
            Ale wracając do mojego pytania.
            Czy wymienione przeze mnie wyżej publikacje będą w porządku przy pisaniu pracy?

            Comment

            • e-prezes
              Senior
              • 05-2002
              • 19159

              #7
              W zupełności wystarczy podstawowa wiedza, którą znajdziesz tu na forum. Np. tu https://www.browar.biz/artykuly.php?do=ba&s=
              No chyba, że potrzebujesz w pracy pokazać bibliografię od bardziej znamienitszych person.

              Przydatne, co testowałem na drugim zmodyfikowanym sterowniku będzie zaimplementowanie funkcji wygaszającej płynnie grzanie przy dochodzeniu do zadanej temperatury. Dzięki temu bezwładność grzałki nie spowoduje zbytniego przegrzania zacieru poza próg.

              Niestety nie znam się na budowie i programowaniu, więc nic więcej nie pomogę.

              Comment

              • PietrekL
                Junior
                • 08-2018
                • 4

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika e-prezes Wyświetlenie odpowiedzi
                ...No chyba, że potrzebujesz w pracy pokazać bibliografię od bardziej znamienitszych person.
                Właśnie potrzebuję konkretnych artykułów, żeby wrzucić (przytoczyć) je w pracy, także parę nazwisk i tytułów muszę wrzucić do bibliografii.

                Przydatne, co testowałem na drugim zmodyfikowanym sterowniku będzie zaimplementowanie funkcji wygaszającej płynnie grzanie przy dochodzeniu do zadanej temperatury. Dzięki temu bezwładność grzałki nie spowoduje zbytniego przegrzania zacieru poza próg.

                Niestety nie znam się na budowie i programowaniu, więc nic więcej nie pomogę.
                Dzięki, takie informacje są na wagę złota. Na ten moment mam sterowanie włącz/wyłącz z histerezą, ale chyba przejdę na sterowanie grupowe z optotriakiem i będę mógł płynnie regulować moc grzałki.

                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika anteks Wyświetlenie odpowiedzi
                widziałeś/ czytałeś te artykuły?
                Na razie nie. Takie zostały mi zasugerowane, przydało by się zakupić numery archiwalne.
                Chyba że je masz, to poprosił bym o skan w PDF.

                Comment

                Przetwarzanie...
                X
                😀
                🥰
                🤢
                😎
                😡
                👍
                👎