Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

chłodzenie fermentora

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • lukuj
    Senior
    • 07-2003
    • 320

    chłodzenie fermentora

    No to zakładam wątek dotyczący możliwości zbudowania chłodzonego/grzanego fermentora w warunkach amatorskich.

    cytat:
    --------------------------------------------------------------------------------
    lukuj napisał(a)
    Witam:
    Można się obejść bez sprężarki.
    Zgromadziłem elementy niezbędne do budowy fermentora z kontrolowaną temperaturą:
    Plastikowy zbiornik dobrze izolowany z zewnątrz. Chłodzenie/grzanie w zależności od kierunku przepływu prądu przy zastosowaniu ogniwa Peltiera (elektryczna pompa ciepła). Chłodnica zanurzeniowa na stałe zabudowana w fermentorze, cyrkulacja czynnika chłodzącego za pomocą pompki, sterowanie/programowanie cyklu fermentacji - programowalny mikrokontroler ATMEL. Teraz wszystko zależy od prób "wydajnościowych" ogniwa i... ilości wolnego czasu.
    Założenie: utrzymanie 10°C brzeczki przy 35°C na zewnątrz.
    A może ktoś już próbował zbudować podobny układ? Proszę o kontakt celem wymiany doświadczeń.
    Pozdrawiam
    --------------------------------------------------------------------------------


    Łukasz, załóż nowy wątek. Bardzo interesujące rozwiązania przedstawiasz.
    W tym wątku mowa jest o fermentorze JAM i obawiam się że te pomysły nie będą miały możliwości w nim zastosowania.
    Chociaż, kto to wie, może Marek będzie szedł z duchem czasu?

    _________________________
    KETTLER brewery
    www.lukuj.republika.pl
  • Rolek
    Senior
    • 08-2001
    • 1038

    #2
    Odp: chłodzenie fermentora

    lukuj napisał(a)
    No to zakładam wątek dotyczący możliwości zbudowania chłodzonego/grzanego fermentora w warunkach amatorskich.
    No to się podłączam .
    Pomysł na chłodzenie fermentora.
    Konstrukcja ze styroduru. Płyty o grubości 3-5 cm, klejone klejem <>REKLAMA<> FixAll firmy Soudal <>REKLAMA<>.
    Dlaczego styrodur, a nie styropian? Bo jest sztywniejszy, bo się łatwiej tnie (nie ma charakterystycznych dla styropianu grudek), no i nie mniej ważne - występuje w kilku kolorach.
    Rysunek poniższy wykonano w MS Word, więc wybaczcie jakość.
    Wentylatorek od chłodzenia procesora moim zdaniem w zupełności wystarczy - nie chodzi o wywołanie w chłodziarce tornada, a jedynie lekki przeciąg. Strzałkami oznaczyłem sugerowany obieg powietrza - z "lodowni" wentylatorek wyciąga zimne powietrze, a z drugiej strony wciągane jest cieplejsze.
    Oczywiście całość przykryta jest pokrywą, również ze styroduru.
    Trzeba tylko zgromadzić zapas wkładów chłodzących na wymianę, ale przy ich niskich cenach nie powinno to być problemem. Układ nie posiada rzecz jasna żadnej regulacji - można próbować dokładać/wyciągać z lodowni wkłady chłodzące . Wymiarów nie podaję, bo każdy ewentualnie może uszyć takie coś "na miarę", do posiadanego fermentora. Z przycięciem płyt nie powinno być kłopotów - jeśli w pobliżu, w naszej miejscowości jest firma wykonująca reklamy/banery/litery przestrzenne, to bez problemu nam przytną płyty do wymiaru lepiej niż zwykłym nożem. Używają przeważnie "piły" z drutu oporowego, więc ślad po cięciu bedzie jak fabryczny.
    Ufff ... No i to na tyle!
    Attached Files

    Comment

    • slado
      Gość
      • 07-2003
      • 1072

      #3
      Odp: chłodzenie fermentora

      lukuj napisał(a)
      --ciach--
      Plastikowy zbiornik dobrze izolowany z zewnątrz. Chłodzenie/grzanie w zależności od kierunku przepływu prądu przy zastosowaniu ogniwa Peltiera (elektryczna pompa ciepła).
      --ciach--
      Założenie: utrzymanie 10°C brzeczki przy 35°C na zewnątrz.
      --ciach--
      No, dobra. Zdradź jeszcze tajemnicę jakich ogniw będziesz używał?
      Czy na pośrednim chłodzeniu nie stracisz i tak już małej wydajności ogniw? A może lepiej od razu zanurzyć ogniwa w brzeczce?
      Przy takich założeniach utrzymania temperatury izolacja będzie musiała być rzeczywiście solidna.

      Comment

      • slado
        Gość
        • 07-2003
        • 1072

        #4
        Gafa, ogniwa mają dwie strony. Zimną i gorącą.
        Trzeba by nakleić takie ogniwa na ściance fermentora. I to na płaskiej powierzchni.
        Zewnętrzna strona musiałaby być zaopatrzona w radiator.

        Comment

        • Makaron
          Senior
          • 08-2003
          • 2107

          #5
          Pytanie do szanownego forum. Jaka musiałaby być moc układu chłodzenia by dać sobie rade z taką ilością płynu w fermentorze np 30L ??
          "If you see a beer, do it a favor, and drink it. Beer was not meant to age." Michael Jackson

          Comment

          • lukuj
            Senior
            • 07-2003
            • 320

            #6
            Makaron napisał(a)
            Pytanie do szanownego forum. Jaka musiałaby być moc układu chłodzenia by dać sobie rade z taką ilością płynu w fermentorze np 30L ??
            Witam,

            Zakładając max ilość brzeczki około 30l, Slado słusznie zauważył, że istota problemu tkwi w minimalizacji „strat zimna” do otoczenia, dlatego nacisk kładę na „superizolację” układu. Fermentacja to długotrwały proces, do zadanej temperatury brzeczka dochodzi przez kilka/naście godzin. Potem należy „tylko” tę temperaturę utrzymać.
            Wstępne obliczenia na bazie prób modelowych dadzą przybliżone pojęcie o niezbędnej mocy ogniwa. Moje ogniwo 4cmx4cm odprowadza około 50W mocy.
            Zainteresowanym tematem polecam „łyk teorii” np. WWW.peltier-info.com. Przy projektowaniu trzeba zwrócić uwagę na pewne wrażliwe strony ogniw Peltiera.
            Informacji i cennych uwag szukać można też na stronach maniaków przetaktowywania procesorów – w tej dziedzinie na dobre zadomowiły się ogniwa Peltiera.

            Slado,
            Mój zbiornik wykonany jest z tworzywa.
            Odbieranie ciepła z brzeczki bez pośrednictwa „medium ciekłego” jest jak najbardziej możliwe. Potrzebna jest tokarka i blok aluminiowy, z którego wykonać należy pręt zanurzony bezpośrednio w brzeczce, z drugiej strony polerowany i dopasowany przekrojem do zimnej powierzchni ogniwa. Plus uszczelnienie na przejściu przez ściankę fermentora. Ja zdecydowałem się na wężownicę z uwagi na łatwość rozwinięcia dużej powierzchni wymiany ciepła w fermentorze. Nie mam warunków do wykonania wewnętrznego radiatora Cu/Al w brzeczce. Opcją jest wykorzystanie dużych gotowych radiatorów stosowanych w elektronice, trudnością jest ich pasowanie do powierzchni ogniwa i zapewnienie szczelności przejścia przez ściankę (elementy pośredniczące).

            Pozdrawiam,
            KETTLER brewery
            www.lukuj.republika.pl

            Comment

            • CarlBerg
              Senior
              • 09-2003
              • 968

              #7
              Mam pytanie do "lukuja"

              Zastanawiam się nad opłacalnością budowy chłodziarki. Temperatury 30'C mamy góra przez miesiąc. Skoro mowa o uzyskaniu 10'C, to jak rozumiem myślimy o warzeniu np. lagera. Lager będzie siedział w chłodziarce przez 3 tygodnie lub i dłużej, blokując dalsze nastawy. Wychodzi więc na to, że w całym zamieszaniu idzie o budowę urządzenia dla jednej, góra dwóch warek w okresie letnim ... Chcąc warzyć więcej, musimy wykonać kolejne chłodziarki, narażając się na zagracanie pomieszczeń i koszta.

              Jaki jest realny koszt materiałów i wyprodukowania w/w chłodziarki ? Pisząc "wyprodukowania" myślę o zleceniu, gdyż nie każdy posiada stosowne umiejętności do własnoręcznej budowy.

              Czy w tym przypadku nie lepiej kupić niedużą, używaną i sprawną chłodziarkę z ogłoszenia za 100-200 zł ( bywa tego czasami sporo ), która przyda się nie tylko do chłodzenia fermentora, ale i do wszelkich innych celów piwowarsko-kuchennych ( np. trzymanie drożdży i chmielu, chłodzenie latem butelek piwa itd ) ?
              Piwo łączy ludzi, lecz poglądy na jego temat ich dzielą ....
              Wiejski Browar Domowy "Garns 'n' Roses"

              Comment

              • Rolek
                Senior
                • 08-2001
                • 1038

                #8
                CarlBerg napisał(a)
                Mam pytanie do "lukuja"
                Zastanawiam się nad opłacalnością budowy chłodziarki. (...)
                Jaki jest realny koszt materiałów i wyprodukowania w/w chłodziarki ? (...)
                Że się wtrącę - koszt jednego ogniwa o mocy 89W (sprawność, ok 50%, więc moc rzeczywista to ok. 45W) na Allegro, to 41 zł. Obawiam się, że jedno nie wystarczy. Dochodzi koszt radiatorów, wentylatorów, elektroniki, zasilacza, robocizna itp. Więc...
                No, ale satysfakcji nie przeliczysz na pieniądze

                Comment

                • CarlBerg
                  Senior
                  • 09-2003
                  • 968

                  #9
                  Rolek napisał(a)
                  Że się wtrącę (...) No, ale satysfakcji nie przeliczysz na pieniądze
                  Nie chodzi mi o satysfakcję - ale o sens urządzenia i jego koszt ( temat obrabiany w kółko w wątku o śrutowniku ... ). Jak wyżej napisałeś, budowa i materiały mogą znacznie przekraczać koszt zakupu chłodziarki z ogloszenia - która to może być wykorzystywana w domowym browarze na wiele sposobów.

                  Uważam, że nie ma sensu "otwierać otwartych już drzwi". Po co budować coś kosztownego i wąsko specjalizowanego, skoro można kupić ( może i nawet taniej ) urządzenie wielofunkcyjne ?

                  Oczywiście nie dyskutuję o starej piwowarskiej tradycji zaprzestawania warzenia na okres letni. Parafrazując słowa Krzysia - "natura nie lubi wypaczeń - za wypaczenia się płaci" ( ... wydając szmal na chłodziarki )
                  Piwo łączy ludzi, lecz poglądy na jego temat ich dzielą ....
                  Wiejski Browar Domowy "Garns 'n' Roses"

                  Comment

                  • Makaron
                    Senior
                    • 08-2003
                    • 2107

                    #10
                    CarlBerg napisał(a)
                    Mam pytanie do "lukuja"

                    Temperatury 30'C mamy góra przez miesiąc. Skoro mowa o uzyskaniu 10'C, to jak rozumiem myślimy o warzeniu np. lagera. Lager będzie siedział w chłodziarce przez 3 tygodnie lub i dłużej, blokując dalsze nastawy. Wychodzi więc na to, że w całym zamieszaniu idzie o budowę urządzenia dla jednej, góra dwóch warek w okresie letnim ...
                    No można jeszcze popatrzeć w ten sposób ,że nawet przy użyciu drożdzy górnej fermentacji można po prostu utrzymywać optymalne temperatury.

                    Pozatym myślę,że ważne podczas femrentacji jest stała temperatura.
                    Ja niestety mam wmiare ciepłą piwnice i na dodatek temperatury zmieniają się nawet w ciagu dnia o porządne kilka stopni celcjusza.
                    "If you see a beer, do it a favor, and drink it. Beer was not meant to age." Michael Jackson

                    Comment

                    • CarlBerg
                      Senior
                      • 09-2003
                      • 968

                      #11
                      W pewnym znanym serwisie aukcyjnym widziałem w lutym "chłodziarkę do lodów" za "kup teraz" 130 zł ( taka nieduża, czasami stoją przed sklepami, z oszkloną górą ). Wymiary wskazywały, że spokojnie wejdą tam 2 fermentory ... 130 zł ...
                      Piwo łączy ludzi, lecz poglądy na jego temat ich dzielą ....
                      Wiejski Browar Domowy "Garns 'n' Roses"

                      Comment

                      • Rolek
                        Senior
                        • 08-2001
                        • 1038

                        #12
                        CarlBerg napisał(a)
                        Nie chodzi mi o satysfakcję - ale o sens urządzenia i jego koszt (...)
                        Zgadzam się z Tobą w całej rozciągłości. Ten smajlej był w zasadzie przeznaczony w stronę Lukuja.

                        Comment

                        • CarlBerg
                          Senior
                          • 09-2003
                          • 968

                          #13
                          Czy może ktoś jest szczęśliwym posiadaczem zagranicznej lodówki np. Mińsk ? Zdaje się, że fermentor tam ładnie wchodzi, ceny w ogłoszeniach są banalnie śmieszne - nawet 50 zł. Można ją wsadzić do garażu, piwnicy czy jak ktoś ma za dużo miejsca - do kuchni czy korytarza. Chciałbym jednak zapytać ewentualnego posiadacza o zakres temperatur - czy da się wykrzesać z takiej machiny np. w miarę stałe 10'C ?
                          Piwo łączy ludzi, lecz poglądy na jego temat ich dzielą ....
                          Wiejski Browar Domowy "Garns 'n' Roses"

                          Comment

                          • slado
                            Gość
                            • 07-2003
                            • 1072

                            #14
                            Rolek napisał(a)
                            Zgadzam się z Tobą w całej rozciągłości. Ten smajlej był w zasadzie przeznaczony w stronę Lukuja.
                            Sensu nie ma siedzenie z założonymi rękami...
                            Pozostaje kwestia efektywności, kosztów i satysfakcji.
                            Nawet jeśli koszty przewyższą gotową ladę chłodniczą, to frajda z samodzielnie wykonanego, spełniającego oczekiwania urządzenia będą nie do przecenienia.
                            Sens urządzenia jest oczywisty. Jędruś, upały może rzeczywiście są przez krótki okres czasu w ciągu roku. Ale wiele miesięcy i tak wyklucza warzenie lagera. Pomysł z ogniwem daje ponadto możliwość ogrzewania co może dawać dodatkowe możliwości także w okresach zimowych.
                            Moim zdaniem nie sposób a cel powinien decydować o takim czy innym rozwiązaniu.
                            Jestem żywo zainteresowany Twym pomysłem Lukuj. Jak tylko wykonasz to urządzenie to pstryknij jakieś fotki i opisz w paru zdaniach naistotniejsze aspekty. Jeśli masz opory umieszczać to wszystko na forum do daj mi znać i prześlij na e-mail.

                            Comment

                            • slado
                              Gość
                              • 07-2003
                              • 1072

                              #15
                              Odp: Odp: chłodzenie fermentora

                              Rolek napisał(a)
                              No to się podłączam .
                              Pomysł na chłodzenie fermentora.
                              Konstrukcja ze styroduru. Płyty o grubości 3-5 cm, klejone klejem <>REKLAMA<> FixAll firmy Soudal <>REKLAMA<>.
                              Dlaczego styrodur, a nie styropian? Bo jest sztywniejszy, bo się łatwiej tnie (nie ma charakterystycznych dla styropianu grudek), no i nie mniej ważne - występuje w kilku kolorach.
                              Rysunek poniższy wykonano w MS Word, więc wybaczcie jakość.
                              --ciach--
                              Gratuluję pomysłu... będziesz na smyczy Twego systemu chłodzącego.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎