Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Mieszadło

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • mark33
    Idę po piwo do piwnicy.
    • 04-2005
    • 3283

    #61
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika buran Wyświetlenie odpowiedzi
    Zapas prądowy nie ma aż tak wiele wspólnego z radiatorami. Moc przenoszona jest taka sama. Ciepło też. Po prostu masz wszystko o większych wymiarach, stąd sam prostownik jest lepszym radiatorem.
    Nie zgodzę się, jeżeli prostownik będzie pracował blisko max obciążenia będzie się mocno grzał. Jeżeli pójdzie na 10% będzie ledwie letni.

    Comment

    • buran
      Senior
      • 12-2005
      • 110

      #62
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mark33 Wyświetlenie odpowiedzi
      Nie zgodzę się, jeżeli prostownik będzie pracował blisko max obciążenia będzie się mocno grzał. Jeżeli pójdzie na 10% będzie ledwie letni.
      Jezeli będzie pracował na 10% obciążenia to wydzieli się w nim 10 razy mniej mocy (uproszczenie). Obojetnie jakie masz diody. Natomiast rozpraszanie mocy (temperatura) zależy od jego powierzchni. Zgadzam się, że te na większe prądy będą się mniej grzały, bo są przeważnie większych rozmiarów (powierzchnia), natomiast jeżeli miałyby te same wymiary - taka sama obudowa, co też można spotkać, to obojętnie, czy pisze na nim 15, czy 25 A temperaturę będą miały taką samą. Oczywiście jako prostownik traktuję diody.
      Last edited by buran; 02-02-2008, 00:17.

      Comment

      • mark33
        Idę po piwo do piwnicy.
        • 04-2005
        • 3283

        #63
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika buran Wyświetlenie odpowiedzi
        Jezeli będzie pracował na 10% obciążenia to wydzieli się w nim 10 razy mniej mocy (uproszczenie). Obojetnie jakie masz diody. Natomiast rozpraszanie mocy (temperatura) zależy od jego powierzchni. Zgadzam się, że te na większe prądy będą się mniej grzały, bo są przeważnie większych rozmiarów (powierzchnia), natomiast jeżeli miałyby te same wymiary - taka sama obudowa, co też można spotkać, to obojętnie, czy pisze na nim 15, czy 25 A temperaturę będą miały taką samą. Oczywiście jako prostownik traktuję diody.
        Suma sumarum mostek Gretza powinien być dużej mocy i mieć zapas z rozproszeniem ciepła na większym prostowniku oczywiście się zgadzam. Do tego duże maja możliwość przykręcenia radiatora oraz przy zatrzymaniu lub ruszaniu mieszadła nie padną od zbyt dużego prądu.

        Comment

        • kuczman
          Senior
          • 01-2008
          • 146

          #64
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Infam Wyświetlenie odpowiedzi
          "Śmigło" zostało zakupione w hurtowni z częściami do klimy. Jest niestety z Al ale ja i tak opiłem się za młodych lat mleka z garnków Al i na razie nic . Od jakiegoś czasu przerzuciłem się na Piwo z Al - . D=300m to w sam raz do kociołka D=400mm (pozostaje 50mm na czujkę termometryczną przy dnie). Montaż do osi na śrubę M12 ze stali nierdzewnej klasy M2.
          Mieszadla do gestych mazi maja taki ksztalt jak to w zalaczonym linku
          http://www.castlewholesalers.com/WAL...ick-Mixer.html
          Wiem z wlasnego doswiadczenia ze dzialaja swietnie.
          No i to Al...
          http://www.imp.sosnowiec.pl/Downloads/wyd/kek.pdf
          Al znajduje sie w piwie oraz sokach owocowych przechowywanych w opakowaniach aluminiowych. Jego stezenie rosnie w miare okresu przechowywania. Po dwunastu miesiacach przechowywania stezenie Al w piwie osiaga wartosc 10-20mg/l (30).
          Przez dlugi czas uwazano, ze stezenia Al w wodach uzytkowych nie stanowi zagrozenia dla ludzi i zwierzat. Dopiero niedawno pojawily sie propozycje normatywow higienicznych. Komisja Unii Europejskiej zaleca dla wody pitnej stezenia Al rzedu 50µg/l, (22), Swiatowa Organizacja Zdrowia- 200µg/l, w Polsce przyjeto 300µg/l.
          Czyli dopuszczalna norma Al w PL, w wodzie pitnej to 300µg/l a w piwie z beczki moze byc nawet 20mg/l?
          1µg= o.ooooo1g
          1mg=o.oo1g
          I nikt nie bije na alarm?

          Jednak mysle ze Al na mieszadlo odpada.

          Comment

          • Infam
            Senior
            • 05-2005
            • 715

            #65
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Infam Wyświetlenie odpowiedzi
            [...] Jest to D=300mm (przyp. - chodzi o "śmigło"). Są też inne rozmiary (mniejsze tańsze). Największe, które tam było to D=350. [...] Ale tak jak pisałem - D=300 do garnka D=400mm o średniej gr. dna i ścianek wystarczy a i więcej luzu dla sondy termometrycznej (jeśliby chcieć sprawdzać przy dnie).
            Muszę jednak sprostować. Przy założeniu, że zacieramy gęściej (<3,1) oraz robimy to na czterech palnikach standardowej kuchenki gazowej (palniki wówczas są na krawędziach garnka) średnica śmigła D=300mm jest deko za mała (na krawędziach mogą się zdarzyć przypalenia). Ten wymiar byłby dobry na taboret gazowy. Wymieniłem więc śmigło na większe - 350mm. Jeszcze nie zdążyłem sprawdzić efektu.
            "Dużo to nie znaczy Dobrze
            Dobrze znaczy dużo"

            Comment

            • delvish
              Senior
              • 11-2004
              • 3508

              #66
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kuczman Wyświetlenie odpowiedzi
              Czyli dopuszczalna norma Al w PL, w wodzie pitnej to 300&#181;g/l a w piwie z beczki moze byc nawet 20mg/l?
              Z jakiej beczki? Beczek aluminiowych już nikt w Polsce od dawna nie używa.
              "You can't be a real country unless you have a beer and an airline - it helps if you have some kind of a football team, or some nuclear weapons, but at the very least you need a beer."
              (Frank Zappa)

              "It is not from the benevolence of the butcher, the brewer, or the baker that we expect our dinner, but from their regard to their own interest. We address ourselves, not to their humanity but to their self-love" (Adam Smith)

              Comment

              • mwa
                Senior
                • 01-2003
                • 5071

                #67
                Dzięki poradom Mark33 wkońcu mam mieszadło w domu. Już nie potrafię się doczekać kolejnego warzenia.

                Gniazdko do prądu i prąd płynie do transformatora 105W później do pudeła a w nim: prostownik (mostka) gretza, kondensator oraz bezpiecznik samochodowy i do silniczka z mieszadła. Kondensator chyba jest mały gdyż się grzeje. Ale narazie chodzi, a wygląda tak:
                Click image for larger version

Name:	mieszadło.jpg
Views:	1
Size:	44,3 KB
ID:	2025167
                Click image for larger version

Name:	garnekl.jpg
Views:	1
Size:	42,0 KB
ID:	2025168
                Konstrukcja mieszadła dojść solidna (ja nie robiłem gdyż nie umiem) a w konstrukcji otwór na termometr, który pokazuje temp. oraz ma alarm gdy temp. podwyższy się do wzkazanej temp.
                Pozdrawiam Cię !!!!

                Comment

                • mark33
                  Idę po piwo do piwnicy.
                  • 04-2005
                  • 3283

                  #68
                  Mieszadło masz śliczne , choć zasilaniem nieco się zdziwiłem.
                  Kupiłeś "transformator" elektroniczny a ja cały czas pisałem o zwykłym toroidalnym nic wielkiego się nie stało będzie działał.
                  Last edited by mark33; 07-02-2008, 16:27.

                  Comment

                  • buran
                    Senior
                    • 12-2005
                    • 110

                    #69
                    Transformatorek faktycznie mikruśki. Przy gęstrzym zacierze - nie chcę być złym prorokiem - ale albo sie zatrzyma, albo sfajczy. Dziwne, że ma aż 105 W. Jeżeli tyle faktycznie potrafi przenieść - to OK.
                    Opisz pierwsze doświadczenia praktyczne - może to być wskazówka dla innych przy tego typu konstrukcji.
                    A kondensator nie powinien się grzać jeżeli jest dobrze podłączony i na odpowiednie napięcie.

                    Comment

                    • kiszot
                      Senior
                      • 08-2001
                      • 8081

                      #70
                      Bardzo fajny stelaż do mieszadła.Wygląda na jakis orginał.Co to za cudo? Chyba nie samoróbka?
                      Lwów zawsze polski,Bytom zawsze niemiecki.
                      1 FOLKSDOJCZ BROWARU :D

                      Da seufzt sie still, ja still und flüstert leise:
                      Mein Schlesierland, mein Heimatland,
                      So von Natur, Natur in alter Weise,
                      Wir sehn uns wieder, mein Schlesierland,
                      Wir sehn uns wieder am Oderstrand.

                      Comment

                      • mwa
                        Senior
                        • 01-2003
                        • 5071

                        #71
                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kiszot Wyświetlenie odpowiedzi
                        Bardzo fajny stelaż do mieszadła.Wygląda na jakis orginał.Co to za cudo? Chyba nie samoróbka?
                        W robocie takie cudo mi zrobili
                        Pozdrawiam Cię !!!!

                        Comment

                        • aqqq
                          Member
                          • 12-2007
                          • 56

                          #72
                          Ślicznie wykonane, ale:

                          - kondensator nie ma prawa się grzać; jaki dałeś i jak podłączony?
                          - sprawdź, czy ten zasilacz impulsowy ('transformator elektroniczny ) ma wystarczającą klasę bezpieczeństwa do pracy przy mokrym. Może jestem nadmiernym tradycjonalistą, ale jakoś pewniej się czuję gdy w takich zastosowaniach używany jest klasyczny transformator z karkasem (znaczy: szpulką na drut) izolującym uzwojenia.

                          Comment

                          • Wesoly
                            Senior
                            • 10-2003
                            • 371

                            #73
                            Aktualnie też konstruuje mieszadło do swojej warzelni.
                            Na razie motoreduktor będzie zamontowany od góry, docelowo jednak po przerobieniu na warzelni na zasilanie prądem, mieszadło będzie zasilane od dołu.
                            Silnik z reduktorem ma 33 obroty przy 12V. Mam nadzieje, że da rade ukręcić w dość sporym garze.
                            Pozostała mi do wykonania górna cześć konstrukcji. Będzie ona podobna do konstrukcji mwa, jednak zdecydowałem się na łożysko w celu odciążenia silnika.
                            Attached Files
                            Pozdrawiam, Wesoły

                            Comment

                            • mwa
                              Senior
                              • 01-2003
                              • 5071

                              #74
                              Tydzień temu mieszadło mi mieszało przez pół godziny ale przy prostowniku był kondensator (inaczej nie chodziło), który to piknie się pierdyknął.
                              Wczoraj warzyłem i już chodzi jak należy. Otóż za transformatorem elektronicznym jest układ Gretza ze szybkich diód Schottygo i kondensator z radiatorem a przy włączniku dioda 3A przeciwzwrotna. Działać działa, grzać się nie grzeje więc jak narazie jest ok. Jak będą potrzebne bliższe szczegóły to zapytam.
                              Pozdrawiam Cię !!!!

                              Comment

                              • DanielJakubowski
                                Senior
                                • 12-2005
                                • 791

                                #75
                                Posiadam mechanizm od wycieraczek 12V 9A (chyba fiat 125p) oraz prostownik do ładowania akumulatorów 12V 15A z regulacją. Taki ze mnie elektryk jak ksiądz więc pytam, czy posiadany prostownik nadałby się do zasilania mieszadła ?
                                Pozdrawiam
                                dj

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎