Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Szklana chłodnica przeciwbieżna z alleg...

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • wesolcmg
    Member
    • 10-2010
    • 78

    Szklana chłodnica przeciwbieżna z alleg...

    Witam.
    Znalazłem w miarę tanią lecz nie wiem czy opłacalną inwestycję w chłodnicę
    Wszyscy zachwalają zanurzeniową jednak cena samej miedzi to koszt dosyć drogi a nierdzewkę 10m ciężko dostać.
    Czy ktoś testował może taką przeciwbieżną chłodnicę? czy za wolno by to szło a wody na chłodzenie hektolitry?
    Attached Files
  • Krzysiu
    Krzysiu
    • 02-2001
    • 14936

    #2
    To jest chłodnica do par spirytusu a nie do gorącej brzeczki. Nie nadaje się.

    Wytęż cała swoją inteligencję i zastanów się, dlaczego nikt czegoś takiego nie stosuje, tylko pchają się ludzie w "drogą" miedź.

    Comment

    • macas
      Senior
      • 02-2008
      • 680

      #3
      No i tu się trzeba z Krzysiem zgodzić !!!
      Nieopłacalna i niepotrzebna inwestycja chyba, że z nieudanych warek planujesz odzyskać spirytus
      Piwo jest dowodem, że Bóg nas kocha i pragnie naszego szczęścia.
      Beniamin Franklin

      Comment

      • wesolcmg
        Member
        • 10-2010
        • 78

        #4
        Co nie znaczy że nie zadziała tylko zapewne wolniej musiałaby spływać brzeczka.

        Comment

        • kopyr
          Senior
          • 06-2004
          • 9475

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika wesolcmg Wyświetlenie odpowiedzi
          Co nie znaczy że nie zadziała tylko zapewne wolniej musiałaby spływać brzeczka.
          Stary, spróbuj, to może być przełom. Zrewolucjonizujesz piwowarstwo domowe.
          blog.kopyra.com

          Comment

          • wesolcmg
            Member
            • 10-2010
            • 78

            #6
            Bez przesady, ale jako zamiennik w ostateczności mógłby być

            Comment

            • mark33
              Idę po piwo do piwnicy.
              • 04-2005
              • 3283

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika wesolcmg Wyświetlenie odpowiedzi
              Bez przesady, ale jako zamiennik w ostateczności mógłby być
              Raczej nie mógłby być, chłodnica szklana przeznaczona jest do oparów a nie gorącej (90*C) brzeczki według mnie pęknie przy pierwszej próbie użycia. Skraplanie oparów a chłodzenie gęstych cieczy to nie to samo.

              Comment

              • tpiszcze
                Junior
                • 03-2010
                • 8

                #8
                Używam tego. 10l brzeczki chłodzi się w około godzinę do dwóch. Trzeba często sprawdzać temperaturę na wyjściu, bo z czasem brzeczka schładza się przed chłodnicą i ciśnienie spada więc leci coraz wolniej i coraz zimniejsze. Przydałaby się jakaś automatyka.

                Jako chłodziwa używam wody z kranu (teraz ma około 10stC). Schładzam do 20-25stC.

                W planach mam budowę miedzianej. Ogólnie oceniam inwestycję jako nietrafioną. Gdyby wewnętrzna spirala była z cieńszego szkła to by szybciej wymieniała ciepło z chłodziwem. Wewnątrz spirali pozostaje trochę osadu i nie bardzo jest jak go usunąć - trudno to będzie utrzymać w czystości.

                Comment

                • Krzysiu
                  Krzysiu
                  • 02-2001
                  • 14936

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika wesolcmg Wyświetlenie odpowiedzi
                  Bez przesady, ale jako zamiennik w ostateczności mógłby być
                  W ostateczności zamiast słodu możesz użyć kartofli, a zamiast drożdży piwowarskich - piekarskich. Też będzie walić w dekiel.

                  Comment

                  • wesolcmg
                    Member
                    • 10-2010
                    • 78

                    #10
                    Widzę że niektórzy potrafią trafnie odpowiedzieć na pytanie
                    Dzięki za starania miłego weekendu
                    Kupuje i tak u Wesolego ale temat czasem warto poruszyć żeby być ciut mądrzejszym
                    Pozdrawiam.

                    Comment

                    • wogosz
                      Senior
                      • 12-2005
                      • 1007

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Wesolcmg
                      Co nie znaczy że nie zadziała tylko zapewne wolniej musiałaby spływać brzeczka.
                      Na początku mojej zabawy chłodziłem brzeczkę w wannie i na balkonie przez noc. Potem znalazłem szklaną chłodnicę, dokładnie taką jak na Twoim zdjęciu. Bardzo się ucieszyłem że teraz będę szybko chłodził. Niestety, tak jak piszą koledzy, to się niezbyt nadaje z następujących powodów:
                      - zbyt mała powierzchnia wymiany ciepła (chłodnica musiałaby mieć średnicę ok. 20cm.)
                      - szkło ma mały współczynnik przenikania ciepła, co prawda jest cienkie, ale nie jest to dobry przewodnik,
                      - łatwo stłuc, więc najlepiej mieć stojak laboratoryjny w którym można umocować chłodnicę,
                      - trzeba zrobić regulację przepływu brzeczki przez chłodnicę, bo jeżeli chcemy chłodzić w trakcie przelewania z garnka po gotowaniu do fermentora, to żeby brzeczka schłodziła się chociaż do 30 st. to musi lecieć bardzo cienkim strumyczkiem.
                      - woda chłodząca tylko nieznacznie podgrzewa się (duża ilość w stosunku do brzeczki) więc żeby nie płacić wielkich rachunków za wodę, trzeba również zastosować regulację przepływu wody chłodzącej.

                      Comment

                      • misiu36100
                        Member
                        • 07-2007
                        • 36

                        #12
                        Mam kega 50L chce wykonać chłodnice pytanie ile mb mam kupić rury miedzianej.

                        Comment

                        • anteks
                          maruda
                          • 08-2003
                          • 10739

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika misiu36100 Wyświetlenie odpowiedzi
                          Mam kega 50L chce wykonać chłodnice pytanie ile mb mam kupić rury miedzianej.
                          Przepraszam że pytam , masz coś wspólnego z misiu36100 z piwo.org ? Robert 13?
                          Żeby w temacie , zerknij http://http://www.piwo.org/forum/t1336-%5BS%5D-Chlodnice-zanurzeniowe--nierdzewne.html
                          Mniej książków więcej piwa

                          Comment

                          • misiu36100
                            Member
                            • 07-2007
                            • 36

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika anteks Wyświetlenie odpowiedzi
                            Przepraszam że pytam , masz coś wspólnego z misiu36100 z piwo.org ? Robert 13?
                            Żeby w temacie , zerknij http://http://www.piwo.org/forum/t1336-%5BS%5D-Chlodnice-zanurzeniowe--nierdzewne.html
                            O co ci biega ?.

                            Comment

                            • fidoangel
                              Senior
                              • 07-2005
                              • 3489

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika anteks Wyświetlenie odpowiedzi
                              Przepraszam że pytam , masz coś wspólnego z misiu36100 z piwo.org ? Robert 13?
                              A za co przepraszasz? Może się poprawił i na tym forum będzie z niego pożytek.
                              "nie zostanę onanistką bo jestem anarchistką" :)

                              Widziałem u Dori i Kopyra i też tak myślę: Browar to nie apteka :))

                              Poszukujesz wiedzy na temat browarnictwa amatorskiego?
                              Przeczytaj >>>>FAQ<<<<
                              Sprawdź >>>Przewodnik<<<

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎