Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Pojemnik fermentacyjny, czy lodówka turystyczna

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • anteks
    maruda
    • 08-2003
    • 10738

    #16
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Mason Wyświetlenie odpowiedzi
    Nie widzę związku między obczajeniem w tematyce piwowarstwa domowego a pisaniem po polsku.

    Co do lodówki do zacierania to najlepiej koło 30 litrów, a jeśli miałbyś możliwość zakupu 40 litrowej w rozsądnej cenie, to tak uczyń. Dlaczego? Bo przy mocniejszych piwach (powyżej 15-16 Blg) będziesz miał bardzo gęsty zacier, co utrudnia mieszanie i zmniejsza wydajność (przynajmniej w moim przypadku).
    Większy to raczej gaz do gotowania . Jaka jest różnica w mieszaniu gęstego zacieru w garnku 30 a 40l ?
    Mniej książków więcej piwa

    Comment

    • Mason
      Senior
      • 02-2010
      • 3280

      #17
      Taka, że w garnku 40l zacier nie będzie tak gęsty. Z tego co pamiętam optymalny stosunek masy zacieru do wodu zaciernej wynosi 1:4. Jeśli błądzę to mnie popraw, ale widzę to nawet na swoich warkach - różnica wydajności między rzadkim i gestym zacierem jest bardzo wyraźna
      JEDNO PIVKO NEVADI!

      Comment

      • anteks
        maruda
        • 08-2003
        • 10738

        #18
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Mason Wyświetlenie odpowiedzi
        Taka, że w garnku 40l zacier nie będzie tak gęsty. Z tego co pamiętam optymalny stosunek masy zacieru do wodu zaciernej wynosi 1:4. Jeśli błądzę to mnie popraw, ale widzę to nawet na swoich warkach - różnica wydajności między rzadkim i gestym zacierem jest bardzo wyraźna
        Ale przy piwach mocnych jest gęsty i nie ważne czy w garze 30 czy 40l
        Mniej książków więcej piwa

        Comment

        • dreads
          Basowy
          • 09-2009
          • 520

          #19
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika anteks Wyświetlenie odpowiedzi
          Ale przy piwach mocnych jest gęsty i nie ważne czy w garze 30 czy 40l
          Masonowi raczej chodziło o to, że do garnka 30 litrowego nie wejdzie 6 kg słodu + 24 litry wody. Sam to przerabiałem i teraz żałuję, że nie wydałem tych kilku złotych więcej na 40 l garnek (mam 29 litrów).

          A kolega, co chce lodówkę do zacierania kupić to zastanawiał się w czym potem będzie gotować brzeczkę? Jeżeli nie masz garnka, to moim zdaniem bardziej przyda Ci się ten kociołek z lidla

          Comment

          • cjhouse
            Junior
            • 05-2011
            • 17

            #20
            No bo se mysle ze w tej lodówce sie fajnie bedzie zacierac,garnek mam 50l co oscypki robie ale jak go wloze na gaz,to chyba niedoczekanie zaczym mi sie brzeczka zagotuje,a mialem kupic 30l ale jak tak piszecie,to moze i szkoda go kupowac,jednak bede musial chyba na ten prad se naruchac garnek i bedzie.aJk narazie dzieki za opinie,bo jak sie trafi okazja to sie kupi a pytał juz niebęde.A co do lodowki to znalazlem cos takiego,kusi cena. http://allegro.pl/lodowka-turystyczn...644727343.html

            Comment

            • dreads
              Basowy
              • 09-2009
              • 520

              #21
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika cjhouse Wyświetlenie odpowiedzi
              to chyba niedoczekanie zaczym mi sie brzeczka zagotuje
              Z 25 litrami brzeczki (pisałeś, że chcesz mieć ok 23 litry piwa) chyba nie będzie tak źle.

              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika cjhouse Wyświetlenie odpowiedzi
              bede musial chyba na ten prad se naruchac garnek

              Comment

              • cjhouse
                Junior
                • 05-2011
                • 17

                #22
                No tak pisałem,a z tym garnkiem na piwo.org wyczytalem ze inni se go chwala a inni nie,a i tak trzeba sie wspomóc grzalka do wody,znalazlem na allegro od 300W do 2000W.A tak kurna ile wam czasu zajmuje zagotowanie 23l piwa na gazie?No chyba ze jedziecie na prad.

                Comment

                • mareks
                  Senior
                  • 05-2002
                  • 1939

                  #23
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika cjhouse Wyświetlenie odpowiedzi
                  A tak kurna ile wam czasu zajmuje zagotowanie 23l piwa na gazie?.
                  Gotuję na największym palniku i zajmuje mi to około godziny przy pełnym 28 litrowym garze z tym, że ja nie czekam na wysłodzenie całej brzeczki lecz wstawiam do gotowania brzeczkę przednią a potem dolewam porcjami jak tylko się przefiltruje.

                  Comment

                  • jacer
                    Senior
                    • 03-2006
                    • 9875

                    #24
                    Gar stawiasz na palniku, obok wyżej pojemnik, w którym wysładzasz. Gdy juz nacieknie trochę odpalasz gaz i na małym płomieniu zaczyna się grzać aby nie ostygło za bardzo. Gar nakrywasz pokrywką, rurka obok pokrywki w garze. Im więcej brzeczki tym mocniej otwierasz gaz. Gdy się wysłodzi nakrywasz szczelnie pokrywką i gaz na maksa. Zagotowuje się szybko. Trzeba uważać aby nie wykipiało pod przykryciem.
                    Milicki Browar Rynkowy
                    Grupa STYRIAN

                    (1+sqrt5)/2
                    "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
                    "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
                    No Hops, no Glory :)

                    Comment

                    • kamcio1990
                      Senior
                      • 11-2010
                      • 300

                      #25
                      Przyłącze się pod temat. Czy ta lodówka będzie się nadawała do zacierania?

                      Napisałem sprzedającemu wiadomość dot. grubości ścianek i odpisał mi tak:
                      Przestrzeń pomiędzy ściankami jest pusta, nie ma tam żelu ani pianki izolacyjnej. Grubość ścianki 1cm.

                      Comment

                      • kamcio1990
                        Senior
                        • 11-2010
                        • 300

                        #26
                        Zawsze wydawało mi się że lodówka turystyczna powinna mieć grubsze ścianki skoro ma dobrze izolować

                        Comment

                        • cjhouse
                          Junior
                          • 05-2011
                          • 17

                          #27
                          No terz wyżej podalem link do tej lodówki,czyli mowisz KAMCIO ze jednak nici z tego nie(lodowki)?

                          Comment

                          • TataPoli
                            Member
                            • 06-2011
                            • 43

                            #28
                            Ja polaczylem ze soba oba wyjscia. Kupilem emaliowany gar zacierny i dorobilem do niego izolacje. podczas przerw wkladam gar do izolacji przykrywam i nie musze sie martwic że temp. spadnie nawet podczas jednej dlugiej przerwy. Do budowy izolacji urzyłem sklejki, kartonu, styropianu, i karimaty. Do filtracji i wysladzania filtrator z oplotu w fermentorze.

                            Comment

                            • yogi_san
                              Junior
                              • 08-2010
                              • 11

                              #29
                              Właśnie się zastanawiam nad zakupem takiego pasteryzatora z przeznaczeniem na kadź zacierno-warzelną i tu moje pytania...
                              Jak wygląda sprawa z przypalaniem zacieru i co jeśli mam na dnie zamontowany filtrator(powiedzmy z oplotu), jak z mieszaniem wtedy?

                              No i ostatnia rzecz jak to to ustrojstwo trzyma temperaturę (nie chciałbym żeby mi temp. za bardzo skakała podczas przerw w zacieraniu)?

                              Jeśli ktoś posiada i używa niech się wypowie, nie chciałbym pieniędzy w błoto wyrzucać ^_^

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎