Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Śrutownik do słodu i mąki na chleb

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • vude
    Member
    • 03-2011
    • 40

    Śrutownik do słodu i mąki na chleb

    Oprócz nowego hobby jakim jest warzenie piwa, piekę też chleb. Chciałbym połączyć te dwa procesy na etapie mielenia/śrutowania. Stąd moje pytanie do kolegów posiadających śrutowniki. Chciałbym taki nabyć/zrobić aby śrutować słód, jednocześnie chciałbym go używać do mielenia pszenicy na mąkę.

    Czy śrutownik walcowy z regulacją szczeliny między walcami będzie odpowiedni do tych celów, do słodu oczywiście tak ale do mąki? zastanawiam się nad zrobieniem takiego z betonowymi wałkami.

    Zależy mi na obniżeniu kosztów ale może lepiej nie kombinować tylko kupić Porkerta, póki jeszcze są dostępne?
  • wogosz
    Senior
    • 12-2005
    • 1007

    #2
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Vude
    Czy śrutownik walcowy z regulacją szczeliny między walcami będzie odpowiedni do tych celów, do słodu oczywiście tak ale do mąki?
    Jak najbardziej tak, ale odnoszę wrażenie, że nigdy nie zetknąłeś się procesem mielenia zboża w młynie. Zboże na mąkę możemy zmielić nawet kamiennymi żarnami, ale nie ma takiego mlewnika walcowego, który po jednokrotnym mieleniu "wypuszcza" od razu mąkę o równej kalibracji. W młynach śruta z mąką po wyjściu z mlewnika jest przesiewana przez sita o oczkach takich, jaką chcemy mieć mąkę. Wszystkie frakcje grubsze są zawracane do ponownego przemiału - i tak w kółko. Oczywiście mówimy o mieleniu ziarna po wcześniejszym oddzieleniu łuski. Jak zmielisz całe ziarna, to trudno nawet będzie to nazwać mąką razową.
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Vude
    zastanawiam się nad zrobieniem takiego z betonowymi wałkami.
    Tu już możesz się otrzeć o Nagrodę Nobla. Pod warunkiem że będzie działać i nie będzie betonu w mące.

    Comment

    • vude
      Member
      • 03-2011
      • 40

      #3
      Nie ma problemu, mogę mielić kilka razy przesiewając wcześniej przez sito. Zależy mi jednak na mące pełnoziarnistej zawierającej otręby (łuskę) dość grubo zmielonej. W sklepach nazywa się to mąka pełnoziarnista typ 2000. Po dogłębnym przemyśleniu zacząłem mieć wątpliwości czy śrutownik walcowy w ogóle jest w stanie zmielić łuskę.

      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika wogosz Wyświetlenie odpowiedzi
      ... Pod warunkiem że będzie działać i nie będzie betonu w mące.
      To fakt, lepsze będą walce ze stali, chociaż w chlebach kupnych czasem bywają kamyczki

      Comment

      • sztetke
        Senior
        • 12-2009
        • 355

        #4
        próbowałem mielić walcowym śrutownikiem pszenicę i jest to niemożliwe (przynajmniej moim),opór jest straszny,no i bardziej ją gniotło na płatki niż na mąkę czy też kaszę.

        Comment

        • wogosz
          Senior
          • 12-2005
          • 1007

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Sztetke
          próbowałem mielić walcowym śrutownikiem pszenicę i jest to niemożliwe (przynajmniej moim),opór jest straszny,no i bardziej ją gniotło na płatki niż na mąkę czy też kaszę.
          Jeżeli chcesz z całego ziarna od razu zmielić na mąkę, to rzeczywiście opór może być ogromny. W młynach stopniuje się przemiał; od śruty różnej wielkości do mąki.

          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Vude
          Zależy mi jednak na mące pełnoziarnistej zawierającej otręby (łuskę) dość grubo zmielonej. W sklepach nazywa się to mąka pełnoziarnista typ 2000. Po dogłębnym przemyśleniu zacząłem mieć wątpliwości czy śrutownik walcowy w ogóle jest w stanie zmielić łuskę.
          Otręby, to niezupełnie to samo co łuska. Jeżeli będziesz mielił tylko pszenicę i żyto, to będziesz miał otręby (nie mają łuski). Łuskę ma jęczmień, ale niespecjalnie nadaje się do wypieku chleba. Grubsze, nieprzemielone otręby odsiewa się na sitach. Mąka typ 2000 to typowa mąka razowa, a liczba ta oznacza, że zawiera 2% popiołu.

          Comment

          • vude
            Member
            • 03-2011
            • 40

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika wogosz Wyświetlenie odpowiedzi
            Otręby, to niezupełnie to samo co łuska. Jeżeli będziesz mielił tylko pszenicę i żyto, to będziesz miał otręby (nie mają łuski). Łuskę ma jęczmień, ale niespecjalnie nadaje się do wypieku chleba. Grubsze, nieprzemielone otręby odsiewa się na sitach. Mąka typ 2000 to typowa mąka razowa, a liczba ta oznacza, że zawiera 2% popiołu.
            Jestem póki co w fazie pomysłu, muszę się douczyć o technologii mielenia pszenicy. Chyba na początek spróbuję coś pokombinować z maszynką do mięsa i zobaczę, czy z tego w ogóle chleb wyjdzie. Potem pomyślę dalej o odpowiednim śrutowniku. Dzięki za informacje i wskazówki.

            Comment

            • sztetke
              Senior
              • 12-2009
              • 355

              #7
              a nie prościej do sklepu,albo młyna i masz mąkę jak należy,bez męczarni mielenia.

              Śrutownik tarczowy bardziej się do tego nadaje,mój daje rade zmielić na bardzo drobna kasze w połączeniu z mąką,ale to ciągle jest mordęga nie warta zachodu.

              Comment

              • sztetke
                Senior
                • 12-2009
                • 355

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika wogosz Wyświetlenie odpowiedzi
                Jeżeli chcesz z całego ziarna od razu zmielić na mąkę, to rzeczywiście opór może być ogromny. W młynach stopniuje się przemiał; od śruty różnej wielkości do mąki
                chciałem kasze do wita zrobić ,ale porzuciłem walcowy,zmieliłem w tarczowym.

                Comment

                • dreads
                  Basowy
                  • 09-2009
                  • 520

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika sztetke Wyświetlenie odpowiedzi
                  a nie prościej do sklepu,albo młyna i masz mąkę jak należy,bez męczarni mielenia.
                  A nie prościej do sklepu po piwo? A nie prościej do sklepu po sery, a nie... itd. ?

                  Comment

                  • sztetke
                    Senior
                    • 12-2009
                    • 355

                    #10
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika dreads Wyświetlenie odpowiedzi
                    A nie prościej do sklepu po piwo? A nie prościej do sklepu po sery, a nie... itd. ?
                    maka to tylko składnik na chleb jak słód na piwo,więc porównanie słabe,raczej nikt nie robi słodu tylko kupuje w sklepie bo tak prościej i jakość lepsza .

                    Comment

                    • dreads
                      Basowy
                      • 09-2009
                      • 520

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika sztetke Wyświetlenie odpowiedzi
                      maka to tylko składnik na chleb jak słód na piwo,więc porównanie słabe,raczej nikt nie robi słodu tylko kupuje w sklepie bo tak prościej i jakość lepsza .
                      Twoje porównanie też nienajlepsze przecież nie ma zamiaru sam uprawiać pszenicy, czy żyta, ale tylko je zmielić przyznasz, że słód śrutuje w domu wielu.

                      Nie mam w sumie ochoty przerzucać się słówkami, skoro Vude założył temat o śrutowaniu ziarna, to znaczy, że chce się o tym coś dowiedzieć. Myślisz, że nie wie, iż może kupić mąkę w sklepie?

                      Comment

                      • sztetke
                        Senior
                        • 12-2009
                        • 355

                        #12
                        pewnie wie,ale nie wie jak trudno zrobić ją w domu,no,ale dajmy już luzu z tym.

                        Comment

                        • vude
                          Member
                          • 03-2011
                          • 40

                          #13
                          Chodzą słuchy, że piwo można kupić w sklepie więc mąkę pewnie też
                          Póki co kupię chyba worek mąki w młynie, chociaż nie wiem czy takimi małymi ilościami handlują. W sklepie mąki tzw. chlebowe są za drogie jak dla mnie.
                          Last edited by vude; 29-07-2011, 12:00.

                          Comment

                          • Mawas
                            Senior
                            • 02-2002
                            • 299

                            #14
                            Czy śrutownik walcowy z regulacją szczeliny między walcami będzie odpowiedni do tych celów, do słodu oczywiście tak ale do mąki? zastanawiam się nad zrobieniem takiego z betonowymi wałkami.

                            Zależy mi na obniżeniu kosztów ale może lepiej nie kombinować tylko kupić Porkerta, póki jeszcze są dostępne?[/quote]

                            Mam taki śrutownik i można nim zmielić ziarno na mąkę, lub tylko rozłupać. Nie radzę jednak używać do tego "betonowych walców" a ręczne mielenie zastępuje ćwiczenia na siłowni W moim po testach, zastosowałem przekładnię z silnikiem i teraz już jest ok.
                            Nie obiża to jednak kosztów produkcji śrutownika
                            http://Wspieraj swój Browar! Stań si...żytkownikiem!

                            Comment

                            • vude
                              Member
                              • 03-2011
                              • 40

                              #15
                              Zacząłem myśleć intensywnie nad zrobieniem śrutownika walcowego, dlatego założyłem nowy wątek:

                              http://browar.biz/forum/showthread.php?t=93993

                              Temat mielenia mąki póki co sobie odpuszczam.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎