Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Tlen zamiast CO2?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • kopyr
    Senior
    • 06-2004
    • 9475

    #16
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika intel1000 Wyświetlenie odpowiedzi
    O! i taka odpowiedź jak szanownego Admina (bez wazeliny) jak najbardziej jest wyczerpująca i na temat a nie historyjki o Radiu E, które są stare jak świat.
    A gównoprawda (sorry ART). Tlen, a powietrze to są dwie różne bajki. W powietrzu jest jedynie 21% tlenu. Nie można tego porównywać. Po drugie stosowanie powietrza do wypychania piwa nie jest żadną wielka ekstrawagancją. Jest to zjawisko powszechne w angielskich pubach, które serwują tzw. pompowane real ale. Poznać je można po długich 0,5m lub dłuższych wajchach przy nalewakach. Także nie masz się co podlizywać, bo nie pytałeś o powietrze tylko o tlen. I w dodatku żeniłeś kit, że coś takiego serwują w barach tlenowych. Historyjka o Radiu Erewań trafiała wiec w samo sedno.
    blog.kopyra.com

    Comment

    • ART
      mAD'MINd
      • 02-2001
      • 23805

      #17
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
      A gównoprawda (sorry ART). Tlen, a powietrze to są dwie różne bajki. W powietrzu jest jedynie 21% tlenu. Nie można tego porównywać. Po drugie stosowanie powietrza do wypychania piwa nie jest żadną wielka ekstrawagancją. Jest to zjawisko powszechne w angielskich pubach, które serwują tzw. pompowane real ale. Poznać je można po długich 0,5m lub dłuższych wajchach przy nalewakach. Także nie masz się co podlizywać, bo nie pytałeś o powietrze tylko o tlen. I w dodatku żeniłeś kit, że coś takiego serwują w barach tlenowych. Historyjka o Radiu Erewań trafiała wiec w samo sedno.
      Ta ekscytacja chyba nie jest nikomu potrzebna Może angielskim piwom nie przeszkadza takie traktowanie powietrzem, ale lagerom na pewno nie służy, szczególnie jeśli beczka ma postać dłużej niż 1 dzionek. W przypadku czystego tlenu można spodziewać się że reakcje "starzenia" piwa będą zachodzić jeszcze szybciej. A po zapodaniu helu będzie jeszcze lepsza jazda
      Last edited by ART; 20-12-2008, 12:46.
      - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
      - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
      - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

      Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

      Comment

      • intel1000
        Member
        • 11-2008
        • 55

        #18
        Witam. Chyba jednak ograniczę się do czytania jedynie tego forum. Nie będę niczego juz tutaj wypisywał bo albo nie mam w tych sprawach zielonego pojęcia albo po prostu to nie ma sensu bo i tak cokolwiek się napisze to jest źle. Pozdrawiam.

        Comment

        • ART
          mAD'MINd
          • 02-2001
          • 23805

          #19
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika intel1000 Wyświetlenie odpowiedzi
          Witam. Chyba jednak ograniczę się do czytania jedynie tego forum. Nie będę niczego juz tutaj wypisywał bo albo nie mam w tych sprawach zielonego pojęcia albo po prostu to nie ma sensu bo i tak cokolwiek się napisze to jest źle. Pozdrawiam.
          Przyznaję że nie rozumiem dlaczego się tak nasze browarbizowe towarzystwo napuszyło - Intel, nie ograniczaj się - jak będziesz miał możliwość sprawdzenia jaki będzie efekt takiego tlenowego zabiegu - to to zrób i opisz dla potomnych.

          A w piwowarstwie domowym gdyby się nie eksperymentowało, to mielibyśmy niezłą nudę.
          - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
          - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
          - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

          Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

          Comment

          • kopyr
            Senior
            • 06-2004
            • 9475

            #20
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika ART Wyświetlenie odpowiedzi
            Przyznaję że nie rozumiem dlaczego się tak nasze browarbizowe towarzystwo napuszyło - Intel, nie ograniczaj się - jak będziesz miał możliwość sprawdzenia jaki będzie efekt takiego tlenowego zabiegu - to to zrób i opisz dla potomnych.
            ART sorry, ale kto się napusza. Rozumiem, że ja. No to powiedz mi co było napuszonego w tym poście?

            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kopyr Wyświetlenie odpowiedzi
            W barach tlenowych dostajesz maseczkę i sztachasz się tlenem. Podobno jest jakiś lekki odlot. Nie słyszałem, żeby w ten sposób traktowano piwo.
            Odpowiadamy koledze najuprzejmiej jak się da. Ale on nam nie wierzy. Wie swoje. No to przepraszam czego oczekuje? Że zaczniemy piać z zachwytu jakie to nowatorskie podejście prezentuje. Jak ktoś pieprzy głupoty, to niestety musi się spodziewać negatywnej reakcji.

            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika ART Wyświetlenie odpowiedzi
            A w piwowarstwie domowym gdyby się nie eksperymentowało, to mielibyśmy niezłą nudę.
            Inaczej rozumiem eksperymentowanie, ale ja to w ogóle jakiś zachowawczy jestem.
            blog.kopyra.com

            Comment

            • kopyr
              Senior
              • 06-2004
              • 9475

              #21
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika ART Wyświetlenie odpowiedzi
              Ta ekscytacja chyba nie jest nikomu potrzebna Może angielskim piwom nie przeszkadza takie traktowanie powietrzem, ale lagerom na pewno nie służy, szczególnie jeśli beczka ma postać dłużej niż 1 dzionek. W przypadku czystego tlenu można spodziewać się że reakcje "starzenia" piwa będą zachodzić jeszcze szybciej. A po zapodaniu helu będzie jeszcze lepsza jazda
              Oczywiście, że powietrze ma wpływ na piwo. Oczywiście, że negatywny. Oczywiście, że głównym czynnikiem negatywnym w powietrzu w tym momencie jest tlen, bo przecież azotu się używa. To jednak nie ma nic wspólnego z natlenianiem czystym tlenem. Ponadto ja nigdzie nie twierdzę, że to nie szkodzi angielskim ale. Ja tylko twierdzę, że coś takiego się powszechnie stosuje, a może raczej powszechnie się stosowało, a teraz też można spotkać w pubach hołdujących tradycji.

              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika intel1000 Wyświetlenie odpowiedzi
              Witam. Chyba jednak ograniczę się do czytania jedynie tego forum. Nie będę niczego juz tutaj wypisywał bo albo nie mam w tych sprawach zielonego pojęcia albo po prostu to nie ma sensu bo i tak cokolwiek się napisze to jest źle. Pozdrawiam.
              Kolego nie uderzaj tu w płaczliwe tony. Jak napisałem wyżej, jak się pisze głupoty i w dodatku nie przyjmuje się do wiadomości, że to są głupoty, to trudno się dziwić, że dostaje się po głowie. Nieprawdą jest, ze cokolwiek się napisze to jest źle. Są tu tysiące forumowiczów, którzy jakoś sobie radzą. Wierz mi, że są takie fora, gdzie na Twój temat nikt by nie odpowiedział, tylko poleciałby on do kubła. Ty odpowiedź uzyskałeś, tylko uznałeś, że nie jest ona taka jakiej oczekiwałeś. Jednym słowem nas zlekceważyłeś, nie dziw się, że to wywołuje irytację.
              blog.kopyra.com

              Comment

              • Czes
                PremiumUżytkownik
                • 06-2001
                • 752

                #22
                Ejże, a gdzie otwartość dla eksperymentowania cechująca prawdziwego piwowara hobbystę?

                Nie wykluczałbym ani dyskwalifikował pomysłu wypychania z kegu (byle małego) piwa czystym tlenem w barze tlenowym.
                Tlen dość licho rozpuszcza się w wodzie; ledwie dwa razy lepiej niż azot, tak że w 0,5 litra piwa będzie go pewno kilkadziesiąt mg - symbolicznie, o co w barze chodzi.
                Ale dzięki tej słabej rozpuszczalności tlen być może polepszy właściwości piany.

                Ta dwakroć lepsza rozpuszczalność w wodzie tlenu niż azotu sprawia, że pompa ssąco tłocząca angielskie ales ("beer engine"), wprowadza do piwa więcej tlenu niż wynikałoby to z jego udziału w powietrzu (23 części azotu na 15 części tlenu). Nie sądzę też aby tlen bardziej szkodził zimnym lagerom niźli zwykle cieplejszym ales.

                Jakoby zabójcze dla piwa działanie nawet śladów tlenu to mantra piwowarstwa przemysłowego, które jest zobowiązane do produkcji piwa przez rok nie zmieniającego swego wątłego smaku.

                Trzeba jednak powiedzieć, że taki ekstensywny kontakt z tlenem, jak we wspomnianym barze, czy w angielskich pubach używających beer engines sprawi, że w piwie w ciągu doby, dwóch, najprawdopodobniej dojdzie do głosu fermentacja octowa.
                O!Nanobrowar Domowy "PiwU"

                Comment

                • ART
                  mAD'MINd
                  • 02-2001
                  • 23805

                  #23
                  Kopyr, po prostu w moim odczuciu ton w którym piszesz jest niemiły i tyle, wg innych może opływać miłością. Człek się zapytał czy słyszałeś o "nasyceniu" piwa tlenem, a Ty mu o Radiu Erewań. Potem "gównoprawda", "kolego nie uderzaj w płaczliwe tony" itd.
                  Last edited by ART; 20-12-2008, 13:37.
                  - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                  - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                  - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                  Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                  Comment

                  • kopyr
                    Senior
                    • 06-2004
                    • 9475

                    #24
                    No to teraz już możesz być w pełni usatysfakcjonowany. Bardziej wyczerpującej odpowiedzi nie dostaniesz.

                    Co prawda ja z wypowiedzi Czesa wysnuwam wniosek, że eksperymenty z tlenem są bezzasadne, ale jak już pisałem jestem beton i reakcja.

                    Intel nie przejmuj się, niepotrzebnie się uniosłem. Przepraszam. Wystarczyło się nie odzywać.
                    blog.kopyra.com

                    Comment

                    • gobong
                      Senior
                      • 04-2005
                      • 658

                      #25
                      Niestety ostatnio niektórzy otwartośc rozumieja jako otwartośc na ślepą wiare we własna nieomylnośc i wszechwiedze. Nawet admin jak widac chyba żle cos z własnych doswiadczen zapamietał( pewno za duzo posmakował). Kopyr daj na luz, dla niektorych to jest hobby, to ma sprawiac przyjemnosć, nawet jak czasami trzeba wylac do klopa warke czy kufelek z jakimść "wspaniałym" dodatkiem , ktory jak sie okazało nie pasuje do piwa. Proponuje aby kolega intel nie kończył przygody z tym forum z tak drobnego powodu. Tutaj mozesz liczyc w końcu na odpowiedż Czesa. Ten człowiek raczej wie co pisze.

                      Comment

                      • ART
                        mAD'MINd
                        • 02-2001
                        • 23805

                        #26
                        Przepraszam, ale co źle zapamiętałem? Doświadczenie było takie że wypychane powietrzem piwo (dokładniej jasny lager) nie smakowało tak dobrze jak to samo piwo wypychane CO2.
                        Last edited by ART; 20-12-2008, 13:50.
                        - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                        - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                        - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                        Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                        Comment

                        • gobong
                          Senior
                          • 04-2005
                          • 658

                          #27
                          To był żart, odnoszący sie do słów cytuje "gównoprawda"

                          Comment

                          • ART
                            mAD'MINd
                            • 02-2001
                            • 23805

                            #28
                            Dalej nie załapałem, bo sam ów zwrot cytowałem

                            Tak jeszcze żeby nie bździć nie na temat - jak mniemam angielskie ale może jednak mieć dużo rozpuszczonego, naturalnie wytwarzanego CO2 w sobie (w końcu to piwo jest żywe i refermentuje jeszcze dalej w beczce nawet podczas wyszynku) i wypchnięcie go powietrzem, nawet jeśli tlenu jest więcej jak Czes pisze nie wpływa tak ułomnie na smak jak w analogicznym przypadku filtrowanego i i zapasteryzowanego lagera.
                            Last edited by ART; 20-12-2008, 14:11.
                            - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                            - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
                            - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

                            Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

                            Comment

                            • Seta
                              Piję piwo
                              • 10-2002
                              • 6964

                              #29
                              czyli...
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika intel1000 Wyświetlenie odpowiedzi
                              Czy ktoś próbował nasycać (karbonizować) a raczej (oxynizować?) swoje piwo tlenem zamiast CO2?
                              Nie, przynajmniej nikt z wypowiadających się powyżej. Większość z nas wątpi aby miało to pozytywny wpływ na właściwości smakowe piwa. Ale jeżeli jednak spróbujesz - prosimy - napisz co wyszło...
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika intel1000 Wyświetlenie odpowiedzi
                              Słyszałem kiedyś o barze tlenowym gdzie gość zamiast do butli z CO2 podłączał tlen.
                              Śmiem twierdzić, że coś tu jest naciągane
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika intel1000 Wyświetlenie odpowiedzi
                              Zapraszam do dyskusji.
                              Szkoda, że nie określiłeś w jaki sposób ma ona przebiegać, żeby Cię nie obrazić...
                              Wszystkim zainteresowanych zapraszam do Gabinetu Medycyny Estetycznej w Warszawie. Ręczę za jakość usług. Info PW.

                              Comment

                              • gobong
                                Senior
                                • 04-2005
                                • 658

                                #30
                                Pozwolę sobie na szerszą odpowiedż, przepraszam że odbiegająca od tematu. Człowiek coś tam usłyszał, teraz bliżej się tym zainteresował, więc pyta. Makaron staje na wysokości zadania( mojm zdaniem o taką dyskusje chodziło intelowi) Infam zaczyna od grożby. Teraz wkracza Kopyr, ręce opadają(nawet ja w swym małym rozumku domyśliłem się że ten bar tlenowy, to bar nagazowujacy piwo tlenem nie dwutlenkiem) Brawo dla Admina świetna rzeczowa odpowiedż i rozwinięcie dyskusji. Riposta Kopyra, to do niej niecelnie nawiązałem o tej niepamięci(przepraszam nieprecyzyjnie się wyraziłem) odebrałem wypowiedż kopyra właśnie w ten sposób ze on coś takiego twierdzi. Kopyr zmienia front powietrze to nie czysty tlen(fakt), ale czy o to mialo chodzić w tym wątku. Dzięki losowi ze istnieją ludzie znający się na rzeczy(Czes) o takie informacje mi laikowi chodzi. Niestety Czesowi także się dostaje. Postawie pytanie, Kto pozwolił Kopyrowi pisać w formie "my", obrażać innych? Kończe bo zaśmiecam temat. Wracając do tematu, to sam jestem ciekaw jak takie piwo natlenione smakuje, uważam ze dwutlenek węgla ma spory wplyw na smak. Czy naprawdę czysty tlen tak szkodzi piwu jak powietrze? człowiek wszak nie pożyje długo w atmosferze czystego tlenu.

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎