Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar domowy "Sąsiedzki"

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • tbiegun
    Junior
    • 04-2013
    • 14

    Browar domowy "Sąsiedzki"

    Witam wszystkich!

    Jutro zaczynam moja przygodę z zacieraniem. Na pierwszy ogień idzie Belgian Pale Ale z zestawów BA. Nie wiem czy to dobry wybór na początek ale tak jakoś wybrałem przypadkowo. Sprzęt przygotowany, ekscytacja rośnie... To będzie długi wieczór i mam nadzieję że początek fajnej przygody z piwowarstwem amatorskim. Obawiam się tylko czy mój 25 litrowy garnek wystarczy bo tylko takowy wygrzebałem z zakamarków piwnicy. Prosiłbym was również o poradę w kwestiach higieny: na którym etapie wystarczy umycie czegoś woda i płynem, kiedy dezynfekować wrzątkiem, a kiedy wrzucić do akcji np pirosiarczyn.

    Jeszcze jedna kwestia nie jest dla mnie do końca jasna. Na którym etapie unikać napowietrzania brzęczki np przez transfer brzęczki pomiędzy fermentorami, a kiedy jest to wskazane?

    Może pytam o rzeczy banalne ale jakoś trzeba zacząć i warto mieć na starcie usystematyzowaną wiedzę która pozwoli prawidłowo przejść przez pierwsze warzenie. A pewnie jeszcze nieraz o coś zapytam bo czuję się bardziej zielony jak szyszka chmielowa
  • xborsuk
    Senior
    • 01-2011
    • 133

    #2
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika tbiegun Wyświetlenie odpowiedzi
    Witam wszystkich!

    Jutro zaczynam moja przygodę z zacieraniem.
    Witaj wśród braci domowych piwowarów.
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika tbiegun Wyświetlenie odpowiedzi
    Obawiam się tylko czy mój 25 litrowy garnek wystarczy bo tylko takowy wygrzebałem z zakamarków piwnicy.
    Wystarczy. Ja mam podobny i daję radę. Zacieram w nim koźlaki więc jest OK. Jak będziesz chciał mieć brzeczki ponad 20 litrów to możesz gotować/chmielić na dwa garnki.

    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika tbiegun Wyświetlenie odpowiedzi
    Prosiłbym was również o poradę w kwestiach higieny: na którym etapie wystarczy umycie czegoś woda i płynem, kiedy dezynfekować wrzątkiem, a kiedy wrzucić do akcji np pirosiarczyn.
    Generalnie zasada jest taka, że wszystko co robisz przed gotowaniem/chmieleniem powinno być czyste bo podczas gotowania i tak się wszystko "zdezynfekuje". Ale następne etapy powinny być już przy użyciu zdezynfekowanego sptrzętu.

    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika tbiegun Wyświetlenie odpowiedzi
    Jeszcze jedna kwestia nie jest dla mnie do końca jasna. Na którym etapie unikać napowietrzania brzęczki np przez transfer brzęczki pomiędzy fermentorami, a kiedy jest to wskazane?
    I tu znów generalnie można powiedzieć, że napowietrzanie na każdym etapie jest szkodliwe poza przelewaniem schłodzonej, nachmielonej brzeczki do fermentatora, w którym czekają na nią drożdże. Wtedy duży "rozbrysk" powoduje natlenienie płynu co drożdżom umożliwia namnażanie.

    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika tbiegun Wyświetlenie odpowiedzi
    Może pytam o rzeczy banalne ale jakoś trzeba zacząć i warto mieć na starcie usystematyzowaną wiedzę która pozwoli prawidłowo przejść przez pierwsze warzenie. A pewnie jeszcze nieraz o coś zapytam bo czuję się bardziej zielony jak szyszka chmielowa
    Też miałem na początku dużo pytań ale praktyka nauczyła mnie najwięcej. W każdym razie na początku. Później można zacząc dbać o szczegóły jeśli komuś na tym b. zależy. Ale i bez tego też można robić dobre piwa.

    Powodzenia!!!
    w butelkach: RIS
    fermentuje: APA, wędzone
    w planach: bawarska pszenica

    Comment

    Przetwarzanie...
    X
    😀
    🥰
    🤢
    😎
    😡
    👍
    👎