Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Piwo Domowe kowdiego

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • kowdi
    Member
    • 04-2014
    • 41

    Piwo Domowe kowdiego

    Cześć,
    Pewien czas temu zacząłem robić własne piwo, po wcześniejszym długim czytaniu, szukaniu informacji padło oczywiście na brewkity na początek (cena sprzętu + brak garnka + nie wiadomo, czy będzie mi "się chciało" dalej warzyć zdecydowały o takim, a nie innym początku).

    Pierwsze piwo był to zwykły brewkit Geordie Bitter + 1kg cukru. ~20l
    Fermentacja burzliwa 10 dni, do refermentacji użyto cukru (nie pamiętam ile, do vol. CO2 zgodnego ze stylem). Piwo wyszło pijalne, no ale to brewkit z cukrem, choć legendarnym posmakó bimbrowych nie było jako tako to szału też nie było, choć dla mnie sukcesem było, że da się je pić no i że wyszło

    Drugie piwo to brewkit Coopers Dark Ale + 1kg cukru. 20l
    Burzliwa ~8 dni + cicha ~8 dni. Chmiel na zimno na całą cichą, 50 g Lubelskiego, do refermentacji cukier (znowu nie pamiętam ile, górne granice stylu wg. kalkulatora na jakiejś stronie, której nie pamiętam w tej chwili).


    Drugie piwo już się kończy w skrzynce, jest już po sesji więc można coś ruszyć dalej, choć przez praktyki i projekty nie mam tyle czasu ile chciałbym, no ale bez przesady, na zrobienie piwa zawsze się czas znajdzie

    Niestety nie udało mi się do tej pory załatwić dużego garnka, a że piwo się kończy to postanowiłem zrobić kolejną warkę z takim sprzętem jaki mam. Tym razem, żeby nie bawić się dalej w brewkity sprawdziłem, jakimi garami dysponuję i co by miało sens z tego zrobić.

    Mam garnek 10 l (mierzone do pełna) + jakiś mniejszy 7 l. Zastanawiałem się nad zrobieniem ~20 l pszenicznego z ekstraktów niechmielonych (i/lub Portera górnej fermentacji jak czas będzie, a garnka dalej nie będzie). Zastanawiam się jednak nad metodą, czy zrobić partial boil 6l wody + puchy, potem rozcieńczyć do wybranej gęstości, czy może kombinowac w inny sposób, dzieląc całość na kilka części, czy w ogóle jest sens bawić się w takie kombinowania, skoro i tak planuję docelowo za warkę lub trzy zdobyć garnek 25l+.

    Użyłbym:
    Ekstrakt słodowy jasny(Bruntal lub WES) 1,7kg
    Ekstrakt słodowy pszeniczny WES 1,7kg
    Safbrew WB-06

    Chmiel:
    30 g Lubelskiego na całe 60 min.

    Numerowanie warek zaczynam od pierwszej, w której będzie występowało faktycznie warzenie, bo przy brewkitach to jedyne co się gotowało to woda do rehydratacji drożdży Stąd ten pszeniczniak będzie numerem 1.

    Jednak najpierw proszę o rady, czy jest sens bawić się w inne metody niż partial boil 6l+puchy mając tylko 10l garnek (różne opinie znalazłem na forach). Oraz drugie pytanie, czy ekstraktu jasnego użyć też WES czy Bruntal. Gdzieś coś słyszałem, że WES ma charakterystyczne posmaki w swoich ekstraktach, stąd zastanawiam się nad pomieszaniem WES pszeniczny + Bruntal jasny.
  • zygmanski1
    Junior
    • 06-2014
    • 1

    #2
    A powiedz, jak odczucia smakowe po tym drugim brewkicie chmielonym Lubelskim???

    Comment

    • kowdi
      Member
      • 04-2014
      • 41

      #3
      Jak tylko aromat się ustalił na normalnym poziomie, czyli po 1-2 tyg od butelkowania to było zdecydowanie niezłe piwo. Do brewkitów jest to bardzo fajna opcja na urozmaicenie, a roboty przy tym tyle co nic


      Dziś popełniłem swoją pierwszą warkę. Brat załatwił mi garnek ~20l (liczone do pełna), więc nie czekając na lepsze temperatury (poprzedni brewkit w 26*C+ leżał ponad tydzień i szybko zniknął ze skrzynek ) postanowiłem wykorzystać zamówione wcześniej ekstrakty.

      #1 PPP - Pierwsze Piwo Pszeniczne
      Skład:
      1,7 kg Ekstrakt niechmielony jasny (ze słodu pilzneńskiego)
      1,7 kg Ekstrakt słodowy pszeniczny WES
      Drożdże suche Safbrew WB-06
      30g Chmielu Lubelskiego.

      Cały chmiel dodany na całe gotowanie (60'). Drożdże odpowiednio wcześniej nawodnione.

      Póki co zastanawiam się nad zostawieniem fermentora na noc na tarasie, a jutro zniosę je do piwnicy może, chociaż nie jest mi to na rękę (znosić to po schodach...), to jednak tam będą lepsze temperatury w te upały.

      Oczywiście nie odbyło się bez problemów

      Jeszcze nie mam płyty gazowej, więc obawiałem się czy na starej elektrycznej da radę podgrzać w sensownym czasie cały gar. Na dwóch palnikach jakoś doszło do 100*C, ale musiałem zostawić go na obu, bo na jednym (największym!) odpalonym na maksa nie dawał rady utrzymać sensownej temperatury. Czas podgrzewania absurdalnie długi, no ale garnek emalia, bez płaskiego dna średnio nadawał się do tej płyty elektrycznej.
      Drugi problem to brak doświadczenia, a więc i brak dobrej organizacji. Zeszło dużo więcej czasu na to niż planowałem, no ale takie są uroki pierwszych prób

      A całość procesu warzenia (i sprzątania...) wspomagały: Podróże Kormorana - Coffee Stout oraz Atak Chmielu Pinty

      Comment

      • kowdi
        Member
        • 04-2014
        • 41

        #4
        Czas na butelkowanie.
        Generalnie nie pisałbym z tej okazji posta, ale od zlania na cichą martwiła mnie dziwnie wyglądająca piana, albo twór pianopodobny
        Jednak jako iż piwa nie ruszam kiedy nie trzeba, a w razie czego wylać zawsze zdążę to zostawiłem to jak jest. Przy przelewaniu na cichą zapach i smak był ok, jednak po przelaniu na cichą (albo już wcześniej ale nie zwróciłem uwagi) pojawiła się biała, gęstsza piana w niektórych miejscach, jednak jej ilość nie zwiększała się zauważalnie, zapach był dalej ok.
        Przed chwilą przelałem znad osadu do fermentora z kranikiem i niedługo będzie rozlew, ale chciałem rozwiać swoje wątpliwości, czy te tworki pianopodobne są normalne czy powinienem się martwić i wypijać póki dobre

        Przy poruszeniu fermentora (przenosiłem na miejsce do rozlewu wcześniej) ta biała piana bardzo łatwo przylepiła się do ścianek fermentora i w większości została na nich przy przelewaniu, a wyglądała jakby "ciągnęło się" za nią trochę osadu wyglądającego na drożdżowy. Smak i zapach piwa dalej jest ok. Drożdże użyte to suche Safbrew WB-06.



        Niedługo powinienem założyć płytę gazową to można będzie wygodniej warzyć kolejne piwa

        Comment

        • kowdi
          Member
          • 04-2014
          • 41

          #5
          Po przerwie powróciłem do warzenia. Niestety wciąż na płycie elektrycznej i z garnkiem 20l (lane do pełna), ale tym razem z zacieraniem. Powoli "poznaję i oswajam" związek mojego garnka z płytą kuchenną Przy pomocy drugiego gara 8 l bez problemów udaje się przygotować 20 l. Chmielę tylko gar 20 l.

          Przepisy wzorowane na innych, sprawdzonych.

          #2 Brown Porter

          Data warzenia: 27.03.15r

          Słody:
          -Pale Ale - Strzegom - 3,5 kg
          -Brown - Fawcett - 0,5 kg
          -Carafa(R) typ II - 0,1 kg
          -karmelowy 150 - Strzegom - 0,5 kg
          -Pale Chocolate - Fawcett - 0,25 kg

          Chmieel:
          -Fuggles 50 g

          Zacieranie:
          -67°C - 60'
          -72°C - 10'

          Chmielenie:
          -Fuggles 40 g 60'
          -Fuggles 10 g 15'

          Drożdże: Safale S-04

          Komentarz: Całość chłodzona przez noc na tarasie w szczelnie zamkniętym fermentorze. Rano był wklęśnięty dość mocno, szkoda, że zdjęcia nie zrobiłem Drożdże nawodnione zadane rano, zmiana pokrywki na wersję z rurką i siedzi w temperaturze pokojowej, wróciła do normalnych kształtów po tym jak drożdże zaczęły pracować. Około 20 l.
          Po świętach planuję przelać na cichą, przy okazji pozbywając się osadu, którego dość sporo osiadło już na dnie. Potem znowu po tygodniu lub dwóch (zależy w który weekend będę miał czas) będzie butelkowanie i niech sobie dochodzi w piwnicy.


          #3 Pszeniczne

          Data warzenia: 02.04.15r

          Słody:
          -Pale Ale - Strzegom - 1,5 kg
          -Pszeniczny - Strzegom - 2,5 kg

          Chmiele:
          -Lubelski 25 g

          Zacieranie:
          45°C - 15 min
          55°C - 15 min
          62°C - 40 min
          72°C - 40 min

          Chmielenie:
          -Lubelski 25 g 60'

          Drożdże: Safbrew WB-06

          Komentarz: Wykorzystałem słód Pale Ale, ponieważ nie mam za bardzo miejsca, żeby trzymać zapasy i staram się zamawiać "odliczone". Z poprzedniej warki zostało mi akurat 1,5 kg Pale Ale to postanowiłem to wykorzystać. Przy 62°C pojawił się problem, bo w pewnym momencie lokalnie przegrzało się. Nie mieszałem i z nagrzanego palnika musiało się podgrzać, w jednym miejscu termometr wskazywał nawet z 70°C, lecz po zamieszaniu całości tak, żeby temperatura się wyrównała wyszło około 62°C. W poprzedniej warce nie miałem takiego problemu, jak trafiłem w 67°C tak tyle utrzymywało się. Oczywiście palnik wyłączyłem wcześniej, zanim osiągnięto wymaganą temperaturę, jednak tutaj coś zawaliłem. Po ustabilizowaniu się temperatury pilnowałem jej częściej, trzymałem całość około 40' w 62°C i potem zgodnie z planem 40' w 72°C. Zobaczymy jak się to objawi w gotowym piwie. Ponadto przy filtracji (wężyk z oplotem) gdzieś w połowie młóto się zbiło tak, że nic nie leciało. Musiałem je wzburzyć i dać mu czas od nowa, aby się ułożyło. Za każdym razem prawie godzinę się mogło układać. Wyszło około 20 l.


          Po świętach jak tylko zwolni mi się jeden fermentor i przygotuję butelki to planuję uwarzyć Coffee Milk Stouta zgodnie z przepisem poniżej, wzorowanym na tym: http://www.piwo.org/topic/5046-espre...-stout-kawowy/
          Wszelkie sugestie mile widziane

          #4 Coffee Milk Stout

          Data warzenia: w planach

          Słody:
          -Pilzneński - Strzegom - 4 kg
          -Pszeniczny - Strzegom - 0,5 kg
          -karmelowy 300 - Strzegom - 0,5 kg
          -Czekoladowy 400 - Strzegom - 0,25 kg
          -Palony jęczmień - IREKS - 0,1kg

          Dodatki:
          -laktoza -0,5 kg
          -kawa mielona Arabica - 0,1 kg

          Chmiele:
          -Marynka 50 g

          Zacieranie:
          -67°C - 60'
          -76°C - 10'

          Chmielenie:
          -Marynka - 25 g - 60'
          -Marynka - 25 g - 10'
          -laktoza - 0,5 kg - 10'
          -kawa - 0,1 kg - 10'

          Drożdże: Safale S-04

          Komentarz: Słody pilz.,pszeniczny i karmelowy wrzucę w 67°C, resztę w 76°C. Kawa mielona wrzucona luzem, przejdę się do pobliskiej palarni kawy i kupię Arabicę świeżo zmieloną.

          Comment

          • kowdi
            Member
            • 04-2014
            • 41

            #6
            #2 Brown Porter butelkowany 17.04 za pomocą Grety. Do refermentacji dodano jakieś 95-100 g cukru (rozpuszczone w 0,7 l przegotowanej wody), nie pamiętam dokładnie. Przed rozlewem zmierzono 5 BLG, tyle samo ile przy zlewaniu na cichą

            #3 Pszeniczne przelane na cichą 10.04, butelkowane 25.04 za pomocą kapslownicy stołowej Regina. Po #2 poddałem się i zamówiłem kapslownicę stołową, w efekcie wszystkie butelki przetrwały butelkowanie Dodano 115 g cukru do refermentacji (w 0,5 l wody). Przed przelaniem na cichą zmierzono 2 BLG, przed butelkowaniem wynik bardzo zbliżony.

            Jak tylko znajdę czas, może w majówkę, poza #4 Coffee Milk Stout planuję wykorzystać resztę słodów (i dokupiony 1 kg wędzonego) do uwarzenia pszenicznego wędzonego.

            #5 Pszeniczne Wędzone

            Data warzenia: w planach

            Słody:
            -Pilzneński - Strzegom - 1 kg
            -Pszeniczny - Strzegom - 2 kg
            -wędzony (Whisky) - Bruntal - 1 kg

            Chmiele:
            -Lubelski 25 g

            Zacieranie:
            -67°C - 60'
            -76°C - 10'

            Chmielenie:
            -Lubelski - 25 g - 60'

            Drożdże: Safbrew WB-06

            Komentarz: Najprawdopodobniej wszystkie słody wrzucę od razu w 67°C, nie piłem nic wędzonego jeszcze, więc czas najwyższy, a do tego zużyję resztkę słodów i nie będzie nic zalegać.
            Last edited by kowdi; 25-04-2015, 16:44.

            Comment

            • kowdi
              Member
              • 04-2014
              • 41

              #7
              Dla formalności uzupełnię:
              #4 Coffee Milk Stout - uwarzony 30.04
              Warzono zgodnie z przepisem, wykorzystano świeżo zmieloną (drobno) kawę Arabica Columbia. Kawę i laktozę wrzucono na mniej niż 5 minut przed wyłączeniem palnika. Jako iż całość chłodziłem w nocy na tarasie w fermentorze to starałem się ograniczyć ilość kawy, która się tam znajdzie.

              #5 Pszeniczne Wędzone - uwarzony 31.04
              Zmieniono chmielenie, z uwagi na pozbycie się resztki Lubelskiego.
              Chmielenie:
              -Lubelski - 30 g - 60' - gar główny
              -Lubelski - 9 g - 60' - garnek pomocniczy
              Po jakichś 2 tygodniach zauważyłem, że na powierzchni pojawiły się małe grudki. Fermentor szczelnie zamknięty, nie zaglądałem do niego więc na infekcję szansa malutka, tym bardziej, że pojawiło się to po 2 tygodniach aż. Z wyglądu przypuszczam, że może to drożdżom coś odbiło, w zapachu z rurki bulgotki nic dziwnego nie ma, a całości nie otwierałem jeszcze.


              Oba piwa do dziś leżą w fermentorach, nie przelewałem na cichą z uwagi na chwilowy brak fermentora. Jak uda mi się wstać wcześnie to przed zajęciami jutro przeleję jedno, a po zajęciach albo dnia następnego drugie na "cichą", a w zasadzie głównie po to, żeby pozbyć się osadów i ewentualnie dać możliwość drożdżom na zjedzenie resztek jak jakieś są. Dwa ballingomierze zbiłem ostatnio i nie mam czym zmierzyć BLG. Mam nadzieję, że w weekend uda mi się przynajmniej jedno z nich zabutelkować, ale najpierw butelki muszę przyszykować. Jakieś 120 z nich na tarasie się moczyło, czyściło w ługu sodowym i odetykietowywało więc nie spieszyłem się z tymi piwami.

              Plan na kolejne dwa piwa:
              #6 Mandarina Pale Ale

              Data warzenia: w planach

              Słody:
              -Pale Ale - Strzegom - 4 kg
              -Pszeniczny - Strzegom - 0,5 kg
              -karmelowy 30 - Strzegom - 0,25 kg

              Chmiele:
              -Mandarina Bavaria granulat 100 g, 7,9% a-k

              Zacieranie:
              -67°C - 60'
              -76°C - 10'

              Chmielenie:
              -Mandarina Bavaria - 15 g - 60'
              -Mandarina Bavaria - 20 g - 30'
              -Mandarina Bavaria - 15 g - na cichą na około 7 dni.
              lub
              -Mandarina Bavaria - 20 g - 60'
              -Mandarina Bavaria - 30 g - 30'
              -Mandarina Bavaria - 30-50 g - na cichą na około 7 dni.

              Drożdże: Safale US-05

              Komentarz: Robię to piwo głównie dlatego, bo chcę przetestować chmiel Mandarina Bavaria. Nie wiem jeszcze jak będę chmielił, ale chcę uzyskać raczej niską goryczkę (z uwagi na to, że zamierzam nim częstować eurolageropijców), głównie na aromat, w tym na zimno. Propozycję wrzuciłem w przepisie, jakby ktoś miał doświadczenia z tym chmielem to rady chętnie poproszę. Nie liczyłem chmielenia żadnymi programami jakby co.

              #7 Brown Porter

              Data warzenia: w planach

              Słody:
              -Pale Ale - Strzegom - 3 kg
              -Brown - Fawcett - 1 kg
              -karmelowy 300 - Strzegom - 0,25 kg
              -Pale Chocolate - Fawcett - 0,5 kg

              Chmiel:
              -Fuggles 50 g

              Zacieranie:
              -67°C - 60'
              -72°C - 10'

              Chmielenie:
              -Fuggles 30 g 60'
              -Fuggles 20 g 15'

              Drożdże: Safale S-04

              Komentarz: Zmodyfikowany przepis z #2, o ile nikt nie będzie mocno rekomendował zmiany to jutro z rana złożę zamówienie na składniki na te dwa piwa.

              Comment

              • kowdi
                Member
                • 04-2014
                • 41

                #8
                Ehh, część zapisków się zgubiła, więc brak szczegółów czasami, no ale uzupełnię to co mam.

                #6 Mandarina Pale Ale

                Data warzenia: 19.06.15

                Słody:
                -Pale Ale - Strzegom - 4,5 kg
                -Carawheat - Weyermann - 0,5 kg

                Chmiele:
                -Mandarina Bavaria granulat 100 g, 7,9% a-k

                Zacieranie:
                -68°C - 70'
                -76°C - 10'

                Chmielenie:
                -Mandarina Bavaria - 20 g - 40'
                -Mandarina Bavaria - 20 g - 20'
                -Mandarina Bavaria - 20 g - 0'
                -Mandarina Bavaria - 40 g - na cichą na około 7 dni.

                Drożdże: Safale US-05

                Komentarz: Wyszło około 13 BLG, wyszło bardzo przyjemne, pijalne, lekkie, czyli nieźle. Niestety ani ile czasu fermentowało ani do ilu zeszło nie zapisałem. W ogóle strasznie ubogie zapiski robię i muszę w końcu się z tym poprawić.

                #7 Brown Porter

                Data warzenia: 18.07.15r

                Słody:
                -Pale Ale - Strzegom - 3,5 kg
                -Brown - Fawcett - 1 kg
                -karmelowy 300 - Strzegom - 0,25 kg
                -Pale Chocolate - Fawcett - 0,5 kg

                Chmiel:
                -Fuggles 50 g

                Zacieranie:
                -65°C - 40'
                -72°C - 20'
                -76°C - 10'

                Chmielenie:
                -Fuggles 30 g 60'
                -Fuggles 20 g 15'

                Drożdże: Safale S-04

                Komentarz: Następnym razem spróbować zmniejszyć ilość słodu Brown do 0,75 kg i obserwować efekty.


                #8 Hefe-Weizen

                Data warzenia: 20.08.15r

                Słody:
                - Pilzneński - Strzegom - 2 kg
                - Pszeniczny - Strzegom - 2,5 kg

                Chmiel:
                - Marynka 25 g

                Zacieranie:
                -45°C - 15'
                -55°C - 15'
                -62°C - 40'
                -72°C - 30'
                -76°C - 10'

                Chmielenie:
                - Marynka 25 g - 60'

                Drożdże: Pszeniczny Łan - (starter).

                Komentarz: Z 13 BLG zeszło do 4,9 BLG, 15 l. Butelkowane 15.09.15r.

                Wyszło słabiutko, zero goździka, reszta jakaś taka nijaka. Jednak wina jest kilku błędów, które mogłem popełnić, jak choćby złe przygotowanie drożdży. Fiolka miała termin zalecany przekroczony o miesiąc czy półtora, starter bez mieszadła robiony w objętości 1 l przez za krótki czas, o ile pamiętam temperatury fermentacji to dość nisko i raczej stała temperatura.


                #9 Eksperymentalny Stout

                Data warzenia: 28.08.15r

                Słody:
                -Pilzneński - Strzegom - 4 kg
                -Pszeniczny - 1,5 kg
                -Karmelowy 600 - 0,5 kg
                -Czekoladowy 400 - 0,25 kg
                -jęczmień palony - 0,1 kg

                Chmiel:
                -Marynka 45 g

                Zacieranie:
                -45°C - 15'
                -55°C - 10'
                -65°C - 40'
                -72°C - 30'
                -76°C - 10'

                Chmielenie:
                -Marynka 25g - 60'
                -Marynka 20g - 10'

                Drożdże: Pszeniczny Łan - gęstwa po burzliwej po #8.

                Komentarz: Piwo to miało być pierwotnie uwarzone w celu wysłania na konkurs na Silesia Beer Fest w kategorii Stout Absurdalny jako Stout 18 Blg z drożdżami do weizena, przy okazji samemu sprawdzając co z tego wyjdzie. Przed warzeniem wiedziałem jednak, że wysyłać na pewno nie będę, bo po prostu nie zdążę wyrobić się tak, aby miało ono chociaż miesiąc na dojrzewanie, więc olałem parametry, sypnąłem słodów i wyszło 25 Blg, 16 l. Fermentowało w temperaturze 15°C, przy przelewaniu na cichą miało 11 Blg, jeszcze nie butelkowałem, ale zniosłem je do piwnicy gdzie bywa raczej 17-20°C chociaż w zimie jeszcze nie mierzyłem.

                Powstał również cienkusz, jednak wysładzałem za długo i wyszło niepijalne, nie sądzę, żeby w ogóle coś z tego było, ale póki mam butelki, skrzynki i miejsce na resztę piw to nie wylewam, zobaczymy czy w ogóle coś może z tego wyjść.



                #10 Owsiany Stout

                Data warzenia: 30.09.15

                Słody i dodatki:
                - Pilzneński - 3,5 kg
                - Karmelowy ciemny - Litovel - 0,5 kg
                - Carafa III - 0,3 kg
                - Płatki owsiane błyskawiczne - 0,4 kg

                Chmiel:
                -Marynka 25 g

                Zacieranie:
                -67°C - 60'
                -76°C - 10'

                Chmielenie:
                -Marynka 25 g - 60'

                Drożdże: S-04 - gęstwa po cienkuszu po #9

                Komentarz: Zestaw surowców z alepiwo.pl, wyszło 14 l, 18 Blg. Drożdże zadane w 17 stopniach i w takiej temperaturze też fermentacja przebiega.



                #11 Weizenbock

                Data warzenia: 2.10.15 r

                Słody:
                - Pilzneński - 1,5kg
                - Monachijski - 1,5 kg
                - Pszeniczny ciemny - 2 kg
                - Karmelowy 30 - 0,5 kg
                - Karmelowy 300 - 0,25 kg

                Chmiel:
                -Lubelski 30 g 3,7% a-k

                Zacieranie:
                -63°C - 20'
                -72°C - 45'
                -76°C - 10'

                Chmielenie:
                -Lubelski 30 g - 60'

                Drożdże: Pszeniczny Łan - gęstwa po #8 po cichej

                Komentarz: Według arkusza miało wyjść 17 l, 17,7 Blg. W momencie zadania drożdży było 13,5 l 21,5 Blg. Fermentowane w piwnicy, więc bez ścisłej kontroli temperatury.


                No to uzupełnione. Sprzęt się troszkę zmienił, w końcu garnek stalowy 33 l, jednak z uwagi na płytę elektryczną ograniczam ciężar maksymalny do 26 kg (20 kg wsadu + 6 kg garnek), przez co warki wychodzą mniejsze. Przy Weizenbocku nie dość, że odparowało dość sporo to i dużo osadów się wytrąciło tak, że po schłodzeniu gdy przelewałem znad osadów to straciłem tam znacznie więcej niż zwykle, a nie chciało mi się bawić w odzyskiwanie tego.

                Comment

                • jerzdna
                  Senior
                  • 07-2014
                  • 240

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kowdi Wyświetlenie odpowiedzi
                  Następnym razem spróbować zmniejszyć ilość słodu Brown do 0,75 kg i obserwować efekty.
                  A dlaczego? Poproszę o rozjaśnienie bo mam chęć zrobić Brown Porter...kiedyś
                  Last edited by jerzdna; 09-10-2015, 10:56.

                  Comment

                  • kowdi
                    Member
                    • 04-2014
                    • 41

                    #10
                    Raz, że dla samego sprawdzenia, a dwa, wydaje mi się, że jednak 1 kg przy tych ilościach włosów to jednak za dużo. Piwo jest dość młode, może się lepiej ułoży, ale chcę małymi krokami dochodzić do lepszej receptury i próbować.

                    Comment

                    • jerzdna
                      Senior
                      • 07-2014
                      • 240

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kowdi Wyświetlenie odpowiedzi
                      Raz, że dla samego sprawdzenia, a dwa, wydaje mi się, że jednak 1 kg przy tych ilościach włosów to jednak za dużo. Piwo jest dość młode, może się lepiej ułoży, ale chcę małymi krokami dochodzić do lepszej receptury i próbować.
                      Wciąż tajemnicza odpowiedź Rozumiem, że nie potrafisz wyjaśnić dlaczego nie pasuje Ci narazie smak młodego piwa, tylko intuicyjnie "obwiniasz" zbyt dużą ilość użytego słodu Brown? Nie naciskam dalej...
                      Miałeś na myśli "słodów" a nie "włosów" mam nadzieję? ;P Ja też mam "problemy" z autoedycją w smartfonie...

                      Comment

                      • kowdi
                        Member
                        • 04-2014
                        • 41

                        #12
                        Pisałem z telefonu na szybko, stąd te włosy.

                        Nie mówię, że obwiniam słód Brown czy jego ilość ale robiłem już BP z tego samego przepisu z 0,5 i 1 kg słodu Brown więc teraz czas na coś pomiędzy i porównywanie. Do tego z każdym kolejnym piwem dopiero uczę się i obserwuję jak co wpływa w rzeczywistości na efekt końcowy, do tego trzeba pamiętać, że każdemu smakuje co innego. Zastanawiałem się też nad zmianą drożdży i powtórzeniem przepisu z 1 kg Browna.

                        Comment

                        • kowdi
                          Member
                          • 04-2014
                          • 41

                          #13
                          #12a RIS

                          Data warzenia: 17.10.15

                          Słody i dodatki:
                          -Pilzneński - 0,5 kg
                          -Pale Ale - 5 kg
                          -Monachijski - 0,5 kg
                          -Karmelowy 600 - 0,5 kg
                          -Czekoladowy 1200 - 0,5 kg
                          -Pszeniczny ciemny - 1 kg
                          -Caraaroma - 0,5 kg
                          -Carafa III - 0,1 kg
                          -Jęczmień palony - 0,5 kg
                          -Płatki owsiane - 1 kg

                          Chmiele:
                          -Challenger - 90g, 8,3% a-k

                          Zacieranie:
                          -67°C - 90'

                          Chmielenie:
                          -Challenger - 50 g - 60'
                          -Challenger - 10 g - 30'
                          -Challenger - 30 g - 15'

                          Drożdże: Pół gęstwy po #10 (S-04).

                          Komentarz: Właśnie zaciera się, więc szczegóły mogą się zmienić. Część składu to pozostałość do #11, bo zmniejszyłem tam docelową ilość i przez to zostało mi 2 kg słodów.

                          Podgrzałem wodę w garnku do dość niskiej temperatury jak się okazało i musiałem dolewać wrzątku, żeby te 67°C utrzymać. Garnek zdjęty z płyty i zaizolowany matą, bo płyta mogłaby nie wytrzymać takiego nacisku, więc ewentualne podgrzewanie to raczej przez dolanie wrzątku. Wszystko wrzucone od początku zacierania do 24,5 l wody (po dolewaniu) i wciąż jest gęste jak cholera, ale da się zamieszać.

                          Płatków nie kleikowałem, chyba są "błyskawiczne", a jak nie to i tak temperatura zacierania jest wystarczająca do kleikowania. Po zacieraniu całość przetransferuję do wiadra z filtratorem z oplotu i będzie zabawa w wysładzanie.



                          #12b Stout z resztek po RISie

                          Po wysładzaniu RISa oczywiście mam zamiar wykorzystać "resztki" w młócie na jakiegoś Stouta, więc skład i zacieranie jak w RISie.

                          Chmiele:
                          -Challenger - 10 g, 8,3% a-k
                          -Lubelski - 20 g, 3,7% a-k

                          Chmielenie:
                          -Challenger - 10 g - 60'
                          -Lubelski - 20 g - 60'

                          Drożdże: Pół gęstwy po #10 (S-04).

                          Comment

                          Przetwarzanie...
                          X
                          😀
                          🥰
                          🤢
                          😎
                          😡
                          👍
                          👎