Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Pierwsze koty za płoty...

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • iron
    Senior
    • 08-2002
    • 6703

    No i w niedzielę "zrobił się" witbier, ale o szczegółach może później opowie szefowa
    A wczoraj próbowaliśmy drugą warkę z WLP300, czyli ciemniaka pszenicznego, co to nam wyszedł jak weizenbock. Jeszcze trochę niezrównoważone, ale zapowiada się mniamuśnie.
    bigb@n-s.pl; na Allegro jestem jako "moczu" :)
    Nasze uszatki do podziwiania na stronie www.n-s.pl/bigb
    Rock, Honor, Ojczyzna

    Comment

    • Małażonka
      Senior
      • 03-2003
      • 4602

      Warto zaznaczyć, że owy ciemniak / weizenbock mieszka dopiero od tygodnia w butelkach i ma prawo być lekko niezrównoważony, a i tak muszę przyznać, że jego niezrównoważenie całkiem mi odpowiada

      Comment

      • Małażonka
        Senior
        • 03-2003
        • 4602

        Zaniedbałam nieco nasz temat...

        Chociaż więc napiszę o Pycie murzyna
        Do jej produkcji użyliśmy słodów: pilzneńskiego, monachijskiego, karmelowego jasnego, czekoladowego i wędzonego, chmielu goryczkowego i aromatycznego oraz drożdży Safale. Wczoraj piwko wylądowało w buteleczkach (choć z jednej w nocy uciekło w popłochu ), reszta zamieszkała na dobre (taką mamy przynajmniej nadzieję ). Smak? Jeszcze nie zrównoważony, ale sympatyczny, wyraźnie goryczkowy, pełny, ciekawy. Jednego, czego nie czuć zupełnie - to dodatku słodu wędzonego (4% zsypu). Może pojawi się w późniejszym terminie, a jeśli nie - to trudno - Pytka i tak będzie smaczna

        Comment

        • iron
          Senior
          • 08-2002
          • 6703

          No a że nam się nieco nudziło, to równolegle z przygotowaniami do rozlewu popełniliśmy oranżadkę, czyli "Podpiwek kujawski", który po rozlewie Pyty trafił do zwolnionego przez nią mieszkanka w fermentorze. Safeale'om chyba ta oranżadka zasmakowała, bo ochoczo się wzięły do szamania
          bigb@n-s.pl; na Allegro jestem jako "moczu" :)
          Nasze uszatki do podziwiania na stronie www.n-s.pl/bigb
          Rock, Honor, Ojczyzna

          Comment

          • Małażonka
            Senior
            • 03-2003
            • 4602

            Potem, 19 października, powstała kolejna oranżadka. Wykorzystaliśmy kończące swoją ważność zapasy: ekstrakt słodowy jasny, pszeniczny, drożdże z gotowca Munton's, miód wielokwiatowy. Wynik: 10 litrów piwa o ekstraktywności 12,0 Blg. Rewelacja żadna, ale już dziś da się wypić

            I w niedzielę, 31 października, wzięliśmy się wreszcie porządnie do roboty. Do gara wpadły: słód pilzneński, karmelowy jasny z niewielkim dodatkiem karmelu ciemnego. Po filtracji odwiedziliśmy groby, a po powrocie wzięliśmy się za gotowanie. W ostatnich minutach dodaliśmy jeszcze miód wrzosowy. Otrzymaliśmy 21,0 litrów brzeczki o ekstraktywności 14,5 Blg. Drożdże Wyeast 1728 (Scottish ale) prędziutko wzięły się do pracy, wczoraj wieczorem piana zbliżała się niebezpiecznie do pokrywy fermentora. Wyraźnie pachnie miodem wrzosowym, co nieco nas martwi - czyżbyśmy dali go za dużo? Decyzja zatem jest jedna: następne piwko będzie normalne, bez dodatku miodu - najwyżej docelowo będziemy pić "rzezane", a co?

            Comment

            • Małażonka
              Senior
              • 03-2003
              • 4602

              Zapach miodu zanika na korzyść przyjemnego ale'owatego zapachu. Zaczyna nam to odpowiadać

              Comment

              • peter_1000
                Senior
                • 05-2003
                • 583

                Małażonka napisał(a)
                Zapach miodu zanika na korzyść przyjemnego ale'owatego zapachu. Zaczyna nam to odpowiadać
                A czy miód wrzosowy daje jakieś nieprzyjemne posmaki? Pytam bo nigdy z takowym kontaktów organoleptycznych nie miałem.
                Przemyski Browar Forteczny oraz wędzarnia

                Comment

                • Małażonka
                  Senior
                  • 03-2003
                  • 4602

                  Nieprzyjemny? Nie, dlaczego?
                  No chyba, że ktoś nie przepada za miodem wrzosowym
                  Zbytnie natężenie miodowego zapachu przeszkadzało nam o tyle, że w zamiarach mieliśmy zrobić szkockie ale z dodatkiem miodu wrzosowego, a nie pasiekę z dodatkiem ale

                  Comment

                  • Małażonka
                    Senior
                    • 03-2003
                    • 4602

                    Wczoraj sprawdziliśmy postęp prac w fermentorku. Ekstraktywność spadła do 4,5 Blg. Próbkę wypiliśmy i ... niewątpliwie było to jedno z najlepszych zielonych piw, jakie piliśmy

                    Comment

                    • Małażonka
                      Senior
                      • 03-2003
                      • 4602

                      W sobotę, przy wydajnej pomocy wszystkich obecnych (Cyborg, Wujciowie, Emes) zatarła się kolejna warka w BIGB-ie. Skład podobny do poprzedniej, tyle że bez miodu. W niedzielę nachmieliliśmy ową. Osiągnęliśmy 22,0 litry brzeczki o ekstraktywności 14,0°Blg. Rozochocone drożdżyki Scottish Ale podjęły pracę już w niedzielny wieczór .
                      Tego samego wieczoru zeszła wareczka przy ekstraktywności 3,0°Blg trafiła do butelek

                      Comment

                      • Wujcio_Shaggy
                        Senior
                        • 01-2004
                        • 4628

                        Moja pomoc ograniczyła się do tego, że stojąc i obserwując z dala, niczego nie dotykałem, więc nie miałem okazji popsuć...

                        A to zielone, które próbowaliśmy było faktycznie świetne.
                        Last edited by Wujcio_Shaggy; 08-11-2004, 12:35.
                        Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                        Browar Szlachecki w Warszawie (działalność zawieszona)

                        @WujcioShaggy Wuj na Twitterze, czasem coś napisze nawet

                        Comment

                        • cyborg_marcel
                          Senior
                          • 03-2003
                          • 3467

                          potwierdzam
                          poza tym oglądanie Małejżonki zawiadującej gromadką ludzi w trakcie zacierania, pełniącej honory głównego Mistrza i sztabu generalnego - ten widok podlany dobrym piwem, to jest dopiero COŚ
                          Czesio śpiewa w środku, w Czesiu...

                          Tłumaczę, przewodzę i wiecznie zabieram się za uporządkowanie kolekcji wafli i szkła.

                          Comment

                          • Małażonka
                            Senior
                            • 03-2003
                            • 4602

                            Wczoraj razem z reprezentantem Browaru Szlacheckiego uważyliśmy piwo "Ostatecznie pożegnalne" - ostatni raz na wodzie z ujęcia przybrowarnianego. Do jego produkcji użyliśmy: słodu pilzneńskiego, monachijskiego, czekoladowego, karmelowego ciemnego i jęczmienia palonego; chmielu goryczkowego i aromatycznego oraz drożdży Wyeast - Scottish Ale. Wieczorem, gdy wielkie, "Królewskie" tanki opuszczały Warszawę - w naszym malutkim fermentorze zaczynała się praca...

                            Comment

                            • Wujcio_Shaggy
                              Senior
                              • 01-2004
                              • 4628

                              Małażonka napisał(a)
                              Wczoraj razem z reprezentantem Browaru Szlacheckiego uważyliśmy piwo "Ostatecznie pożegnalne" [...]
                              To ja pod fachowym okiem Mistrzów Piwowarskich nabierałem cennych doświadczeń. Ale mam nadzieję, że uwarzyliśmy... i że udało mi się nie schrzanić niczego.
                              Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!

                              Browar Szlachecki w Warszawie (działalność zawieszona)

                              @WujcioShaggy Wuj na Twitterze, czasem coś napisze nawet

                              Comment

                              • Małażonka
                                Senior
                                • 03-2003
                                • 4602

                                No, po takim byku - chyba się już dzisiaj na wszelki wypadek wypowiadać nie będę

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎