Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Mikrobrowar "Czterej Pancerni" ruszył do ataku:-)

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Marusia
    Senior
    • 02-2001
    • 20211

    Mała modyfikacja składu: okazało się, że ja, głupia, zamówiłam tylko 0,25 kg carawheat zatem pozostałe 0,25 kg zostaje uzupełnione słodem pszenicznym ciemnym
    www.warsztatpiwowarski.pl
    www.festiwaldobregopiwa.pl

    www.wrowar.com.pl



    Comment

    • Marusia
      Senior
      • 02-2001
      • 20211

      Sklad składem - wyjechałam na długi weekend i upały mi pysznie zapowiadające się piwko skwasily

      Za tydzień zatem znowu biorę sie za pszeniczkę, a dziś - koxlaczek.

      Właśnie idę śrutować:
      2,5 kg pils
      3,5 kg monachium
      0,4 karmel jasny
      0,15 karmel ciemny
      www.warsztatpiwowarski.pl
      www.festiwaldobregopiwa.pl

      www.wrowar.com.pl



      Comment

      • Marusia
        Senior
        • 02-2001
        • 20211

        Mała modyfikacja, bo zmieniam karmel jasny na carared, a ponieważ on ma ponad dwa razy mniej EBC, więc dam go kilogram. Jak szaleć, to szaleć

        Ujmę po 300 g z pilsa i monacha.
        www.warsztatpiwowarski.pl
        www.festiwaldobregopiwa.pl

        www.wrowar.com.pl



        Comment

        • Marusia
          Senior
          • 02-2001
          • 20211

          Przerwy:
          63 st. 45 min.
          73 st. 25 min.
          www.warsztatpiwowarski.pl
          www.festiwaldobregopiwa.pl

          www.wrowar.com.pl



          Comment

          • Marusia
            Senior
            • 02-2001
            • 20211

            Chmielenie: 55 g magnum na początku i eto wsio.

            Dziś rano 22 litry koźlaczka 16 blg zostało wydane na pożarcie drożdzom Wyeast Belgian Abbaye - dlatego wstepna nazwa tego piwa to "Koźlak po belgijsku"
            www.warsztatpiwowarski.pl
            www.festiwaldobregopiwa.pl

            www.wrowar.com.pl



            Comment

            • Marusia
              Senior
              • 02-2001
              • 20211

              O kurka, ale się opuściłam w tym temacie, aż po raz pierwszy od czasu, gdy zaczęłam warzyć, wylądował na drugiej stronie przeglądarki

              Koźlak już zabutelkowany, zapowiada się smaczne piwko o pięknym, czerwonym kolorze

              A w zeszłą niedzielę powstała pszeniczka klasyczna - dziś zebrałam pierwszą partię drożdży Wyeast Weihenstephaner do słoika Nie skwaśniała - jeszcze

              Zaraz zabieram się za śrutowanie słodu na jutrzejsze jasne wędzone z udziałem słodu wędzonego osobiście przez Arka - dzięki wielkie
              www.warsztatpiwowarski.pl
              www.festiwaldobregopiwa.pl

              www.wrowar.com.pl



              Comment

              • Wielki_B
                Senior
                • 02-2005
                • 1968

                No właśnie: zastanawiam się nad piwem "wędzonym" i ilością słodu wędzonego w zasypie. Czytając kiedyś różne posty na ten temat zwróciłem uwagę na to, że domowi piwowarzy używali stosunkowo niewielkie ilości tego składnika. Potem narzekali, że nie wyczuwają żadnych nut "wędzarniczych".
                Tymczasem, kiedy spojrzy się na skład ekstraktu Wayermana - "Bamberg Rauch", to stoi jak wół, że udział wędzonego wynosi tam 98 proc.!
                Co Ty na to?

                Comment

                • Marusia
                  Senior
                  • 02-2001
                  • 20211

                  Tak, znalazłam nawet kiedyś przepis na rauchbiera - był z samiusieńkiego słodu wędzonego
                  Ale ja mam słód wędzony "domowym" sposobem, więc jego wystarczy dać 15-20% do zasypu.
                  Właśnie mi się zaciera:
                  4,5 kg pils
                  1 kg wędzony

                  Po wizycie w Raciborzu postanowiłam pójść za radą byłego dyrektora raciborskiego browaru i robię 4 przerwy - mówił, że warto. Sprawdzimy

                  Zatem:
                  45 st. - 15 min.
                  55 st. - 15 min.
                  63 st. - 35
                  73 st. - 50 min.

                  Mam dużo czasu, mogę poszaleć z długością przerw
                  www.warsztatpiwowarski.pl
                  www.festiwaldobregopiwa.pl

                  www.wrowar.com.pl



                  Comment

                  • Wielki_B
                    Senior
                    • 02-2005
                    • 1968

                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marusia
                    Właśnie mi się zaciera:
                    O rany! Jedni są już pewnie gdzieś przy filtracji brzeczki, a co niektórzy właśnie dopiero co zwlekli się z łóżka...
                    Hmmm... to pewnie te wczorajsze śrutowanie słodu tak mnie wykończyło...

                    No więc ja gar wyciągnę sobie tak po godzinie 15.
                    A będą to ambitne cuda.
                    Mało tego, moja ambicja sięga dużo dalej i zamierzam w kazdą lipcową sobotę coś uwarzyć!

                    Comment

                    • Marusia
                      Senior
                      • 02-2001
                      • 20211

                      Nie no, nie przesadzaj z tą filtracją - dopiero przerwa w 63 stopniach się zaczęła
                      www.warsztatpiwowarski.pl
                      www.festiwaldobregopiwa.pl

                      www.wrowar.com.pl



                      Comment

                      • Twilight_Alehouse
                        Chmielowisko.pl
                        • 06-2004
                        • 6310

                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marusia
                        Tak, znalazłam nawet kiedyś przepis na rauchbiera - był z samiusieńkiego słodu wędzonego
                        Mam książeczkę "Smoked Beers" z serii "Classic Beer Styles" i jest tam przepis na Schlenkerla Rauchbier, wyciągnięty przez autora prosto z browaru. W przepisie udział słodu wędzonego wynosi ok. 55%. Reszta to monachijski i aptekarska ilość Carafy II. Zamierzam zrobić coś takiego we wrześniu.
                        Borysko mówił mi, że zrobił rauchbiera w którym słód wędzony miał udział 50% i jak z początku nie było podobno czuć wędzoności, to teraz jest dość potężna

                        Comment

                        • Borysko
                          Senior
                          • 02-2004
                          • 1144

                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Twilight_Alehouse
                          Borysko mówił mi, że zrobił rauchbiera w którym słód wędzony miał udział 50% i jak z początku nie było podobno czuć wędzoności, to teraz jest dość potężna
                          Jeśli dobrze pamiętam, to nie 50 a niecałe 40%. A wędzoność jest wyczuwalna, tylko, że do intensywnosci z Schlenkerli dużo jej brakuje. Następnym razem dam więcej wędzonki.

                          Comment

                          • Marusia
                            Senior
                            • 02-2001
                            • 20211

                            Wczoraj wędzone, po zaledwie 8 dniach fermentacji (ale za to w wysokich temperaturach, 25-28 st.) poszło do butelek. Smak: wędzono-chmielono-gorzki, zero owocowych posmaczków Nie przebiłyby się przez chmiel i wędzoność

                            Zapowiada się dobrze.


                            Parę dni wcześniej zabutelkowaliśmy pszeniczkę - w smaku jakby leciusieńko zbyt kwaskowata niż trzeba, ale to może być również wynik dodania skórek curacao do gotowania.

                            W następny weekend też warzę, jak mi przylezą niezepsute drożdże od Browamatora (Irish Ale czy cóś takiego), to skombinuję jakieś jasne z dodatkami tych dziwacznych słodów caracośtam i caracośtam
                            www.warsztatpiwowarski.pl
                            www.festiwaldobregopiwa.pl

                            www.wrowar.com.pl



                            Comment

                            • strzelczyk76
                              Senior
                              • 11-2003
                              • 823

                              To pani Prezes - daj dużo caracośtam - i to ciemnych - bo te drożdże nadają się wyjątkowo dobrze do ciemnych piwek, zwłaszcza stoutów

                              1084 Irish Ale Yeast.
                              Probable Origin: Dublin, Ireland
                              Beer Styles: Dry Stout, Milk Stout, Oatmeal Stout, and Porter
                              Commercial examples may include: Guinness, Beamish Stout, and Murphy's Stout
                              Unique properties: This yeast ferments extremely well in dark roast worts. Beers fermented in the lower temperature range produce dry and crisp beers to fruity beers with nice complexity in the upper range. Ester production is enhanced and rich with fermentation temperatures above 64º F, (18º C). Flocculation is low to moderate with filtration typically required. Alcohol tolerance is approximately 10-11% ABV. Flocculation - medium; apparent attenuation 71-75%. (62-72° F, 16-22° C)
                              NORMALNOŚĆ



                              Browar "nadRzeczny" warzy od 2003 r.

                              Comment

                              • Marusia
                                Senior
                                • 02-2001
                                • 20211

                                Spoko, takie piwo też na nich zrobię Ale chcę też zobaczyć, ajk sie zachowają przy jaśniejszych. Tak, z ciekawości po prostu
                                www.warsztatpiwowarski.pl
                                www.festiwaldobregopiwa.pl

                                www.wrowar.com.pl



                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎