Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Regzer piwowarzy!

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Krzysiu
    Krzysiu
    • 02-2001
    • 14936

    #46
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Regzer
    ... szło to wyjątkowo szybko - ześrutowałem prawie 5 kg. słodu w 1,5 godziny! ...
    Chyba nie bardzo. Ja kiepskim, przedwojennym kaszownikiem robię 6 kilo w 40 minut.

    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Regzer
    ... jasny wsypany w całości (4,5 kg)...
    A ciemny kiedy? I dlaczego nie razem? Rozdzielanie słodów nie ma sensu.

    Comment

    • Twilight_Alehouse
      Chmielowisko.pl
      • 06-2004
      • 6310

      #47
      Faktycznie to 5 kg w 1,5 godziny to słabiutko. Porkertem spokojnie robię 4,5 kg w pół godziny.

      Comment

      • Regzer
        Member
        • 07-2005
        • 59

        #48
        Eeee - no właśnie, a gdzie ciemny?
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu
        A ciemny kiedy? I dlaczego nie razem? Rozdzielanie słodów nie ma
        sensu.
        Dobrze że ktoś czuwa - zapomniałem dodać że :
        1. Karmel poszedł po ujęciu dekoktu - na całą przerwę 65'C i 72'C. Nie chciałem go gotować.
        2. Czarny (20g.) poszedł na przerwę 72'C - po wmieszaniu dekoktu - na 40 min.

        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu
        Chyba nie bardzo. Ja kiepskim, przedwojennym kaszownikiem robię 6 kilo w 40 minut.
        Nooo - nie mówię że jest to super wynik - ale chyba lepiej niż Pokert? Ponadto robiłem z przerwami - a 1kg. zmieliłem gdzieś w 10 min. - więc gdybym nie odpoczywał - to mam wynik około 50min. - a to już całkiem blisko Twojego kaszownika .
        Muszę zamieścić zdjęcia mojej maszynki - może się okaże że to tyż kaszownik

        Jeszcze raz dzięki za uwagę na temat słodów - tak to jest jak człowiek musi z pamięci i kiepskich notatek odwarzać przebieg warki :/ - od następnej obiecuję sobie (i innym) poprawę.

        Regzer

        Comment

        • Regzer
          Member
          • 07-2005
          • 59

          #49
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Twilight_Alehouse
          Faktycznie to 5 kg w 1,5 godziny to słabiutko. Porkertem spokojnie robię 4,5 kg w pół godziny.
          Ręcznie czy wiertarką?
          Ja mógłbym ręcznie wyciągnąć około 3kg. w pół godziny. A może rzeczywiście coś z tym moim "gruchotnikiem" jest nie tak - - chyba jednak zostanę przy nim - zwłaszcza gdy wezmę wydajnośc mojego pierwszego zacierania - 24 litry brzeczki 14,1 Blg z 4,5 pilzneńskiego + 0,25 karmelu.

          A może też wyjdzie na to że kiepsko ... litości
          Regzer

          Comment

          • Krzysiu
            Krzysiu
            • 02-2001
            • 14936

            #50
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Regzer
            ... 1. Karmel poszedł po ujęciu dekoktu - na całą przerwę 65'C i 72'C. Nie chciałem go gotować.
            2. Czarny (20g.) poszedł na przerwę 72'C - po wmieszaniu dekoktu - na 40 min.
            Nie ma to uzasadnienia. Czasem bardzo ciemne słody dodaje się osobno, ale zasadnoczo cały zasyp powinien iść razem. Na pewno słody karmelowe.

            Comment

            • Marcin_wc
              Senior
              • 09-2005
              • 2115

              #51
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Regzer
              zwłaszcza gdy wezmę wydajnośc mojego pierwszego zacierania - 24 litry brzeczki 14,1 Blg z 4,5 pilzneńskiego + 0,25 karmelu.

              A może też wyjdzie na to że kiepsko ... litości
              78,3% to chyba bardzo dobra wydajność, ale nie zależy ona tylko od śruty.
              Last edited by Marcin_wc; 14-02-2006, 00:03.

              Comment

              • Regzer
                Member
                • 07-2005
                • 59

                #52
                Chyba zaufałem mojej wieloletniej kulinarnej intuicji

                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu
                Nie ma to uzasadnienia. Czasem bardzo ciemne słody dodaje się osobno, ale zasadnoczo cały zasyp powinien iść razem. Na pewno słody karmelowe.
                Chyba zaufałem mojej wieloletniej kulinarnej intuicji .
                A poważniej - ten karmel jest nieco ciemniejszy niż jasny - i bałem się że z ciemniej przyprażonych ziarenek coś się nazbyt gorzkawego wyekstrachuje, gdy długo będą w zacierze - zwłaszcza że planowałem zrobić piwo lekko chmielone.

                Pewnie następnym razem wrzucę karmel wraz z pilznieńskim - prawdopodobnie nic się nie stanie, bo przecież poprzednie przerwy i tak były w niższych temperaturach, niż następne.

                PS: Proszę pamiętać że to moja PIERWSZA poważna warka z zacieraniem - więc nie dziwota że sięczłek przejął rolą

                Regzer
                Last edited by Regzer; 14-02-2006, 00:12. Powód: Zapomniałem dodać cytatu

                Comment

                • Krzysiu
                  Krzysiu
                  • 02-2001
                  • 14936

                  #53
                  No to jak już się tak bardzo przejąłeś, to na poprawę humoru FCJP:
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Regzer
                  ...wyekstrachuje...
                  wyekstrahuje. I tak dobrze, że nie "wy ekstra ..."

                  Comment

                  • Twilight_Alehouse
                    Chmielowisko.pl
                    • 06-2004
                    • 6310

                    #54
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Regzer
                    Ręcznie czy wiertarką?
                    Ręcznie.

                    Comment

                    • Regzer
                      Member
                      • 07-2005
                      • 59

                      #55
                      Prędzej czy później musiało to nastąpić

                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu
                      No to jak już się tak bardzo przejąłeś, to na poprawę humoru FCJP:
                      Słusznie, sam - jak trochę obrosnę w piórka - też pewnie wstąpię w wasze szeregi - a wtedy - strzeż się ;-)

                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Regzer
                      ...następnym razem wrzucę karmel wraz...
                      Dobrze że zapanowałeś nad sobą w kwestii tego "karmela"

                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Krzysiu
                      I tak dobrze, że nie "wy ekstra ..."
                      No i to cię uratowało - inaczej twój post zdecydowanie byłby nie merytoryczny

                      :-)
                      Regzer

                      Comment

                      • Regzer
                        Member
                        • 07-2005
                        • 59

                        #56
                        Warka nr. 4 cd. - Filtracja

                        20.00
                        Bardzo się jej bałem, ale w sumie poszło sprawnie - początkowe pięć litrów zawróciłem (po podgrzaniu) do ponownej filtracji - reszta szła już klarowna. I tutaj mam pewien problem - wszędzie czytam że brzeczka powinna być po filtracji idealnie klarowna - kryształ, podczas gdy moja nie była idealnie klarowna. Miała leciutkie zmętnienie, coś jak herbata z odrobiną miodu.

                        Tak czy inaczej - po zlaniu pierwszej partii - do wysładzania zastosowałem około 12 litrów wody - do 10Blg do pierwszej partii, poniżej - osobno.

                        Całość filtracji trwała gdzieś około 2 godzin - ale to raczej z mojej winy, ponieważ szybciej odfiltrowywało niż ja nadążałem grzać wodę - więc siłą rzeczy kranik był OFF. Poza tym ydaje mi się że mimo wszystko mogłem kranik bardziej otwierać, ale bałem się że mi siądzie warstwa filtracyjna - więc ustawiałem na minimum - szło cieniutką strużką...

                        Podczas wysładzania (po dodaniu wody) dobrze mieszałem górne partie młóta, a kranik odkręcałem gdy się nieco ustało.

                        I tutaj mam niezłą ciekawostkę! Podczas ostatniego wysładzania (które poszło do kibla), okazało się że po przechyleniu kadzi do naczynia poszło bardzo dużo tłustych placków! Normalnie pływały tłuste "oczka" - jak w rosole! Czy ktoś może mnie oświecić cóż to było?

                        Tak myślę czy czasem nie była to wina tego wężyka silikonowego, którym zacier schodził z kadzi - wydawał mi się on później taki "utłuszczony" - ale wszystko świetnie się myło wodą z płynem.

                        Ciąg dalszy niebawem - tymczasem
                        Regzer

                        PS: Dodaję 2 zdjęcia mojego "gruchotnika" - może ktoś to rozpozna
                        Attached Files

                        Comment

                        • anteks
                          maruda
                          • 08-2003
                          • 10738

                          #57
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Regzer
                          - początkowe pięć litrów zawróciłem (po podgrzaniu)

                          I tutaj mam niezłą ciekawostkę! Podczas ostatniego wysładzania (które poszło do kibla), okazało się że po przechyleniu kadzi do naczynia poszło bardzo dużo tłustych placków! Normalnie pływały tłuste "oczka" - jak w rosole! Czy ktoś może mnie oświecić cóż to było?

                          Tak myślę czy czasem nie była to wina tego wężyka silikonowego, którym zacier schodził z kadzi - wydawał mi się on później taki "utłuszczony" - ale wszystko świetnie się myło wodą z płynem.
                          może to wazelina z kranika
                          Mniej książków więcej piwa

                          Comment

                          • Regzer
                            Member
                            • 07-2005
                            • 59

                            #58
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika anteks
                            może to wazelina z kranika
                            Raczej nie - całość filtracji i wysładzania przebiegła poprawnie, ale postanowiłem jeszcze na koniec przelać młóto kilkoma litrami wody, by zobaczyć jaki będzie Blg. W trakcie filtracji przechyliłem kadź - i dopiero wtedy spłynęły te tłuste oczka.

                            Po drugie cały sprzęt był dobrze umyty i wyparzony - nie ma szans żeby coś tam gdzieś zostało. Mam taką koncepcję, czy nie był to ew. tłuszcz ze słodu, który w jakiś sposób zbiera się w młócie, a ja go uwolniłem tym przechylaniem kadzi.

                            Na szczęście nie miało to żadnego wpływu na brzeczkę, którą zlałem wcześniej - i stała w kadzi.

                            Regzer

                            Comment

                            • Regzer
                              Member
                              • 07-2005
                              • 59

                              #59
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Marcin_wc
                              78,3% to chyba bardzo dobra wydajność, ale nie zależy ona tylko od śruty.
                              Ciekawe jak to wyliczyłeś? Zgaduję że jakiś stosunek stężenia brzeczki do ilości słodu?
                              Regzer

                              Comment

                              • Regzer
                                Member
                                • 07-2005
                                • 59

                                #60
                                Warka nr. 4 cd. - Chmielenie i reszta

                                22.15
                                Wstawiłem gar zacieru do zagotowania, a w międzyczasie nastawiłem drożdże Safbrew S-33 na szklance brzeczki, którą odlałem po filtracji, i osobno zagotowałem.

                                23.00
                                Tak tak - dopiero o 23.00 zacier mi się zagotował - gdzieś na oko 22-3 litry w głównym garze + około 5 litrów w drugim (wody wysłodkowe - poniżej 10Blg).
                                Chmieliłem oszczędnie - cały czas uzupełniając wodami z małego garnka ubywający zacier w głównym. Poniżej schemacik chmielenia:

                                Marynka: 20g. - od początku gotowania
                                Lomik: 25g. - 5 min. przed końcem gotowania
                                Całkowity czas gotowania: 90 min.

                                1.00
                                Po gotowaniu - studzenie. Co się namachałem ręką w wannie wody, aby wystudzić gar brzeczki - to moje. Ale po godzinie było nieźle - 22 stopnie. Tak czy inaczej - już się rozglądam za miedzianą rurką na chłodnicę...

                                2.00
                                Wykończony, ale podekscytowany przelałem brzeczkę do fermentora i zadałem drożdżami. Nie napowietrzałem, tylko podczas przelewania lałem z wysokości metra.
                                Chwilę pozachwycawszy się zapachem i wyglądem lustra brzeczki. odniosłem fermentor w docelowe miejsce fermentacji, i ... nie nie, nie poszedłem spać - zabrałem się do sprzątania.
                                Sami rozumiecie, jeżeli żona nie ma się zniechęcić, i przestać aktywnie wspierać swój domowy browar - to nie może zastać CHLEWU w kuchni po wstaniu z samego rana. Chcąc nie chcąc - musiałem pomyć gary, kuchnie i łazienkę.

                                3.00
                                Ufff - skończyłem, była trzecia nad ranem - ale ja dziwnie wypoczęty (to pewnie z podekscytowania) urządziłem sobie relaksującą kąpiel.
                                3.30
                                Jeszcze tylko lampka zeszłorocznej dzikiej róży - i lulu. Z czułością popatrzyłem na stojący pod oknem - w małym pokoju - fermentor. Moje pierwsze PRAWDZIWE piwo - pomyślałem...
                                4.00 i zgasiłem światło.

                                9.00
                                Gdzieżby tam dali pospać ( a przypomnijmy, że jest wtorek, a ja jestem na chorobowym) - obudził mnie telefon. Ale co tam, odeśpię dzisiaj. Wstałem, i pierwsze co musiałem zrobić, to oczywiście zajrzeć do mojego fermentora - a tam? Piękny kożuszek piany na 1cm! Po sześciu godzinach - a to ci niespodzianka.

                                Cała warka odbyła się w nocy, z 6 na 7 lutego. Jakie były (i będą) jej dalsze losy, a także genezę nazwy - dla przypomnienia: Jantarowy Osadnik - napiszę niebawem...

                                Pozdrawiam,
                                Regzer

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎