Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Milicki Browar Rynkowy

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • olorider
    Senior
    • 01-2006
    • 123

    #61
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jacer
    27 litrowy gar jest wypełniony prawie po brzegi. Blg przed gotowaniem ok. 15
    Jesteś pewien tego Blg, przy takim zasypie (w sumie chyba miałeś 4,3kg) 27 l 15 Blg?

    Comment

    • jacer
      Senior
      • 03-2006
      • 9875

      #62
      Jestem, zobacz ile Blg miały wody wysłodkowe.
      Milicki Browar Rynkowy
      Grupa STYRIAN

      (1+sqrt5)/2
      "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
      "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
      No Hops, no Glory :)

      Comment

      • mark33
        Idę po piwo do piwnicy.
        • 04-2005
        • 3283

        #63
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jacer
        Jestem, zobacz ile Blg miały wody wysłodkowe.

        Na co by nie patrzeć nie da się uzyskać wydajności rzędu 99 , jeżeli by wyszło 27 litrów 12 było by to juz ogromne osiągnięcie (79%wydajności).

        Comment

        • jacer
          Senior
          • 03-2006
          • 9875

          #64
          27 litrów nie wyszło. Pomiar 15Blg był przed gotowaniem, po gotowaniu i ostudzeniu Blg jest równy 13. Ok 4 litrów osadów białkowych wylałem. Z litr na pewno odparował podczas gotowania.
          Milicki Browar Rynkowy
          Grupa STYRIAN

          (1+sqrt5)/2
          "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
          "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
          No Hops, no Glory :)

          Comment

          • DanielJakubowski
            Senior
            • 12-2005
            • 791

            #65
            Ale po gotowaniu powinieneś otrzymać wyższe blg, a nie niższe
            Pozdrawiam
            dj

            Comment

            • jacer
              Senior
              • 03-2006
              • 9875

              #66
              Coś mi się wydaje, że te białka, które się jeszcze nie wytrąciły zawyżały Blg.

              Inaczej przeprowadzałem wysładzanie niż ostatnio, więc może to jest przyczyną większego Blg.
              Milicki Browar Rynkowy
              Grupa STYRIAN

              (1+sqrt5)/2
              "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
              "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
              No Hops, no Glory :)

              Comment

              • jacer
                Senior
                • 03-2006
                • 9875

                #67
                Odnotuje w celach archiwalnych, że pszeniczniak fermentuje w temp. 20stC
                Milicki Browar Rynkowy
                Grupa STYRIAN

                (1+sqrt5)/2
                "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
                "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
                No Hops, no Glory :)

                Comment

                • huanghua
                  Senior
                  • 10-2005
                  • 1910

                  #68
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jacer
                  Jeszcze jedno pytanie czy szyszek wagowo należy dodać tyle samo co granulat? Czy może więcej lub mniej?
                  Szyszek 5-10% więcej niż granulatu
                  W trakcie aktualizacji: Moje receptury (na razie brak casu)

                  Comment

                  • Krzysiu
                    Krzysiu
                    • 02-2001
                    • 14936

                    #69
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jacer
                    filtrowanie przebiegało tak:
                    -brzeczka przednia 19Blg
                    -pierwsze wysładzanie 5 litrów - 10Blg
                    -drugie wysładzanie 5 litrów - 5 Blg
                    -trzecie wysładzanie 5 litrów - 3 Blg

                    27 litrowy gar jest wypełniony prawie po brzegi. Blg przed gotowaniem ok. 15
                    Z tego nie ma prawa wyjść 27 l brzeczki 15 Blg. To było najwyżej 11 Blg.

                    Nawet robiąc średnią arytmetyczną z pomiarów, wychodzi ok. 10 Blg (brzeczka przednia 10 litrów: 27 l odjąć 3 x 5 l. odjąć "prawie po brzegi"). A jeżeli każdy pomiar był zawyżony o 1 punkt Blg, to otrzymasz jeszcze niższe stężenie brzeczki nastawnej.

                    Chyba, że zamiast "27" litrów, których na pewno nie było, uzyskałęś 20 litrów. To wtedy rzeczywiście, mogłeś otrzymać brzeczkę nastawną około 12 Blg.

                    Comment

                    • jacer
                      Senior
                      • 03-2006
                      • 9875

                      #70
                      zacierałem w 15 litrach a wysładzałem w 3x5litrów. To co nie zmieściło się do gara w celu gotowania wylałem, było tego ze dwa litry. (nie wiem sam dlaczego, bo można to było pogotować w mniejszym garnku i dodać potem do fermentora) Garnek mam 27 litrowy. Też nie wierzyłem, że wyszło 15 Blg, więc mierzyłem kilka razy i sprawdzałem temp. termometrem. Po gotowaniu i ostudzeniu Blg był równy 13. Tak to wyglądało.
                      Milicki Browar Rynkowy
                      Grupa STYRIAN

                      (1+sqrt5)/2
                      "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
                      "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
                      No Hops, no Glory :)

                      Comment

                      • Wielki_B
                        Senior
                        • 02-2005
                        • 1968

                        #71
                        4,3 kg słodów zacieranych w 15 litrach wody da ok. 10, max. 11 litrów brzeczki. Dodając do tego wodę z wysładzania wychodzi razem 25, max. 26 l. To nieduża różnica, w stosunku do tego, co sobie odnotowałeś i wynika chyba z tego, że najczęściej wodę odlicza się na oko.

                        Natomiast istotny błąd jest w pomiarze brzeczki przed gotowaniem. Nie ma takiej mozliwości, aby była ona gęstsza od tej samej brzeczki po gotowaniu. Relacja odwrotna: przed gotowaniem 13, po gotowaniu 15, byłaby prawidłowa, no ale nie przy tym zasypie.
                        Gdyby założyć, że brzeczka nastawna rzeczywiście miała 13 Blg, to przed gotowaniem prawidłowy pomiar wynosiłby ok. 11 Blg.

                        Reasumując: odnotowana zawyżona ilość wody w stosunku do faktycznie użytej + błąd pomiaru gęstości = "rewelacyjna" wydajność. Natomiast uzyskanie 22 l brzeczki nastawnej o ekstrakcie 13 Blg, z 4,3 kg zasypu, to wynik bardzo dobry i możliwy...

                        Comment

                        • jacer
                          Senior
                          • 03-2006
                          • 9875

                          #72
                          Ile dokładnie tej pszenicy jest dowiem się po butelkowaniu. Do następnego warzenia chce wyskalować fermentor znacząć go co np 2 litry.
                          Podczas następnego warzenia zwrócę większą uwagę na pomiary. Jak było teraz opisałem i też byłem bardzo zdziwiony gdy przed zadaniem drozdzy pomiar wskazal 13.

                          Ta "rewelacyjna" wydajność mogła się wziąść stąd, że po zalaniu wora wodą do wysładzania całość zacząłem podgrzewać, bo gdy zmierzyłem temp. to miała ona 60stC, więc podrzalem do 75stC. Podczas następnego wysładzania postępowałem tak samo.
                          Milicki Browar Rynkowy
                          Grupa STYRIAN

                          (1+sqrt5)/2
                          "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
                          "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
                          No Hops, no Glory :)

                          Comment

                          • Krzysiu
                            Krzysiu
                            • 02-2001
                            • 14936

                            #73
                            Zwyczajowo uważa się, że z 4,3 kg słodu przy dobrej wydajności uzyskuje się 20 l. brzeczki 12 Blg. Żebyś się skichał, nie otrzymasz 27 litrów 13 Blg. Otrzymany przez ciebie wynik jest obciążony znacznymi błędami pomiarów.

                            A do wymienionych przez Wielkiego B błędów pomiarowych dodałby jeszcze błąd urządzenia pomiarowego. Używane przez nas ballingometry nie są legalizowane, więc wskazywane przez nie wyniki mogą mieć niewiele wspólnego z rzeczywistością.

                            Comment

                            • jacer
                              Senior
                              • 03-2006
                              • 9875

                              #74
                              Fermentacja burzliwa jakby zakonczona, piana opadła, zmierzyłem Blg i wyszło 5. Poczekam do jutra i zleje na cichą.

                              Jak długo trzymać na cichej pszenicę? Tydzień wystarczy?
                              Milicki Browar Rynkowy
                              Grupa STYRIAN

                              (1+sqrt5)/2
                              "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
                              "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
                              No Hops, no Glory :)

                              Comment

                              • jacer
                                Senior
                                • 03-2006
                                • 9875

                                #75
                                Pszeniczne zabutelkowane. Wyszło 33x0,5l i 1x0,33l

                                Zapach fajny w smaku jednak jakies lekko wodniste.
                                Milicki Browar Rynkowy
                                Grupa STYRIAN

                                (1+sqrt5)/2
                                "Nie ma (...) piwa, które smakowałoby wszystkim. Każdy browarnik, który próbuje takie przygotować, skazany jest na klęskę" - Michael Jackson
                                "Dobrzy ludzie piją dobre piwa" - Hunter S. Thompson
                                No Hops, no Glory :)

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎