Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Pierwsza wareczka - pszeniczak

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Jonah
    Junior
    • 04-2006
    • 8

    Pierwsza wareczka - pszeniczak

    W zeszlym tygodniu we wtorek popełniłem z moim Koteczkiem zacieranie. Słód pochodził w 100% z mojej domowej produkcji (4kg pszenicznego i 1 kg jeczmiennego), a chmiel i drożdże (safale s-04) kupiłem w browamatorze. Słodu mam jeszcze na 2 warke - kolejne 20 litrów . Robota szła jak z płatka dopóki nie przyszło nam... filtrować. Młóto pieluche tetrową zatkało jak klej, dlatego w ruch poszło metalowe sitko. Po tym babraniu i gotowaniu garczek z zacierem wylądował w wannie z zimną wodą chłodzenie trwało dośc długo (+/- 2 h) po czym wylądowało w fermentorku wraz z drożdżami.
    Dzisiaj przelałem całość dbając o sterylne warunki do dymiona. Postoi tam jeszcze pare dni na 'obserwacji' po czym wypełni jakieś 40 buteleczek A propos blg to nastaw przed fermentacją miał niecałe 12 blg po wszystkim 4 . Mój głos w wojnie na temat słodowania w domu jest taki: zrobiłem w sumie 14 kg słodu zajęło mi to tydzień, 2x w dniu po 30-40 min zajmowałem się słodem. Najwięcej czasu kosztowało mnie odkiełkowanie (pracuje nad ułatwieniem ) roboty troche jest, lecz nadal się będę w to bawił. W niedalekiej przyszłości jedno z pomieszczń w mojej piwnicy zostanie przystosowane do słodowania ziarna w większych ilościach .Teraz pare słów na temat piwa, jest mętnę wygląda naprawdę niereprezentacyjnie, jednak smak jest nieporównywalnie lepszy od tego co serwują nam znane z reklam browary co potwierdza moja rodzinka (dodam że piwo nie stało w butelkach- brak CO2). Smak wyrazisty po przełknięciu pozostaje wyraźna gorycz i coś na kształt ostrych przypraw korzennych (drożdże górnej fermentacji w temp ok 18 C). Jeżeli nic nie spartole to wyjdzie zajefajne piweczko mętne i sycące. Pozdrawiam.
    Last edited by Jonah; 31-05-2006, 20:37.
  • mark33
    Idę po piwo do piwnicy.
    • 04-2005
    • 3283

    #2
    Moje gratulacje, rok temu zaczynałem identycznie .

    Napisz w profilu skąd jesteś i co tam jeszcze uważasz.

    Comment

    • anteks
      maruda
      • 08-2003
      • 10737

      #3
      gratulacje na tą pierwszą warkę choć z wydajnością nie bardzo ale jak na pierwszy raz , własny słód oraz pieluchę to ok
      Last edited by anteks; 31-05-2006, 21:01.
      Mniej książków więcej piwa

      Comment

      Przetwarzanie...
      X
      😀
      🥰
      🤢
      😎
      😡
      👍
      👎