Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Mikrobrowar Coder

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • jkocurek
    Senior
    • 12-2006
    • 1030

    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika coder Wyświetlenie odpowiedzi
    W warce #24 aromaty sa dużo słabsze, kwasków nie ma i chyba trochę za gorzka. Ale jeszcze dojrzewa, dajmy jej szansę.
    Przerwa ferulikowa w zbyt niskiej temperaturze to i goździków mało. W jakiej temperaturze fermentowałeś?
    Pozdrawiam,
    Jacek
    Świentechlywiki

    Comment

    • coder
      Senior
      • 10-2006
      • 1347

      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jkocurek Wyświetlenie odpowiedzi
      Przerwa ferulikowa w zbyt niskiej temperaturze to i goździków mało. W jakiej temperaturze fermentowałeś?
      W przepisie stało 42*. myślisz, że lepiej dać więcej?
      Co do temperatury fermentacji trudno mi się wypowiedzieć, większość fermentacji poszła w pierwszą noc, nie wiem ile mogło być. Chyba koło 21*. Przydał by się, jak widzę, automatyczny rejestrator temperatury, ktoś taki miał na forum...
      Ale o brak aromatów najbardziej bym podejrzewał słaby starter - to pierwsza warka po otworzeniu saszetki. Zresztą poczekajmy z tydzień, może aromaty "się wydobędą".

      Comment

      • coder
        Senior
        • 10-2006
        • 1347

        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika SlawekT Wyświetlenie odpowiedzi
        Inny sposób to rozpuścić na ciepło cukier w ok. 0,5 litra młodego piwa i po całkowitym rozpuszczeniu dodaję do całości.
        Ja rozpuszczam w 1/3 szklanki wody, może z tym piwem to lepszy pomysł, więdej rozpuszczalnika - równiej się rozejdzie. To piwo to po przegotowaniu jeszcze chłodzisz?

        Apropos pomiaru Blg - ja uzywam odkażonego cylindra i balingomierza, więc po pomiarze zawracam zawartość z powrotem.
        Ja podobnie, ale jakoś nie wierzę w skuteczną dezynfekcję tej plastikowej menzurki, więc kapsluję to do osobnej buteleczki po tymbarku, na próbkę nagazowania.

        weizen, robiąc ściśle wg przepisu, dostałem 4 - 4,5 Blg. Ale się tym nie martwię, bo gdyby mi chodziło o alkohol, to lepszy jest bimber. Myślę, że zacierasz w niskich temperaturach i naalfa-amylazy juz nieiwiele skrobi zostaje.
        Nie bardzo, zacieram pół na pół. Zobaczę jak sfermentuje Weizenbocka, jego zacierałem maksymalnie na słodko. W każdym razie już zamówiłem inne drożdże (Bavarian Wheat), bo też denerwuje mnie takie wysokie odfermentowanie.

        Comment

        • coder
          Senior
          • 10-2006
          • 1347

          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jkocurek Wyświetlenie odpowiedzi
          No tak mi jakoś dziwnie sie wydawał dunkelweizenowy ten przepis.
          Ale w stylu spokojnie się zmieszczę, może tylko powinienem był sypnąć troszkę melanoidynowego, albo zrobić dekokcję. Ale konkursowe to piwo nie będzie, ociepliło się i fermentowało w 22-23*

          Na następną chciałbym zrobić coś w stylu Aventinusa - najbardziej chyba znanego Weizenbocka. W książce Clonebrews mam przepis, dość prymitywny:

          Na 18.9L

          3.9 kg pszenicznego
          2.3 kg Belgian pale
          0.45+0.23 kg monachijski
          113 g melanoidynowego
          28g czekoladowy

          zacierać 90' w 65,5*

          chmielenie: 10g Hersbuecker na 60'
          mech irlandzki

          drożdże: Wyeast 3333 lub 3056 (German/Bavarian wheat)

          Comment

          • jkocurek
            Senior
            • 12-2006
            • 1030

            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika coder Wyświetlenie odpowiedzi
            W przepisie stało 42*. myślisz, że lepiej dać więcej?
            Co do temperatury fermentacji trudno mi się wypowiedzieć, większość fermentacji poszła w pierwszą noc, nie wiem ile mogło być. Chyba koło 21*. Przydał by się, jak widzę, automatyczny rejestrator temperatury, ktoś taki miał na forum...
            Ale o brak aromatów najbardziej bym podejrzewał słaby starter - to pierwsza warka po otworzeniu saszetki. Zresztą poczekajmy z tydzień, może aromaty "się wydobędą".
            Z tego co wiem to optymalna temperatura przerwy ferulikowej to 44°C. Ja ponadto zgodnie z sugestią Browarzyciela staram się bardzo powoli podnosić temperaturę od 40°C do 47°C
            Temp. fermentacji im wyższa tym więcej goździków. Ale o tym to już kiedyś dyskutowaliśmy.
            Pozdrawiam,
            Jacek
            Świentechlywiki

            Comment

            • coder
              Senior
              • 10-2006
              • 1347

              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika jkocurek Wyświetlenie odpowiedzi
              Temp. fermentacji im wyższa tym więcej goździków. Ale o tym to już kiedyś dyskutowaliśmy.
              A wiesz, ze mam książkę, gdzie piszą otwartym tekstem, że jest dokładnie odwrotnie. Niska temperatura = dużo goździków, wyższa = więcej bananów/gumy do żucia, bo za ten aromat odpowiedzialne są estry, których więcej wytwarza się w temp.> 20*.

              Comment

              • dori
                Senior
                • 10-2004
                • 320

                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika coder Wyświetlenie odpowiedzi
                A wiesz, ze mam książkę, gdzie piszą otwartym tekstem, że jest dokładnie odwrotnie. Niska temperatura = dużo goździków, wyższa = więcej bananów/gumy do żucia, bo za ten aromat odpowiedzialne są estry, których więcej wytwarza się w temp.> 20*.
                mnie też się tak wydaje Im wyższa temperatura tym więcej powstaje estrów

                Comment

                • jkocurek
                  Senior
                  • 12-2006
                  • 1030

                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika dori Wyświetlenie odpowiedzi
                  mnie też się tak wydaje Im wyższa temperatura tym więcej powstaje estrów
                  Zgadza sie, ze wysoka temp. sprzyja powstawaniu estrów. Ale to Ty właśnie znalazłaś gdzieś, że sprzyja także wytwarzaniu 4-winylogwajakolu. Pozostaje kwestia proporcji estry-fenole i wpływu na nie zmian temperatury w trakcie poszczególnych etapów fermentacji.
                  Pozdrawiam,
                  Jacek
                  Świentechlywiki

                  Comment

                  • SlawekT
                    Senior
                    • 08-2006
                    • 174

                    Piwa z cukre nie chłodzę, tak ilośc podnosi temeporaturę piwa o mniej niż 1 st., a to nie ma żadnego znaczenia.

                    Comment

                    • anteks
                      maruda
                      • 08-2003
                      • 10740

                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika SlawekT Wyświetlenie odpowiedzi
                      Piwa z cukre nie chłodzę, tak ilośc podnosi temeporaturę piwa o mniej niż 1 st., a to nie ma żadnego znaczenia.
                      że co proszę
                      Mniej książków więcej piwa

                      Comment

                      • SlawekT
                        Senior
                        • 08-2006
                        • 174

                        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika anteks Wyświetlenie odpowiedzi
                        że co proszę

                        Sorki - to przez pośpiech (praca), alesmy se przynajmniej po poście nabili!

                        Comment

                        • Stasiek
                          Senior
                          • 02-2007
                          • 608

                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika coder Wyświetlenie odpowiedzi
                          Współczynnik jest funkcją ballingu:
                          10 Blg - 1,04
                          12.5 Blg - 1,05
                          14.5 Blg - 1,06
                          17 Blg - 1,07
                          Skąd masz takie dane? Z jakiegoś programu?
                          Jak bardzo przybliżone będzie przyjęcie wzoru:
                          Cw_brzeczki=1+0,004*Blg_brzeczki

                          Comment

                          • coder
                            Senior
                            • 10-2006
                            • 1347

                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Stasiek69 Wyświetlenie odpowiedzi
                            Skąd masz takie dane? Z jakiegoś programu?
                            Jak bardzo przybliżone będzie przyjęcie wzoru:
                            Cw_brzeczki=1+0,004*Blg_brzeczki
                            Zobaczyłem gdzieś na forum i spisałem na karteczce, co znaczą - nie wiem.

                            Napotkałem na drugą interpretację wydajności, (o której wspominał SlawekT) analizując recepturę z beertools.com. Wydaje się, że oni inaczej rozumieją wydajność - u nas to jest ilośc kg cukru wyciśniętych z kg zasypu. U nich chyba stosunek Blg otrzymanego do Blg maksymalnego, które jest wyliczane na podstawie właściwości słodu. A w swoich recepturach zakładają strasznie marne wydajności - jak pisze 65%, to u nas byłoby koło 50. Można się naciąć.
                            Last edited by coder; 04-10-2007, 16:31.

                            Comment

                            • Stasiek
                              Senior
                              • 02-2007
                              • 608

                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika coder Wyświetlenie odpowiedzi
                              Zobaczyłem gdzieś na forum i spisałem na karteczce, co znaczą - nie wiem.
                              Ten współczynnik, o ile się nie mylę, to ciężar właściwy brzeczki. Przy liczeniu wydajności trzeba przez to pomnożyć ilość litrów, żeby otrzymać ilość kg. Żeby potem przy dzieleniu przez ilość kg słodu wyszło bez jednostek.
                              Mam nadzieję, że nie namieszałem.

                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika coder
                              Napotkałem na drugą interpretację wydajności, (o której wspominał SlawekT) analizując recepturę z beertools.com. Wydaje się, że oni inaczej rozumieją wydajność - u nas to jest ilośc kg cukru wyciśniętych z kg zasypu. U nich chyba stosunek Blg otrzymanego do Blg maksymalnego, które jest wyliczane na podstawie właściwości słodu.
                              Trochę upierdliwe do wyliczenia gdy warzy się dodatkami np 5 rodzajów słodów.
                              No i generalnie trzeba by modyfikować wzór przy każdym nowym zakupie słodu. I optymistycznie zakładam, że podczas zakupu otrzymalibyśmy jego właściwości.
                              To ja już chyba wolę nasz sposób.
                              Ja miałem we wzorze na wydajność wpisane na stałe cw brzeczki=1,048. Ale chyba wstawię zamiast tego wzor: (1+0,004*Blg_brzeczki). To też przybliżenie, ale trochę bliższe rzeczywistości.

                              Comment

                              • krogo
                                Member
                                • 03-2007
                                • 66

                                Chyba lepszym przybliżeniem będzie wzór: Cw=260/(260-Blg).
                                A wydajność to stosunek masy ekstraktu zawartego w brzeczce do masy zasypu. Tak więc wyliczenie: objętość_brzeczki*Blg*Cw/masa_zasypu jest jak najbardziej poprawne.

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎