Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

pierwsza warka - porter

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • pok
    Junior
    • 11-2006
    • 18

    pierwsza warka - porter

    witam, zdecydowale ze opisze swoja pierwsza warke...
    od paru lat chcialem sprobowac domowego piwa w koncu ktoregos dnia postanowilem zrobic je samemu, zamowilem zestaw sorowcow na bazie slodow, pomyslalem ze jest zima wiec najlepiej pasowal by porter...dwa tygodnie wczesniej wszystko przygotowalem (przynajmniej tak mi sie wtedy wydawalo)
    no wiec instrukcja dolaczona do zestawu byla po prostu nie jasna i pozostawiala duzo pytan, sciagnolem wiec inna z internetu, pierwszy blad to wymieszanie ze soba wszystkich slodow przez co nie moglem juz dalej przeprowadzic proby jodowej, no ale nic, zaczolem zacieranie i kiedy jeszcze nawet nie doszedlem do 60C termometr wylecial mi z reki i byl juz historia (szmelc!) gdyby nie to ze warzylem piwo w cukierni gdzie sa aluminiowe termometry piekarnicze bylo by juz chyba po mojej warce, trzeci blad a wlasciwie brak wprawy to gas w domu mam ceramika a duza kuchenka gazowa trudno sterowac, zanim doszedlem do wprawy temperatura rosla do 72 i spadala do 59 nieustannie, po 30min zdolalem to jakos opanowac, strasznie duzo mieszania... po godzinie przyszedl czas na filtracje... makabra... sito bylo za drobne, nic nie sciekalo, chwycilem za drugie wiadro i wkretarka rekordowo szybko zrobilem drugie sito... niestety te tez sie nie sprawdzilo... w akcie desperacji wymyslilem nowa metode filtracji ktora trudno jednak opisac, w kazdym razie sito do zrobienia smaemu opisywane w artukulach jest po prostu do bani, nie da sie z tego korzystac... po tylu trudnosciach bylem pewny ze nic mi z tego nie wyjdzie, nastawilem brzeczke, chmielenie to jedyny proces ktory poszedl tak jak chcialem, w koncowym etapie zdalem sobie sprawe ze gar warzelny nie zmiesci sie w waskiej wannie przemyslowej :| tutaj na szczescie nie bylo duzego problemu bo uzylem innej wanny jednak az smieszne ze wczesniej nie sprawdzilem rozmiarow gara po ostudzeniu brzeczke wlalem do wiadra w ktorym to teraz fermentuje, uzupelnilem woda do ok 16l chociaz jest to zestaw na 20l , dzisiaj rano zagladam do wiadra i... babelki! bylem przekonany ze mi nie wyjdzie a jednak cos sie dzieje sprawdzilem blg i wyszlo 12 czyli tak jak wg instrukcji, nastepny post bedzie o smaku (lub niesmaku) mojego portera aha, i nie polecam pirosiarczanu, niesamowicie smierdzi, przy najmniejszym przeciagu potrafi odrzucic jego drazniacy zapach
  • angasc
    Senior
    • 04-2006
    • 977

    #2
    Po pierwsze- witam Cię serdecznie w gronie domowych piwowarów
    Po drugie- gratulacje.
    Po trzecie- mam nadzieję, że efekt Twoich poczynań będzie zadowalający dla Ciebie, a i być może dla paru innych forumowiczów. Tego Ci szczerze życzę.
    Po czwarte - błagam : pisz po polsku. Aż oczy bolą jak się to czyta.

    Comment

    • kony
      breweriarz
      • 08-2005
      • 1701

      #3
      A propos filtracji. Wlałeś wodę na podbicie ? Bo jeśli nie, to nic dziwnego, że nie chciało Ci lecieć. Swoją drogą, to może opiszesz opracowaną przez siebie na prędce alternatywną metodę. Kto wie, może okaże się rewolucyjną i wszyscy na tym skorzystamy
      Życzę samych udanych warek

      Comment

      • e-prezes
        Senior
        • 05-2002
        • 19166

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika pok
        ... w domu mam ceramika a duza kuchenka gazowa trudno sterowac, zanim doszedlem do wprawy temperatura rosla do 72 i spadala do 59 nieustannie, po 30min zdolalem to jakos opanowac, strasznie duzo mieszania...
        mnie to też się zdarza. grunt to opanować sprzęt. ja mieszam m/w raz na 10 min. jak jest gęsty zacier to częściej.
        tak wogóle witaj! jak twój broar ma nazwę to wpisz się tutaj.
        Last edited by e-prezes; 10-12-2006, 15:17.

        Comment

        • tomcio83
          Senior
          • 02-2006
          • 258

          #5
          Pierwsza warka= od razu z zacieraniem, a na dodatek porter!
          Podziwiam!

          Mam nadzieję, że sie uda

          Swoją drogą, może warto trochę przystopować?
          Zostawić trochę wrażeń na później?

          Ale to pewnie kwestia różnicy charakterów

          rowarek esoła

          Comment

          • mark33
            Idę po piwo do piwnicy.
            • 04-2005
            • 3283

            #6
            Witam na forum i gratuluje mocnego wejścia, trzymam kciuki za portera (angielskiego) .
            Napisz skad jesteś i co tam chcesz w profilu.

            Comment

            • pok
              Junior
              • 11-2006
              • 18

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kony
              A propos filtracji. Wlałeś wodę na podbicie ? Bo jeśli nie, to nic dziwnego, że nie chciało Ci lecieć. Swoją drogą, to może opiszesz opracowaną przez siebie na prędce alternatywną metodę. Kto wie, może okaże się rewolucyjną i wszyscy na tym skorzystamy
              Życzę samych udanych warek
              tak, podgrzałem trochę wody i wlałem na podbicie... skapało jedynie kilka kropel
              przed chwilą zaglądałem do mojego piwka i nieźle się dzieje rurka zamontowana w pokrywce nieustannie bulgocze
              piwowarstwo wciąga już myślę jak ulepszyć następną warkę

              Comment

              • Wielki_B
                Senior
                • 02-2005
                • 1968

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika pok
                tak, podgrzałem trochę wody i wlałem na podbicie... skapało jedynie kilka kropel
                Te "trochę wody" powinno oznaczać, że wypłynęła ona przez dziurki wkładu filtracyjnego, kiedy go tam włożyłeś...
                Wypełnisz profil?

                Comment

                • pok
                  Junior
                  • 11-2006
                  • 18

                  #9
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Wielki_B
                  Te "trochę wody" powinno oznaczać, że wypłynęła ona przez dziurki wkładu filtracyjnego, kiedy go tam włożyłeś...
                  Wypełnisz profil?
                  tak, właściwie to wypłynął ekstrakt ale generalnie sposób nie działa, przez otworki 2mm nic nie cieknie, a nawet dużo większe są sapychane słodem. W następnej warce chyba zastosuje zestaw trzech sit o odpowiednio coraz mniejszych oczkach
                  profil już wypełniłem

                  Comment

                  • kony
                    breweriarz
                    • 08-2005
                    • 1701

                    #10
                    Chyba się nie do końca rozumiemy. WB mówił o wypłynięciu wody z podbicia. Rzecz w tym, żeby wody na podbicie było tyle, żeby wypełnił całą przestrzeń pod dnem wkładu filtracyjnego. Czyli lejesz wody tyle, że jak włożysz wiadro z dziurkami to jej nadmiar przelewa się przez te dziurki do wnętrza. Jeśli zostawisz pod dnem choć trochę powietrza to będzie ono dość skutecznie blokowało wypływanie filtratu. Filtrowałem już kilka warek mniej lub bardziej drobno śrutowanych i nigdy nie miałem z tym problemów, wynika z tego że coś jednak musiałeś zrobić nie tak jak trzeba.

                    Comment

                    • pok
                      Junior
                      • 11-2006
                      • 18

                      #11
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika kony
                      Chyba się nie do końca rozumiemy. WB mówił o wypłynięciu wody z podbicia. Rzecz w tym, żeby wody na podbicie było tyle, żeby wypełnił całą przestrzeń pod dnem wkładu filtracyjnego. Czyli lejesz wody tyle, że jak włożysz wiadro z dziurkami to jej nadmiar przelewa się przez te dziurki do wnętrza. Jeśli zostawisz pod dnem choć trochę powietrza to będzie ono dość skutecznie blokowało wypływanie filtratu. Filtrowałem już kilka warek mniej lub bardziej drobno śrutowanych i nigdy nie miałem z tym problemów, wynika z tego że coś jednak musiałeś zrobić nie tak jak trzeba.
                      aaaaaaaa a więc to tak, no nic, niepotrzebnie wyrzuciłem dobre sito, zwracam honor, dzięki za uświadomienie

                      Comment

                      • pok
                        Junior
                        • 11-2006
                        • 18

                        #12
                        zacieralem moje piwo w sobotę, we wtorek piwo zamilkło, sprawdziłem blg i wg skali było 6 czyli połowa (na początku było 12), drożdże górnej fermentacji więc po prostu bardziej napaliłem w piecu i czekałem... i dalej nic... w czwartek wieczorem przewiozłem piwo do mieszkania w bloku jako że tam temperatura nie spada poniżej 22C, jest piątek zapadł już zmrok a piwa dalej nie słychać, nigdy nie wytworzyła się na nim żadna pijana, widze że jakaś praca jest bo ciągle niewielkie bąbelki podróżują w górę jednak rurka nie wydaje już bulgotania a blg przez 4 dni spadło jednynie o jeden stopień
                        czy wszystko jest w porządku?

                        Comment

                        • mark33
                          Idę po piwo do piwnicy.
                          • 04-2005
                          • 3283

                          #13
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika pok
                          zacieralem moje piwo w sobotę, we wtorek piwo zamilkło, sprawdziłem blg i wg skali było 6 czyli połowa (na początku było 12), drożdże górnej fermentacji więc po prostu bardziej napaliłem w piecu i czekałem... i dalej nic... w czwartek wieczorem przewiozłem piwo do mieszkania w bloku jako że tam temperatura nie spada poniżej 22C, jest piątek zapadł już zmrok a piwa dalej nie słychać, nigdy nie wytworzyła się na nim żadna pijana, widze że jakaś praca jest bo ciągle niewielkie bąbelki podróżują w górę jednak rurka nie wydaje już bulgotania a blg przez 4 dni spadło jednynie o jeden stopień
                          czy wszystko jest w porządku?
                          Raczej wszystko w porządku Blg=5, można przelać na cicha fermentację lub butelkować.

                          Próbkę z pomiaru Blg zawsze sprawdzam w smaku, oczywiście po fermentacji burzliwej, na początku stanowi to lekki problem gdyż smaków tak młodego piwa trzeba się "nauczyć" z czasem jednak można wiele wywnioskować na podstawie tak wczesnego smakowania.

                          Comment

                          • pok
                            Junior
                            • 11-2006
                            • 18

                            #14
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mark33
                            Raczej wszystko w porządku Blg=5, można przelać na cicha fermentację lub butelkować.

                            Próbkę z pomiaru Blg zawsze sprawdzam w smaku, oczywiście po fermentacji burzliwej, na początku stanowi to lekki problem gdyż smaków tak młodego piwa trzeba się "nauczyć" z czasem jednak można wiele wywnioskować na podstawie tak wczesnego smakowania.
                            smakuje mozliwie, jednak bez gazu czyli odstawione na kilkanascie minut to tragednia, mozna zwymiotowac... powaznie, skoro piszesz ze przy 5blg mozna butelkowac wiec jutro to zrobie

                            Comment

                            • mark33
                              Idę po piwo do piwnicy.
                              • 04-2005
                              • 3283

                              #15
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika pok
                              smakuje mozliwie, jednak bez gazu czyli odstawione na kilkanascie minut to tragednia, mozna zwymiotowac... powaznie, skoro piszesz ze przy 5blg mozna butelkowac wiec jutro to zrobie
                              Zdecydowanie lepiej przelać na cichą, ale można tez butelkować. Jeżeli nie przeszkadza Ci 3-4 mm osadu na dnie butelki możesz butelkować.
                              Jednak wyższą jakość i mniej osadu uzyskasz po 1 czy 2 tygodniach fermentacji cichej.

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎