Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Kuchenno-łazienkowa warzelnia Hasintusa

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • mark33
    Idę po piwo do piwnicy.
    • 04-2005
    • 3283

    #16
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika huanghua
    Nie potrzeba żadnych sprytnych sposobów do filtracji pszenicy. Dobra kadź filtracyjna (o wystarczjącej liczbie otworów) lub ewentualnie filtrator rurkowy da sobie spokojnie radę.
    Słomę zaliczyłbym bardziej do sposobów rustykalnych a nie sprytnych

    Ja bym się nie odważył filtrować samej pszenicy bez specjalnego dodatkowego podbicia np. ze słomy ( wcześniej bym ją wyparzył ).

    Comment

    • huanghua
      Senior
      • 10-2005
      • 1910

      #17
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mark33
      Ja bym się nie odważył filtrować samej pszenicy bez specjalnego dodatkowego podbicia np. ze słomy ( wcześniej bym ją wyparzył ).
      Swoje zdanie upubliczniłem na podstawie własnych doświadczeń. Ze wszystkich pszeniczek jakie warzyłem tylko z jedną miałem naprawdę kłopot. Wynikało to jednak ze zbyt małej ilości otworów w kadzi filtracyjnej. Po dowierceniu dodatkowych ~100 otworków - problem zniknął i się już nie pojawił.
      W trakcie aktualizacji: Moje receptury (na razie brak casu)

      Comment

      • mark33
        Idę po piwo do piwnicy.
        • 04-2005
        • 3283

        #18
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika huanghua
        Swoje zdanie upubliczniłem na podstawie własnych doświadczeń. Ze wszystkich pszeniczek jakie warzyłem tylko z jedną miałem naprawdę kłopot. Wynikało to jednak ze zbyt małej ilości otworów w kadzi filtracyjnej. Po dowierceniu dodatkowych ~100 otworków - problem zniknął i się już nie pojawił.
        Zauważ, że hasintus warzy piwo z samej pszenicy , czyli zero łuski.
        Last edited by mark33; 07-01-2007, 16:04.

        Comment

        • huanghua
          Senior
          • 10-2005
          • 1910

          #19
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mark33
          Zauważ, że hasintus warzy piwo z samej pszenicy , czyli zero łuski.
          A to faktycznie hardcore... nie doczytałem
          Zwracam honor za niesłuszne udzielanie się w dyskusji. Wasze zdrowie
          W trakcie aktualizacji: Moje receptury (na razie brak casu)

          Comment

          • hasintus
            Senior
            • 07-2006
            • 850

            #20
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mark33
            Ja bym się nie odważył filtrować samej pszenicy bez specjalnego dodatkowego podbicia np. ze słomy ( wcześniej bym ją wyparzył ).
            Słomę płukam ok 5 razy w gorącej wodzie ( rzeczywiście woda przybiera kolorek słomkowy) potem zalewam wrzącą wodą i gotuję ze 4 min. a następnie układam na dnie filtratora z dziurkami.

            Comment

            • mark33
              Idę po piwo do piwnicy.
              • 04-2005
              • 3283

              #21
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika hasintus
              Słomę płukam ok 5 razy w gorącej wodzie ( rzeczywiście woda przybiera kolorek słomkowy) potem zalewam wrzącą wodą i gotuję ze 4 min. a następnie układam na dnie filtratora z dziurkami.
              Po prostu rewelka, dobrze kombinujesz i dobrze się czyta Twój wątek.
              Pozdrawiam.

              Comment

              • coder
                Senior
                • 10-2006
                • 1347

                #22
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika hasintus
                A tak nawiasem mówiąc to może zachowanie drożdży w jakimś stopniu zależy od wody. Przypuszczam że, jedziemy na tej samej kranówce.
                Woda ma chyba nieduże znaczenie dla drożdży, dostają ją już po przegotowaniu; większe pewnie dla wydajności. Teraz robię eksperyment i warzę na mineralnej z Lidla, i to jeszcze zakwaszonej do PH=5, zobaczę czy wyjdzie lepiej. A moja kranówka jest z ujęcia w Komorów-Wieś, oligoceńska.
                Co do drożdży to mam na składzie gęstwy: US65, 3068, Wit i TGH, jak coś Ci się przyda, daj znać na PW.

                Comment

                • hasintus
                  Senior
                  • 07-2006
                  • 850

                  #23
                  Warka V

                  Do 2 litrów gorącej wody dodaję 3 kg słodu monachijskiego 20-25 EBC i zalewam 3 litrami gorącej wody, odczekuję 10 min., mieszam, dodaję jeszcze 4 litry wody i mieszam. Teraz owijam garnek kocem (ale to jest za mało) i starą kurtką puchową (super izolacja kadzi zaciernej) i czekam 3 godziny. Ten czas między innymi poświęciłem na wyprodukowanie filtratorka ze stalowej otuliny węża jak radzili starsi koledzy. Wyszedł bardzo fajnie - niech żyje Adam Słodowy oraz pomysłowy Dobromir !!! ( Jeżeli ktoś ich jeszcze pamięta). Dalej wszystko poszło z górki: próba jodowa negatywna, dodatek 2 litry gorącej wody i przerwa 20 min., podgrzanie do 78 st i filtracja. Wysładzanie 4 x 2 litry. Ekstrakt nie byl jednak zbyt klarowny. Nie wiem czy to wina sposobu filtracji czy specyficzny sposób zacierania. Gotowanie 1,5 godziny chmielenie 12 g goryczkowy 60 min, 7 g lubelski 5 min. i 5 g lubelski po zakończeniu gotowania w chłodzeniu. Wyszło 11,5 litra brzeczki 12,5 blg. Drożdże Safale S-04. Przy okazji zniszczyłem plastikową menzurkę z BROWAMATORA bo jak wlałem do niej gorącej brzeczki to przestała być menzurką a zaczęła udawać coś na kształt statuetki - sztuka nowoczesna.
                  Podczas warzenia bardzo sympatyczny słodowy zapach, dużo przyjemniejszy niż ostatnio różne pszeniczne "smrodki". Kolor rudawy, jasno-brązowy. Myślę że, wyjdzie smaczne piwko i dużo sobie po nim obiecuję, ale przyszłość pokaże.

                  Comment

                  • mark33
                    Idę po piwo do piwnicy.
                    • 04-2005
                    • 3283

                    #24
                    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika hasintus
                    Ekstrakt nie byl jednak zbyt klarowny. Nie wiem czy to wina sposobu filtracji czy specyficzny sposób zacierania.

                    Nie pisałeś o "przerwie" 10 lub 15 minut na zbudowanie złoża filtracyjnego z łuski, być może to jest powodem mętnej brzeczki.

                    Comment

                    • hasintus
                      Senior
                      • 07-2006
                      • 850

                      #25
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mark33
                      Nie pisałeś o "przerwie" 10 lub 15 minut na zbudowanie złoża filtracyjnego z łuski, być może to jest powodem mętnej brzeczki.
                      Włożyłem wąż do gara, zamieszałem, docisnęłem łychą do dna i odczekałem ponad 10 min.

                      Comment

                      • hasintus
                        Senior
                        • 07-2006
                        • 850

                        #26
                        Dzisiaj po zaledwie 3 tygodniach leżakowania w butelkach otworzyłem pierwsze piwo z warki III (grodzisk mazowieckiej). Ach ta cierpliwość, w ten sposób pewnie nigdy się nie dowiem jak smakują moje piwa w pełni dojrzałe.
                        Click image for larger version

Name:	wIIIgrodziskie.JPG
Views:	1
Size:	24,0 KB
ID:	2022603
                        Z wyglądu mętność typowego pszeniczniaka, kolor pszenicznego wpadający jednak w lekko pomarańczowy, to pewnie zasługa słodu wędzonego. Piana słaba, szybko zanika, pozostają tylko jej strzępy. Ciekawe czy po dłuższym leżakowaniu piana się poprawi czy już taka pozostanie. Nagazowanie w normie, mogłoby być trochę większe. W smaku całkiem całkiem. Bardzo delikatne mocno orzeźwiające piwo, lekki pszeniczny smak z ledwie wyczuwalnym posmakiem wędzonym, do tego lekka goryczka. Zapach lekko drożdżowy. Szkoda mi tylko że, nie ma takiej porządnej piany jaka powinna być w pszenicznym.

                        Comment

                        • mark33
                          Idę po piwo do piwnicy.
                          • 04-2005
                          • 3283

                          #27
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika hasintus
                          Szkoda mi tylko że, nie ma takiej porządnej piany jaka powinna być w pszenicznym.

                          Piana będzie super, ale po dwóch lub 3 miesiącach. Młode piwa często mają słabą pianę.

                          Comment

                          • huanghua
                            Senior
                            • 10-2005
                            • 1910

                            #28
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mark33
                            Piana będzie super, ale po dwóch lub 3 miesiącach. Młode piwa często mają słabą pianę.
                            Moje pszenice z czasem traciły pianę.
                            W trakcie aktualizacji: Moje receptury (na razie brak casu)

                            Comment

                            • mark33
                              Idę po piwo do piwnicy.
                              • 04-2005
                              • 3283

                              #29
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika huanghua
                              Moje pszenice z czasem traciły pianę.
                              Moja roczna pszenica miała pianę nadającą się do krojenia nożem.

                              Comment

                              • huanghua
                                Senior
                                • 10-2005
                                • 1910

                                #30
                                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mark33
                                Moja roczna pszenica miała pianę nadającą się do krojenia nożem.
                                Na jakich drożdżach ją robiłeś? Bo w tym przypadku to będzie to najbardziej istotny czynnik.
                                W trakcie aktualizacji: Moje receptury (na razie brak casu)

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎