Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Nanobrowar JRŁ, domowe warzenie

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • fuzzy
    Senior
    • 02-2007
    • 124

    #46
    #10, 26.02.2008

    Po tygodniu fermentacji burzliwej w temperaturze około 13C przelałem na fermentację cichą prowadzoną w tej samej temperaturze. Piwo zeszło do ~4 BLG. W pierwszych dniach fermentacji burzliwej, zapach wydostający się z pojemnika był lekko nieprzyjemny, widocznie S-23 tak mają. Porównam do kolejnej warki robionej na tych samych drożdżach.

    Przy dekantacji straciłem około litr piwa razem z osadami drożdżowymi (z czego 0,2 udało się odzyskać do konsumpcji ) Smak zielonego piwa całkiem niezły.

    Comment

    • mark33
      Idę po piwo do piwnicy.
      • 04-2005
      • 3283

      #47
      Zapach siarkowodorów (jajca niekoniecznie świeże) to standard przy burzliwej na S-23.

      Comment

      • fuzzy
        Senior
        • 02-2007
        • 124

        #48
        #11 wariacja na temat "klasyczny pils", 28.02.2008

        Kolejną warką jest lekko zmodyfikowany lager "klasyczny Pils" według Mapajaka. Przepis znajduje się zarówno na browar.biz jak i na piwo.org. Odstępstwo od oryginału sprowadza się do: dodania niewielkiej ilości słodu Caramunich, zacierania bardziej na słodko (przynajmniej takie było założenie) oraz użycia mchu irlandzkiego.

        Zasyp
        - słód pilzneński jasny (4 EBC Optima) - 4,0 kg
        - słód Carapils (3-5 EBC Weyermann) - 0,2 kg
        - słód Caramunich (80-100 EBC Weyermann) - 0,1 kg

        Zacieranie
        do 12l wody o temp. 66C wsypałem cały słód, temperatura zacieru ustabilizowała się na 56C
        podniesienie temperatury do 65C - 7 minut
        przerwa 65-64C - 15 minut
        podniesienie temperatury do 72C - 12 minut
        przerwa 72-68C - 30minut (negatywna próba jodowa)
        podniesienie temp. do 76 - 10 minut

        Filtracja i wysładzanie
        Filtrację rozpocząłem po 20 minutach od uzyskania temperatury 76C.
        6 litrów brzeczki przedniej zwróciłem do ponownego filtrowania.
        Wysładzanie 5x3,5l wody o temperaturze 80C
        Otrzymałem 24 litry brzeczki 11BLG (w 25C)

        Chmielenie
        0' - 40g chmiel goryczkowy Marynka, granulat
        45' - 5g mech irlandzki, namoczony
        55' - 20g chmiel aromatyczny Lubelski, granulat
        60' - koniec

        Chłodzenie do temperatury 30C - 45 minut

        W procesie chmielenia odparowało 5,5 litra wody! Od warki #7 IPA chmielę intensywnie gotując w całkowicie odkrytych garach (niestety dwóch bo nie mam jednego o odpowiedniej pojemności), oraz używam mchu irlandzkiego. Efekt jest taki, że mam bardzo duże ilości osadów, które trudno jest zdekantować i muszę przelewać brzeczkę przez pieluchę/płótno.

        Reasumując, otrzymałem 22 litry brzeczki nastawnej o gęstości 12 BLG (w 20C)

        Szczepienie brzeczki
        Drożdże suche Safale S-23. Starter na brzeczce zadany w temp. 20C.

        Comment

        • fuzzy
          Senior
          • 02-2007
          • 124

          #49
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika fuzzy Wyświetlenie odpowiedzi
          Szczepienie brzeczki
          Drożdże suche Safale S-23. Starter na brzeczce zadany w temp. 20C.
          Oczywiście Saflager S-23 a nie Safale (dotyczy warki #10 i #11). Chyba jest już trochę późna godzina na pisanie elaboratów.

          Comment

          • fuzzy
            Senior
            • 02-2007
            • 124

            #50
            #7 IPA

            Piwo prezentuje się jak na zdjęciu. Dodać mogę, że jest klarowne i nie mętnieje po schłodzeniu. Piana pomimo tego, że po nalaniu jest obfita, to dość szybko redukuje się do cienkiej warstwy.
            Attached Files

            Comment

            • fuzzy
              Senior
              • 02-2007
              • 124

              #51
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mark33 Wyświetlenie odpowiedzi
              Zapach siarkowodorów (jajca niekoniecznie świeże) to standard przy burzliwej na S-23.
              Ciekawe, że z innej warki (#11) na tych samych drożdżach, tak intensywny zapach już się nie wydziela. Jedyna istotna różnica, to temperatura fermentacji burzliwej niższa o ok. 3C (w granicach 10C, poprzednio była ok. 13C).

              Comment

              • mark33
                Idę po piwo do piwnicy.
                • 04-2005
                • 3283

                #52
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika fuzzy Wyświetlenie odpowiedzi
                Ciekawe, że z innej warki (#11) na tych samych drożdżach, tak intensywny zapach już się nie wydziela. Jedyna istotna różnica, to temperatura fermentacji burzliwej niższa o ok. 3C (w granicach 10C, poprzednio była ok. 13C).
                Skończyła się już fermentacja ? Sądzę, że dopiero będzie się wydzielać

                Comment

                • fuzzy
                  Senior
                  • 02-2007
                  • 124

                  #53
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mark33 Wyświetlenie odpowiedzi
                  Skończyła się już fermentacja ? Sądzę, że dopiero będzie się wydzielać
                  Gęstość brzeczki zeszła z 12 na około 4,5BLG (przeliczone dla 20C), Biorąc pod uwagę, że zacierałem bardziej na słodko niż wytrawnie, to fermentacja ma się już ku końcowi. W przypadku warki #10 zapach siarkowodoru wydzielał się intensywnie w pierwszych dniach fermentacji burzliwej, mniej więcej w połowie fermentacji zaczął tracić na intensywności.

                  Przy warce #11 też był wyczuwalny ale był zdecydowanie mniej intensywny.

                  Comment

                  • fuzzy
                    Senior
                    • 02-2007
                    • 124

                    #54
                    #10, 10.03.2008

                    Po prawie dwóch tygodniach fermentacji cichej piwo zostało rozlane do butelek z dodatkiem 100g glukozy na 19l. Smak piwa zielonego całkiem niezły.

                    Parametry piwa wyliczone przy pomocy ProMash
                    Ekstrakt pocztkowy ~12,5 BLG
                    Ekstrakt końcowy ~2,9BLG
                    Zawartość alkoholu 5,15% (bez uwzględnienia refermentacji)

                    Comment

                    • fuzzy
                      Senior
                      • 02-2007
                      • 124

                      #55
                      #12, Koźlak wrześniowy - 10.03.2008

                      W założeniach miał to być "lekki" koźlak 16BLG. Warzony w marcu przeznaczony do konsumpcji we wrześniu.

                      Zasyp
                      - słód pilzneński jasny (4 EBC Optima) - 2,2 kg
                      - słód wiedeński (7-9 EBC Weyermann) - 1,8 kg
                      - słód Carapils (3-5 EBC Weyermann) - 0,6 kg
                      - słód Caramunich (80-100 EBC Weyermann) - 0,4 kg

                      Zacieranie
                      do 12l wody o temp. 65C wsypałem cały słód, temperatura zacieru ustabilizowała się na 58C. Trochę za dużo biorąc pod uwagę, że planowałem przerwę w 53-55C.

                      58-55C 15 minut
                      64-60C 25 minut
                      74-70C 60 minut (do negatywnej próby jodowej)
                      podniesienie do 76C i koniec.

                      Kilka uwag odnośnie zacierania.
                      Przy proporcji wody do słodu 2,4:1 i zacieraniu infuzyjnym przez podgrzewanie, ciężko jest uzyskać precyzyjnie przerwę. Różnice temperatury pomiędzy dolną a wierzchnią warstwą zacieru sięgają 5-7C. Z kolei ciągłe (energiczne) mieszanie zacieru podczas podgrzewanie znacznie wydłuża czas pomiędzy uzyskaniem odpowiednich temperatur. Nadszedł chyba czas na kolejną inwestycję, tym razem w lodówkę turystyczną.

                      Filtracja i wysładzanie
                      Filtrację rozpocząłem po 20 minutach od uzyskania temperatury 76C.
                      4 litry brzeczki przedniej zwróciłem do ponownego filtrowania.
                      Wysładzanie 5x4,5l wody o temperaturze 80C


                      Chmielenie
                      0' - 26g chmiel goryczkowy Marynka, granulat
                      40' - 30g chmiel aromatyczny Lubelski, granulat
                      65' - 5g mech irlandzki, namoczony
                      80' - koniec

                      Chłodzenie do temperatury 30C - 30/40 minut.

                      Reasumując, otrzymałem 20 litrów brzeczki nastawnej o gęstości ~15,2 BLG (w 20C) oraz wodę z wysładzania 4l/2,5BLG, którą być może wykorzystam za tyzień przy kolejnym warzeniu. Liczyłem, że uda mi się uzyskać brzeczkę nastawną 16BLG, mam silną pokusę podnieść ekstrakt do planowanych 16BLG przy pomocy glukozy. Prześpię się z problemem i zadecyduję rano .

                      Szczepienie brzeczki
                      Drożdże suche Saflager S-23.
                      Brzeczkę nastawną po wystudzeniu do 20C wlałem do fermentora z osadem drożdżowym po warce #10. Tak na marginesie, to ilość drożdży pozostałych po fermentacji cichej jest niewielka, mam nadzieję, że mimo wszystko wystarczająca do wystartowania fermentacji burzliwej.

                      Comment

                      • fuzzy
                        Senior
                        • 02-2007
                        • 124

                        #56
                        #11, wariacja na temat "klasyczny pils", 11.03.2008

                        W dniu dzisiejszym piwo zostało przelane na cichą. Gęstość spadła do ~3.5 BLG. Standardowo około 1 litr poszedł na straty razem z osadem drożdżowym.

                        Comment

                        • fuzzy
                          Senior
                          • 02-2007
                          • 124

                          #57
                          #12, Koźlak wrześniowy - 11.03.2008

                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika fuzzy Wyświetlenie odpowiedzi
                          Liczyłem, że uda mi się uzyskać brzeczkę nastawną 16BLG, mam silną pokusę podnieść ekstrakt do planowanych 16BLG przy pomocy glukozy. Prześpię się z problemem i zadecyduję rano .
                          Jednak dałem się przeciągnąć na ciemną stronę mocy i podciągnąłem do 16BLG glukozą. Mea culpa. Dodatkowo, ponieważ po 20 godzinach oznaki fermentacji były mizerne, dodałem około 200ml gęstwy z warki #11, którą przelałem w dniu dzisiejszym na cichą. Trzy godziny później fermentacja szła pełną parą .

                          Comment

                          • fuzzy
                            Senior
                            • 02-2007
                            • 124

                            #58
                            #12, Koźlak wrześniowy - 19.03.2008

                            Po 9 dniach fermentacji burzliwej gęstość zeszła do ok. 3,7BLG (z 16) i piwo zostało przelane na cichą fermentację.

                            Comment

                            • fuzzy
                              Senior
                              • 02-2007
                              • 124

                              #59
                              #13, "Trzynastka" - 19.03.2008

                              W związku z nagłym i nieprzewidzianym wiosennym ochłodzeniem postanowiłem zrobić ostatniego lagera, wykorzystując resztki posiadanych słodów. Ponieważ w planach, na górno-fermentacyjną część sezonu, mam stouta owsianego, pozwoliłem sobie również na eksperyment z płatkami błyskawicznymi.

                              Zasyp
                              - słód pilzneński jasny (4 EBC Optima) - 2,2 kg
                              - słód pszeniczny ciemny (14-18 EBC Weyermann) - 1,0 kg
                              - słód Caramunich (80-100 EBC Weyermann) - 0,5 kg
                              - słód Carapils (3-5 EBC Weyermann) - 0,2 kg
                              - słód wiedeński (7-9 EBC Weyermann) - 0,2 kg
                              - płatki błyskawiczne owsiane - 0,4 kg
                              - płatki błyskawiczne jęczmienne - 0,4 kg

                              Kleikowanie
                              Nie wiem czy kleikowanie przeprowadziłem prawidłowo ale stosowałem się do opisu znalezionego gdzieś na forum. 0,2 kg słodu pilzneńskiego oraz całość płatków błyskawicznych wsypałem do 4 litrów wody a następnie:
                              48C - 30'
                              66C - 20'
                              podgrzanie do 95C

                              Zacieranie
                              Słód pszeniczny wsypany do 3 litrów wody a następnie:
                              37C - 10'
                              45C - 10'

                              Wsypanie pozostałych słodów oraz dolanie wody w ilości 3l/1kg
                              54C - 20'

                              Dodanie gorących, uprzednio skleikowanych płatków, podgrzanie do 72C a następnie:
                              72C->64 - 60' (negatywna próba jodowa już po ok 40')
                              podniesienie do 76C i koniec.

                              Filtracja i wysładzanie
                              Filtrację rozpocząłem po 20 minutach od zakończenia zacierania.
                              5 litrów brzeczki przedniej zwróciłem do ponownego filtrowania.
                              Wysładzałem wodą o temp. 80C aż do uzyskania 22 litrów filtratu.
                              Całość filtracji i wysładzania trwała około 60'.

                              Chmielenie
                              0' - 30g chmiel goryczkowy Marynka, granulat
                              55' - 5g mech irlandzki, namoczony
                              60' - 5g chmiel aromatyczny Lubelski, granulat
                              70' - koniec
                              Podczas chmielenia odparowało około 4 litry wody.

                              Chłodzenie do temperatury 35C - 30/40 minut.

                              Reasumując, otrzymałem 22,5 litra brzeczki nastawnej o gęstości 13 BLG (w 20C)

                              Szczepienie brzeczki
                              Drożdże suche Saflager S-23 w postaci gęstwy z warki #12 zadane w ilości 200ml i przy temperaturze brzeczki ~20C. Po 12 w temperaturze 20C fermentor przeniosłem do temp ~10C.

                              Comment

                              • fuzzy
                                Senior
                                • 02-2007
                                • 124

                                #60
                                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika fuzzy Wyświetlenie odpowiedzi
                                Chmielenie
                                0' - 30g chmiel goryczkowy Marynka, granulat
                                55' - 5g mech irlandzki, namoczony
                                60' - 5g chmiel aromatyczny Lubelski, granulat
                                70' - koniec
                                Jak zwykle zakradł się błąd w opisie. Tym razem pomyłka dotyczy ilości chmielu. Prawidłowe ilości to:
                                35g - Marynka
                                20g - Lubelski

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎