Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Przedwojenne wytwórnie podstawek.

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • tyskikufel
    Senior
    • 04-2003
    • 772

    #16
    Tyski wafel z nadrukiem Robert Sputh , chyba jest starszy , to on opatentował podstawki piwne , inna sprawa że to podstawka w języku niemieckim

    Comment

    • mgebicki
      Member
      • 08-2001
      • 93

      #17
      Ja stawiam na Okocim. W jego przypadku można dokładny rok wydania podstawki określić na 1907. No ale oczywiście te Tyskie o których wspominasz to do 1918 napewno, ale dokładnej daty nie da się pewnie określić. W przypadku Okocimia już tak.

      Comment

      • Buhu
        Senior
        • 10-2012
        • 165

        #18
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mgebicki Wyświetlenie odpowiedzi
        Info o AGOLu z Poznania.
        W wyniku działalności Urzędu Powierniczego na początku 1940 roku Niemcy skonfiskowali firmę Agol, która zajmowała się produkcją wyrobów kartonowych. Firma istniała od 1900 roku. Od 1938 roku kierowali nią Bronisław i Sylwester Loga, synowie założyciela (Stanisław Loga). Po wywłaszczeniu przejął ją Carl Jacobsen, Niemiec bałtycki. W swoim rodzinnym mieście Rewalu, Jacobsen prowadził przedsiębiorstwo handlowe. We wrześniu 1940 roku wykupił on firmę Agol od Urzedu Powierniczego za cenę ponad 23 tys. RM. Odpowiednie środki finansowe zapewniły Jacobsonowi Towarzystwo Przesiedleńczo-Powiernicze, udzielając mu kredytu.
        Powyższe informacje wg. „Grabież mienia w Kraju Warty 1939-1945” B.Rudawski
        Ja dodatkowo znalazłem jeszcze info że zakład w roku 1922 zatrudniał koło 40 pracowników i dysponował maszyną o mocy 10 KM, a już w 1930 zatrudniono 50 osób, zaś moce produkcyjne wzrosły do 30 KM. I jeszcze taka mała korekta - założycielem był Stefan Loga nie Stanisław - tak przynajmniej wychodzi z ogłoszeń prasowych.
        Attached Files

        Comment

        • Buhu
          Senior
          • 10-2012
          • 165

          #19
          A tu zamieszczam reklamy wspomnianych już zakładów z Grudziądza. A przy okazji reklamy które umieściłem wyżej: ,,Mewy" i ,,Ryngrafu"i ,,Zniczu" pochodzą z ,, Przemysłu Piwowarskiego" ale z roku 1928, a nie jak napisałem 1926.
          Attached Files

          Comment

          • Cooper
            Senior
            • 11-2002
            • 6055

            #20
            Ten Grudziądz to wychodziło by że był stolicą wytwórców polskich podstawek. Tylko w ostatnich postach są tutaj 4 różne adresy producentów podstawek w tym mieście. Dziwne nieco.
            Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
            1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

            Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

            Comment

            • tyskikufel
              Senior
              • 04-2003
              • 772

              #21
              Tyskie napewno były przd 1914 r , ale masz rację , cały czas szukam info czy predzej ale pewnie bym musiał pogrzebać w muzeum zamkowym w Pszczynie a to raczej mało prawdopodobne

              Comment

              • pizmak666
                Senior
                • 12-2006
                • 1898

                #22
                Ja bym tego Okocimia jakoś nie ferował jako najstarszy. Jakoś nie chce mi się wierzyć żeby pierwszy wafel tego browaru był z informacją o wielkości produkcji. To naprawdę było wielkie przedsiębiorstwo w skali kraju i jak dla mnie wypuścili coś wcześniej. To moje dywagacje.

                A tak wczoraj mnie naszło: widział ktoś w jakiejś starej karczmie/chałupie kiedyś wafle bez żadnych wrzutek reklamowych? Taką podłą tekturę tylko i wyłącznie stosowaną jako przedmiot użytkowy?
                „Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić”

                "Pamiętaj, że piwo, które nawarzysz inni pić będą-nawarzone zatem winno być więcej niż dobre".

                Nie jestem certyfikowanym sędzią PSPD.

                Comment

                • Buhu
                  Senior
                  • 10-2012
                  • 165

                  #23
                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika pizmak666 Wyświetlenie odpowiedzi
                  Zacznę temat z krakowskiego podwórka:

                  1)Zakłady Graficzne Ryngraf S.A. Kraków, ul. Krupnicza "dostarcza solidnie, szybko i tanio etykiety flaszkowe na piwo, reklamy i krążki pod kufle z piwem".
                  W spisie spółek akcyjnych znalazłem informacje handlowe o Ryngrafie. Wychodzi na to, że firma powstała w 1920 roku. Siedzibę miała w Warszawie, dyrekcja zarządzała z Krakowa, a filie posiadali w Lwowie i Częstochowie. Początkiem lat 20 XIX wieku zatrudniała około 80 pracowników. Jednak z tego co napisał mgebicki ( a po wpisach widzę, że siedzi w temacie podstawek mocno ) - wychodzi, że nie ma na tą chwilę znanych podstawek wyprodukowanych przez Ryngraf. Ale mimo wszystko zamieszczam skany - w końcu w swojej ofercie mają krażki pod kufle z piwem - może jednak kiedyś ktoś natrafi na wafel z Ryngrafa.
                  Attached Files

                  Comment

                  • pizmak666
                    Senior
                    • 12-2006
                    • 1898

                    #24
                    Połowa tych ludzi była w radzie nadzorczej i zarządzie Reklamy były ukierunkowane na piwne rzeczy, więc z pewnością to robili. Czy z sygnaturą czy bez, tego póki co nie wiemy.
                    „Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić”

                    "Pamiętaj, że piwo, które nawarzysz inni pić będą-nawarzone zatem winno być więcej niż dobre".

                    Nie jestem certyfikowanym sędzią PSPD.

                    Comment

                    • grzeber
                      Senior
                      • 05-2002
                      • 2866

                      #25
                      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika pizmak666 Wyświetlenie odpowiedzi
                      Ja bym tego Okocimia jakoś nie ferował jako najstarszy. Jakoś nie chce mi się wierzyć żeby pierwszy wafel tego browaru był z informacją o wielkości produkcji. To naprawdę było wielkie przedsiębiorstwo w skali kraju i jak dla mnie wypuścili coś wcześniej. To moje dywagacje.
                      Jakieś konkretne propozycje? Temat był niejednokrotnie omawiany przy piwku i na giełdach i nigdy nie udało się znaleźć bezsprzecznie starszej podstawki. W okolicach roki 1910 do 1914 jest już większa konkurencja ale o starsze ciężej. Nawet patrząc na tekturę, sposób i głębię druku te kilka lat robi różnicę. Choć oczywiście nie można wykluczyć, że drukarnia na Węgrzech (Okocim) mogła mieć mniej zaawansowaną technikę niż drukarnie z Niemiec.
                      pozdrawiam
                      www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

                      Comment

                      • Buhu
                        Senior
                        • 10-2012
                        • 165

                        #26
                        36) Hugo Schwarzer - ul. Kościuszki 47 /Jagiellońska 13
                        TECHNOPOL- Katowice. ul Jagiellońska 13

                        Z tego co mi się udało znaleźć to firma Technopol zajmowała się produkcją podstawek pod piwo z masy drzewnej. Firma widnieje pod adresem Jagiellońska 13. Ale już wcześniej pod tym samym adresem można było znaleźć niejakiego Hugo Schwarzera - który również reklamował usługę - ,, specjalnej fabrykacji podstawek pod szklanki do piwa z masy drzewnej. Najstarsze ogłoszenie -jakie o nim znalazłem -pochodzi z 1925 roku - Schwarzer widnieje tam jako kierownik fabryki papieru ,,Petrowitz" ulokowanej na ul Kościuszki 47 w Katowicach. W w roku 1930 r pojawia się już przy nazwisku Schwarzera ogłoszenie o produkcji podkładek pod szklanki do piwa. Jednak dopiero w latach 1931-1932 Hugo zaczął reklamować ,, specjalną fabrykacje podstawek pod szklanki do piwa z masy drzewnej" pod adresem Jagiellońska 13. Czy to Schwarzer założył firmę ,,Technopol" - na razie nic nie znalazłem - ale jak coś się pojawi dorzucę skany.

                        Źródła:
                        1 Ksiega adresowa przemyslu, handlu i rzemiosla zachodniej Polski Wielkopolski, Pomorza, Slaska i w. m. Gdanska -1925.
                        2 Księga Adresowa Polski (wraz z w. m. Gdańskiem) dla handlu, przemysłu, rzemiosł i rolnictwa 1930.
                        3 Spis abonentow Panstwowych o Koncesjonowanych Sieci Telefonicznych w Polsce z wyjatkiem m. st. Warszawy 1931-1932.
                        4. Spis abonentow sieci telefonicznych Dyrekcji Okregu Poczt i Telegrafow w Katowicach oraz - sieci okregowej Zaglebia Dabrowskiego i Niemieckiego Gornego Sląska 1937.
                        Attached Files

                        Comment

                        • solfernus
                          Senior
                          • 08-2004
                          • 1025

                          #27
                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika grzeber Wyświetlenie odpowiedzi
                          Jakieś konkretne propozycje? Temat był niejednokrotnie omawiany przy piwku i na giełdach i nigdy nie udało się znaleźć bezsprzecznie starszej podstawki. W okolicach roki 1910 do 1914 jest już większa konkurencja ale o starsze ciężej. Nawet patrząc na tekturę, sposób i głębię druku te kilka lat robi różnicę. Choć oczywiście nie można wykluczyć, że drukarnia na Węgrzech (Okocim) mogła mieć mniej zaawansowaną technikę niż drukarnie z Niemiec.
                          Tak dla "zaciemnienia" tematu To może jakieś browary z kresów - Lwów LTAB czy Kałusz?
                          Na etach z LTAB są różne sygnatury lwowskich drukarni, może i drukowały podstawki? Z Kałusza znam tylko jedną podstawkę jest w Galerii na bbiz. ale chyba na niej brak sygnatury drukarni.
                          Zbieram podstawki piwne po 1 szt z każdego browaru powiązanego z Polską, oraz po 1 szt z każdego państwa świata.

                          Comment

                          • grzeber
                            Senior
                            • 05-2002
                            • 2866

                            #28
                            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika solfernus Wyświetlenie odpowiedzi
                            Tak dla "zaciemnienia" tematu To może jakieś browary z kresów - Lwów LTAB czy Kałusz?
                            Na etach z LTAB są różne sygnatury lwowskich drukarni, może i drukowały podstawki? Z Kałusza znam tylko jedną podstawkę jest w Galerii na bbiz. ale chyba na niej brak sygnatury drukarni.

                            Z Kresami słabo podstawkowo:
                            - Grodno - LIT.CH.ŁASKOW i SYN, WILNO
                            - Kałusz - bez sygnatury
                            - Równe - „MEWA” GRUDZIĄDZ
                            - Rozdół - B.KASZEWSKI – GRUDZIĄDZ
                            - Wilno - LIT.CH.ŁASKOW i SYN, WILNO (także wersja litewska)
                            - Lwów - większość bez sygnatury, jedna Kaszewski z Grudziąca

                            Ja w zbiorze mam jedną podstawkę ze Lwowa na dziwnej tekturze, może to jakiś lokalny wyrób? Nie widziałem innej takiej sztuki.
                            pozdrawiam
                            www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

                            Comment

                            • mgebicki
                              Member
                              • 08-2001
                              • 93

                              #29
                              Technopol - zapomniałem o nim, sygnatura tej drukarni występuje na jednej z okupacyjnych podstawek z Tychów

                              Comment

                              • Buhu
                                Senior
                                • 10-2012
                                • 165

                                #30
                                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mgebicki Wyświetlenie odpowiedzi

                                12) Chronolit 60 STEFANOWICZ - Toruń
                                Próbowałem coś znaleźć na temat tej drukarni. Jeśli chodzi o Chronolit to - najbliżej wyszedł mi Zakład Chromolitograficzny i Drukarnia Edwarda Stefanowicza - przynajmniej nazwisko Stefanowicz pasuje. Firma mieściła się w Toruniu na ulicy Batorego. Zakład funkcjonował od 1912 roku. Drukowali plakaty, etykiety, kartonowe opakowania jak i druki wszelkiego rodzaju. Zatrudniano koło 90 osób,

                                Zródło: Księga adresowa i informacyjna przedsiębiorstw przemysłowych, handlowych i finansowych w Rzeczypospolitej Polskiej -1930
                                Attached Files

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎