Browar Barczewo

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts

  • abernacka
    replied
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika abernacka Wyświetlenie odpowiedzi

    Czy znamy przybliżoną lokalizację browaru w Lamkowie?
    Dzięki sołectwu w Lamkowie już otrzymałem odpowiedź. Browar uchował się do naszych czasów. Znajduje się on pod adresem Lamkowo 27. Tutaj uchwycił go view street (niestety został pozbawiony komina) : Lamkowo, Warmińsko-Mazurskie – Mapy Google

    Leave a comment:


  • abernacka
    replied
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika AdamP Wyświetlenie odpowiedzi
    W drugiej połowie XIX w. funkcjonował równieć browar w pobliskim Lamkowie (d. Gross Lemkendorf) , którego właścicielem był J. Kuhn. Dostarczał on piwo do Barczewa i okolicznych miejscowości. Zamówienia w Barczewie zbierał dla niego kupiec A. Doering.
    Czy znamy przybliżoną lokalizację browaru w Lamkowie?

    Leave a comment:


  • Piwowar
    replied
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika mimons Wyświetlenie odpowiedzi
    Wg Friedricha Theodora (kobieta) była ostatnią właścicielką w latach 1935-1940. Ale ponieważ w tym spisie jest trochę błedów należy podchodzić do tej informacji ostrożnie i najlepiej byłoby potwierdzić ją wg innego źródła. Pewnie AdamP ma do takich dojścia, ja niestety nie.
    pozdrawiam
    Theodora Thieme była właścicielką, z tym że browaru już nieczynnego. Według oficjalnego spisu browarów państwa niemieckiego z 1937 roku browar był od lata 1934 roku nieczynny, co Theodora potwierdziła własnoręcznym podpisem.

    Leave a comment:


  • Pankracy
    replied
    Budynek dawnego Minibrowaru Barczewo (ul. Grunwaldzka 2) został w tym roku wystawiony na sprzedaż. W ofercie widnieje jako magazyn. Obiekt jest do remontu. Aktualny właściciel posiada pisemną zgodę zmiany przeznaczenia na cel mieszkaniowy.

    Leave a comment:


  • Pankracy
    replied
    Wiem, że odgrzewam kotlet jednak trzeba trochę uporządkować informacje na temat browaru w Barczewie zał. w 1991 roku.

    Browar Barczewo mieścił się przy ul. Grunwaldzkiej 2 w dawnym młynie. Produkcja wynosiła ok. 10 000 hl rocznie. Wytwarzano przede wszystkim piwo jasne dolnej fermentacji o ekstrakcie 12%. Właścicielem była pani Wanda Werpachowska-Kurek, a jej pełnomocnikiem Tadeusz Kurek. Państwo Kurkowie poza browarnictwem zajmowali się również hodowlą drobiu (brojlerów).

    W 1998 roku browar w Barczewie jako pierwszy w Polsce wprowadził do produkcji piwo owocowe. Trzeba przy tym zaznaczyć, że nie było to piwo aromatyzowane. Powstawało ono poprzez dodawanie do schłodzonego piwa (na etapie leżakowania, a tuż po zakończeniu fermentacji) koncentratu wiśniowego w ilości od 1,5 do 5 % wagowych w stosunku do całej masy napoju.

    Browar zakończył działalność ok. 2001 roku.

    Leave a comment:


  • AdamP
    replied
    W drugiej połowie XIX w. funkcjonował równieć browar w pobliskim Lamkowie (d. Gross Lemkendorf) , którego właścicielem był J. Kuhn. Dostarczał on piwo do Barczewa i okolicznych miejscowości. Zamówienia w Barczewie zbierał dla niego kupiec A. Doering.

    Leave a comment:


  • AdamP
    replied
    Pełna nazwa browaru Thiemego brzmiała:
    Oskar Thieme Bairisch - und Braunbier - Brauerei
    Mineralwasser - Fabrik
    Wartenburg Ostpreussen.

    Przeprowadzane przez odpowiednik dzisiejszego Sanepediu kontrole w browarze, już w latach 20 - tych XX w., wykazały spore zaniedbania: od brudu, poprzez przestarzałość urządzeń po zbyt małe powierzchnie pomieszczeń produkcyjnych. Dotyczyło to zarówno produkcji wody mineralnej, jak i piwa.

    Leave a comment:


  • warmia123
    replied
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika AdamP
    Ciekawe... Z dokumentów, które widziałem wynika, że browar ten nie funkcjonował już przed wojną. Wyposażony był w przestarzałe urządzenia. Po wojnie miał naprawdę ciekawe losy, toczono o niego wręcz spór. Chciano urządzić w nim m.in. magazyny pierzarsko - paszowe. Bardzo krótko funkcjonowała tu prywatna rozlewnia piwa.
    Miesiąc temu ponowiłem rozmowy z osobą, która znała temat browaru w dzisiejszym Barczewie (Wartenburg). Jej wiedza na ten temat jak się okazuje była i jest niewystarczająca, aby się można było na nią powołać. Wiedziała, że właścicielem była Theodora Thiem, właścicielka w latach 1935-1940 browaru. Nie jest pewna czy browar funkcjonował w czasie wojny. I tu kończy się jej wiedza. To co pan pisze, potwierdza się w zupełności. Jako browar zaprzestał działalności w 1939 roku.
    Dziękuję za sprostowanie. Liczę, że w przypadku nowych informacji będę mógł z nich skorzystać.
    Pozdrawiam.

    Leave a comment:


  • AdamP
    replied
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika warmia123
    mieszkanka Barczewa przypomina sobie, że browar był czynny jeszcze w styczniu 1945 roku, przed wkroczeniem żołnierzy radzieckiech do miasta. Pozdrawiam.
    Ciekawe... Z dokumentów, które widziałem wynika, że browar ten nie funkcjonował już przed wojną. Wyposażony był w przestarzałe urządzenia. Po wojnie miał naprawdę ciekawe losy, toczono o niego wręcz spór. Chciano urządzić w nim m.in. magazyny pierzarsko - paszowe. Bardzo krótko funkcjonowała tu prywatna rozlewnia piwa.

    Leave a comment:


  • Marcin76
    replied
    Browar w Elblągu po wyzwoleniu miasta zajęty był przez wojska radzieckie i eksploatowany jako elektrownia. Pod zarząd Zjednoczenia Przemysłu Piwowarskiego, Rejon Zachodni z siedzibą w Bydgoszczy przeszedł w sierpniu ( a przynajmniej wtedy został powołany delegat z ramienia Z. P. P. do objęcia zakładu ) 1945 roku, a produkcja została uruchomiona w listopadzie.

    Leave a comment:


  • warmia123
    replied
    W poprzednim liście podziekowałem za informacje, która wyjaśnia sprawę. Ale pozostała jeszcze jedna. W publikacjach widnieje, że po 1946 roku (mowa Browar Barczewo Thiema, podlegał pod Zarząd Powiatowy Zjednoczenia Przemysłu Piwowarsko-Słodowniczego w Bydgoszczy. Zachodzi pytanie, czy Państwowy Browar w Elblągu faktycznie podlegał pod Zarząd Powiatowy w Bydgoszczy. Proszę sprawdzić.

    Leave a comment:


  • warmia123
    replied
    Serdeczne dzieki za uściślenie informacji. Co ciekawe od 1936 roku mieszkanka Barczewa przypomina sobie, że browar był czynny jeszcze w styczniu 1945 roku, przed wkroczeniem żołnierzy radzieckiech do miasta. Pozdrawiam.

    Leave a comment:


  • AdamP
    replied
    Ostatnimi właścicielkami tego browaru były Gertruda i Edyta Erna Thieme.
    Po II wojnie światowej - co ciekawe i zabawne - budynki browaru zajął i zamieszkał w nich, "zawiadowca" Państwowego Browaru w Elblągu. Dopiero później przekazano je Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" i dalej Prezudium Rady Narodowej. Wówczas praktycznie 100 % urządzeń browaru była zniszczona,

    Leave a comment:


  • warmia123
    replied
    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika AdamP
    tak po krótce. Browarnictwo barczewskie ma średniowieczną tradycję. Warzono tu doskołałe piwo znane nawet później poza Prusami Wschodnimi. Również istniejący tu klasztor miała swój browar, który oznaczyłem na załączonym fragmencie mapy (XVIII w.). BUdynek ten, po licznych przebudowach, istnieje do dziś i znajduje się przy ul. KLasztornej (nie pamiętam teraz numeru, a zdjecie budynku mam w domu). Obecnie pełni funkcje mieszkalną. W XX wieku do 1945 roku funkcjonowały tu różne browary, z których najbardziej znany był właśnością rodziny Thieme. Na forum przedstawiono wcześniej zdjęcie współcześnie funkcjonujuącego browaru, który mieścił się w dawnym młynie - spichlerzu. ... tak z pamięci to tyle
    Ponownie zwracam się w sprawie browaru Barczewo. Poradzono mi Ciebie, jako znawcę sprawy. Otóż Wg Friedricha prawdopodobnie Theodora (kobieta) Thiema, była ostatnią właścicielką w latach 1935-1940 browaru w dzisiejszym Barczewie (Wartenburg). Wiem, też z ustnych informacji miejscowych, że browar czynny był do stycznia 1945 roku. Jesli tak, czy zawarte informacje w publikacji Friedricha potwierdzają ten fakt, czy koneksja rodzinna kończy sie na roku 1940. Proszę sprawdzić. Pozdrawiam..

    Leave a comment:


  • warmia123
    replied
    Serdeczne dzieki. Jest to ważne w odniesieniu do właściciela browaru. Pozdrawiam.

    Leave a comment:

Przetwarzanie...
X