Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Warszawa - browary i ich właściciele

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Leonpraga
    Senior
    • 02-2005
    • 468

    Jeżeli chodzi o nazwiska brzmiące niemiecko to zazwyczaj, emigranci, niemiecki przemysł a w tym piwowarski był niestety lepiej rozwinięty niż Polski, duża nadwyżka siły fachowej w Niemczech skłaniała ich do poszukiwania miejsc pracy za granicą. Trzeba też pamiętać że do polski, wcześniej nastąpił duży napływ Żydów Niemieckich, o niemiecko brzmiących nazwiskach, którzy zostali z Niemiec wypędzeni, to samo było z żydami z Rosji, w śród, grupy tych nazwisk, znajdowali się też, Ślązacy i Pomorzanie, sporą grupę emigrantów, stanowili też Francuzi i Skandynawowie.

    Comment

    • Leonpraga
      Senior
      • 02-2005
      • 468

      Zapomniałem, że spora grupę w przemyśle piwowarskim mieli także przybysze z Austrii.

      Comment

      • Ahumba
        Senior
        • 05-2001
        • 8962

        ....
        ?? SOMMER Wojciech - fabrykant porteru ?? - zam. Solec 2911/2912
        SPARMAN Jerzy - rewizor browaru - zam. Grzybowska 1049
        STASIŃSKI Konstanty - czeladnik piwowarski - zam. Krochmalna 1003
        SZACHOWSKI Teofil - czeladnik piwowarski - zam. Grzybowska 1019
        SZEJ Wilhelm - czeladnik piwowarski - zam. Grzybowska 1042
        ....
        Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
        znasz kaszubskie jeziora?- www.stanicacharzykowy.pl

        Comment

        • henbirofil
          Member
          • 05-2010
          • 83

          Dlaczego przy nazwisku Wojciech SOMMER wstawiłeś znaki zapytania.
          Attached Files

          Comment

          • Ahumba
            Senior
            • 05-2001
            • 8962

            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika henbirofil Wyświetlenie odpowiedzi
            Dlaczego przy nazwisku Wojciech SOMMER wstawiłeś znaki zapytania.

            Ta profesyja: producent porteru - zastanawiała mnie
            Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
            znasz kaszubskie jeziora?- www.stanicacharzykowy.pl

            Comment

            • Ahumba
              Senior
              • 05-2001
              • 8962

              ....
              SZEPCZYŃSKI Stanisław - czeladnik piwowarski - zam. Chłodna 918
              SZMIDT Jan - czeladnik piwowarski - zam. Waliców 1115
              SZPRYGADY Gotfryd - czeladnik piwowarski - zam. Czerniakowska 2997
              SZTEJNBOK Franciszek - pisarz browaru - zam. Żurawia 1615
              TYLGMAN Teodor - majster piwowarski - zam. Nowy Świat 1271
              ....
              Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
              znasz kaszubskie jeziora?- www.stanicacharzykowy.pl

              Comment

              • henbirofil
                Member
                • 05-2010
                • 83

                Nie producent a:
                -Fabryka porteru i piwa angielskiego
                W. Sommer i J. Wasilewski 1836-1838

                Comment

                • Ahumba
                  Senior
                  • 05-2001
                  • 8962

                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika henbirofil Wyświetlenie odpowiedzi
                  Nie producent a:
                  -Fabryka porteru i piwa angielskiego
                  W. Sommer i J. Wasilewski 1836-1838
                  Ja TYLKO wybieram dane ze spisu mieszkańców Warszawy z 1854 r. a tam jako źródło utrzymania Wojciecha SOMMER stoi: producent porteru. I to sformułowanie spowodowało moje znaki zapytania.
                  Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                  znasz kaszubskie jeziora?- www.stanicacharzykowy.pl

                  Comment

                  • henbirofil
                    Member
                    • 05-2010
                    • 83

                    Wiem co napisałeś, a napisałeś: ?? SOMMER Wojciech - fabrykant porteru ?? - zam. Solec 2911/2912 - a nie jak teraz piszesz PRODUCENT.

                    Comment

                    • henbirofil
                      Member
                      • 05-2010
                      • 83

                      Sommer Wojciech fabrykant porteru 10-cyrkuł Solec 2911/2912 D-dom Sommer - kopia z Księga Adresowa Warszawy z 1854 roku.
                      Przeoczyłeś - Sommer Maciej utrzymuje bawaryę 11 Trębacka 638 K Lemański

                      Comment

                      • henbirofil
                        Member
                        • 05-2010
                        • 83

                        Haberbusch Błażej piwowar 7 Krochmalna 1003 K Haberbusch, Schiele i Klawe - pełny opis

                        Comment

                        • Ahumba
                          Senior
                          • 05-2001
                          • 8962

                          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika henbirofil Wyświetlenie odpowiedzi
                          Haberbusch Błażej piwowar 7 Krochmalna 1003 K Haberbusch, Schiele i Klawe - pełny opis
                          Jeśli już wytykasz mi niepełne "wypisy", to może byś jeszcze zaznaczył,że ostatnie 3 nazwiska w tym zapisie dotyczą dotyczą właścicieli posesji, którą zajmuje osoba wymieniona na początku zapisu.
                          Jeśli chodzi o drugiego z Sommerów, to nie przeoczyłem tylko pominąłem, bo może jestem tępy, ale nie wiem czym się zajmuje osoba utrzymująca bawaryę. Osoby, które miały takie źródło utrzymania jak i osoby utrzymujące szynki (nie wiem, czy były tylko piwne) pomijałem z pełną świadomością.
                          Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                          znasz kaszubskie jeziora?- www.stanicacharzykowy.pl

                          Comment

                          • henbirofil
                            Member
                            • 05-2010
                            • 83

                            Widzę, że nie możesz przeboleć, że złapałem Cię na błędzie - oczywistym. Dlaczego nie odniesiesz się do niego - do błędu. Pisałeś: -?? SOMMER Wojciech - fabrykant porteru ?? - zam. Solec 2911/2912 - a nie jak teraz piszesz PRODUCENT. W"wypisie" jak to nazwałeś jest FABRYKANT. Ty zamieniłeś na aktualnie używaną nazwę PRODUCENT a to błąd.
                            Tłumaczę słowo "bawaria" lub "bawarja" różna pisownia. BAWARIA jak sama nazwa wskazuje jest to zakład, lokal (szynk) oferujący Lubownikom piwo Bawarskie lub ala Bawarskie. Załączam reklamę z Przewodnika po Warszawie z 1814 roku
                            Napisałeś: Jeśli już wytykasz mi niepełne "wypisy", to może byś jeszcze zaznaczył,że ostatnie 3 nazwiska w tym zapisie dotyczą dotyczą właścicieli posesji, którą zajmuje osoba wymieniona na początku zapisu. NIE WYTYKAM a uzupełniłem - czemu piszesz dobitnie dwa razy DOTYCZĄ. Tym uzupełnieniem pokazuje, że znam publikację a zarazem pokazuje kolegom jak wygląda pełny opis tej bardzo przydatnej KSIĘGI. Nie wiem o jakich 3 nazwiskach piszesz.
                            Attached Files

                            Comment

                            • Ahumba
                              Senior
                              • 05-2001
                              • 8962

                              Dla Ciebie i wielu ten zapis jest jasny jak słońce.
                              Nie dla wszystkich jest jasne co robią te trzy nazwiska, które tym razem oznaczyłem na czerwono. Dlatego jeśli uzupełniłeś (Ok) to warto było napisać co one tam robią.
                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika henbirofil Wyświetlenie odpowiedzi
                              Haberbusch Błażej piwowar 7 Krochmalna 1003 K Haberbusch, Schiele i Klawe - pełny opis
                              Błąd fabrykant/producent popełniłem i ani on mnie boli ani się go nie wstydzę.
                              Tak jak tego, że do Twojego posta nie wiedziałem co znaczą przy pozycji źródło utrzymania słowa utrzymuje bawarię. Piszesz: "BAWARIA jak sama nazwa wskazuje jest to zakład, lokal (szynk) oferujący Lubownikom piwo Bawarskie lub ala Bawarskie." Jestem pewien, że gdybyś losowo spotkane osoby spytał o to co to znaczy, że ktoś utrzymuje bawarię otrzymałbyś przeróżne odpowiedzi.
                              Spytasz się dlaczego w takim razie taki laik jak ja wziął się za to? Bo miałem czas i chęć.

                              A teraz podsumowując i kończąc tą polemikę. Nigdy z historii (nawet piwnej) nie byłem orłem. Nie interesowałem się wcześniej używanymi sformułowaniami. I wieeeele muszę jeszcze piwa wypić, żeby być choć trochę biegłym w tym temacie.
                              Podobnie jak wiele osób, nawet na tym forum. I uważam, że wystarczy po prostu uzupełnić braki, ale w sposób prosty i logiczny dla każdego nawet dla mnie.
                              Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
                              znasz kaszubskie jeziora?- www.stanicacharzykowy.pl

                              Comment

                              • henbirofil
                                Member
                                • 05-2010
                                • 83

                                Te trzy nazwiska to właściciele browaru Krochmalna 59.Haberbusch oraz Schiele to zięciowie Klawe. Jak sam widziałeś w Księdze, byli właścicielami "k" - kamienicy. Na nikogo nie chcę wpływać , chcę tylko uzupełniać wiadomości. Chwała Ci za opisanie zawodów piwnych - to się przyda do historii browarów

                                Comment

                                Przetwarzanie...
                                X
                                😀
                                🥰
                                🤢
                                😎
                                😡
                                👍
                                👎