Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browary na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Randi
    Junior
    • 02-2024
    • 3

    Browary na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

    Witam,

    Jestem studentem architektury, w tym roku będę realizował swój dyplom inżynierski, którego tematem będzie browar restauracyjny na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
    Prowadzę właśnie analizy, które pomogą mi wybrać lokalizację pod projekt, dlatego chciałem prosić o pomoc.
    Poszukuję bowiem historycznych browarów lub słodowni na obszarze w/w Jury, najlepiej nieczynnych lub w kiepskim stanie, ewentualnie przearanżowanych na inną funkcję, tak bym w projekcie mógł nawiązać do historii i tradycji danego miejsca.
    Chcę w projekcie uwarunkować czymś swój wybór lokalizacji, a uważam że próba reaktywacji zamkniętego browaru w jakieś miejscowości będzie świetnym pomysłem.
    Szukałem takich informacji kilka dobrych godzin i jedynym przykładem który znalazłem to browar Kmicic w Częstochowie z bogatą historią, minusem jest jego lokalizacja niemal w centrum miasta i jest to dość duży kompleks jak na mój temat, dlatego postanowiłem się zwrócić o pomoc do specjalistów
    Czy znajdę gdzieś informację na temat takich miejsc?

    Z góry dziękuję i pozdrawiam
  • abernacka
    Senior
    • 12-2003
    • 10837

    #2
    Trudny temat sobie wymyśliłeś. Prawie nie wykonalny. Na tym terenie niewiele co się działo pod względem piwowarskim. Jeżeli liczysz na piękne stare, nieczynne browary to srogo się zawiedziesz. Nie wykluczam, że jakiś kamień się ostał w małopolskich wsiach: Pisary, Prądnik Korzkiewski oraz Ujazd. Ale czy to teren Jury? Hmm.
    Last edited by abernacka; 21-02-2024, 17:10.
    Piwna turystyka według abernackiego

    Comment

    • Randi
      Junior
      • 02-2024
      • 3

      #3
      Jest to jeden z moich pomysłów, jeśli nie "wypali" to poszukam innych uwarunkowań pod browar jak np. studnie głębinowe z których można pozyskiwać wodę do produkcji.
      Nie liczę na piękne obiekty starych browarów, wystarczą mi nawet same wzmianki w historii jakiejś miejscowości o piwowarstwie, może być to mały rzemieślniczy browar, bądź nawet spichlerz czy suszarnia chmielu, tak naprawdę wszystko co wiąże się z warzeniem piwa, abym mógł podciągnąć mój projekt jako reaktywacja lokalnej tradycji.

      Comment

      • beerek62
        Senior
        • 04-2010
        • 1036

        #4
        Spróbuj dotrzeć do książki Witolda Wieczorka "Tradycje piwowarskie Zagłębia Dąbrowskiego" - obszarowo pokrywa się to trochę z Jurą Krakowsko-Częstochowską (m.in. rejony Zawiercia, Olkusza, Ogrodzieńca). Może tam znajdziesz informacje czy coś ostało się z obiektów po starych browarach.
        Beerkowa kolekcja polskiego szkła piwnego
        Poszukuję : 1) szklanka Browar Soma w Warszawie

        Comment

        • Pankracy
          Senior
          • 10-2007
          • 2769

          #5
          1) Skontaktuj się z biurem powiatowego konserwatora zabytków lub lokalnymi muzeami. Tam może uzyskasz informację o istniejących w przeszłości browarach na tym terenie.
          2) Dr hab Sławomir Dryja - archeolog z Krakowa. Jak będzie miał czas i chęć może pomoże. Wskaże gdzie były prowadzone badania archeologiczne, które odsłoniły pozostałości zakładów piwowarskich.

          Jakiś czas temu w tamtych okolicach zespół archeologów badał pozostałości po browarze. Nie pamiętam jednak w jakiej miejscowości? Jaworznik pod Żarkami może? Nie jestem jednak tego pewien.

          Comment


          • e-prezes
            e-prezes commented
            Editing a comment
            Chodzi Ci pewnie o Osiek, ale tam doszło do degradacji pozostałości browaru. Pisze o tym Sławek na swoim blogu "Na Piwnym Szlaku".
        • Pankracy
          Senior
          • 10-2007
          • 2769

          #6
          Dzwoniło, dzwoniło i przypomniałem sobie. Ten obiekt, który badali archeolodzy to browar na terenie dawnego folwarku biskupów krakowskich we wsi Łosień (dziś dzielnica Dąbrowy Górniczej).

          Comment

          • Randi
            Junior
            • 02-2024
            • 3

            #7
            Udało mi się skontaktować z Doktorem Sławomirem, dostałem solidną dawkę wiedzy i mnóstwo przydatnej literatury, ostatecznie podjęliśmy decyzję o zmianie lokalizacji w temacie mojej pracy, z Jury na Osiek leżący nieopodal granic z Wyżyną, miejsce wydaje się wręcz idealne na reaktywację browaru.

            Serdecznie dziękuję za pomoc

            Comment

            Przetwarzanie...
            X
            😀
            🥰
            🤢
            😎
            😡
            👍
            👎