huty szkła

Collapse
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Stolp
    Porucznik Browarny Tester
    🍼🍼
    • 2002.06
    • 492

    Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika michalmilewski
    ...Przeszukując internet zauważyłem, że nazwisko Stępniewski występuje dość często w kontekście hut szkła. Tak nazywał się np. właściciel huty w Falenicy czy zasłużony pracownik huty szkła w Białymstoku. Nazwisko to pojawia się też w kontekście zdobnictwa szkła (Krosno, Inowrocław). Może to tylko przypadek, a może wynik jakiejś tradycji rodzinnej sięgających przynajmniej XIX w. Będę wdzięczny za wszelkie informacje lub sugestie.
    Pozdrawiam.
    taka flaszka http://allegro.pl/butelka-oryginana-...SZAWA%20PRAGA#
    z huty Stępniewskiego aktualnie jest na allegro
    Attached Files
    Zbieram porcelanki składów z Pomorza; kapsle dziewicze Carlsberga (cały świat) oraz powojenne zdjęcia i pocztówki Słupska
    Szukam
    e-materiałów (zdjęć, skanów fantów i artykułów) nt. składów i rozlewni obecnej i dawnej RP z okresu pw-ppf do strony na facebooku BEZ LOGOWANIA:
    https://www.facebook.com/SkladyRozlewniePiwa

    Comment

    • wiaterek
      Kapral Kuflowy Chlupacz
      • 2016.07
      • 61

      Huty szkła

      Podsuwam do oglądnięcia i pogłówkowania dwie kolejne sygnatury hut szkła z butelek:
      1/MU z "okocimówki": najłatwiej to powiązać z nazwą Murów,gdyby nie zupełnie inny typ sygnowania przedstawiony przez Piwowara
      2/KMBZ ( ?) pisane cyrylicą być może z 1939, z butelki poza tym nieopisanej, 0,3L, zielonej,cienkie szkło.
      Swoją drogą pożytecznym byłoby utworzyć katalog sygnatur hut-co mam,moge dołoźyć.
      Attached Files

      Comment

      • Cooper
        Pułkownik Chmielowy Ekspert
        🍼🍼
        • 2002.11
        • 6055

        Ten wątek miał być w sumie takim jakby katalogiem ale w zasadzie większość sygnatur hut jest anonimowa tzn nie możemy za bardzo zidentyfikować wytwórców. No za wyjątkiem największych np Feniksa czy Ujścia.
        Sygnatur wrzuciliśmy tutaj już chyba 3-cyfrową ilość. Jak masz jakieś niepokazane na butelkach piwnych z terenów obecnej lub dawnej Polski to wrzucaj ale na pewno będzie ciężko je zidentyfikować.
        Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
        1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

        Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

        Comment

        • wiaterek
          Kapral Kuflowy Chlupacz
          • 2016.07
          • 61

          MU

          Ostatnio oglądałem sporo butelek czeskich i tam często pojawiała się sygnatura MU, podobna lub taka,jak na zaprezentowanym zdjęciu w poście #272,dlatego postanowiłem pogrzebać za hutami szkła na południe od Sudetów i (naszych) Karpat i bingo!
          Identyczność inicjałów wskazuje na potentata w produkcji flaszek przełomu 19/20 w. w Austro-Węgrzech, który od 05.04.1924 r. przybrał nazwę Muhlig-Union Glasindustrie A.G. z siedzibą w Teplitz-Schönau,czyli Cieplicach,jednakże główne zakłady znajdowały się w nieodległym Usti nad Labem,czyli nomen omen Uściu nad tą rzeką.
          Max Muhlig (pisane przez umlaut) był właścicielem wielu biznesów szklarskich także w Hostomicach,Retanicach i Ujezdecku u Teplic.
          Wszystkie te info zaczerpnąłem na gorąco z wujka gugla.
          Pozdrawiam

          Comment

          • wiaterek
            Kapral Kuflowy Chlupacz
            • 2016.07
            • 61

            MU

            I jeszcze zdjęcie podobnego MU z butelki z: Hanácky Pivovar Olomouc
            Attached Files

            Comment

            • Cooper
              Pułkownik Chmielowy Ekspert
              🍼🍼
              • 2002.11
              • 6055

              W sumie nic dziwnego że Okocim w okresie międzywojennym mógł zamawiać flaszki m.in. w nieodległej b. Czechosłowacji. Pewnie identyfikacja huty szkła o jakiej piszesz jest prawidłowa. To raczej była marginalna ilość okocimskich zamówień na butelki.
              Last edited by Cooper; 06-08-2017, 15:26.
              Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
              1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

              Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

              Comment

              • Stolp
                Porucznik Browarny Tester
                🍼🍼
                • 2002.06
                • 492

                huty z terenów Łużyc

                Może to się przyda: https://www.pressglas-korrespondenz....ke-lausitz.pdf
                Część województw lubuskiego (Łużyce Dolne) i dolnośląskiego (Łużyce Górne)
                Zbieram porcelanki składów z Pomorza; kapsle dziewicze Carlsberga (cały świat) oraz powojenne zdjęcia i pocztówki Słupska
                Szukam
                e-materiałów (zdjęć, skanów fantów i artykułów) nt. składów i rozlewni obecnej i dawnej RP z okresu pw-ppf do strony na facebooku BEZ LOGOWANIA:
                https://www.facebook.com/SkladyRozlewniePiwa

                Comment

                • Piwowar
                  Major Piwnych Rewolucji
                  🥛🥛🥛🥛
                  • 2001.05
                  • 2549

                  Piękna rzecz, przyda się na pewno.
                  Archiwum piwne

                  Poznaj
                  http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                  Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                  Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                  Comment

                  • pizmak666
                    Major Piwnych Rewolucji
                    🍼
                    • 2006.12
                    • 1898

                    W 1919 r. w krakowskiej prasie reklamuje się Huta szklana Szotland i Birnbaum, Łódź ul. Nowa 22. Dostarcza flaszek różnego rodzaju.Ważne dla browarów, fabryk likierów oraz fabryk wód mineralnych.
                    Last edited by pizmak666; 28-09-2017, 08:41.
                    „Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić”

                    "Pamiętaj, że piwo, które nawarzysz inni pić będą-nawarzone zatem winno być więcej niż dobre".

                    Nie jestem certyfikowanym sędzią PSPD.

                    Comment

                    • wiaterek
                      Kapral Kuflowy Chlupacz
                      • 2016.07
                      • 61

                      [QUOTE=dekant1200;1152747]1/ Przeglądałem forum celem rozpoznanie sygnaturek i w uzupełnieniu sądzę, #97 Coopera ze literka K wpisana w O, jest raczej mylnie zinterpretowana. Moim zdaniem to jest literka R, a z lewej strony literki O jest namiastka stylizowanej literki E, co świadczy, że to huta szkła Edwardów Radomsko, później „Radomsko”

                      Odnośnie sygnatury EK wpisanej w koło z #97,na moje oko po E jest tam wyraźnie K,to po przeczytaniu monografii o browarze w Wojniczu (polecam!!) nasunęła się jeszcze jedna opcja:wspomniany przez autorów dostawca flaszek dla browaru w Wojniczu w ilości 4 wagonów rocznie w latach 1905-1909:VereinagleMugarische Glassen Fabriken,Emil Kaszirer,Budapest.

                      Browary galicyjskie wydaje się,że miały równie blisko do wytwórców butelek z Węgier czy Czech tym bardziej,że do końca 1 w.ś. znajdowały się na terenie jednego państwa.
                      Ciekawe,czy p.Goetz kupując butelki czy inne rzeczy w firmach z terenów innych zaborów musiał płacić cło?

                      Comment

                      • Cooper
                        Pułkownik Chmielowy Ekspert
                        🍼🍼
                        • 2002.11
                        • 6055

                        Reklamy 2 hut szkła zamieszczone w Przeglądzie Piwowarsko-Słodowniczym w 1938 roku
                        Attached Files
                        Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                        1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                        Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                        Comment

                        • Czajkus
                          Kapral Kuflowy Chlupacz
                          • 2009.03
                          • 31

                          Cześć,
                          2 notki z 1929 o Hucie Feniks i Geha



                          Pozdrawiam
                          Czajkus
                          www.czajkus.com blog.czajkus.com

                          Comment

                          • Cooper
                            Pułkownik Chmielowy Ekspert
                            🍼🍼
                            • 2002.11
                            • 6055

                            Taka sygnatura na fragmencie denka butelki. Butelka znaleziona w miejscu gdzie kiedyś rozlewano m.in. piwa Haberbuscha. Wydaje się kojarzyć z identycznym znakiem jaki jest np tutaj na 2 korkach Haberbuscha. Znak taki widizałem też na 1 lub 2 reklamach prasowych tego browaru z początkow XX wieku. Tłumaczenia tej sygnatury jako Huta Szkła oczywiście nie biorę pod uwagę.
                            Jakieś przemyślenia, sugestie ?
                            Attached Files
                            Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                            1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                            Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                            Comment

                            • Cooper
                              Pułkownik Chmielowy Ekspert
                              🍼🍼
                              • 2002.11
                              • 6055

                              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Cooper
                              kolejna ciekawa sygnatura jakiej foto mam od Becika. Nie wiem czy dobrze ją odczytuję ale wyglada mi na napis "BAPCTE. ЗAB." na górze i "KAШ. Н Кo" na dole. Na środku typowe dla tego typu flaszek oznaczenie pojemności "1/20" (wiadra). Sygnatura z butelki z browaru w Radzikowie pod Błoniem.
                              Dopiero teraz czytając po 8 latach ten swoj post zobaczyłem że źle odczytałem tłoczenie w szkle. To nie jest raczej "KAШ." a "K&Ш." czyli najprawdopdobniej znana już huta Kijewski i Scholtze i Spółka oczywiście pisana cyrlicą. Brawo ja
                              Last edited by Cooper; 05-11-2019, 21:44.
                              Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                              1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                              Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                              Comment

                              • plr78
                                Szeregowy Piwny Łykacz
                                • 2020.03
                                • 3

                                Witam forumowiczów. Gdzie szukać informacji o symbolach stosowanych na wyrobach szklanych przez prl-owskie huty szkła? Chodzi mi o rozwinięcie skrótów np ZPS lub SP. Te akurat nie na butelkach piwnych. Następne pytanie też nie o butelki piwne, ale jedynie tutaj znalazłem tak rozwinięty temat. Sygnatura: .T Butelka 0,7-0,75 ciemne szkło. Druga to butelka 0,33 pod kapsel.
                                Attached Files

                                Comment

                                Przetwarzanie...