Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Myślęcinek - Bydgoszcz

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • kujawiak
    Junior
    • 08-2006
    • 12

    #31
    jak komus sie spodoba to to są kolejne fotki
    Attached Files

    Comment

    • hoobson
      Member
      • 04-2006
      • 45

      #32
      Początek browaru w Myślęcinku

      W bydgoskim dodatku do Gazety Wyborczej z 16 lutego 2007 w rubryce "Z archiwum B" pojawił się krótki artykuł nt. myślęcińskiego browaru autorstwa Jacka Kowalskiego:
      "Początek browaru w Myślęcinku. 13 lutego 1856.
      Taka data widnieje na dokumencie fundacyjnym, który sygnował Gustaw Strübing - ówczesny właściciel majątku Myślęcinek. W tym też roku rusza i zostaje zakończona budowa małego browaru - manufaktury, będącej własnością Strübinga i produkującego piwo na jego potrzeby. W 1861r. właściciel posiadłości uznał widocznie, że można by rozkręcić interes na większą skalę. Zburzył mały zakłąd, pobudował większy - znany od 1879r. pod nazwą "Rittergutsbrauerei Myslencinek". Właścicielem był oczywiście nadal Strübing, prokurentem Julius Otto, mistrzem piwowarskim Wilhelm Köhler. Zakład specjalizował się w produkcji piwa metodą bawarską. Na początku lat 90. XIXw. z myślęcińskiego browaru "wychodziło" do 10 000 hl piwa rocznie.
      Z czasem prosty ręczny napęd urządzeń browarnianych okazał się niewystarczający, postanowiono więc zakład rozbudować. Strübing przekształcił więc firmę w roku 1898 w spółkę komandytową. W ramach rozbudowy zainstalował w niej maszynę parową, nowoczesną na owe czasy chłodziarkę firmy Linde oraz elektryczność. Browar znajduje się u szczytu świetności.
      W roku 1920 właścicielem tak rozbudowanego zakładu został Józef Kurowski. Od niego w osiem lat później fabrykę piwa kupuje Stanisław Roszewski, który prowadził ją do wybuchu wojny. Właśnie owe ostatnie 11 lat to czas funkcjonowania Browaru Obywatelskiego - pod tą nazwą zabudowania z Myślęcinka najczęściej funkcjonują w świadomości bydgoszczan.
      Potem była wojna i niemiecki zarząd. Browar nadal miał się znakomicie. Jak większość firm, Browar Obywatelski upadł w najdzikszych czasach komunizmu: w 1950r., po upaństwowieniu przez nową, ludową władzę."

      Comment

      • madziutek-89
        Junior
        • 02-2008
        • 2

        #33
        Browar

        od niedawna interesuje mnie Browar heh zebrałam troche informacji z internetu mam własne zdjecia jednak moze ktos mi pomoze w zebraniu wiekszej liczby informacji bede wdzieczna zamiesciłabym swoje zdjecia tylko nie wiem jak

        Comment

        • Villemo
          Junior
          • 07-2006
          • 2

          #34
          Aktualnie wokół browaru powycinano już drzewa oraz zamurowano wszystkie okna i "drzwi" w niższych partiach obu budynków. Podejrzewam, że nie da się już wejść do środka. Poza tym zlikwidowano betonowe schodki i ten mały daszek. Nie wiem, czy to przygotowania do całkowitej rozbiórki, czy istnieją plany zaadaptowania tego obiektu, ale na razie źle się dzieje i przykro na to patrzeć.
          Na szczęście ja się jeszcze załapałam na zwiedzanie całości, z piwnicami włącznie :P

          Comment

          • madziutek-89
            Junior
            • 02-2008
            • 2

            #35
            myslecinek

            Wiem co sie tam dzieje byłam w sobote porobiłam kilka fotek ale niestety potrzebna mi jest historia tego obiektu wraz z tym kto jest obecnie włascicielem tylko nie moge uzyskac tych indormacji

            Comment

            • Krzysiu
              Krzysiu
              • 02-2001
              • 14936

              #36
              Tego, kto jest właścicielem, można się dowiedzieć we własciwym terytorialnie urzędzie gminy.

              Comment

              • Piwowar
                Senior
                • 05-2001
                • 2542

                #37
                Akurat znalazłem dziwną informację z połowy 1934 roku, że nieczynny browar w Myślencinku został ponownie uruchomiony przez nowego właściciela.
                Archiwum piwne

                Poznaj
                http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                Comment

                • Piwowar
                  Senior
                  • 05-2001
                  • 2542

                  #38
                  W okresie międzywojennym właściciele browaru w Myślencinku zrezygnowali z napędu parowego i przestawili się na silniki elektryczne. Browar posiadał własne ujęcie wody, które przy pełnym wykorzystaniu dawało 5 metrów sześciennych w ciągu godziny. Posiadano podwójną warzelnię z kadzią warzelną o pojemności 120 hl. Zbiorniki fermentacyjne posiadały łączną pojemność 465 hl, leżakowe 1500 hl. W 1937 roku browar określał swoje możliwości produkcyjne na 20.000 hl piwa leżakowego rocznie. Fachowcy z urzędu wyliczyli na podstawie pojemności leżakowni, że browar jest w stanie wyprodukować tylko 13.740 hl. Do browaru należało 9 ha gruntów. Wydajność słodowni wynosiła 9.000 cetnarów słodu rocznie.
                  Archiwum piwne

                  Poznaj
                  http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                  Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                  Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                  Comment

                  • Stolp
                    Senior
                    • 06-2002
                    • 492

                    #39
                    taki wpis z 1926 roku znalazłem
                    Zbieram porcelanki składów z Pomorza; kapsle dziewicze Carlsberga (cały świat) oraz powojenne zdjęcia i pocztówki Słupska
                    Szukam
                    e-materiałów (zdjęć, skanów fantów i artykułów) nt. składów i rozlewni obecnej i dawnej RP z okresu pw-ppf do strony na facebooku BEZ LOGOWANIA:
                    https://www.facebook.com/SkladyRozlewniePiwa

                    Comment

                    • Piwowar
                      Senior
                      • 05-2001
                      • 2542

                      #40
                      Podczas wojny browarem zarządzał niejaki Erich Pohl. Czy miał coś wspólnego z browarem Pohl, działającym w Bydgoszczy do 1912 roku, tego nie wiem.
                      Archiwum piwne

                      Poznaj
                      http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                      Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                      Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                      Comment

                      Przetwarzanie...
                      X
                      😀
                      🥰
                      🤢
                      😎
                      😡
                      👍
                      👎