Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Składy, hurtownie i rozlewnie piwa

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Stolp
    Senior
    • 06-2002
    • 492

    #31
    W wolnych chwilach będę starał to jeszcze uzupełniać, ale jako podstawę udostępniam dla wszystkich. Jest tam pewnie trochę niezamierzonych pomyłek i niedociągnięć, ale gdybym chciał wypuścić to w wersji idealnej to nikt by się tego nie doczekał. Sama wersja tabelowa, też nie jest najlepsza, choć ułatwia np. różnego rodzaju sortowanie, np. wg województw, powiatów, źródeł. Wolałbym co prawda, to samo w formie bazy danych, ale nie do końca wiem jak to zrobić. Co prawda są darmowe "open office'y", ale ponowne przenoszenie i rozdzielanie danych - co przydałoby się w przypadku niektórych nieco zagmatwanych kolumn - to na razie ponad moje siły.
    Zbieram porcelanki składów z Pomorza; kapsle dziewicze Carlsberga (cały świat) oraz powojenne zdjęcia i pocztówki Słupska
    Szukam
    e-materiałów (zdjęć, skanów fantów i artykułów) nt. składów i rozlewni obecnej i dawnej RP z okresu pw-ppf do strony na facebooku BEZ LOGOWANIA:
    https://www.facebook.com/SkladyRozlewniePiwa

    Comment

    • Jerzy1960
      Senior
      • 07-2004
      • 370

      #32
      Państwowa Hurtownia Piwa w Głubczycach

      Browar w Głubczycach (Brauerei A. Weberbauer GmbH, Leobschütz) jeden z większych na Opolszczyźnie w czasie działań wojennych nie został zniszczony. W okresie: 24.03.1945 (zajęcie miasta przez Armię Czerwoną) – 28.07.1945 (przekazanie browaru administracji polskiej) był pod zarządem rosyjskim. Pełnomocnik KERM dla spraw przemysłu w powiecie głubczyckim pisał o browarze w swoim raporcie z 10.05.1945 „do uruchomienia po przejęciu potrzebni są ludzie i chmiel”. Przed przekazaniem browaru 28.07.1945 Rosjanie wywieźli z browaru co się dało, a 03.08.1945 browar podpalili. Po przyjęciu przez Polaków w browarze uruchomiono Państwową Hurtownię Piwa. Prowadzono hurt i rozlew piwa z browaru w Raciborzu (uruchomionego w sierpniu 1945r.). Browar został ponownie skompletowany (prawdopodobnie kosztem wyposażenia małego browaru w Głuchołazach) i wznowił produkcję piwa w 1951r.
      Attached Files

      Comment

      • e-prezes
        Senior
        • 05-2002
        • 19167

        #33
        Stolp , nie można wysłać do ciebie wiadomości.

        About Składy, hurtownie i rozlewnie piwa

        Masz coś na temat tego składu: https://www.browar.biz/forum/piwo/hi...29#post2318229. Ulica Jatkowa (możliwe nr 3 lub 5), choć widok jest od obecnego placu Rubina (obecny adres 11-14).
        Last edited by e-prezes; 11-02-2022, 13:10.

        Comment


        • Stolp
          Stolp commented
          Editing a comment
          Niestety nic. Jedyne ul. Jatkowe, jakie mi wyskakują, to przedwojenna rozlewnia w Końskich i powojenna Spółdzielnia Inwalidów w Hrubieszowie, ale to nie na temat. Z wiadomościami, pytaj admina. System chyli się ku upadkowi...
      • Buhu
        Senior
        • 10-2012
        • 165

        #34
        Hurtowy skład piwa ,, Srul - Icko Sapir " mieścił się w Białej Podlaskiej na ulicy Jatkowej 10. Powstał w roku 1927. Właścicielem - jak sam nazwa zakładu wskazuje - był Sapir Srul - Icko.


        Osoba o tym nazwisku pojawia się w bazie danych instytucj i placówek żydowskiej opieki społecznej w gettach GG. Członkiem personelu Delegatury Żydowskiej Samopomocy Społecznej, mieszczącej się na Narutowicza 20 w Białej Podlaskiej - był Srul Sapir, zamieszkały w Białej Podlaskiej, na ul. Jatkowej 16. Organizacja działała w okresie 7 grudnia 1940 roku – 20 września 1942.

        Również na stronie: https://www.ushmm.org/online/hsv/per...rsonId=5660361 - znajdziemy informacje o Srulu Sapirze. Wynika z nich, że urodził się on 7 czerwca 1892 roku w Białej Podlaskiej. Ojcem jego był Moszko - Mejer, matką zaś Chaja Tuchminców. Srul-Icko Żonaty był z Frajdą Sapir. Mieli oni trójkę dzieci: Brajndla, Henocha i Masze. Na stronie - jako adres zamieszkania - widnieje adresul. Piłsudskiego 9, Biała Podlaska. W czasie okupacji - przy pozycji zawód - widnieje adnotacja kupiec.

        Sprawdzenia wymaga informacja, czy to ten sam Srul Sapir, który prowadził skład piwa.



        Click image for larger version

Name:	Podlasiak - Nr 14-15 - 14 kwietnia 1929.png
Views:	98
Size:	83,5 KB
ID:	2323973
        Źródło: Podlasiak - Nr 14-15 - 14 kwietnia 1929

        Comment

        • e-prezes
          Senior
          • 05-2002
          • 19167

          #35
          A widzisz.. kiedyś szukałem w Podlasiaku i nie trafiłem. Ja korzystam z bazy Jewishgen.org, ale też mi nie znalazł.

          Czyli w bliskim sąsiedztwie były dwa składy: ten Sapira i ten na Pl. Rubina, którego zdjęcia zamieściłem. Tak gwoli ścisłości to był jeszcze trzeci na Brzeskiej 13.

          Comment

          Przetwarzanie...
          X
          😀
          🥰
          🤢
          😎
          😡
          👍
          👎