Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar Mordy

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • ADRIANZAL
    Member
    • 01-2003
    • 46

    #16
    A oto moje wiadomości o browarze Mordy.Browar powstał w 1877 roku.Pierwszym właścicielem był Jan Zembrzuski.W 1905 r. browar zatrudniał 15 robotników.Pierwszą wzmiankę o zmianie właściciela posiadam z 1926 roku.Byli to Przewłocki i Zieliński.W roku 1929 figuruje już tylko Przewłowcki
    Rozmawiałem z mieszkańcami okolicznych domostw i dowiedziałem sie,że spadkobierca tego rumowiska(aż żal serce ściska)mieszka w Siedlcach.

    Comment

    • becik
      Senior
      • 07-2002
      • 14999

      #17
      Ale spadkobierca czego? Bo sami potomkowie Przewłockich czyli synowie Henryka Przewłockiego mieszkają w Warszawie. Kontaktowałem się z nimi. W zeszłym roku ufundowali tablicę pamiątkową zamieszczoną chyba w kościele bądź przy nim
      Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

      Comment

      • ADRIANZAL
        Member
        • 01-2003
        • 46

        #18
        Takie info,o spadkobiercy(nie -cach) otrzymałem od kobieciny mieszkającej przy stawie,za składem węgla.Oczywiście może to być wiadomość nieścisła,lub jakieś przekłamanie.
        A tak na marginesie,gdyby tak przewalić stryszki w całym miasteczku,to kto wie czy nie trafiłaby się jakaś etykieta.Przy samym budynku browaru są magazyny(małe boxy z czerwonej cegły)zamknięte na głucho.Sztaby i łańcuchy są tak zardzewiałe,że pamiętają chyba niemieckich żołnierzy.Może komuś uda się kiedyś tam wejść.

        Comment

        • Leonpraga
          Senior
          • 02-2005
          • 468

          #19
          MORDY woj. Mazowieckie

          * Browar – wł. Jan Zembrzuski (1877) -1885/8/9/90/2/3/5/7/9/02/3/4/5/6/10/1/8
          * Browar – Henryk Przewłocki tel. 9 -1922/6/8
          * Browar – wł. Henryk Przewłocki i W. Zielinski -1926/7
          * Zarząd Dóbr Mordy „Browar Mordy” adm. Zyberk Plater tel. 9 ul. Siedlecka -1926/7/8/9/30

          Comment

          • becik
            Senior
            • 07-2002
            • 14999

            #20
            Tak sie złozyło, że jedna z osób robiących remont w domu pracowała w gorzelni w Mordach (d. browar). Powiedziała mi o jednej ciekawej rzeczy, że jeszcze dwa lata temu były orginalne pobrowarniane maszyny parowe. Oczywiście chciano je oddac na złom. Jakie są ich losy obecnie, niestety nie wiem.
            Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

            Comment

            • henbirofil
              Member
              • 05-2010
              • 83

              #21
              Mordy browar

              Zaniedbane miasto odkupił w 1837 roku Jan Zembrzuski. W tym czasie uporządkowano i rozbudowano majątek, odnowiono i rozbudowano pałac dodając dwa skrzydła, zaprowadzono nowoczesną gospodarkę rolną, założono browar, gorzelnię, garbarnię, spichlerz, dwie karczmy i kaplicę na cmentarzu. W trosce o miasto Zembrzuscy zbudowali szpital, założyli szkółkę elementarną, zaopatrzyli straż pożarną. Ostatnimi właścicielami już nie miasta, ale majątku byli od 1912 roku Karolina i Henryk Przewłoccy. Podczas wojny w 1944 roku H. Przewłocki został wywieziony do obozu w Borowicach (ZSRR), gdzie zmarł w 1946 roku. Tym sposobem majątek mordzki pozostał bez kolejnego właściciela,a niezagospodarowany i opuszczony pałac stopniowo popadał w ruinę.
              Jak można przeczytać w tym fragmencie artykułu założono i browar i gorzelnię to dlaczego piszesz: "pracowała w gorzelni w Mordach (d. browar)".

              Comment

              • Krzysiu
                Krzysiu
                • 02-2001
                • 14936

                #22
                Becik wyraźnie pisze o okresie grubo po II WŚ. A w XIX w. browar i gorzelnia to często był jeden budynek, wykorzystywany zamiennie w zależności od potrzeby. A nawet jeśli były dwa osobne, to po likwidacji browaru nieruchomość włączono do dalej działającej gorzelni.

                Comment

                • henbirofil
                  Member
                  • 05-2010
                  • 83

                  #23
                  Zgoda, ja mam mniejszą wiedzę od Ciebie o technologii i przeglądając Twoje fotki, zawsze podziwiam uwagi jakie robisz. Dzięki.

                  Comment

                  Przetwarzanie...
                  X
                  😀
                  🥰
                  🤢
                  😎
                  😡
                  👍
                  👎