Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Kalendarz źródłem informacji

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Stolp
    Senior
    • 06-2002
    • 492

    Kalendarz źródłem informacji

    Spędziłem ostatnio sporo czasu na przeglądaniu różnego rodzaju spisów, czasopism itp. wydawnictw. Wśród nich znalazłem pokaźny zbiór kalendarzy ("...Kreis Kalender", "...Heimat Kalender" itp.) dotyczących całych regionów jak i poszczególnych miast. Podczas ich wertowania okazało się, że stanowią one pokaźne źródło informacji. Oprócz wielu reklam (z których część już zamieściłem --> http://www.browar.biz/galeria.php?user=1227&s= browarów i składów można tu również znaleźć artykuły poświęcone piwu i browarnictwu. Uważam więc, że warto zwrócić na nie uwagę podczas przeglądania bibliotecznych zasobów, tym bardziej, że ukazywały się one nie tylko na terenach dawnej "Rzeszy", ale również w przedwojennej Polsce.
    Zbieram porcelanki składów z Pomorza; kapsle dziewicze Carlsberga (cały świat) oraz powojenne zdjęcia i pocztówki Słupska
    Szukam
    e-materiałów (zdjęć, skanów fantów i artykułów) nt. składów i rozlewni obecnej i dawnej RP z okresu pw-ppf do strony na facebooku BEZ LOGOWANIA:
    https://www.facebook.com/SkladyRozlewniePiwa
  • brzeczka
    Senior
    • 12-2003
    • 373

    #2
    Kalendarze ukazywały się nawet w siermiężnych latach 60-tych np. Kalendarze Kamieńskie czy Pyrzyckie.
    Jeżeli chodzi o reklamy, to nie ma lepszego źródła niż kalendarze, niestety na terenie Mittelpommern w latach 20-tych i 30-tych był patryjotyzm, ojczyzna, partia i Fuehrer, a bardzo mało reklam piwnych. Jeżeli chodzi o daty, właścicieli, nazwy i ulice to bezkonkurencyjne są adressbuchy.
    Osobiście poszukuję kogoś kto ma dostęp do Ilustrierter Kreis-Kalender fuer den Kreis Cammin in Pommmern sprzed 1910 oraz XIX-wiecznych: Kreis-Blatt fuer den Camminer und Wolliner Kreis i Camminer Kreisblatt und Wolliner Wochenblatt.

    Comment

    • celt_birofil
      † 2017 Piwosz w Raju
      • 09-2001
      • 4469

      #3
      Kalendarz Beskidzki (od 1960 r.wydawany w Bielsku-Białej z 1984 roku: Stanisław Hortyński "Od piwa głowa się kiwa" - przyczynek do tematu, ze szczególnym uwzględnieniem Browaru w Żywcu.
      A zakończenie powoduje kręcenie się łzy w oku :
      "Obecnie Żywieckie Zakłady Piwowarskie wraz z browarami w Bielsku-Białej i Cieszynie zamierzają wyprodukować w 1983 roku ponad 750.000 hl piwa, tj. ok. 17.000 hl więcej aniżeli w 1982 roku. Planują również wysłanie 214.000 hl piwa na eksport do ZSRR, Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii i Watykanu. Smakosze będą się mogli cieszyć takimi renomowanymi markami piw żywieckich jak KRAKUS, ZDRÓJ i BEER"(?).

      P.S.
      Osoby zainteresowane xero - proszę na PW
      Nie było Ciebie tyle lat! Myślałem, że nie wrócisz już (Krystyna Prońko - koniec cytatu)

      Comment

      • ZIOMEK2
        Gość
        • 09-2004
        • 2523

        #4
        tyskie kalendarze na rok 2007

        Czy dostaliscie to info ?

        Comment

        • monne
          Senior
          • 02-2006
          • 914

          #5
          Widziałam ten kalendarz. Nic szczególnego. Chyba, że dla kogoś, kto zbiera intensywnie takowe gadżety.
          .



          Comment

          Przetwarzanie...
          X
          😀
          🥰
          🤢
          😎
          😡
          👍
          👎