Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Butelki z piaskowanymi napisami

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • mimons
    Member
    • 12-2002
    • 39

    Butelki z piaskowanymi napisami

    Zastanawiam się nad butelkami z trawionymi lub piaskowanymi napisami. Dlaczego wprowadzono ten sposób znakowania? Czy chodziło o wprowadzenie czegoś nowego na rynek, czy może spowodowane to było jakimiś innymi względami? Wdzięczny byłbym za jakieś informacje, przemyślenia.
  • blackcad
    Junior
    • 03-2006
    • 18

    #2
    To bardzo proste koszt zakupu nowej butelki jest bardzo znaczny!Firma inwestująca w nowe szkło wydaje dość gotówki -wysyła taką partie na rynek, a wraca szkło stare i zniszczone, które w trakcie produkcji poddane naprężeniom termicznym nie wytrzymuje i niszczeje!
    Dlatego też browary zaczęły sygnować butelki, w które inwestują aby dostawać toco wysyłaja na rynek!
    Mam nadzieje, że to w miare jasne jest co napisałem???

    Comment

    • Piwowar
      Senior
      • 05-2001
      • 2543

      #3
      Piaskowanie neutralnych butelek było tańsze od produkcji tych z tłoczonymi napisami. Takie butelki produkowano już pod koniec 19 wieku, ich największa popularność przypada jednak na lata trzydzieste 20 wieku. Trawienie było raczej rzadkie, chociaż ta technika znana jest już od 18 wieku.
      Archiwum piwne

      Poznaj
      http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
      Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
      Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

      Comment

      • Krzysiu
        Krzysiu
        • 02-2001
        • 14936

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika blackcad
        ... wraca szkło stare i zniszczone, które ... niszczeje!
        To to zgroza !!! Żeby niszczyć zniszczone szkło ??? I to jeszcze w trakcie produkcji ???

        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika blackcad
        ... Dlatego też browary zaczęły sygnować butelki, w które inwestują aby dostawać toco wysyłaja na rynek!
        CIekawe, czemu w Czechach to nie działa? Może tam nie niszczą zniszczonych butelek w trakcie produkcji?

        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika blackcad
        ... Mam nadzieje, że to w miare jasne jest co napisałem???
        Kompletnie niejasne, bo pytanie dotyczyło butelek zabytkowych.

        Comment

        • mimons
          Member
          • 12-2002
          • 39

          #5
          Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Piwowar
          Piaskowanie neutralnych butelek było tańsze od produkcji tych z tłoczonymi napisami. Takie butelki produkowano już pod koniec 19 wieku, ich największa popularność przypada jednak na lata trzydzieste 20 wieku. Trawienie było raczej rzadkie, chociaż ta technika znana jest już od 18 wieku.
          Czy na pewno tańsze? Wydaje mi się, że tzw. tłoczenie to kwestia formy, co prawda drogiej, ale w produkcji masowej otrzymuje się z tego wiele tyś. butli. Ponieważ stosowano wymienne blachy z negatywami napisów przezbrojenie było stosunkowo proste, co za tym idzie opłacalne jest produkowanie mniejszych ilości flach. Piaskowanie zaś jest dodatkową operacją niosącą koszty, niewielkie ale zawsze.
          Pytanie zainspirowane zostało flaszką, którą miałem jakiś czas temu w rękach. Były na niej tłoczenia, a jednocześnie napisy piaskowane, jedne i drugie opisywały zupełnie różne rozlewnie z różnych miast.

          Comment

          • blackcad
            Junior
            • 03-2006
            • 18

            #6
            Przepraszam nie załapałem, że chodzi o zabytkowe butelki!

            Comment

            • Krzysiu
              Krzysiu
              • 02-2001
              • 14936

              #7
              A widziałeś gdzieś nowe, piaskowane butelki?

              Comment

              • Piwowar
                Senior
                • 05-2001
                • 2543

                #8
                Zanim zaczęto stosować blachy, formy trzeba było wydłubać w drewnie. Tutaj chodzi głównie o to, że piaskować można było wszystkie butelki, używając do tego zwykłego szablonu, natomiast produkcja butelki neutralnej jest tańsza od produkcji butelki tłoczonej. Nie jestem szklarzem i nie chwalę się tutaj swoją wiedzą, ale takie informacje podaje Hans Steigerwald w książce "Formen deutscher Bierflaschen im Wandel der Zeit". W przypadku Twojego znaleziska podejrzewam, że ktoś sobie po prostu przywłaszczył cudzą butelkę i wypiaskował na niej swoją reklamę.
                Archiwum piwne

                Poznaj
                http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                Comment

                • mimons
                  Member
                  • 12-2002
                  • 39

                  #9
                  OK Pewnie faktycznie piaskowanie było tańsze. Nie zmienia to jednak faktu, że ta metoda nie przyjęła się powszechnie. Chyba że znakowano w ten sposób mniejsze partie butelek i dlatego w dzisiejszych czasach ostało się ich mniej. W mojej kolekcji jest takowych raptem niewielki procent.

                  Comment

                  Przetwarzanie...
                  X
                  😀
                  🥰
                  🤢
                  😎
                  😡
                  👍
                  👎