Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar w Dębieńsku.

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Silbier
    Senior
    • 03-2004
    • 284

    Browar w Dębieńsku.

    Przeglądając Śląski Kalendarz Katolicki "Z tej ziemi" na rok 2006
    Wyd. Księgarnia Św. Jacka Katowice 2005 natrafiłem na rozdział
    pt. "Siedem wieków parafii dębieńskiej" ks. Jana Góreckiego.
    W treści o rozwoju osady znajdują się takie oto słowa:
    cyt: "Dębieńsko Wielkie posiadalo browar, który produkował w 1856 roku 400 wiader wódki.
    Wybudowano dwie karczmy w Dębieńsku Starym i Wielkim. Z jednej strony właściciele browarów rozpijali ludność, z drugiej - fundowali podarunki dla kościoła (zegar na wieży podarował A. Blaszkiewicz, właściciel browaru)."
    Podaję dla zainteresowanych historią, może ktoś rozwinie temat.
    P.S.
    Dębieńsko ob. dzielnica Czerwionki-Leszczyn położona w powiecie rybnickim, woj. śląskie.
  • Marcin76
    Senior
    • 11-2005
    • 235

    #2
    Osobiście nie słyszałem nic o tym browarze, moją mocną stroną jest historia browarów Królestwa Polskiego 1870-1914. Ale czy na pewno był to browar piwny? Piszesz, że produkował wódkę. Na terenie K. P. było sporo tzw. browarów miodu, czyli miodosytni, które przeważnie nie miały nic wspólnego z warzeniem piwa. Może ta firma tylko z nazwy była browarem, a nie warzyła piwa?

    Comment

    • iommi
      Senior
      • 07-2003
      • 1522

      #3
      W Dębieńsku browar na pewno był. Należał do dominium i w pierwszej XIX wieku regularnie opłacał podatek. Pod koniec XIX wieku został prawdopodobnie zamknięty, ale to tylko moje przypuszczenia...
      A co do Blaszkiewicza - na początku XIX wieku w Dębieńsku otwarto gorzelnię. I prawdopodobnie zarówno ona, jak i browar (w końcowym okresie działania) należały do niego. Miał on też gorzelnię w pobliskim Bełku.
      Zresztą dębieńska gorzelnia działała aż do 1946 roku! Wódeczka była rozprowadzana najczęściej poprzez sklep należący do Romana Stankowskiego, który posiadał XVII-wieczny przywilej sprzedaży do naczyń otwartych. I korzystał z niego aż do wybuchu II wojny światowej...
      *****************************

      Przyjmę, wymienię, kupię - wszystko co związane z browarami Mullera w Rybniku!!!

      *****************************

      Comment

      Przetwarzanie...
      X
      😀
      🥰
      🤢
      😎
      😡
      👍
      👎