Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar w Kutnie

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Niedzwiadek14
    Senior
    • 04-2006
    • 121

    Browar w Kutnie

    Czy ktoś z szanownych formułowiczów posiada jakieś wiadomosci na temat tego przedwojennego browaru?
  • Leonpraga
    Senior
    • 02-2005
    • 468

    #2
    Tak… Browar mieścił się w Ratajach ob. Kutno, prawdopodobnie założycielem jego był Stanisław Zawadzki a pierwsze wzmianki pochodzą o tym browarze z 1878 roku.

    Comment

    • Leonpraga
      Senior
      • 02-2005
      • 468

      #3
      Podaję dla zainteresowanych miejsce gdzie można znaleźć wiadomości o Browarze w Kutnie;

      Archiwum Państwowe w Płocku oddział w Kutnie ul. Zamkowa 4 99-300 Kutno
      Tel. (24) 253 39 81 email; ap_kutno@plock.com

      Księgi hipoteczne;

      51/129/0/108Księga hipoteczna Kolonia Browar nr rep.50; 1911-1937; księga; do konserwacji; rękopis; ; rosyjski; k.13; 27 x 37; I/174; ; hasła indeksu: Browar Kolonia; Turbowicz Symcha; kolonie;

      51/129/0/109Zbiór dokumentów do ksiegi hipotecznej Kolonii Browar nr rep.50; 1912-1937; poszyt; stan dobry; rękopis; ; polski; k.96; 27 x 37; I/174; ; hasła indeksu: Browar Kolonia; Turbowicz Srul; Turbowicz Symcha; Zawadzki Adam; kolonie;

      Comment

      • Niedzwiadek14
        Senior
        • 04-2006
        • 121

        #4
        Dzieki za imformację!Jutro wpadne do tego archiwum i wszystko opszę co tam znalazlem!Narazie znalazłem tylko to na stronie KCI:
        " Zabudowania browaru powstały w 1850 roku. Zespół pełnił funkcję browaru parowego. Działalność nastawiona była na wyrób wina, piwa, rozlewnię lemoniady i rektyfikację spirytusu. W podwyższonej części głównego korpusu budynku można dopatrzyć się elementów neogotyckich, pozostała część jest bezstylowa. Część mieszkalna wzniesiona na przełomie XIX i XX w. usytuowana jest szczytem do ul. Mickiewicza. Od południa przylega do zespołu zabudowań browaru. Budynek zwarty o regularnym rzucie, dwutraktowy, 2-kondygnacyj-ny z wysokim dachem naczółkowym".

        Comment

        • Niedzwiadek14
          Senior
          • 04-2006
          • 121

          #5
          Zabudowania browaru powstały w 1850 roku na terenie "Osady Fabrycznej Rataje"wydzielonej z obszaru miasta Kutna nalezącej do Stanisława Zawadzkiego(obecnie ul Mickiewicza 3 jakieś 300metrów od centrum!)
          Kiedy browar zaczoł warzyć piwo tego narazie nie udało mi sie ustalić!
          Następna wzmianka to taka ze osadę odzidziczył syn Stanisława,Adam Marian któryw 1911roku sprzedał za 100 000 tys rubli jej cześć tzw Kolonie Browar(browar plus kilka nieruchomości z żywym i martwym inwentarzem) Spólce Handlowej pózniej pojawiającej się jako Browar Parowy Kutno.
          Jej właścicielami byli:
          -Hersz Weinsztajn 50%
          -Srul Turbowicz 25%
          -Symcha Turbowicz 25%
          W 1924 roku Hersz Weinsztajn dopuścił do spółki prowadzenia browaru swego syna Hersza.Syn za sumę 36tyś marek otrzymał 16i 2/3%.
          Ostatnia wzmianka o spółce pochodziła z 1937 roku wiec przypuszczalnie istniała do wybuchu wojny?
          Po wojnie w miejsce browaru działała rozlewnia.Część budynków zaqchowała sie do dziś.
          Cały czas tajemnicą dla mnie jest kiedy browar zaprzestał warzenia, ile zachowało sie birofilli?(etykiety znane są mi dwa wzory z witryny J.Skrzyniarza z Gliwic)
          Ps.Dzięki Leonpraga za szczeółowe imfo o ksiegach hipotecznych,było mi o wiele wiele łatwiej znależ te skąpe imformacje!

          Comment

          • Leonpraga
            Senior
            • 02-2005
            • 468

            #6
            Mała mobilizacja się przydała, dałeś coś od siebie w tym temacie, szczególnie, że jesteś z Kutna. Zastanawia mnie ten Hersz Weinsztajn ojciec i Hersz Wejsztajn syn. Z moich skrupulatnie zebranych danych wynika, że spółkę z S.Turbowiczem i Tymkowskim zawiązał, Nachman Wejnsztajn nie Hersz Wejnsztajn.
            Wspomniałeś że część budynków istnieje, może zrobisz jakieś fotki i wstawisz do tematu

            Comment

            • Niedzwiadek14
              Senior
              • 04-2006
              • 121

              #7
              Co do tych Weisztajnów to też się dziwiłem ze ojciec Hersz i syn Hersz.Sprawdzałem
              ten dokument z kilka razy ale oczywiście mógł wystopic bład! .A Nachman to wystepował jako ojciec Hersza(Gersza po rosyjsku).
              O Tymkowskim nie znalazłem nic? Jutro wpadnę do muzeum i pomęczę tamtejszych historyków napewno wiele sie wyjasni.
              Fotki zrobię jutro i je umieszczę.

              Comment

              • Leonpraga
                Senior
                • 02-2005
                • 468

                #8
                Kilka danych z mojego spisu browarów właścicieli browaru w Kutnie

                KUTNO – RATUJE, woj. Łódzkie, pierwotnie kolonia Ratuje ob. Kutno
                * Browar – wł. Stanisław Zawadzki -1878/88/9/90
                * Browar – dz. Gabriel Zandberg -1885
                * Browar – dz.. bar. Dangel -1892/3
                * Browar – wł. Stanisław Zawadzki S-rowie -1899/01/3
                * Browar – Dawid Dobrzyński -1902
                * Browar - Słodownia i gorzelnia – wł. Adam Zawadzki -1903/4/5/6/10/1
                * Browar – Adam Zawadzki S-biercy -1912
                * Browar i Słodownia, Adam Zawadzki – wł. N. Weisztein, S. Turbowicz i Tymkowski -1913
                * Browar – wł. B-cia Symcha i Srul Turbowicz -1922
                * Browar Parowy ul. Krośniewicka 15 -1925
                * Browar Parowy i Słod. w Kutnie, oraz fabr. Lemon. ' 52 ul. Krośniewicka 15 -1925/6/7/8
                * Browar – N. Weinsztein i Turbowicz ul. Krośniewicka 115 b -1922/6/7/9/30/1
                * Browar Parowy i Słod.– wł. N. Weinstein i B-cia Turbowicz -1922/6/8/30

                * Browar – wł. Nachman Weinstein  42 ul. Nowy Rynek 39 -1922/30/1

                oprac. L. Kaczmarski

                Comment

                • Niedzwiadek14
                  Senior
                  • 04-2006
                  • 121

                  #9
                  O widze jest tu trochę niescisłosci z tym co tam wyczytałem i napisałem.
                  Napewno wystapiła tam wiele razy ulica Krośniewicka 15 jest to dom rodziny Weisztajnów i pewnie siedziba spólki.Nowy Rynek to dom rodziny Turbowiczów.

                  Comment

                  • Leonpraga
                    Senior
                    • 02-2005
                    • 468

                    #10
                    spis katalogowy który podałem został stworzony z różnych źródeł, Ksiąg Adresowych, spisów branżowych, czy też kalendarzy fabrycznych, czy spisów wydawanych przez miasto tz. taryf, zaiste i tu zdarzały się pomyłki w większości w datach, niektóre spisy nieraz były robione niechlujnie, mylono nazwiska i imiona, czy taż w danym roku byli podawani różni właściciele. Może jak byś napisał wszystko co znalazłeś w tym archiwum na temat browaru było by łatwiej dojść do prawdy.

                    Comment

                    • Niedzwiadek14
                      Senior
                      • 04-2006
                      • 121

                      #11
                      W sumie niewiele mogę dodać do tego co napisałem!Ale napewno był tam dokument, który jasno stwierdzał, że 27 sierpnia 1911 Spółka Handlowa za 100 000 rubli kupiła kolonię browar (browar i przyległe nieruchomosci z zywym i martwym inwentarzem) od Adama Mariana Zawadzkiego. Jej włascicielami byli:
                      -Hersz(Gersz) Weistain 50%
                      -Srul Turbowicz 25%
                      -Smycha Turbowicz 25%
                      Dalej ten dokument był dołączony do aktu który stwierdzał że 1924 Hersz Weinsztain syn Nachana dopuscił do spólki swego syna Hersza za 36tyś marek w 16 2/3%
                      Dalej az do prawie samej wojny były dokumenty których tresć była w podobnym tonie tzn
                      pojawiali sie w nich rózni wierzyciele spółki "Browar Parowy" którzy poprzez sady domagali sie wyegzekfowania swoich pieniedzy.Cały czas jako własciciele pojawiali sie w/w panowie i ich spadkobiercy.A co do początków browaru biała plama dokumety były po rosyjsku których nie udało mi sie odczytac.

                      Comment

                      • Niedzwiadek14
                        Senior
                        • 04-2006
                        • 121

                        #12
                        Zamieszczam zdjęcia browaru: przód oraz tył zabudowań. Stan obecny
                        Attached Files

                        Comment

                        • arcy
                          Senior
                          • 07-2002
                          • 7538

                          #13
                          Jadąc pociągiem z Poznania mijamy (nieopodal dworca) budynek z czymś, co wygląda jak komin słodowni. Czy to część tego browaru, o którym piszecie?

                          Comment

                          • Niedzwiadek14
                            Senior
                            • 04-2006
                            • 121

                            #14
                            Zgadza sie jadąc od strony Poznania po lewej stronie widać komin słodowni.Niestety zamknięto ją 5 lat temu!Na 100% Browary Warszawskie przekazały ją miastu , a miasto przerobi ja na budynek mieszkalny!A co do browaru znajduje sie z 400 m od stacji ale z pociągu napewno go nie widać.
                            Dorzucam parę fotek słodowni.
                            Attached Files

                            Comment

                            • Niedzwiadek14
                              Senior
                              • 04-2006
                              • 121

                              #15
                              Udało mi się zdobyć reprodukcję karty pocztowej widoku Browaru Parowego z ok 1910.
                              Zdjecie wysyłam w załączniku.
                              Attached Files

                              Comment

                              Przetwarzanie...
                              X
                              😀
                              🥰
                              🤢
                              😎
                              😡
                              👍
                              👎