Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Poznańskie browary - pytanie

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Michał-74
    Junior
    • 07-2005
    • 5

    Poznańskie browary - pytanie

    Witam, dość przypadkowo stałem się posiadaczem porcelanek z 2 poznańskich browarów. Pierwsza to Aktienbrauerei Bavaria Posen, druga - no właśnie czy to w ogóle browar? - H. Ludtke Posen inh (ihn?) Paul Fingas.
    O Bavarii znalazłem kilka informacji na forum (działała do I wojny św. przy obecnej Grunwaldzkiej, jeden z 3 dużych niemieckich browarów w Poznaniu). Interesuje mnie czy wiadomo gdzie przy Grunwaldzkiej browar ten działał? Znam ulicę i trudno mi wyobrazić sobie, w którym to mogło być miejscu. No i szukam informacji nt drugiej pozycji. Zastanawiam sie, czy to był browar? kiedy działał? lokalizacja itp. Na forum nic nie znalazłem, a ciekawość rośnie Postaram się o "serwis fotograficzny" jakby to miało ułatwić chetnie fotki gdzieś podeślę. I jeszcze jedno. Czy poza Kroniką m Poznania są jeszcze jakieś publikacje dotyczące poznańskiego lub wielkopolskiego browarnictwa? Pozdrawiam!
  • kony
    breweriarz
    • 08-2005
    • 1701

    #2
    Poszukaj w wyszukiwarce użytkownika Olrus - i wyślij do niego PW z tym pytaniem. On jest dosyc dobrze zorientowany w historii Poznania pod kątem piwowarstwa a na forum się zbyt często nie udziela więc wątpię żeby trafił tutaj.

    Comment

    • Michał-74
      Junior
      • 07-2005
      • 5

      #3
      Dzięki - tak zrobię. Pozdrawiam

      Comment

      • Leonpraga
        Senior
        • 02-2005
        • 468

        #4
        Krótko, bo ciągle brak mi czasu;

        Aktienbrauerei Bavaria, Bierbrauerei tel. 30-27 Auguste - Viktoria – Str. 20

        Wczesniej;

        Kaiserin Viktoriastrasse 20

        Comment

        • Michał-74
          Junior
          • 07-2005
          • 5

          #5
          Dzięki, adres wiele pomaga, ulicę już zidentyfikowałem jako Grunwaldzką. Cały czas zastanawia mnie ten drugi browar/niebrowar H. Ludtke. Pozdrawiam

          Comment

          • Michał-74
            Junior
            • 07-2005
            • 5

            #6
            Nowy browar do identyfikacji tym razem z Łazarza. Kto już kiedyś miał kontakt z browarem Oskar Stiller Posen St. Lazarus? Taką porcelankę dziś pozyskałem, służe fotą jak ktoś chce. Ale informacje o browarze Stillera mile widziane
            Pozdrawiam

            Comment

            • olrus
              Member
              • 11-2004
              • 86

              #7
              Stary Poznań

              Trochę się zapędziłeś z tym browarem na Łazarzu.
              Oscar Stiller był jedną z dwóch największych hurtowni do I wojny św. mieszczącej się przy Głogowskiej 94 w których restauratorzy zaopatrywali się w piwo. Mam z tego okresu etykietę piwną z br. Hugger z opisem Biergrosshandlung Oscar Stiller Posen. Drugą wielką hurtownią był Friedrich Dieckmann ul. Wrocławska 39. (z tej są mi znane butelki i porcelanki).
              Browar Bavaria wybudowany ok. 1874 r. Pierwszy w Poznaniu browar o charakterze przemysłowym. Pod koniec wieku jako pierwszy w Poznaniu zaczął warzyć piwo w fermentacji dolnej co spowodowało budowę specjalnych piwnic do składowania lodu. Po I wojnie browar upadł, abudynki przejeła fabryka mebli. Od 1929 r halę nabyła parafia św . Michała Archanioła i przebudowała ją na dwupoziomowy kościół, który stoi tam do dzisiaj. Znane mi są butelki, porcelanki i etykiety z tego browaru.
              H. Ludtke Posen- rozlewnia piwa a dokładnie FWM i RP , ul. Staszica 23 założona w 1912 r. Pełnomocnikem był Andrzej Skupiński który w 1920 roku przejał ją i nazwał Wulkan.Po II w. św. uruchomiona 10 IV 45r ponownie , ale od lipca 45r przejęta przez prawowitego właściciela Agenora Lisowskiego. Od 1947r właścicielem jest Janusz Lisowski a ówczesna nazwa to WWM i RP Kryształ.
              Budynek w latach 90- tych ( kiedy go odwiedziłem) jeszcze stał ,był zamieszkały, starsi mieszkańcy pamiętali że była tu rozlewnia. Mieści się na podwórzu.

              Comment

              • Michał-74
                Junior
                • 07-2005
                • 5

                #8
                Witam, wielkie dzięki za informacje. Tak nawet przypuszczałem, że nie koniecznie to musiał być browar - co za ulga, ze to nie producent wody mineralnej Szalenie ciekawe to co piszesz, w weekend robię w takim razie objazd wspomnianych miejsc. Pozdrawiam serdecznie

                Comment

                Przetwarzanie...
                X
                😀
                🥰
                🤢
                😎
                😡
                👍
                👎