Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar Kromołów

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • becik
    Senior
    • 07-2002
    • 14999

    Browar Kromołów

    info ze strony: http://eres.w3.alpha.pl/kromolow/viewpage.php?page_id=2

    Browar powstał pod koniec XIX w. Pierwsza udokumentowana wzmianka pochodzi z roku 1900, wówczas właścicielem zakładu był S. Habermann.
    Browar w Kromołowie był niewielkim zakładem, produkującym na początku lat 30-tych poniżej 2000 hl piwa. Browar warzył wysokiej jakości piwo w oparciu o źródlaną wodę pochodzącą ze źródeł Warty. Związek z tą rzeką można znaleźć również w nazewnictwie zakładu: Browar nad Wartą sp. z o.o. w Kromołowie.
    Udokumentowane dane świadczą, że pod koniec lat 30-tych ub. wieku browar posiadał swoje przedstawicielstwo w Warszawie. Wówczas właścicielami browaru byli bracia Brewda. Wodę do produkcji piwa, czerpaną ze źródeł Warty, doprowadzano do zakładu drewnianymi rurami.
    Asortyment produkowanego piwa w tym okresie ograniczał się do jednego gatunku piwa jasnego pełnego (12% ekstr.), pod nazwą "Zdrój Warciański".
    We wrześniu 1939 r. czynny zakład został przejęty przez Niemców. Po wyczerpaniu zapasów produkcja piwa nie została podjęta. Zdemontowane urządzenia wywieziono.
    We wrześniu 1999 r. budynek został zburzony.
    Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl
  • Promil03
    Senior
    • 10-2007
    • 2833

    #2
    "Wpadłem" na kilka informacji na temat tego browaru.

    Browar mieścił się w kompleksie budynków opartych na bazie trapezu. Jedno z ramion to właśnie budynek browaru, następna część to bydłownia a w kolejnej mieściła się gorzelnia.
    Całość mieściła się w części Kromołowa tzw. Mermerowiźnie.
    Czekam na zdjęcia tych zabudowań jak i na zdjęcia wnętrza browaru.

    Comment

    • henbirofil
      Member
      • 05-2010
      • 83

      #3
      Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Promil03 Wyświetlenie odpowiedzi
      "Wpadłem" na kilka informacji na temat tego browaru.

      Browar mieścił się w kompleksie budynków opartych na bazie trapezu. Jedno z ramion to właśnie budynek browaru, następna część to bydłownia a w kolejnej mieściła się gorzelnia.
      Całość mieściła się w części Kromołowa tzw. Mermerowiźnie.
      Czekam na zdjęcia tych zabudowań jak i na zdjęcia wnętrza browaru.
      My także czekamy i czekamy, a czas jak rzeka, jak rzeka płynie - taka piosenka Niemena

      Comment

      • Promil03
        Senior
        • 10-2007
        • 2833

        #4
        No niestety, kontakt się urwał, wiadomości brak.

        Comment

        • henbirofil
          Member
          • 05-2010
          • 83

          #5
          Dzięki, za info, znam te sprawy. Ile to razy ktoś mi obiecywał, a później nici. Nauczka na forum nie można obiecywać. Szkoda liczyłem na zdjęcia do katalogu browaru Kromołów. Może ktoś jeszcze posiada jakieś zdjęcia stare lub współczesne browaru KROMOŁÓW..

          Comment

          • Pendragon
            Senior
            • 03-2006
            • 13950

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Promil03 Wyświetlenie odpowiedzi
            Browar mieścił się w kompleksie budynków opartych na bazie trapezu. Jedno z ramion to właśnie budynek browaru, następna część to bydłownia a w kolejnej mieściła się gorzelnia.
            Całość mieściła się w części Kromołowa tzw. Mermerowiźnie.
            Jeżeli Mermerowizna, to bardzo blisko Borwaru na Jurze. Wiesz, gdzie dokładnie mieścił się ten browar? Z satelity widać chyba jakieś resztki gruzu przy stacji benzynowej nieco w bok od głównej szosy. Drugie miejsce pasujące mi to po drugiej stronie Warty, pod laskiem - ulica Kromołowska, na wprost Kolorowej. Trafiłem?
            Last edited by Pendragon; 14-03-2014, 23:39.

            moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


            Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

            Comment

            • Eszogo1970
              Senior
              • 03-2007
              • 136

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Pendragon Wyświetlenie odpowiedzi
              Jeżeli Mermerowizna, to bardzo blisko Borwaru na Jurze. Wiesz, gdzie dokładnie mieścił się ten browar? Z satelity widać chyba jakieś resztki gruzu przy stacji benzynowej nieco w bok od głównej szosy. Drugie miejsce pasujące mi to po drugiej stronie Warty, pod laskiem - ulica Kromołowska, na wprost Kolorowej. Trafiłem?
              Na stronie Kromołowa w internecie ( skrótowo) :
              "Browar powstał pod koniec XIX w. Pierwsza udokumentowana wzmianka pochodzi z roku 1900.Browar w Kromołowie był niewielkim zakładem, produkującym na początku lat 30-tych poniżej 2000 hl piwa. Browar warzył wysokiej jakości piwo w oparciu o źródlaną wodę pochodzącą ze źródeł Warty. Wodę do produkcji piwa, czerpaną ze źródeł Warty, doprowadzano do zakładu drewnianymi rurami. We wrześniu 1939 r. czynny zakład został przejęty przez Niemców. Po wyczerpaniu zapasów produkcja piwa nie została podjęta. Zdemontowane urządzenia wywieziono. We wrześniu 1999 r. budynek został zburzony..."

              Stadion w Kromołowie leży przy ul. Browar ale to nie Mermerowizna

              Comment

              • Pendragon
                Senior
                • 03-2006
                • 13950

                #8
                Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Eszogo1970 Wyświetlenie odpowiedzi
                Stadion w Kromołowie leży przy ul. Browar ale to nie Mermerowizna
                A obok stadionu kupka gruzu. Warta też płynie obok. Jest to jakiś ślad.
                Last edited by Pendragon; 16-03-2014, 14:56.

                moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                Comment

                • Krzysiu
                  Krzysiu
                  • 02-2001
                  • 14936

                  #9
                  Moje zdjęcia z 1995 r.



                  Około 2000 r. zabudowania browaru zostały w znacznym stopniu zalane przez powódź i zniszczone, wtedy chyba zapadła decyzja o wyburzeniu. Niestety nie potrafię tego miejsca zlokalizować w sposób stuprocentowo pewny na mapie.

                  Comment

                  • Pendragon
                    Senior
                    • 03-2006
                    • 13950

                    #10
                    Wg informacji, jakie dostałem na PW browar został umiejscowiony na mapie:
                    fioletowe - zburzone czerwone - zachowały się ruiny żółte - przebudowane na inne cele zielone - zachowane + szare - tylko miejscowość, brak dokładnej lokalizacji

                    moje piwne mapy // Piwny Informator (facebook) // Browarek Camelot


                    Lepiej siedzieć w gospodzie nad piwem i rozmyślać o kościele, niż siedzieć w kościele myśląc o gospodzie

                    Comment

                    • Eszogo1970
                      Senior
                      • 03-2007
                      • 136

                      #11
                      lokalizacja

                      No to temat mamy załatwiony, Krzysiu dziękuję za zdjęcia. Mariusz

                      Comment

                      • Krzysiu
                        Krzysiu
                        • 02-2001
                        • 14936

                        #12
                        Jeszcze dwie uwagi:
                        1. ta powódź to nie była powódź typowo "rzeczna", bo sam browar znajdował się tuż przy źródle Warty. Ukształtowanie terenu jest jednak takie, że browar został zalany przez wodę spływająca z pól w wyniku opadu nawalnego.
                        2. W 1939 r. właścicielem był Matys Brewda. Podobno w tym samym roku, wiosną, piwo dostało medal na jakiejś wystawie międzynarodowej.
                        Last edited by Krzysiu; 17-03-2014, 11:47.

                        Comment

                        • Stolp
                          Senior
                          • 06-2002
                          • 492

                          #13
                          znalezione w Monitorze Polskim z 1920 roku. Zastanawia mnie tylko ten sąd rejestrowy w Piotrkowie - to raczej kawałek drogi...
                          Zbieram porcelanki składów z Pomorza; kapsle dziewicze Carlsberga (cały świat) oraz powojenne zdjęcia i pocztówki Słupska
                          Szukam
                          e-materiałów (zdjęć, skanów fantów i artykułów) nt. składów i rozlewni obecnej i dawnej RP z okresu pw-ppf do strony na facebooku BEZ LOGOWANIA:
                          https://www.facebook.com/SkladyRozlewniePiwa

                          Comment

                          • Stolp
                            Senior
                            • 06-2002
                            • 492

                            #14
                            i zmiany w zarządzie w 1937 roku
                            Zbieram porcelanki składów z Pomorza; kapsle dziewicze Carlsberga (cały świat) oraz powojenne zdjęcia i pocztówki Słupska
                            Szukam
                            e-materiałów (zdjęć, skanów fantów i artykułów) nt. składów i rozlewni obecnej i dawnej RP z okresu pw-ppf do strony na facebooku BEZ LOGOWANIA:
                            https://www.facebook.com/SkladyRozlewniePiwa

                            Comment

                            Przetwarzanie...
                            X
                            😀
                            🥰
                            🤢
                            😎
                            😡
                            👍
                            👎