Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Günthersdorf - Godzieszów czy Zatonie?

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • zulu
    Senior
    • 04-2004
    • 299

    Günthersdorf - Godzieszów czy Zatonie?

    Brauerei Alfred Mitschke Günthersdorf w spisie browarów przypisany jest do Godzieszowa


    Próbowałem znaleźć jakieś informacje o tym browarze i wyszukałem kilka miejscowości Günthersdorf - m.in. w niemczech, wspomniany Godzieszów (dolnośląskie), Gołutowo (warmińsko-mazurskie), ale jedyne wzmianki o browarze dotyczą miejscowości Zatonie (Brauerei Günthersdorf).

    Czy to jest jakiś inny browar czy nastąpiła pomyłka w przypisaniu do Godzieszowa?
  • dryx
    † 1966-2017 Piwosz w Raju
    • 04-2002
    • 1735

    #2
    Ta porcelanka jest Godzieszowa
    A ponizej wypis z Schlesisches Brauereiverzeichnis:
    Rittergutsbrauerei Ernst Klose 1890 - 1898
    Brauerei L. Mitschke 1898 - 1914
    Brauerei Ernst Mitschke 1914 - 1920
    Brauerei Alfred Mitschke 1920 - 1945

    Comment

    • zulu
      Senior
      • 04-2004
      • 299

      #3
      Dzięki! Udało mi się dotrzeć do tego spisu i jestem pod wrażeniem. Czy dla innych terenów Polski też istnieją aż tak szczegółowe spisy browarów, wraz ze zmianą nazewnictwa na przestrzeni lat?

      Comment

      • Leonpraga
        Senior
        • 02-2005
        • 468

        #4
        Ten spis, który czytałeś jest cały czas aktualizowany i bardziej rozbudowany, oczywiście dla innych terenów też istnieją spisy, lecz niestety do wglądu tylko dla nielicznych, niema do niego na razie ogólnego dostępu.

        Comment

        • Krzysiu
          Krzysiu
          • 02-2001
          • 14936

          #5
          Byłem w Godzieszowie dwukrotnie, ale nie udało mi się odnaleźć tego browaru. Nikt z miejscowych nie potrafił wskazać lokalizacji, co może świadczyć o tym, że w 1945 r. Rosjanie zabrali go razem z budynkiem.

          Comment

          • ART
            mAD'MINd
            • 02-2001
            • 23807

            #6
            no to jest Krzysiu jakiego lubię
            - Wspieraj swój Browar! Stań się Premium - Użytkownikiem!
            - Moje: zbieranie - Opole & warzenie - Browar Domowy Świński Ryjek ****
            - Uwarz swoje piwo domowe z naszym Centrum Piwowarstwa

            Sprawy dotyczące postów/wpisów/wątków/tematów zgłaszaj proszę narzędziem "Zgłoś [moderatorowi]" (Ikonka flagi przy danym wpisie).

            Comment

            • bottiglia
              Member
              • 06-2011
              • 34

              #7
              Jeżeli Alfred Mitschke miał swój browar w Godzieszowie (pow.Bolesławiec), to bracia Bruessel mieli swój browar w Zatoniu (pow.Zielona Góra). Obie miejscowości nazywały się Guenthersdorf.
              Last edited by bottiglia; 05-06-2012, 07:19.

              Comment

              • becik
                Senior
                • 07-2002
                • 14999

                #8
                Zatonie k/Bolesławca, browar stoi nadal
                Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

                Comment

                • bottiglia
                  Member
                  • 06-2011
                  • 34

                  #9
                  Przepraszam, jak to koło Bolesławca? Przecież Zatonie są pod Zieloną Górą, a stamtąd do Bolesławca jest ponad 75km. Koło Bolesławca (27km) jest Godzieszów (gm.Nowogrodziec)

                  Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika becik Wyświetlenie odpowiedzi
                  Zatonie k/Bolesławca, browar stoi nadal

                  Comment

                  • ppns
                    Senior
                    • 10-2002
                    • 1737

                    #10
                    Bez wątpienia jest to Godzieszów k/Lubania (wioska przy węźle autostrady
                    Goerlitz - Wrocław).

                    Wg znalezionej przeze mnie strony
                    Bier,Brauereien,Sammeln,Chroniken,Bieretiketten,Bierdeckel,Versteigerung,Historisches,Braugeschichte,Infos.

                    było aż 7 browarów godzieszowskich,
                    kilka związanych z rodziną Mitschke,
                    oraz 2 w Zatoniu ( W.Brussel ; Paul Brussel).
                    piwoppns@wp.pl

                    Comment

                    • Pankracy
                      Senior
                      • 10-2007
                      • 2771

                      #11
                      Browar Mitschkego w Godzieszowie (Günthersdorf) nie znajdował się bezpośrednio we wsi, ale na jej kolonii Posthäuser (Neukretscham) w zabudowaniach gospody, a dawnej austriackiej stacji pocztowej przy trakcie Via Regia.
                      Budynki zachowały się. Są jednak częściowo zrujnowane. W najlepszym stanie jest obiekt zaadaptowany na dom mieszkalny. Stoją przy DK94 naprzeciwko parkingu dla ciężarówek pod wsią Wykroty.

                      Zespół budynków jest wystawiony na sprzedaż.
                      Last edited by Pankracy; 06-07-2014, 19:40.

                      Comment

                      • becik
                        Senior
                        • 07-2002
                        • 14999

                        #12
                        Przepraszam to ja się pomyliłem, tu chodzi o Zatonie koło Bogatynii (kiedyś), a nie koło Bolesławca.
                        Obecnie Zatonie, przed wojną osobna wieś, jest częścią Bogatyni i tam się ten browar znajdował (nad Zatonką)
                        Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

                        Comment

                        Przetwarzanie...
                        X
                        😀
                        🥰
                        🤢
                        😎
                        😡
                        👍
                        👎