Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Postarzanie browarów

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Ropri
    Junior
    • 10-2006
    • 22

    Postarzanie browarów

    Na kanwie dyskusji dotyczącej "najstarszego" browaru w Polsce zwracam się z pytaniem - który za taki uważacie Szanowni Forumowicze? Osobiście sądzę, że w większości są to zabiegi marketingowe. Na przykład lwówecki przywilej z 1209 ro przez historyków uznawany jest za niewątpliwy falsyfikat .
    Pozdrawiam - Ropri
  • Krotoszyniak
    Senior
    • 08-2002
    • 516

    #2
    Rownie dobrze byly browar Krotoszyn mogl napisac od 1414 kiedy to nadano przywilej wazenia piwa Wierzbiecie h. Lodzia a pisali dosc dziwnie 1896 (Browar parowy dzialal juz kilka lat)
    Admin z Ratebeera
    Licencjonowany Sedzia BJCP (E0894)
    Poromotor piwnej Polski na swiat :)

    Comment

    • becik
      Senior
      • 07-2002
      • 14999

      #3
      Za taki, czyli nastarszy w Polsce bez sztucznego postarzania uważam Szczyrzyc (jeszcze do niedawna), browarowe wnętrzności zawsze znajdowały się w tych samych murach bodajże od 1623 roku
      Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju - Hans Frank 14.12.1943 http://zamkidwory.forumoteka.pl

      Comment

      • MarcinKa
        Senior
        • 02-2005
        • 2729

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika becik
        Za taki, czyli nastarszy w Polsce bez sztucznego postarzania uważam Szczyrzyc (jeszcze do niedawna), browarowe wnętrzności zawsze znajdowały się w tych samych murach bodajże od 1623 roku
        I pomyśleć, że jak by utrzymali ten browar, to mogli by się reklamować, że są najstarszym browarem klasztornym nieprzerwanie działającym. Te wszystkie legędzrne Belgijskie czy Holendrskie klasztory ponoć wznawiały warzenie ledwie setkę lat temu.
        A najstarszy chyba jest Zwierzyniec, 1806r.
        Last edited by MarcinKa; 13-02-2007, 15:59.
        To lubię: Czarnków, Krajan, Amber, EDI, Fortuna, BOSS, Lwówek Śląski, Grybów, Jagiełło, Łódź, Browar Na Jurze, GAB, Kormoran, Gościszewo, Konstancin, Staropolski, Zodiak, Zamkowy, Ciechanów

        Comment

        • Cooper
          Senior
          • 11-2002
          • 6055

          #5
          Myśle że my Forumowicze - śmietanka i elita polskich piwoszy uświadamiająca szare masy wielbicieli pienistego trunku dobrze znamy te zagrywki stosowane przez browary mające dodać im sztucznie historii. Raczej nikt chyba z nas nie nabierze sie np na bujdę o założonym w 1475 roku browarze wareckim gdyż wiemy iż to nastąpiło dokladnie pół tysiaca lat późnej za panowania krola Władysława I Gierka a podawana przez browar data 1475 to data nadania przywileju warzenia piwa miastu Warka. Takich bzdurnych pseudo strarych dat oczywiscie jest więcej i w znacznej części sa one datami nadań przywilejow warzenia piwa w danych miastach , datach pierwszych odnalezionych wzmiankach iż takowe piwo było warzone w tych rejonach itp.
          Wg mnie najstarsze (w sensie załóżone i funkcjonujące z mniejszymi lub większymi przerwami W OBECNYM MIEJSCU) browarami są: (daty piszę z pamięci - mogłem sie pomylić). Browar Zamkowy w Raciborzu (zał 1567) , browar Książęcy w Tychach (zał 1629). Podobnie jak Becik uważam że wiarygodna jest data 1623 w stosunku do browaru O. Cystresów w Szczyrzycu jednak ten jak wiemy od około dekady już nie funkcjonuje
          Raczej bujdą jest podawana (chyba najstarsza z serwowanych nam dat "załóżenia" browaru - data 1209 używana przez browar w Lwówku Śląskim. Wg info na browar.biz realną datą założenia obecnego browaru jest rok 1892 (ja osobiście slyszałem o latach 80. XIX wieku ale to w sumie niestotne , nie upieram się). Browar w Namysłowie z kolei podaje datę 1321 co też dawało by mu palmę "starszeństwa" (jeśli nawet nie 1. miejsce) w polskim browarnictwie jednak wg informacji w browarbizowym dziale "browary" - data powstania to lata 70. XIX wieku. Ja nie mam tu żadnych informacji własnych jednak zakładając iż browar NADAL działa na terenie zamku namysłowskego data 1321 nie wydaje mi się aż taką bzdurną Oczywiście wymaga to sprawdzenia w źrodłach.
          Ogólnie temat "postarzanych" dat ma też drugą stronę medalu : znane są przypadki kiedy to browary niejako "odmładzały" się (co w sumie jest dziwne zakładając iż browar starszy ma większą renomę rynkową , historyczną ). Np niedawno zmknięte Browary Warszawskie Królewskie jako datę założenia podawały rok 1846 co nie jest prawdą gdyż browar W TYM MIEJSCU istniał już około 1818 roku a prawdopodobnie nawet znacznie wcześniej. Wiem oczywiście iż data 1846 to data wykupienia dotychczas istniejącego browaru Schaeffera przez panów Haberbuscha , Schielegi i Klawe'go jednak jeśli przyjąc za taką datę powstania browaru (w ogóle) to datę tę trzeba by znacznie cofnąc w czasie. Wiem jednak iż może być to trudne gdyż nie znamy jej dokładnie. Pozatym np w przypadku browaru Książęcego wiemy że funkcjonował już nieco wcześniej niż przed 1629 rokiem jednak tutaj ustalenie dokładnej daty jest niemożliwe a pozatym data 1629 przyjęła się już dawno temu w oficjalnej historii browaru np już w okresie międzywojennym świętowano hucznie 300-lecie odnosząć się właśnie do daty 1629. Tak więc wg mnie najstarszym z obecnie czynnych browarów które funkcjonują w jednym miejscu jest browar Racibórz (oficjalnie) założony w 1567 roku.
          Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
          1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

          Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

          Comment

          Przetwarzanie...
          X
          😀
          🥰
          🤢
          😎
          😡
          👍
          👎