Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar Bobrowice i Konotop (powiat Krosno Odrzańskie)

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Jerzy1960
    Senior
    • 07-2004
    • 370

    Browar Bobrowice i Konotop (powiat Krosno Odrzańskie)

    W "REPATRIANT" Ilustrowany Tygodnik Informacyjny Rok II Warszawa 19 lutego 1946 roku Nr 7 (14) znalazłem informację: "PORADNIK DLA POSZUKUJĄCYCH PRACY ... POW. KROSNO ... W Bobrowej Górze pow. Krosno: kierowników nie mają dotychczas gorzelnia, browar, młyn wodny, fabryka i rozlewnia octu, przeróbka zboża oraz browar w Konotopp.".
    Myślę, że codzi tu o miejscowości: Bobrowice ( niem. Bobersberg ) - browar Unger - Brauerei i Konotop ( niem. Kontoppe ) koło Trzebule gmina Dąbie.
    Ciekawe jakie były losy tych browarów ?
  • Piwowar
    Senior
    • 05-2001
    • 2542

    #2
    Jeżeli chodzi o Bobrową Górę, to raczej nic się nie działo, ponieważ browar był mały i nie za bardzo rentowny jak na powojenne warunki.
    Archiwum piwne

    Poznaj
    http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
    Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
    Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

    Comment

    • bulkowski
      Member
      • 03-2005
      • 76

      #3
      W 1706 roku Konotop uzyskał prawa miejskie a co za tym idzie przywilej warzenia piwa. W kronice z XIX wieku widnieje wzianka o browarze, młynie, 2 wiatrakach i gorzelni. Ostatnie 3 wyżej wymienione przetrwały wojnę, gorzelnia działa do dziś. Nikt z mojej rodziny (nawet dziadkowie) nie słyszał ażeby w Konotopie było warzone piwo. Wydaje mi się, że w tej notatce z 1946 browar został pomyłkowo utożsamiony z gorzelnią, która działała i działa wciąż dosyć prężnie (produkcja środków odkarzających dla wojska w czasie wojny, dostawy spirutusu do Leszna (obecnie) i Wschowy ). Prawdopodobne, że naprawdę niedługo po wojnie browar działał "na doczepkę" do gorzelni.
      „Piwo to dowód, że Bóg nas kocha i chce, byśmy byli szczęśliwi" – Benjamin Franklin

      Comment

      • Jerzy1960
        Senior
        • 07-2004
        • 370

        #4
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika bulkowski Wyświetlenie odpowiedzi
        Nikt z mojej rodziny (nawet dziadkowie) nie słyszał ażeby w Konotopie było warzone piwo.
        Twoje informacje o Konotop w powiecie nowosolskim są bardzo ciekawe ale w artykule mowa jest o Konotop w powiecie Krosno Odrzańskie.

        Comment

        • bulkowski
          Member
          • 03-2005
          • 76

          #5
          Niestety, drogi Jerzy, muszę Cię rozczarować: nie ma w okolicy Krosna Odrzańskiego żadnej miejscowości o nazwie Konotop, wiem także, iż w przeszłości nie było żadnych spektakularnych zmian nazw wsi i miejscowości. Chciałem więc tylko powiedzieć, ze umieszczenie Konotopu w powiecie Krosno Odrzańskie było całkiem sporą gafą, lecz wcześniej nie odczułem potrzeby podzielenia się tym niedociągnięciem na forum (tak przy okazji trochę geografii: odległość Krosno - Konotop wynosi około 65 km więc zmiana powiatu także nie wchodzi w rachubę ). A wiem co mówię, jestem bezpośrednio z tych okolic pozdrawiam i proszę o więcej zaufania dla młodych użytkowników!
          „Piwo to dowód, że Bóg nas kocha i chce, byśmy byli szczęśliwi" – Benjamin Franklin

          Comment

          • Jerzy1960
            Senior
            • 07-2004
            • 370

            #6
            Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika bulkowski Wyświetlenie odpowiedzi
            nie ma w okolicy Krosna Odrzańskiego żadnej miejscowości o nazwie Konotop
            Może nie ma ale napewno była. Można ją znaleść na niemieckich stronach nawet z lokalizacją satelitarną. Konotop ( niem. Kontoppe ) koło Trzebule gmina Dąbie.
            Nie znalazłem natomiast informacji o browarze w tej miejscowości przed 1945r. Możliwe, że był bardzo mały i nieczynny w latach II WŚ. Swoją drogą spędziłem przed laty w wojsku 9 miesięcy w gminie Dąbie

            Comment

            • bulkowski
              Member
              • 03-2005
              • 76

              #7
              W takim razie zwracam honor, nie śmiem konkurować z niemieckimi satelitami Postaram się w takim razie zaczerpnąć wiedzy u źródła, znam kilka osób w tej okolicy Pozdrawiam i życzę nam obu powodzenia w dalszych poszukiwaniach!
              „Piwo to dowód, że Bóg nas kocha i chce, byśmy byli szczęśliwi" – Benjamin Franklin

              Comment

              • jahu4852
                Junior
                • 06-2009
                • 2

                #8
                Konotoppe

                Przyznaję racje Jerzemu1960. Konotoppe przed II wojną światową było "przysiółkiem" Treppeln. Znajdowało się na południu Trzebuli. Składało się z 2 większych zabudowań. Konotoppe zaznaczone jest także na mapie w skali 1:100000, Heimatkarte des Kreises Crossen z 1932 roku. Dziś zarejestrowałem się, stąd taka krótka informacja. W najbliższym czasie postaram się o więcej. Dodam, że ziemia krośnieńska znana była w przeszłości z dość dobrego wina. Jeżdżąc po okolicznych miejscowościach można zauważyć dość dużą ilość dzikiego chmielu. Możę to nie przypadek? I jeszcze jedna informacja. Ja także byłem w wojsku w Szczawnie, i ... na najlepsze zabawy w okolicy chodziłem właśnie do Trzebuli /Treppeln/. Oczwiście wówczas na pierwszym miejscu z alkoholi było wino, ale pamiętam, że spożywaliśmy też piwo- jakie? Nie pamiętam. Było to 40 lat temu.

                Comment

                • Piwowar
                  Senior
                  • 05-2001
                  • 2542

                  #9
                  W Treppeln rzeczywiście był browar, ale zakończył produkcję przed pierwszą wojną światową. Budynki mogły się zachować, ponieważ browar leżał na terenie dóbr. Natomiast browar w Bobersberg był mały i produkował wyłącznie piwa górnej fermentacji. Właścicielem był Paul Unger, a po jego śmierci córka Agnes, która według moich informacji pozostała panną i w 1940 roku sprzedała browar Paulowi Reddemannowi. Po wojnie zakładu nie uruchomiono, chociaż oszacowano, że mógłby zatrudniać do 18 pracowników.
                  Archiwum piwne

                  Poznaj
                  http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                  Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
                  Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

                  Comment

                  Przetwarzanie...
                  X
                  😀
                  🥰
                  🤢
                  😎
                  😡
                  👍
                  👎