Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Beskiden Brauerei Saybusch

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • grzeber
    Senior
    • 05-2002
    • 2866

    #31
    Podstawk nr 4

    Druga wersja powojennego przedruku na okupacyjnej podstawce.
    Attached Files
    pozdrawiam
    www.BrowaryMazowsza.pl - kompendium wiedzy o piwowarstwie ziemi mazowieckiej

    Comment

    • Promil03
      Senior
      • 10-2007
      • 2833

      #32
      Nie chciałem zakładać nowego tematu, więc wygrzebałem ten.

      Mam pytanie dotyczące przedstawicielstwa browaru w Jawiszowicach.
      Na giełdzie w Spiżu nabyłem etykietę Zdrój Żywiecki Jan Śliwka Jawiszowice (http://www.browar.biz/kolekcjonerstwo.php?id=11251),
      która w albumie A.Spyry i G.Zwierzyny "145-lecie Browar Żywiec 1856-2001" jest podpisana datą 1919-1924.
      Problem w tym, że w tej samej publikacji w spisie przedstawicielstw browaru pod poz. 25 widnieje, że przedstawicielstwo Jana Śliwki działało w latach 1928-1931.

      Gdzieś jest pomyłka, ale gdzie?

      Comment

      • Żywiec
        Senior
        • 12-2001
        • 1571

        #33
        Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Promil03 Wyświetlenie odpowiedzi
        Nie chciałem zakładać nowego tematu, więc wygrzebałem ten.

        Mam pytanie dotyczące przedstawicielstwa browaru w Jawiszowicach.
        Na giełdzie w Spiżu nabyłem etykietę Zdrój Żywiecki Jan Śliwka Jawiszowice (http://www.browar.biz/kolekcjonerstwo.php?id=11251),
        która w albumie A.Spyry i G.Zwierzyny "145-lecie Browar Żywiec 1856-2001" jest podpisana datą 1919-1924.
        Problem w tym, że w tej samej publikacji w spisie przedstawicielstw browaru pod poz. 25 widnieje, że przedstawicielstwo Jana Śliwki działało w latach 1928-1931.

        Gdzieś jest pomyłka, ale gdzie?
        W zasadzie nie ma błędu, już wyjaśniam.

        Data przy etykiecie wynika z tego, że jest na niej korona arcyksiążęca, która zastąpiła herb Habsburgów w 1919 roku, nie ma na etykiecie natomiast informacji akcyzowej (podział piw na pełne, dubeltowe i mocne) która musiała być umieszczana na etykietach od 1925 r. Taką metodologię przyjeliśmy w opisach etykiet w katalogu.

        Natomiast dotarliśmy w przypadku reprezentacji w Jawiszowicach na dokumenty z lat 1928-1931. To była z kolei metodologia przy określaniu dat działania firm dystrybucyjnych.

        Z pewenością brakuje tu precyzji ale to jest dobra uwaga dla nas autorów w przypadku dalszej kontynuacji prac nad monografią Browaru w Żywcu.

        Comment

        • Promil03
          Senior
          • 10-2007
          • 2833

          #34
          Panie Grzegorzu dziękuję za odpowiedź.
          Na przykładzie dalszych analiz etykiet i przedstawicielstw moje wątpliwości dotyczą również przedstawiecielstwa w Krakowie (Józef Baster).
          Etykiety podpisane różnie (Piwo Marcowe 1919-1924, a Zdrój Żywiecki 1925-1939). Jeśli informacja akcyzowa rzeczywiście obowiązywała od 1925 roku to tutaj też jest nieścisłość.
          W spisie przedstawicielstw Józef Baster działał w latach 1929-1937.
          I tutaj moje kolejne pytanie:
          Lata działania poszczególnych przedstawicielstw oparliście na oficjalnych dokumentach?
          Bo jeśli nie, to skoro zakładacie, że etykieta z Piw Marcowego pochodzi z lat 1919-1924 (http://www.browar.biz/kolekcjonerstwo.php?id=13716),
          to można również założyć, że przedstawicielstwo działało już 7 lat wcześniej.
          Last edited by Promil03; 11-11-2009, 19:06.

          Comment

          • seba_gliwice
            Senior
            • 10-2003
            • 374

            #35
            Witam,

            Wątek ciekawie się rozwinął więc pozwolę sobie dodać co nieco z mojej działki i mojego miasta ...
            Poniżej zamieściłem skany etykiety oraz reklamy prasowej z 1924 roku gliwickiego składu piwa Moritza Wienera, który był równocześnie generalną reprezentacją browaru żywieckiego. Zwróćcie uwagę, że mówimy tutaj o okresie międzywojennych, w którym Żywiec rzecz jasna leżał w granicach Polski, natomiast Gliwice było jak najbardziej miastem niemieckim. Wówczas również posługiwano się niemiecką nazwą miasta Żywiec - Saybusch
            Attached Files

            Comment

            • Żywiec
              Senior
              • 12-2001
              • 1571

              #36
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Promil03 Wyświetlenie odpowiedzi
              Panie Grzegorzu dziękuję za odpowiedź.
              Na przykładzie dalszych analiz etykiet i przedstawicielstw moje wątpliwości dotyczą również przedstawiecielstwa w Krakowie (Józef Baster).
              Etykiety podpisane różnie (Piwo Marcowe 1919-1924, a Zdrój Żywiecki 1925-1939). Jeśli informacja akcyzowa rzeczywiście obowiązywała od 1925 roku to tutaj też jest nieścisłość.
              W spisie przedstawicielstw Józef Baster działał w latach 1929-1937.
              I tutaj moje kolejne pytanie:
              Lata działania poszczególnych przedstawicielstw oparliście na oficjalnych dokumentach?
              Bo jeśli nie, to skoro zakładacie, że etykieta z Piw Marcowego pochodzi z lat 1919-1924 (http://www.browar.biz/kolekcjonerstwo.php?id=13716),
              to można również założyć, że przedstawicielstwo działało już 7 lat wcześniej.
              Dane są oparte na oficjalnych dokumetach (spisy firm, dokumenty spółki). Logika datowania etykiet faktycznie pozwala na badziej elastyczne określenie dat funkcjonowania reprezentacji. Tak jak wcześniej pisałem uwzględnimy to w nowym wydaniu.

              Comment

              • pizmak666
                Senior
                • 12-2006
                • 1898

                #37
                1935r.
                Attached Files
                „Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić”

                "Pamiętaj, że piwo, które nawarzysz inni pić będą-nawarzone zatem winno być więcej niż dobre".

                Nie jestem certyfikowanym sędzią PSPD.

                Comment

                • pizmak666
                  Senior
                  • 12-2006
                  • 1898

                  #38
                  W 1919 roku Związek Przemysłu Gospodnio-Szynkarskiego chciał kupić (!) lub wydzierżawić żywiecki browar.
                  „Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić”

                  "Pamiętaj, że piwo, które nawarzysz inni pić będą-nawarzone zatem winno być więcej niż dobre".

                  Nie jestem certyfikowanym sędzią PSPD.

                  Comment

                  • Cooper
                    Senior
                    • 11-2002
                    • 6055

                    #39
                    W sumie żadna sensacja. Podobny związek dekadę, półtorej później kupił poznański browar Huggera. Nawiasem mówiąc browar którego planował przejąć warszawski Haberbusch ale nie/stety do tego nigdy nie doszło
                    Last edited by Cooper; 06-08-2020, 18:48.
                    Piętnastego czerwca roku dwa tysiące czwartego zbóje z bandy Heńka zamkły "Królewskiego" !!!
                    1944 - brunatni niszczą Browar Haberbuscha. W 60. rocznicę zieloni niszczą Browar Warszawski.

                    Zbiór etykiet z Tanzanii, zbiór polskich bloczków kelnerskich sprzed 1945 roku i et z motywem borsuka na Facebooku

                    Comment

                    • concerto
                      Senior
                      • 09-2003
                      • 859

                      #40
                      Na dźwigni kredytowej, albo podobnym finansowaniu, to i Jastarnia może kupić Gdańsk. Pytanie czy faktycznie zapłaci.
                      "... ja nie tylko literat, ale i Gombrowicz!"

                      Comment

                      • pizmak666
                        Senior
                        • 12-2006
                        • 1898

                        #41
                        Cooper, sensacja może i żadna, ale:
                        1)informacja chyba nie była znana wśród szerszej publiczności
                        2)Co by nie mówić, żywiecki browar był jednym z większych zakładów przemysłowych w Galicji. Nawet jeśli jego powojenna forma była bardzo bardzo słaba, to sama oficjalna propozycja przejęcia go, jest jak dla mnie ciekawą informacją z życia browaru.
                        „Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić”

                        "Pamiętaj, że piwo, które nawarzysz inni pić będą-nawarzone zatem winno być więcej niż dobre".

                        Nie jestem certyfikowanym sędzią PSPD.

                        Comment

                        Przetwarzanie...
                        X
                        😀
                        🥰
                        🤢
                        😎
                        😡
                        👍
                        👎