Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browar Braci Sztumpf w Kielcach

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Stolp
    Senior
    • 06-2002
    • 492

    Browar Braci Sztumpf w Kielcach

    W nowej (?!) Świętokrzyskiej Bibliotece Cyfrowej trafiłem na artykuł o browarze jw. zamieszczony w Gazecie Kieleckiej z 1872 nr 95 - załączam poniżej jego treść w odcinkach
    Attached Files
    Zbieram porcelanki składów z Pomorza; kapsle dziewicze Carlsberga (cały świat) oraz powojenne zdjęcia i pocztówki Słupska
    Szukam
    e-materiałów (zdjęć, skanów fantów i artykułów) nt. składów i rozlewni obecnej i dawnej RP z okresu pw-ppf do strony na facebooku BEZ LOGOWANIA:
    https://www.facebook.com/SkladyRozlewniePiwa
  • Stolp
    Senior
    • 06-2002
    • 492

    #2
    Znalazłem też informację o architekcie:
    "2 II 1827 ur. Franciszek Ksawery Kowalski, architekt, autor wielu projektów gmachów reprezentacyjnych w Kielcach, m.in. hotelu i teatru „Ludwika” w 1877 roku (obecny Teatr im. S. Żeromskiego), browaru Stumpfa (późniejszy Karscha);
    pochowany na Cmentarzu Starym w Kielcach (zm. 2 VI 1903)"
    Zbieram porcelanki składów z Pomorza; kapsle dziewicze Carlsberga (cały świat) oraz powojenne zdjęcia i pocztówki Słupska
    Szukam
    e-materiałów (zdjęć, skanów fantów i artykułów) nt. składów i rozlewni obecnej i dawnej RP z okresu pw-ppf do strony na facebooku BEZ LOGOWANIA:
    https://www.facebook.com/SkladyRozlewniePiwa

    Comment

    • darko
      Senior
      • 06-2003
      • 2078

      #3
      Byłem na miejscu kilka tygodni temu. Budynek od ulicy Ogrodowej wygląda w miarę dobrze. "Skrzydła" zrujnowane. Od strony podwórka znajduje się spora dziura w ziemi, a w niej prawdopodobie byłe piwnice browaru, wysokie na 3 m. Nie chciałem penetrować ruin, aby nie obudzić policjanów śpiących nieopodal

      Comment

      • Stolp
        Senior
        • 06-2002
        • 492

        #4
        Na stronie:
        Projektantem dworku był jeden z najlepszych kieleckich architektów Aleksander Dunin Borkowski, który miał także udział w projektowaniu leżąc...

        znalazłem z kolei informację:
        "...Stumpfowie obok swojej posiadłości wybudowali wg projektu Franciszka Ksawerego Kowalskiego, funkcjonujący do lat 20. XX wieku, browar, którego ruiny stoją do dzisiaj przy ulicy Ogrodowej. Pod koniec XIX wieku właścicielami dworku stała się rodzina Karschów. W okresie od 1888 do 1890 roku znajdowała się tu pracownia słynnego malarza - Jana Styki, którego obrazy namalowane tutaj znajdują się między innymi w kościele św. Wojciecha.
        Obecnie w budynku dworku znajduje się pub oraz biura firm usługowych."
        Zdjęcia pod informacją zamiescił juz Cooper:
        Zbieram porcelanki składów z Pomorza; kapsle dziewicze Carlsberga (cały świat) oraz powojenne zdjęcia i pocztówki Słupska
        Szukam
        e-materiałów (zdjęć, skanów fantów i artykułów) nt. składów i rozlewni obecnej i dawnej RP z okresu pw-ppf do strony na facebooku BEZ LOGOWANIA:
        https://www.facebook.com/SkladyRozlewniePiwa

        Comment

        Przetwarzanie...
        X
        😀
        🥰
        🤢
        😎
        😡
        👍
        👎