Ogłoszenie

Collapse
No announcement yet.

Browarnictwo w Jarocinie

Collapse
X
 
  • Filtruj
  • Czas
  • Pokaż
Clear All
new posts
  • Niedzwiadek14
    Senior
    • 04-2006
    • 121

    Browarnictwo w Jarocinie

    Moze ktos Mi pomoze rozwinac ten temat ?
    Ja wiem tyle co podaje spis Fredricha tzn

    Melchior Lewandowicz Brauerei-1865-1892
    Brauerei Jarotschin Wandelt-1898
    Wladyslaw Leciejewski Brauerei-1920

    Brauerei Dziurdczynski-1910-1914
    Z gory dziekuje i pozdrawiam serdecznie!
  • Kałusz
    Senior
    • 02-2002
    • 302

    #2
    Browarnictwo w Jarocinie

    Spisy adresowe podają datę 1897 jako rok założenia browaru, którego właścicielem był wtedy W.Leciejewski. Być może jest to rok przejęcia przez niego już istniejącego zakładu. Tuż przed I wojną - ok 1913 roku - browar zatrudniał 12 robotników. Został zamknięty w roku 1914. Księgi adresowe z lat 1922-1923 podają nazwisko Józefa Hagera jako właściciela browaru, choć browar wciąż funkcjonował pod dawną nazwą "W.Leciejewski". Mam w zbiorze butelkę z takim właśnie napisem " Browar Jarocin W. Leciejewski właściciel Józef Hager".

    Browar znajdował się przy ulicy Kilińskiego 29. Podejrzewam, że działał do połowy lat dwudziestych XXw - wzmianki o nim "znikają" z ksiąg adresowych wydawanych po 1925 roku ( przynajmniej ja nie znam późniejszych wzmianek o nim).

    Ciekawostką - dla mnie, jako kolekcjonera butelek, jest to, że na flaszkach sprzed 1914 roku napisy są dwujęzyczne - po polsku i niemiecku. Mam takie dwie, zieloną i białą.
    sj

    Comment

    • Kałusz
      Senior
      • 02-2002
      • 302

      #3
      Browarnictwo w Jarocinie

      W "Księdze adresowej przemysłu, handlu i finansów" z 1922 roku znalazłem informację, że browar w Jarocinie należał do Józefy Frankiewiczównej. Profil działalności firmy W.Leciejewskiego określono jako:" browar, hurtowy skład piwa i faryka wody selterskiej".
      sj

      Comment

      • majlosz
        Junior
        • 12-2017
        • 1

        #4
        Odgrzewam kotleta, kontaktowałem się z historykami z Jarocina i mam kilka informacji.
        Browar przy Kilińskiego należał do Józefy Frankiewicz (od 1920 Hager).

        "Znamy też nazwisko Siegmunda Wernera, który w Jarocinie prowadził pod koniec XIX w. wytwórnię wody mineralnej. Być może to od niego Leciejewski kupił zakład, choć jest to tylko ustny przekaz, niepotwierdzony."

        "Browar prowadzili także w Jarocinie Dziurzyńscy - i w okresie zaborów, i później w okresie międzywojennym. Hurtownię piwa mieli w międzywojniu przy ob. ulicy Wrocławskiej 23 (Henryk Dz.).

        Znamy też nazwisko właściciela W. Niebischa z Jarocina: Bierverlag und Mineralwasserfabrik - W. Niebisch, Jarotschin."

        Comment

        • Piwowar
          Senior
          • 05-2001
          • 2542

          #5
          Browar przy Kilińskiego nie posiadał napędu maszynowego i warzył tylko piwa górnej fermentacji. Będąc w rękach pani Frankiewicz prawdopodobnie w ogóle nie działał, ponieważ podczas pierwszej wojny produkcję wstrzymano. Uruchomił go dopiero J. Hager.

          Poza tym w Jarocinie działało koło 1880 roku czterech bednarzy: Max Hoffmann, Mateusz Jankowski, Franciszek Przybylski i Leonard Wojciechowski. Kotlarstwem trudnił się Laur. Kucharzewski.
          Archiwum piwne

          Poznaj
          http://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
          Historię piwowarstwa w Brzegu i okolicachhttp://www.browar.biz/centrumpiwowar...ndrzej_urbanek
          Już dostępne! "Browary akcyjne Wrocławia"

          Comment

          • Stolp
            Senior
            • 06-2002
            • 492

            #6
            w 1932 jest jeszcze: Leciejewski W., właśc J. Hager, browar, skł. piwa, fabr. wód min., sprzedaż win owoc, Kilińskiego 29. Jest tutaj: https://www.sbc.org.pl/dlibra/public.../34803/content na 151 stronie
            Attached Files
            Zbieram porcelanki składów z Pomorza; kapsle dziewicze Carlsberga (cały świat) oraz powojenne zdjęcia i pocztówki Słupska
            Szukam
            e-materiałów (zdjęć, skanów fantów i artykułów) nt. składów i rozlewni obecnej i dawnej RP z okresu pw-ppf do strony na facebooku BEZ LOGOWANIA:
            https://www.facebook.com/SkladyRozlewniePiwa

            Comment

            • Stolp
              Senior
              • 06-2002
              • 492

              #7
              Pierwotnie zamieszczone przez Użytkownika Kałusz Wyświetlenie odpowiedzi
              ...
              Ciekawostką - dla mnie, jako kolekcjonera butelek, jest to, że na flaszkach sprzed 1914 roku napisy są dwujęzyczne - po polsku i niemiecku. Mam takie dwie, zieloną i białą
              Sławek, wrzuć do galerii, bo tam bida straszna z Jarocinem
              Zbieram porcelanki składów z Pomorza; kapsle dziewicze Carlsberga (cały świat) oraz powojenne zdjęcia i pocztówki Słupska
              Szukam
              e-materiałów (zdjęć, skanów fantów i artykułów) nt. składów i rozlewni obecnej i dawnej RP z okresu pw-ppf do strony na facebooku BEZ LOGOWANIA:
              https://www.facebook.com/SkladyRozlewniePiwa

              Comment

              Przetwarzanie...
              X
              😀
              🥰
              🤢
              😎
              😡
              👍
              👎